sobota, 27 listopada 2021
- REKLAMA -
- REKLAMA -
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …

Etyka, metafizyka, blef

-

Sam nie wiem, co mogło mi się w naszej polityce nie podobać. Jest rewelacyjnie. Pełen luz i zgrywa. Ostatnio dwóch szeregowych posłów spotkało się na Nowogrodzkiej przy kawie i ciasteczkach. Przy okazji przenieśli wybory na jakiś inny termin niż konstytucyjny. Furt tam konstytucja, przepisy, standardy. Oni mają pod sobą sądy i trybunały, załatwią, jak chcą. W takim czy innym trybie. Właściwie w żadnym trybie. Teraz najprościej załatwia się sprawy w żadnym trybie….

- R E K L A M A -

Ten luz, ten słowiański, luzacki tryb załatwiania spraw publicznych zainfekował nasz rząd wraz z otoczeniem. Kto wie czy nie jeden elektorat. Minister Sasin drukował karty do głosowania na podstawie nieuchwalonej jeszcze ustawy. Karty te szybko przedostały się do publicznej wiadomości. Każdy mógł się z nimi zapoznać, a nawet je powielić. W ten sposób moglibyśmy załatwić sobie dowolną liczbę głosów, bo przecież ludziom nie opłaca się głosować gdy mają tylko jeden głos. A tak to mogliby mieć skolko ugodno. I żadna tam Państwowa Komisja Wyborcza nie mogłaby się przyczepić, bo została przez rząd ubezwłasnowolniona. Co prawda, wybory zostały prawem kaduka przełożone. Ale być może karty znowu ktoś usłużnie rozsypie. W ten sposób frekwencja wreszcie będzie na wysokim poziomie, może nawet wyższym niż 100%!

Pan prezydent często marszczy brwi i rzuca groźne słowa, chyba pod publiczkę. Dłużej przeora niż klasztora. Szczególnie gdy walczy z lewakami i komunistami w sądach. W tylu już miejscach grzmiał w kraju i za granicą, że w Sądzie Najwyższym są komuniści, lewacy albo sędziowie nominowani przez komunistyczną Radę Państwa. I co? Nie taki diabeł straszny… Już w 2016 r. pan prezydent powołał sędziego Józefa Iwulskiego na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego, kierującego pracą Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. Akurat sędzia Iwulski był w PRL wieloletnim członkiem PZPR, działał w wywiadzie wojskowym i jako sędzia orzekał w procesach, w których działacze opozycji zostali skazani. Największy, prawdziwy były komunista. Jeśli nie jedyny. Ale prezydent ma krakowski gest…  Jakieś dwa lata temu, gdy trwała walka o skrócenie kadencji I Prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf, tej antypolskiej lewaczki powołanej do SN przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pan prezydent Duda znowu chciał ją zastąpić właśnie sędzią Iwulskim…  To się wtedy nie udało, bo na skrócenie kadencji Małgorzaty Gersdorf nie zgodziła się wredna Unia, wskazując na fakt, że kadencja pani Pierwszej Prezes jest wyraźnie określona w polskiej konstytucji. Oj tam, oj tam. Wielkie mi mecyje. Nasz rząd woli luz prawny niż sztywne partagrafy. No ale pozwolił prezydent tej lewaczce dokończyć kadencję.

Kadencja się była właśnie skończyła. Pan prezydent powołał na jej miejsce, pełniącego jej obowiązki, sędziego Kamila Zaradkiewicza. To bardzo ciekawy wybór, najlepszy z możliwych. Sędzia Zaradkiewicz był ongi pupilem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Wtedy wyróżniał się liberalnymi poglądami. Był za związkami partnerskimi, a nawet za ślubami dla gejów. Zresztą sam jest gejem, co ujawniło ostatnio wiele gazet w kontekście jego niekonwencjonalnego stylu życia. Jeden incydent podbił cały internet. Otóż kilka lat temu pan sędzia, po barwnej kłótni z partnerem, miał się przespacerować w piżamie i w kapciach z Saskiej Kępy (gdzie mieszkał) do Trybunału Konstytucyjnego (gdzie pracował). Mniej więcej 15 km w centralnej części Warszawy… to się działo nad ranem. Jeżeli go ktoś przyuważył, to musiał być pod dobrą datą. Zresztą on sam, Zaradkiewicz, też był pod wpływem grzybków halucynogennych, co go całkowicie tłumaczy. Do Sądu Najwyższego powołała go nowa KRS, w której zasiadała ówczesna posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Ona z pasją godną Rejtana nie chciała go z takim lewackim backgroundem zaakceptować na sędziego. Co prawda odrzucił wszelkie związki z Rzeplińskim, wyparł się swoich dawnych poglądów, ale wiadomo to czy nie zachowa się, jak nie przymierzając Gowin…?

Wtedy obronił go minister Ziobro, znany z dobrego serca. On ufa sędziom z przeszłością. To samo dotyczy pana prezydenta. Teraz go awansował na p.o. prezesa, a do tego pośród sześciu sędziów świeżo powołanych do Sądu Najwyższego jest znowu sędzia (Marek Motuk), „pobłogosławiony” w PRL przez Radę Państwa. Jestem wzruszony, jak pan prezydent po chrześcijańsku potrafi wybaczać. Wzór, prawdziwy wzór.

Choć chyba czasem też się trochę myli… Jeszcze nie tak dawno powołał pan prezydent panią mecenas Jolantę Turczynowicz – Kieryło na szefową swojego sztabu wyborczego. Też po chrześcijańsku, nie bacząc na jej reputację.  W niedalekiej przeszłości pani mecenas pogryzła w Milanówku pewnego obywatela, który zwracał jej uwagę, że w dzień ciszy wyborczej nie powinna roznosić ulotek. I to ulotek na rzecz kandydata antypisowskiego. Poza tym, pani mecenas i jej mąż pisali kuplety przeciw partii rządzącej. Z chwilą objęcia swojej funkcji pani mecenas dostosowała jednak swoje poglądy do linii prezydenta. Pięknie wyglądała na zdjęciach z prezydentem. Ale gdy fakty z przeszłości przeciekły do poważnej prasy, pani mecenas musiała zrezygnować z funkcji. Delikatnie to jej zasugerowano. I co teraz robi? Krytykuje pana prezydenta! Nawet jego konwencję skrytykowała, że to niby niewykorzystana szansa, „nudny one man show”, za długi i w ogóle. Prasa bulwarowa z upodobaniem rzuca się na jej ciągle nowe opowieści, ze szpilą wbijaną prezydentowi.

Ale w kontekście wyborów prezydenckich była szefowa sztabu napisała ciekawą myśl: „wolę uratować życie jednego obywatela, niż zabić tysiąc wrogów”. To nie jest wprawdzie oryginalna myśl pani mecenas, bo sformułował ją już w starożytności wódz rzymski Publiusz Korneliusz Scypion Afrykański. Ale jest to w świecie polityki bezprecedensowy przykład powołania się na wskazanie etyczne. Mamy pandemię i życie każdego naszego obywatela jest cenne. Należy je ratować nawet kosztem zwycięstwa nad politycznymi wrogami. Przypomina mi mądrość wyrażoną w słynnym amerykańskim filmie „Lista Schindlera”: „Kto ratuje jedno ludzkie życie, ratuje cały świat”. Dostaję metafizycznych dreszczy gdy staje mi w oczach ta sytuacja gdy grupka Żydów ocalona przez Niemca Schindlera wręcza mu medalik z taką właśnie inskrypcją. Towarzyszyły temu łzy i bezmierne wzruszenie. Sprawy życia i śmierci przynależą do metafizyki.

Ale poruszamy się w świecie polskiej polityki. Pani mecenas, zakosztowawszy jej, mogła przecież blefować. Chyba że zapatrzyła się na dwóch skromnych, szeregowych posłów którzy tyle się dla nas naspotykali bezinteresownie….

Autor: Daniel Kortlan

 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
J
J
1 rok temu

Tak się akurat składa, że dwóch, skromnych, szeregowych posłów to szefowie dwóch z trzech ugrupowań tworzących koalicję rządzącą. Któż jak nie oni, powinien podejmować decyzje polityczne, które mają na celu zażegnanie konfliktu mogącego rozbić rząd? Pan Daniel chyba nie do końca rozumie jak działa polityka.
Pozdrawiam

plakat festiwalu

ROCKOWANIA już dziś

0
XVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodzieżowej ROCKOWANIA już dziś! Na finał zagra Ørganek. Prezentujemy harmonogram.    Portal Nasza Mława jest wśród patronów medialnych wydarzenia. ROCKOWANIA po raz 18. Ogólnopolski...
klub pogodny uśmiech

Seniorzy z Pogodnego Uśmiechu zatańczyli

0
Seniorzy z Pogodnego Uśmiechu zatańczyli 25 listopada podczas jednego ze swoich czwartkowych spotkań.    Zanim to nastąpiło, techniki wykonywania lampionów domowym sposobem, uczyli seniorów uczniowie ze...
dzieci ze szkoły w Turzy Małej

W szkole w piżamach

0
„Dzień Piżamy” 24 listopada 2021 r. był wielkim wydarzeniem w Szkole Podstawowej w Turzy Małej w powiecie mławskim. Uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły...

Ciężarówka zablokowała jezdnię pod Szydłowem

0
Czytelnicy poinformowali nas o utrudnieniach w ruchu na drodze do Szydłowa dziś około godziny 19. Dowiedzieliśmy się, że doszło tam do wypadku samochodu osobowego...
- REKLAMA -
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania

Meteorolodzy ostrzegają przed załamaniem pogody

1
Intensywne opady śniegu, oraz śliskie jezdnie z powodu marznącego deszczu  przez najbliższe dwie doby to zapowiedź synoptyków dla 6 województw w tym mazowieckiego i...
ciężarówka po wypadku

Na siódemce zderzyły się 3 ciężarówki

1
Trzy pojazdy ciężarowe zderzyły się na drodze krajowej nr 7 na wysokości cukrowni w Glinojecku.  Zderzyły się 3 ciężarówki  - Wczoraj o godzinie 16:19 zostaliśmy...
wybuch gazu

Wybuch gazu pod Nidzicą

0
W jednym z domów w miejscowości Szczepkowo – Sołdany (powiat nidzicki) doszło do wybuchu gazu z butli. W wyniku doznanych obrażeń 86-letnia kobieta została...
- REKLAMA -
budowa siódemki

Zamknięcie odcinka siódemki

0
Generalny Wykonawca inwestycji pn. „Budowa drogi S7 Olsztynek (S51) – Płońsk (S10) odc. Mława – Strzegowo” informuje o zamknięciu odcinka droga krajowa nr 7...
spotkanie z młodzieżą

Mława zagra z WOŚP

1
Także i w Mławie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę 30 stycznia 2022 r. Mławski sztab mieści się przy urzędzie miasta, a na...
nowe znaki drogowe

Uwaga na nowe znaki drogowe

0
Od 2 grudnia będzie obowiązywać kilka nowych znaków drogowych. Kierowcy muszą się ich szybko nauczyć. Na szczęście to znaki informacyjne a nie zakazu i...
Mławscy koszykarze na trzecim miejscu w Warszawie

Mławscy koszykarze na trzecim miejscu w Warszawie

0
W Warszawie rozegrano turniej koszykówki Korona 3X3 Śródmieście Open. Do rywalizacji przystąpiło tuzin zespołów. Wśród nich rywalizowała ekipa Szopy z Szopy złożona głównie z...
- REKLAMA -
1
0
Przejdź do komentarzyx
()
x