poniedziałek, 17 stycznia 2022
- REKLAMA -
- REKLAMA -
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …

Wiwat demokracja

-

Już dawno po wyborach a w dalszym ciągu nie ma jasności co do ostatecznego ukonstytuowania się władzy ustawodawczej i wykonawczej (Sejm, Senat, rząd). Gdy mnie pytają co sądzę o wynikach nie spieszę się z odpowiedzią. Wiadomo, wybory to kluczowy test każdej demokracji. A także każdej autokracji…. (gdy ich nie ma lub są sterowane).

- R E K L A M A -

Są różne modele demokracji w świecie. Wszystkie opierają się na fundamentalnych wolnościach. Co prawda już Seneka w starożytnym Rzymie żartował, że wolność jest zrozumieniem konieczności jednak obecnie istnieje realny konsensus co do podstawowych przesłanek ustroju demokratycznego: wolne wybory, wolne media, wolne sądy, wolny rynek, pluralizm (czyli zagwarantowana wielość opinii i poglądów). Polska jest krajem paradoksów: im bardziej nam wolność przykręcają, tym bardziej czujemy się wolni, przynajmniej niektórzy…

Polska, jak mówi prezes, jest „wyspą wolności”. I nie zamierzam z tym polemizować, bo jak wiadomo prezes tuż przed wyborami przestrzegł ewentualnych śmiałków, że jeśli nie podzielają jego patriotycznych przekonań współpracują z wrogami Polski i będą piętnowani. Nie chcę być piętnowany, więc trzymajmy się faktów. Wybory do Sejmu wygrał PiS i jak zwykle zebrał zdecydowaną większość głosów na wsi oraz w małych miastach. Opozycja wygrała w metropoliach (w Warszawie nawet prezes przegrał z Małgorzatą Kidawą – Błońską różnicą 160 tys. głosów), ale to nie wystarczyło do dobrego wyniku. W Sejmie mamy dziś zintegrowaną lewicę, takąż prawicę (Konfederacja), centrum (PSL-Koalicja Polska), oraz dwie nieprzyjazne sobie partie, PiS oraz KO, których orientację polityczną będziemy musieli dopiero ustalić (w zależności od ich dalszych konwolucji). To są partie synkretyczno – pragmatyczne, obejmujące w swym ideowym spektrum różne frakcje, niekoniecznie ze sobą zgodne. PiS i KO, kiedyś planujące rząd wspólny, dziś różnią się zakresem radykalizmu społecznego i stosunkiem do sprawowania władzy (jedna chce sprawować władzę totalnie, druga chce być opozycją totalną).

Problemem jest Senat. Wygląda na to, że tym razem, rzutem na taśmę, opozycja odbiła Senat i ma w nim przewagę. Tak jest dzisiaj, gdy piszę te słowa. Ale po całym tygodniu „negocjacji” w trakcie których PiS, stosując łagodną niewątpliwie perswazję, usiłował przekonać niektórych senatorów opozycji do zmiany barw politycznych i jakoś mu się to nie udało…. wniesione zostały zarzuty do Sądu Najwyższego, najpierw przez PiS, następnie także przez Koalicję Obywatelską odnośnie nieprawidłowości procesu wyborczego. Zarzuty te rozpatrzy powołana niedawno przez PiS Izba Kontroli Nadzwyczajnej oraz Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. PiS zakwestionował wyniki w sześciu okręgach wyborczych, KO tylko w trzech. Pytanie, czy zarzuty są oparte na wiarygodnych dowodach pozostawiam na razie bez komentarza. Jeżeli nie są, nie są zgodne z prawem wyborczym. Marszałek Terlecki powiedział, że należałoby przeliczyć głosy „z ciekawości…”

Sędziowie Izby powołani zostali przez nową KRS, co do umocowania której istnieją zastrzeżenia w kręgach prawniczych, włącznie z Naczelnym Sądem Administracyjnym, który nakazał ujawnienie osób rekomendujących członków KRS. Ten wyrok NSA, podobnie jak wiele innych wyroków sądów wcześniej, został zignorowany przez rząd. Na tym polega zresztą oryginalność tego rządu, że sam decyduje które wyroki sądów zamierza honorować (a które traktować jako „opinie przy kawie i ciasteczkach”). W końcu, zgodnie ze swoim credo, rząd sam jest w stanie ogłosić co jest prawem i komu w jaki sposób wymierzyć sprawiedliwość. Pan prezydent już kiedyś „wyręczył” uprzejmie sądy, gdy przyszło do ułaskawienia szefów służb specjalnych. Uznał też, że ułaskawienie równa się uniewinnieniu, co zdjęło wszelkie odium z podsądnych. Niedługo okaże się jaki będzie wyrok powołanej przez PiS Izby i czy ten wyrok rząd uzna. Dotychczasowy marszałek senatu Stanisław Karczewski już zapowiedział, że Senat jest zbyt poważnym miejscem, miejscem refleksji i zadumy, żeby pozwolić na przeobrażenie go w miejsce „zadymy”, w razie gdyby to opozycja miała tam rządzić.

Najlepszym dowodem nieodpowiedzialności opozycji jest jej wsparcie prób wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej. PiS jest jednak na dobrej drodze aby nie tylko wprowadzić zakaz takiej edukacji ale także obłożyć edukatorów karami do pięciu lat więzienia. Przecież w trakcie takiej edukacji byłaby pewnie (o zgrozo) mowa o środkach antykoncepcyjnych a te mogą być kompletnie niepotrzebne, gdyż, jak zauważyła nowa posłanka z PiS Dominika Chorosińska Figurska, kobieta może łatwo uniknąć zapłodnienia jeśli się zaraz po stosunku porządnie wysiusia…. (5 minut wystarczy?) Podobnie problemy LGBT są niepotrzebnie przez opozycję podnoszone, bo jak podkreślił poseł Przemysław Czarmek z PiS, wśród zwierząt nie obserwujemy małżeństw homoseksualnych (w przeciwieństwie do innych, kanonicznych).

Rząd odniósł ostatnio bardzo wiele sukcesów, wśród nich nie na ostatnim miejscu zdobycie nagrody Nobla w literaturze przez Olgę Tokarczuk. Przecież, jak nas oświecił nasz nieoceniony senator Jan Maria Jackowski, nagrodę tę przyznano Polce w trakcie rządów premiera Morawieckiego. Tym bardziej nie rozumiem dlaczego minister kultury chwalił się w telewizji, że nigdy nie dokończył żadnego dzieła Tokarczuk….

Przed nami cztery lata arcyciekawych zmagań tytanów polskiej polityki. Wiwat demokracja!

Autor: Daniel Kortlan

 

 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
nauczycielka
nauczycielka
2 lat temu

Do PRL bis.
To czy autor patrzy przez lewicowy czy prawicowy wizjer nie ma znaczenia. Wolno mu. Ważne żeby w tym co pisze był autentyczny i przekonujący. A ten jest.

mławianka
mławianka
2 lat temu

„koniec PRL_bis”, tak a’ propos Twojego nicku, to powiem Ci, że PRL-bis to właśnie się zaczął, tyle że tym razem pod przewodnictwem krzyża (czytaj: kościoła)
Gorszego zakłamania to nawet w PRL-u nie było.
Szkoda Ci czasu zmarnowanego na czytanie? – cóż chyba nikt Cię nie zmuszał do czytania, a więc sam sobie jesteś winny.
Wiesz… ja pewnie jeszcze ze 3 lata temu myślałam podobnie, w poprzednich wyborach też głosowałam za PIS (czego się naprawdę wstydzę), ale w obecnych już nie.
Myślę, że najwyższy czas przejrzeć na oczy i zobaczyć rzeczywistość w realnych barwach, a nie wierzyć słowom starego, sklerotycznego, zgorzkniałego kawalera, który nie ma rodziny, nie zna prawdziwego życia, który nagina rzeczywistość i historię do swoich urojeń.

koniec PRL_bis
koniec PRL_bis
2 lat temu

Niestety, jak zwykle przewidywalnie. Dobre pióro i deformujący rzeczywistość, zaśmiecający umysły czytelników lewicowy wizjer Autora. Redakcjo- szkoda kasy za wierszówkę. Zmarnowałem czas na czytanie .

Ola
Ola
2 lat temu

Świetny tekst. Aż miło czytać.

mławianka
mławianka
2 lat temu

Nawet Tokarczuk chcą sobie przywłaszczyć… „”Księgi Jakubowe” zostały wydane w 2014 roku.

ja
ja
2 lat temu

Bardzo dobrze napisane.

Czytelniczka
Czytelniczka
2 lat temu

Bardzo dobry tekst, pozdrawiam.

pieniądze

GUS o ubóstwie w Polsce. Raport współautorstwa mławianina

1
Główny Urząd Statystyczny wydał właśnie publikację „Ubóstwo w Polsce w latach 2019-2020”, której współautorem jest mieszkający w Mławie socjolog Arkadiusz Góralczyk.     Ponad 80 stronicowa praca,...
młody mężczyzna

Inflacja najwyższa od 21 lat

2
Jest źle, ma być jeszcze gorzej. Inflacja rośnie w zastraszającym tempie. Obecny wskaźnik inflacji jest najwyższy od 21 lat.    W grudniu 2021 r. ceny towarów...
Pływak

U sąsiadów. Program dla dzieci z darmowym basenem

0
Władze sąsiedniego miasta Ciechanowa wprowadzają program profilaktyki wad postawy oraz ich korekcji dla uczniów ciechanowskich szkół podstawowych. Dzieci zakwalifikowane do programu będą mogły uzyskać...
cmentarz złamane drzewo

Wiatr powalił drzewo na cmentarzu

0
Wczorajszy piątkowy (14 stycznia) silny wiatry, który zgodnie z zapowiedziami wiał w ciągu dnia, spowodował szkody.   Wieczorem wraz z przejściem chmury z której obficie padał...
- REKLAMA -
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
Ludzie przed budynkiem ratusza

W Mławie posadzą drzewa za 400 tys. zł

4
W Mławie władze planują posadzenie drzew w kilku lokalizacjach. Według szacunków mławskiego ratusza koszt realizacji zadania to 400 tys. zł. Połowę z tej kwoty...
Wiceprezes KS Zawkrze Mława Filip Kowalczyk i wiceburmistrz Szymon Zejer

Iluminacja WOŚP i złoty medal Ligi Mistrzów na licytację

0
Z okazji 30. Finału WOŚP w Mławie pokazano iluminację świetlną z sercami największej orkiestry świata. Portal Nasza Mława jest wśród patronów medialnych wydarzenia i...
samochód zajechał drogę

Kraj. 3500 zł mandatu za coś takiego [FILM]

2
3500 zł mandatu dostał kierowca osobówki, który w Gostyniu doprowadził do bardzo niebezpiecznej sytuacji.    Wielkopolska policja informuje, że kierujący samochodem osobowym zajechał drogę motorowerzyście. Motorowerzysta tylko...
- REKLAMA -
wnętrze autobusu zagrodzone taśmą

Niesprawnym autobusem woził dzieci do szkoły

6
Policjanci z mławskiej drogówki, pełniący służbę w Wiśniewie zatrzymali rano autobus, który chwilę wcześniej przywiózł dzieci do szkoły. W pojeździe nie było tylnej szyby....
interwencja strażaków

Ostrzeżenie dla mieszkańców Mławy i okolic

0
Ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia dla mieszkańców Mławy i okolic wystosował IMGW. Wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h pojawił się wczoraj, ale...
koszyk na zakupy

Zero VAT na żywność i gaz. Czy będzie taniej?

0
Zero VAT na żywność, gaz i nawozy, obniżka VAT na paliwo, prąd oraz ciepło - to główne założenia rządowej tarczy antyinflacyjnej, która ma wejść w...
Zniszczony znak drogowy

Mława. Komu to przeszkadzało?

1
W Mławie zbyt często mamy do czynienia z aktami wandalizmu w przestrzeni publicznej. Mławski ratusz pokazuje uwiecznione na zdjęciach czyny chuliganów i apeluje o...
- REKLAMA -
7
0
Przejdź do komentarzyx
()
x