środa, 17 sierpnia 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościAlkoholowy problem radnych
- REKLAMA -
 • M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  Cena: 228 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Cena: 500 000 zł  / Miejscowość: Sinogóra  / Kategoria: Nieruchomości
 • Wolnostojący lokal użytkowy
  Wolnostojący lokal użytkowy
  Cena: 99 000 zł  / Miejscowość: Krępa  / Kategoria: Nieruchomości
 • Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Cena: 412 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Cena: 175 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Cena: 399 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Alkoholowy problem radnych

-

Mława się rozbudowuje, przybywa przyjezdnych, pracujących i mieszkających w mieście obcokrajowców. To powoduje, że Radni i Ratusz stoją przed wyborem albo kolejny raz zwiększyć ilość zezwoleń na sprzedaż alkoholu, albo zgodnie z ustawą po wygaśnięciu zezwolenia w centrum miasta nowe przyznawać przedsiębiorcom w najdalszych zakątkach miasta.

- R E K L A M A -

 

 

W 2002 roku w Mławie było 15 punktów, w których sprzedawano alkohol powyżej 4,5%. Od tamtego czasu przybyły kolejne. Na koniec października 2020 było ich w sumie 92, w tym 69 sprzedaży detalicznej na wynos i 23 punkty gastronomiczne, gdzie alkohol podawany jest w lokalu. Najwięcej punktów (96) było w 2019 roku.

Do 2015 roku Rada Miasta ustalała konkretną ilość punktów sprzedaży alkoholu, później po zmianach ustawowych ilość zezwoleń. Zwracał na to uwagę w 2018 roku radny Jerzy Rakowski (obecny starosta). Wówczas twierdził, że istnieje teoretyczne zagrożenie, że liczba miejsc, gdzie będzie sprzedawany alkohol, wzrośnie.

Od 2018 roku ilość zezwoleń na terenie Mławy ustalono w następujący sposób:

 1. Ustala się maksymalną liczbę 75 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
 2. Ustala się maksymalną liczbę 65 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających od 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
 3. Ustala się maksymalną liczbę 65 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% zawartości alkoholu przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Dla lokali gastronomicznych:
 4. Ustala się maksymalną liczbę 25 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.
 5. Ustala się maksymalną liczbę 20 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających od 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.
 6. Ustala się maksymalną liczbę 20 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% zawartości alkoholu przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

 

Więcej zezwoleń na sprzedaż alkoholu 

Praktycznie ustalona przez rajców miejskich ilość zezwoleń jest wykorzystana. Mimo to kolejni przedsiębiorcy w liczbie od 15 do 25 rocznie ubiegają się o zezwolenia.

Wiosną 2021 r. napisali nawet petycję do rady miasta o zwiększenie ilości zezwoleń. W odpowiedzi otrzymali stwierdzenie, że rada miasta ma zapobiegać alkoholizmowi, a zwiększenie liczby zezwoleń temu nie sprzyja.

 

Za zwiększeniem liczby punktów 

W 2007 roku wnioskując o zwiększenie ilości punktów sprzedaży alkoholu, Burmistrz Sławomir Kowalewski podkreślał:

„Jest bardzo duże zainteresowanie sprzedażą i w związku z tym chodzi o to, aby zwiększyć dostępność. Potrzeba nabywania i spożywania w miejscach publicznych bądź indywidualnie w domach jest na wysokim poziomie. Jest ścisła współpraca z policją, która likwiduje nielegalne miejsca spożywania alkoholu i regularnie jest ten fakt publikowany w lokalnych mediach. Poza tym uczulani są sprzedawcy o zakazie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Takie działania podejmuje również Miejska Komisji Alkoholowa w celu eliminacji tego typu przypadków. Przybywa lokali handlowych spożywczych i kierowane są zapytania, co trzeba zrobić, żeby uzyskać zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Wychodząc naprzeciw potrzebom, przy jednoczesnym szczegółowym nadzorze służb do tego upoważnionych zasadne jest rozszerzenie ilości punków sprzedaży alkoholu. Nadmienił, że była nawet propozycja zwiększenia o 20 punktów, decyzja należy do Rady” – czytamy w protokole z tamtej sesji rady miasta.

 

Co mówią o problemie alkoholowym w mieście oficjalne dokumenty?

Przeanalizowaliśmy „Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii” z ostatnich kilku lat. Program został opracowany przez Wydział Oświaty i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Mława, w tym przez Inspektora ds. polityki społecznej i senioralnej oraz Pełnomocnika Burmistrza Miasta Mława ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, a także skonsultowany z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zapisano tam, że ponad połowa mieszkańców Miasta Mława (56%) uważa, że w okolicy jest odpowiednia liczba punktów sprzedaży alkoholu, 42% badanych twierdzi, że lokali jest za dużo, a 2% – za mało.

 

Ilość punktów sprzedaży nie ma znaczącego wpływu na walkę z alkoholizmem

Z danych policji mławskiej wynika, że najwięcej zatrzymanych do wytrzeźwienia było w 2014 r. – aż 236 osób, w pierwszym półroczu 2015 roku – 54 osoby. Natomiast w latach 2017 – 2020 między 49 a 66 osób.

Nietrzeźwi kierujący (art 178kk) w 2017 r. – 144 i sukcesywnie corocznie coraz ich mniej 2018 – 132 , 2019 – 126 , 2020 – 118.

Ważnym wskaźnikiem jest ilość skierowanych wniosków do sądu o przymusowe leczenie alkoholizmu: w 2014 r. – 18, w 2015 r. (do 30 czerwca) – 13 wniosków, w 2017 r. i 2018 r. – 10 wniosków, w 2019 r. – to 15 wniosków, a w 2020 r. o jeden mniej.

Jak widać z powyższego zestawienia ilość punktów sprzedaży czy zezwoleń na sprzedaż alkoholu (z upływem lat ich przybyło) nie ma znaczącego wpływu na walkę z alkoholizmem w Mławie.

Mieszkańcy Mławy piją często niewielkie ilości alkoholu

Natomiast zaskakująca jest konkluzja ostatniego programu na 2021: Zagrożenia wśród dorosłych mieszkańców Miasta Mława.

Problem nadużywania alkoholu jest na średnim poziomie ryzyka. Mieszkańcy Mławy piją często, aczkolwiek są to niewielkie ilości alkoholu. Wiedza na temat szkodliwości spożywania alkoholu jest wśród mieszkańców na relatywnie wysokim poziomie. Jednakże zaledwie 40% posiada wiedzę o prowadzonych lokalnie działaniach mających na celu przeciwdziałanie i zapobieganie uzależnieniu. Należałoby zwrócić większą uwagę na dostępność oraz rozpowszechnienie informacji na temat działań podejmowanych przez władze lokalne w tym zakresie.

Limitowanie ilości sklepów komputerowych nie ma wpływu na ilość uzależnionych

Problemem w środowisku lokalnym Mławy jest uzależnienie od komputerów i Internetu. Aż 82% badanych mieszkańców ocenia, że jest to powszechne zjawisko w ich najbliższym otoczeniu. Niepokój budzi ilość czasu spędzanego na korzystaniu z komputera i Internetu przez uczniów, szczególnie starszych klas podstawowych oraz gimnazjalistów. Uczniowie spędzają dziennie nawet cztery lub pięć godzin przed komputerem, a co ósmy uczeń klas 4-6 oraz co trzeci uczeń klas 7-8, a także ponad 40% gimnazjalistów – powyżej 5 godzin dziennie – czytamy w tym samym dokumencie.

W tym wypadku nie ma przynajmniej wątpliwości, że limitowanie ilości sklepów komputerowych nie ma wpływu na ilość uzależnionych od komputerów.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Artur
Artur
8 miesięcy temu

Nie powinno być ograniczeń co do punktów sprzedaży alkoholu. Natomiast powinna być kontrola i wysokie kary za sprzedaż alkoholu osobom nieletnim.

Jan Ko
Jan Ko
8 miesięcy temu

W pierwszej kolejnosci należy zakazać sprzedaży alkoholu w hipermaketach i supermarketach.vCzy to jest normalne, gdy dzieci widzą rodziców i innych dorosłych oglądających z zaciekawieniem kolorowe (bardzo kolorowe ) etykiety na butelkach. Alejki z alkoholem w supermarketach to ewidentny element wychowania do alkoholizmu.

mlawianin
mlawianin
8 miesięcy temu

majo problem zamiast zmniejszyc ilosc sklepow z wodko to myslo jak zwiekszyc gdzie dac koncesje alkoholizm w MLWAIE JEST OGROMNY

Kkl
Kkl
8 miesięcy temu

Jak można porównywać picie z komputerem. Mogę książkę napisać o walce z alkoholikiem a i tak nie wiem kto wygrał. Instytucje działają opieszale, wręcz niechętnie. Ile trzeba mieć samozaparcia aby coś uzyskać ?

mławianka
mławianka
8 miesięcy temu

Świetne jak można porównywać uzależnienie od telefonu, komputera do uzależnienia od alkoholu.
Nie wpadłabym na to.

Fikccja kontroli sprzedaży
Fikccja kontroli sprzedaży
8 miesięcy temu

Dlaczego alkohol sprzedawany jest o drugiej w nocy? Kto wtedy przychodzi do sklepu, trzeźwy? A przecież jest zakaz, w kazdym sklepie tabliczka: osobom nietrzeźwym alkoholu nie sprzedajemy.

wypadek na siódemce

Zdarzenie na siódemce. Nowe ustalenia

0
Mławska policja przekazuje nowe ustalenia w sprawie wczorajszego zdarzenia na trasie S7 w pobliżu Mławy. Okazuje się, że samego zderzenia z ciężarówką nie było,...
zderzenie z łosiem

Zderzenie z łosiem. Kierowca audi z obrażeniami głowy

2
Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych. W takich miejscach również latem, na drogę wychodzą dzikie...
wypadek na siódemce

Trasa S7. Ucieczka kierowcy ciężarówki po zderzeniu z motocyklistą

0
Ucieczka kierowcy ciężarówki po zderzeniu z motocyklistą na trasie S7 w pobliżu węzła Modła.   Trasa S7. Ucieczka kierowcy ciężarówki po zderzeniu z motocyklistą Do zdarzenia doszło...

Transport z Mławy trafił na front [ZDJĘCIA]

1
Mławski ratusz informuje o dostawie transportu humanitarnego z Mławy na front do żołnierzy ukraińskich.  Transport z Mławy trafił na front "Transport pomocy humanitarnej z Mławy,...
- REKLAMA -
 • Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Cena: 4 565 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
wóz strażacki

Podpalił bratu skuter, bo się pokłócili

0
Do nietypowej sytuacji doszło na terenie niedalekiego Płońska. Policjanci odebrali nietypowe zgłoszenie. 48-letni mieszkaniec Płońska na terenie swojej posesji podpalił skuter. Kłęby dymu widoczne...
Sanktuarium w Szydłowie na Litwie

Zapraszają na polską mszę w Szydłowie… na Litwie

0
Władze Raseiniai – litewskiego miasta partnerskiego Mławy – zapraszają zainteresowanych Polaków na mszę św. w języku polskim do sanktuarium w Szydłowie (Litwa). Sprawowana ofiara...
włamywacz

Plądrował dom koleżanki i zasnął…

1
Nastolatek włamał się do domu matki swojej koleżanki i zasnął na strychu. Znalazł go syn kobiety, który na miejsce wezwał policję. Zatrzymany 19-latek usłyszał...
- REKLAMA -

Dublet Pietrusia, powrót Grzelaka. Start okręgówki

0
Za nami premierowa kolejka w lidze okręgowej. Trzy nasze zespoły sięgnęły po punkty, zawiodła tylko Korona Szydłowo. Choć po czternastu minutach prowadziła z beniaminkiem...
zdewastowane samochody

Wybijali szyby w samochodach, kopali w lusterka

2
Czytelnicy informują o wandalach, którzy w centrum Mławy (na ulicy Sienkiewicza i ulicy Sportowej) w zaparkowanych samochodach wybijali szyby i kopali w lusterka. Mławska...
policjantki kontrolujące prędkość

Nietrzeźwi, naćpani, poszukiwani. Działo się w weekend

3
Zatrzymani piraci drogowi i nietrzeźwi kierujący z sądowym zakazem. Policja w Mławie przedstawia drogowy bilans długiego weekendu.   Nietrzeźwi, naćpani, poszukiwani. Działo się w weekend Podczas długiego,...

Maski algowe i żelowe – które wybrać?

0
Maseczki algowe i żelowe to jeden z lepszych sposób na dostarczenie skórze brakujących substancji, bez których cera staje się sucha i ziemista. Maseczki z...
- REKLAMA -
6
0
Przejdź do komentarzyx
()
x