piątek, 27 maja 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościZdobywca Oscara wychował się w Mławie
- REKLAMA -
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Zdobywca Oscara wychował się w Mławie

-

Krewni słynnego amerykańskiego kompozytora Victora Younga (autora muzyki m.in. do filmów „Jeździec znikąd” czy „Komu bije dzwon”), który swoje dzieciństwo spędził w Mławie, odwiedzili nasze miasto w poszukiwaniu śladów przodków.
Towarzyszyli im pianista jazzowy i kompozytor, a także wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu związany również z Uniwersytetem Zielonogórskim – Kuba Stankiewicz oraz Ewa Banaś – prezes fundacji ProArt.
Do Mławy przyjechały wnuczki siostry Victora Younga, Elisa Hill-Holm i Victoria Fromberg Davis,  mąż drugiej z nich – Steve Davis oraz ich dzieci – córka Allie i syn Andrew. Goście z Los Angeles zwiedzili cmentarz żydowski przy ul. Warszawskiej oraz ulicę Browarną, gdzie przed II wojną światową mieścił się browar należący do przodków Victora Younga – małżeństwa Segał. Dzieje tych miejsc przybliżyli im mławski kolekcjoner i miłośnik historii Jarosław Janiszewski oraz rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Mława Magdalena Grzywacz. Kopię aktu urodzenia jednego z mławskich przodków Younga przekazała naczelnik wydziału spraw obywatelskich Marzena Lipińska.

W ratuszu z Amerykanami spotkał się burmistrz Sławomir Kowalewski. Rozmawiał z nimi m.in. o mławskich korzeniach Victora Younga oraz innych słynnych osobach, które się tu urodziły lub mieszkały.

- R E K L A M A -

Goście odwiedzili Miejski Dom Kultury, gdzie spotkali się z dyrektor Katarzyną Kaszubą i dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie Wilhelmem Taraszkiewiczem. Wspólnie zastanawiali się, w jaki sposób można przybliżyć mławianom i Polakom osobę Victora Younga. Przedstawiono gościom pomysł festiwalu twórczości kompozytora, na dofinansowanie którego Fundacja ProArt wspólnie z domem kultury, przy wsparciu burmistrza i dyrektora szkoły muzycznej złożyli w ubiegłym roku wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mimo że nie zyskał on wsparcia ministerstwa, pomysł uznano za bardzo interesujący, wart tego, by ponownie próbować go zrealizować.

Victor Young (ok. 1900-1956) był amerykańskim kompozytorem muzyki filmowej. Dzieciństwo spędził w Polsce, zwłaszcza w Mławie, skąd wywodzili się jego przodkowie. Ukończył Konserwatorium Warszawskie. Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej płodnych twórców amerykańskiej muzyki filmowej. Aż 22 razy nominowano go do Nagrody Akademii. Oscara otrzymał dopiero pośmiertnie, za „W 80 dni dookoła świata” (1956).

Fot. UM Mława

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Moje korzenie pochodzą z Los Angeles ☺

Cristobal
Cristobal
4 lat temu

Pozytywna wiadomość a jednocześnie kolejny przykład wspaniałej, choć w tym przypadku krótkiej kariery, jaka mogła zaistnieć chyba tylko w XX-wiecznej Ameryce. Mnóstwo imigrantów z Polski rozwinęło skrzydła w USA w filmie, muzyce, nauce, handlu, bankowości. Nieuczciwie byłoby nie zaznaczyć, że większość z nich miała pochodzenie żydowskie.

mlawianka
mlawianka
4 lat temu

Nie miałam pojęcia, że Young ma coś wspólnego z naszym miastem! Festiwal jego imienia aż się prosi. A może miasto wyłoży pieniądze, skoro nie udało się zdobyć dotacji? to by była naprawdę świetna promocja

policyjna taśma

Makabryczne odkrycie w rzece. Tragedia na Mazowszu

0
Wczoraj po południu w rzece Wisła na wysokości miejscowości Czerwińsk nad Wisłą (powiat płoński) znalezione zostały zwłoki mężczyzny.   Makabryczne odkrycie w rzece. Tragedia na Mazowszu Ciało,...
policja mierzy prędkość

Kierowca musi zdać kolejny egzamin

0
Teren zabudowany — noga z gazu! To powinno być motto kierujących. Inaczej grożą nam surowe konsekwencje. Ostatnio przekonał się o tym kierowca w...
strażacy

Bus zderzył się z osobówką na drodze wojewódzkiej

0
Na drodze wojewódzkiej pomiędzy Turzą Wielką a Lipowcem Kościelnym 26 maja doszło do zderzenia busa z osobówką. Samochodami podróżowały 3 osoby, które doznały niewielkich...
rury w przekopie

Zmiany na Wójtostwie

0
1 czerwca 2022 r. rozpocznie się budowa sieci wodociągowej w ulicy Wójtostwo. W związku z tym mogą wystąpić chwilowe przerwy w dostawie wody. Nastąpi...
- REKLAMA -
Loading RSS Feed

Od półmaratonu po IronMan. Kuciejczyk na podium

0
Sezon biegowy oraz triathlonowy rozpoczął się na dobre. Korzystają na tym nasi sportowcy. Reprezentujący Tempo Mława Henryk Kuciejczyk powalczył w Serocku w piątej edycji...
Z OSTATNIEJ CHWILI

Z ostatniej chwili: Wypadek na drodze wojewódzkiej

0
Na drodze wojewódzkiej między Turzą na Lipowcem Kościelnym dziś 26 maja doszło do wypadku drogowego.   Z ostatniej chwili: Wypadek na drodze wojewódzkiej Na tę chwilę wiadomo,...
dziewczyna z laptopem

Zalety zakupów online

0
Internet zrewolucjonizował nasze życie. Obecnie wiele spraw można załatwić online bez wychodzenia z domu. Wielu Polaków bardzo cieszy możliwość robienia zakupów online. Zakupy w...
- REKLAMA -
Dni Mławy

Burmistrz na Dni Mławy: „Rozważamy Shakirę”

0
Oczywiście Shakira na Dni Mławy to żart, na który pozwolił sobie burmistrz Sławomir Kowalewski podczas ostatniej sesji rady miasta. Dobra wiadomość jest taka, że...
śmieci

Spalarnia w Mławie? Burmistrz wypowiedział się jednoznacznie

2
Temat ewentualnego powstania spalarni śmieci w Mławie rozgrzewa emocje mławian nie od dziś. Ostatnio dyskutowano o tym podczas sesji rady miasta. Burmistrz Sławomir Kowalewski...
karta

Dzień Matki. Nasza Mława życzy wszystkiego najlepszego

0
Dziś obchodzimy Dzień Matki. Nasza Mława życzy wszystkiego najlepszego wspaniałym mamom z okazji ich święta.     W Miejskim Domu Kultury w Mławie zaplanowano na dziś koncert,...
mieszkanie po pożarze

Płonęło mieszkanie. Wyniesiono lokatora

0
Do groźnego zdarzenia doszło w Glinojecku. Strażacy gasili pożar mieszkania w jednym z bloków. Panowało silne zadymienie, a płomienie szybko się rozprzestrzeniały. Razem z...
- REKLAMA -
3
0
Przejdź do komentarzyx
()
x