niedziela, 16 stycznia 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościAlkoholowy problem radnych
- REKLAMA -
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …

Alkoholowy problem radnych

-

Mława się rozbudowuje, przybywa przyjezdnych, pracujących i mieszkających w mieście obcokrajowców. To powoduje, że Radni i Ratusz stoją przed wyborem albo kolejny raz zwiększyć ilość zezwoleń na sprzedaż alkoholu, albo zgodnie z ustawą po wygaśnięciu zezwolenia w centrum miasta nowe przyznawać przedsiębiorcom w najdalszych zakątkach miasta.

- R E K L A M A -

 

 

W 2002 roku w Mławie było 15 punktów, w których sprzedawano alkohol powyżej 4,5%. Od tamtego czasu przybyły kolejne. Na koniec października 2020 było ich w sumie 92, w tym 69 sprzedaży detalicznej na wynos i 23 punkty gastronomiczne, gdzie alkohol podawany jest w lokalu. Najwięcej punktów (96) było w 2019 roku.

Do 2015 roku Rada Miasta ustalała konkretną ilość punktów sprzedaży alkoholu, później po zmianach ustawowych ilość zezwoleń. Zwracał na to uwagę w 2018 roku radny Jerzy Rakowski (obecny starosta). Wówczas twierdził, że istnieje teoretyczne zagrożenie, że liczba miejsc, gdzie będzie sprzedawany alkohol, wzrośnie.

Od 2018 roku ilość zezwoleń na terenie Mławy ustalono w następujący sposób:

 1. Ustala się maksymalną liczbę 75 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
 2. Ustala się maksymalną liczbę 65 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających od 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
 3. Ustala się maksymalną liczbę 65 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% zawartości alkoholu przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Dla lokali gastronomicznych:
 4. Ustala się maksymalną liczbę 25 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.
 5. Ustala się maksymalną liczbę 20 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających od 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.
 6. Ustala się maksymalną liczbę 20 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% zawartości alkoholu przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

 

Więcej zezwoleń na sprzedaż alkoholu 

Praktycznie ustalona przez rajców miejskich ilość zezwoleń jest wykorzystana. Mimo to kolejni przedsiębiorcy w liczbie od 15 do 25 rocznie ubiegają się o zezwolenia.

Wiosną 2021 r. napisali nawet petycję do rady miasta o zwiększenie ilości zezwoleń. W odpowiedzi otrzymali stwierdzenie, że rada miasta ma zapobiegać alkoholizmowi, a zwiększenie liczby zezwoleń temu nie sprzyja.

 

Za zwiększeniem liczby punktów 

W 2007 roku wnioskując o zwiększenie ilości punktów sprzedaży alkoholu, Burmistrz Sławomir Kowalewski podkreślał:

„Jest bardzo duże zainteresowanie sprzedażą i w związku z tym chodzi o to, aby zwiększyć dostępność. Potrzeba nabywania i spożywania w miejscach publicznych bądź indywidualnie w domach jest na wysokim poziomie. Jest ścisła współpraca z policją, która likwiduje nielegalne miejsca spożywania alkoholu i regularnie jest ten fakt publikowany w lokalnych mediach. Poza tym uczulani są sprzedawcy o zakazie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Takie działania podejmuje również Miejska Komisji Alkoholowa w celu eliminacji tego typu przypadków. Przybywa lokali handlowych spożywczych i kierowane są zapytania, co trzeba zrobić, żeby uzyskać zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Wychodząc naprzeciw potrzebom, przy jednoczesnym szczegółowym nadzorze służb do tego upoważnionych zasadne jest rozszerzenie ilości punków sprzedaży alkoholu. Nadmienił, że była nawet propozycja zwiększenia o 20 punktów, decyzja należy do Rady” – czytamy w protokole z tamtej sesji rady miasta.

 

Co mówią o problemie alkoholowym w mieście oficjalne dokumenty?

Przeanalizowaliśmy „Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii” z ostatnich kilku lat. Program został opracowany przez Wydział Oświaty i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Mława, w tym przez Inspektora ds. polityki społecznej i senioralnej oraz Pełnomocnika Burmistrza Miasta Mława ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, a także skonsultowany z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zapisano tam, że ponad połowa mieszkańców Miasta Mława (56%) uważa, że w okolicy jest odpowiednia liczba punktów sprzedaży alkoholu, 42% badanych twierdzi, że lokali jest za dużo, a 2% – za mało.

 

Ilość punktów sprzedaży nie ma znaczącego wpływu na walkę z alkoholizmem

Z danych policji mławskiej wynika, że najwięcej zatrzymanych do wytrzeźwienia było w 2014 r. – aż 236 osób, w pierwszym półroczu 2015 roku – 54 osoby. Natomiast w latach 2017 – 2020 między 49 a 66 osób.

Nietrzeźwi kierujący (art 178kk) w 2017 r. – 144 i sukcesywnie corocznie coraz ich mniej 2018 – 132 , 2019 – 126 , 2020 – 118.

Ważnym wskaźnikiem jest ilość skierowanych wniosków do sądu o przymusowe leczenie alkoholizmu: w 2014 r. – 18, w 2015 r. (do 30 czerwca) – 13 wniosków, w 2017 r. i 2018 r. – 10 wniosków, w 2019 r. – to 15 wniosków, a w 2020 r. o jeden mniej.

Jak widać z powyższego zestawienia ilość punktów sprzedaży czy zezwoleń na sprzedaż alkoholu (z upływem lat ich przybyło) nie ma znaczącego wpływu na walkę z alkoholizmem w Mławie.

Mieszkańcy Mławy piją często niewielkie ilości alkoholu

Natomiast zaskakująca jest konkluzja ostatniego programu na 2021: Zagrożenia wśród dorosłych mieszkańców Miasta Mława.

Problem nadużywania alkoholu jest na średnim poziomie ryzyka. Mieszkańcy Mławy piją często, aczkolwiek są to niewielkie ilości alkoholu. Wiedza na temat szkodliwości spożywania alkoholu jest wśród mieszkańców na relatywnie wysokim poziomie. Jednakże zaledwie 40% posiada wiedzę o prowadzonych lokalnie działaniach mających na celu przeciwdziałanie i zapobieganie uzależnieniu. Należałoby zwrócić większą uwagę na dostępność oraz rozpowszechnienie informacji na temat działań podejmowanych przez władze lokalne w tym zakresie.

Limitowanie ilości sklepów komputerowych nie ma wpływu na ilość uzależnionych

Problemem w środowisku lokalnym Mławy jest uzależnienie od komputerów i Internetu. Aż 82% badanych mieszkańców ocenia, że jest to powszechne zjawisko w ich najbliższym otoczeniu. Niepokój budzi ilość czasu spędzanego na korzystaniu z komputera i Internetu przez uczniów, szczególnie starszych klas podstawowych oraz gimnazjalistów. Uczniowie spędzają dziennie nawet cztery lub pięć godzin przed komputerem, a co ósmy uczeń klas 4-6 oraz co trzeci uczeń klas 7-8, a także ponad 40% gimnazjalistów – powyżej 5 godzin dziennie – czytamy w tym samym dokumencie.

W tym wypadku nie ma przynajmniej wątpliwości, że limitowanie ilości sklepów komputerowych nie ma wpływu na ilość uzależnionych od komputerów.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Artur
Artur
1 miesiąc temu

Nie powinno być ograniczeń co do punktów sprzedaży alkoholu. Natomiast powinna być kontrola i wysokie kary za sprzedaż alkoholu osobom nieletnim.

Jan Ko
Jan Ko
1 miesiąc temu

W pierwszej kolejnosci należy zakazać sprzedaży alkoholu w hipermaketach i supermarketach.vCzy to jest normalne, gdy dzieci widzą rodziców i innych dorosłych oglądających z zaciekawieniem kolorowe (bardzo kolorowe ) etykiety na butelkach. Alejki z alkoholem w supermarketach to ewidentny element wychowania do alkoholizmu.

mlawianin
mlawianin
1 miesiąc temu

majo problem zamiast zmniejszyc ilosc sklepow z wodko to myslo jak zwiekszyc gdzie dac koncesje alkoholizm w MLWAIE JEST OGROMNY

Kkl
Kkl
1 miesiąc temu

Jak można porównywać picie z komputerem. Mogę książkę napisać o walce z alkoholikiem a i tak nie wiem kto wygrał. Instytucje działają opieszale, wręcz niechętnie. Ile trzeba mieć samozaparcia aby coś uzyskać ?

mławianka
mławianka
1 miesiąc temu

Świetne jak można porównywać uzależnienie od telefonu, komputera do uzależnienia od alkoholu.
Nie wpadłabym na to.

Fikccja kontroli sprzedaży
Fikccja kontroli sprzedaży
1 miesiąc temu

Dlaczego alkohol sprzedawany jest o drugiej w nocy? Kto wtedy przychodzi do sklepu, trzeźwy? A przecież jest zakaz, w kazdym sklepie tabliczka: osobom nietrzeźwym alkoholu nie sprzedajemy.

pieniądze

GUS o ubóstwie w Polsce. Raport współautorstwa mławianina

0
Główny Urząd Statystyczny wydał właśnie publikację „Ubóstwo w Polsce w latach 2019-2020”, której współautorem jest mieszkający w Mławie socjolog Arkadiusz Góralczyk.     Ponad 80 stronicowa praca,...
młody mężczyzna

Inflacja najwyższa od 21 lat

0
Jest źle, ma być jeszcze gorzej. Inflacja rośnie w zastraszającym tempie. Obecny wskaźnik inflacji jest najwyższy od 21 lat.    W grudniu 2021 r. ceny towarów...
Pływak

U sąsiadów. Program dla dzieci z darmowym basenem

0
Władze sąsiedniego miasta Ciechanowa wprowadzają program profilaktyki wad postawy oraz ich korekcji dla uczniów ciechanowskich szkół podstawowych. Dzieci zakwalifikowane do programu będą mogły uzyskać...
cmentarz złamane drzewo

Wiatr powalił drzewo na cmentarzu

0
Wczorajszy piątkowy (14 stycznia) silny wiatry, który zgodnie z zapowiedziami wiał w ciągu dnia, spowodował szkody.   Wieczorem wraz z przejściem chmury z której obficie padał...
- REKLAMA -
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
Ludzie przed budynkiem ratusza

W Mławie posadzą drzewa za 400 tys. zł

1
W Mławie władze planują posadzenie drzew w kilku lokalizacjach. Według szacunków mławskiego ratusza koszt realizacji zadania to 400 tys. zł. Połowę z tej kwoty...
Wiceprezes KS Zawkrze Mława Filip Kowalczyk i wiceburmistrz Szymon Zejer

Iluminacja WOŚP i złoty medal Ligi Mistrzów na licytację

0
Z okazji 30. Finału WOŚP w Mławie pokazano iluminację świetlną z sercami największej orkiestry świata. Portal Nasza Mława jest wśród patronów medialnych wydarzenia i...
samochód zajechał drogę

Kraj. 3500 zł mandatu za coś takiego [FILM]

1
3500 zł mandatu dostał kierowca osobówki, który w Gostyniu doprowadził do bardzo niebezpiecznej sytuacji.    Wielkopolska policja informuje, że kierujący samochodem osobowym zajechał drogę motorowerzyście. Motorowerzysta tylko...
- REKLAMA -
wnętrze autobusu zagrodzone taśmą

Niesprawnym autobusem woził dzieci do szkoły

6
Policjanci z mławskiej drogówki, pełniący służbę w Wiśniewie zatrzymali rano autobus, który chwilę wcześniej przywiózł dzieci do szkoły. W pojeździe nie było tylnej szyby....
interwencja strażaków

Ostrzeżenie dla mieszkańców Mławy i okolic

0
Ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia dla mieszkańców Mławy i okolic wystosował IMGW. Wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h pojawił się wczoraj, ale...
koszyk na zakupy

Zero VAT na żywność i gaz. Czy będzie taniej?

0
Zero VAT na żywność, gaz i nawozy, obniżka VAT na paliwo, prąd oraz ciepło - to główne założenia rządowej tarczy antyinflacyjnej, która ma wejść w...
Zniszczony znak drogowy

Mława. Komu to przeszkadzało?

1
W Mławie zbyt często mamy do czynienia z aktami wandalizmu w przestrzeni publicznej. Mławski ratusz pokazuje uwiecznione na zdjęciach czyny chuliganów i apeluje o...
- REKLAMA -
6
0
Przejdź do komentarzyx
()
x