Jaki jest plan dla Mławy, pytamy nowego burmistrza Piotra Jankowskiego. Co z zalewem Ruda i dlaczego kąpać się będzie można do końca lipca? Czy komunikacja miejska nadal będzie darmowa? Jak wygląda sprawa obwodnicy zachodniej Mławy? Pytamy o decyzje kadrowe, m.in. o zwolnienie dyrektora MOSiR-u. Rozmawiamy o tym wszystkim i nie tylko z nowym włodarzem naszego miasta.
Wywiad z nowym burmistrzem Piotrem Jankowskim
Panie burmistrzu, zacznijmy od tematu, który teraz najbardziej interesuje mieszkańców z związku z rozpoczętymi wakacjami. Co z zalewem Ruda?
Będziemy się mogli kąpać nad zalewem już od 1 lipca. Trwają prace związane z przygotowaniem plaży – zwozimy piasek, organizujemy zaplecze sanitarne oraz miejsce dla ratowników. Kąpać się w zalewie będzie można do końca lipca, gdyż na taki okres korzystania z okazjonalnego miejsca do kąpieli mamy pozwolenie od Wód Polskich, taki był wniosek MOSiR-u złożony w kwietniu, gdy jeszcze nie byłem burmistrzem. Będę jeszcze próbował negocjować wydłużenie tego terminu, ale w tej chwili trudno powiedzieć, czy się uda – obawiam się, że pewnych rzeczy możemy już nie przeskoczyć. O pozwolenie na przyszły rok będziemy się ubiegać dużo wcześniej – dopilnujemy, żeby mławianie i sąsiedzi z okolicznych gmin mogli się wtedy kąpać przez całe lato.
Oczywiście będziemy chcieli wzmocnić współpracę z wójtami ościennych gmin, żeby zalew wspólnie zagospodarować. Chcielibyśmy doprowadzić do umowy, która będzie zobowiązująca dla trzech stron – Mławy oraz gmin Lipowiec Kościelny i Iłowo-Osada. Pamiętajmy, że zalew jest poza granicami administracyjnymi miasta.
Ale potencjalne miejsce do kąpieli to również jeziorko na ulicy Krajewo. Chcemy urządzić tam miejsce rekreacji, które będzie służyło mieszkańcom i przeanalizować możliwość zrobienia w przyszłości kąpieliska. Spotkałem się już z nadleśniczym Jaromirem Skrzypeckim, który ma mnóstwo pomysłów i jest bardzo otwarty na propozycje.
Pierwsze decyzje burmistrza w nowej kadencji?
Niezmiernie ważna jest poprawa dostępności urzędu miasta dla mieszkańców, zwiększenia otwartości ratusza. Drugą rzeczą jest umożliwienie mieszkańcom wyrażania swoich opinii i pomysłów, szczególnie na sesjach rady miasta. Umożliwiliśmy mieszkańcom zadawanie pytań radnym w czasie rzeczywistym podczas obrad, co dotąd było niemożliwe. Kolejną sprawą jest udział w sesjach przewodniczących zarządów osiedli. Przecież oni są głosem mieszkańców, którzy ich wybrali. Chcemy, żeby też przewodniczący mieli swobodę wypowiadania się na sesji czy zadawania pytań w bieżących sprawach mieszkańców, których reprezentują.
Lepszy dojazd to lepszy rozwój dla miasta. Niektóre miasta jak Ciechanów mogą się poszczycić kilkoma obwodnicami. U nas, co prawda buduje się sporo w ostatnim czasie, ale jest sporo potrzeb. Jakie są plany nowego burmistrza w tym zakresie? Mieszkańcy pytają o obwodnicę zachodnią Mławy. Czy jest szansa, że inwestycja zostanie zrealizowana? O jakich terminach obecnie mówimy?
Wiadomo, że obwodnica zachodnia Mławy jest bardzo oczekiwana przez mieszkańców i potrzebna dla rozładowania ruchu na terenie miasta. Jeszcze w czasie kampanii wyborczej (wybory burmistrza – przypis red.) byłem u pana ministra Konrada Wojnarowskiego i w tamtym czasie rozmawialiśmy o obwodnicy. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie przetargu na jej budowę. Wraz ze współpracownikami robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby obwodnica wreszcie powstała, żeby można było wbić ten szpadel i pokazać dobrą współpracę z urzędem marszałkowskim i z panem marszałkiem Adamem Struzikiem. Obwodnica jest inwestycją za ponad 200 milionów złotych, a cały budżet Mławy to ponad 230 milionów złotych. Miasto na szczęście nic nie dokłada do tej drogi. To inwestycja wojewódzka. W Mławie takich pieniędzy jeszcze nie było. W okolicznych miejscowościach już się mówi, że Mława wzięła wszystkie pieniądze, które były dostępne.
A jeżeli chodzi o przyciągnięcie do naszego miasta dużych inwestorów, jak pan to widzi?
Budowa obwodnicy zachodniej Mławy znacząco polepszy sytuację naszego miasta i przyciągnie inwestorów; zwiększy dostępność Mławy i ułatwi funkcjonowanie różnego rodzaju biznesów. Naczelnik wydziału inwestycji na moją prośbę przygotowuje spis terenów, które są w Mławie do wykorzystania dla inwestorów. To tereny w bliskiej odległości od trasy S7, które są własnością miasta i niewątpliwie staną się atrakcyjne dla przedsiębiorców.
Jeżeli chodzi o środki zewnętrzne, w tym unijne, na jakie inwestycje mławski samorząd będzie się starał pozyskać pieniądze?
Jesteśmy na etapie reorganizacji pracy urzędu. Dążymy do rozbudowy zespołu pozyskującego środki zewnętrzne. Ogłosimy konkursy na stanowiska do tego wydziału. Wszystko przed nami i mam nadzieję, że mieszkańcy okażą wyrozumiałość i cierpliwość. Żeby dostać pieniądze, należy złożyć wniosek, a żeby złożyć wniosek, należy go opracować. Z założenia będziemy składali wnioski na wszystko, na co będzie można. Zobaczymy, na co uda się pozyskać pieniądze. Na pewno priorytetową sprawą jest budowa żłobka w Mławie. Przed nami jeszcze wiele inwestycji i remontów dotyczących bazy edukacyjnej i opiekuńczej.
Na pewno ważna jest też infrastruktura sportowa, która jest w naszym mieście dość rozwinięta, ale jeszcze kilka rzeczy należy zrobić. Rzeczą, której nam brakuje, jest lodowisko, ale spełniające standardy 30-tysięcznego miasta.
Czy mieszkańcy Mławy nadal będą mogli korzystać z darmowej komunikacji?
Komunikacja miejska w Mławie zostaje na takich samych zasadach, czyli będzie bezpłatna dla osób posiadających Kartę Mławiaka. Wiem, że podczas kampanii wyborczej mówiono, że zlikwiduję komunikację i prywatne przedsiębiorstwo będzie jeździło. Nigdy nie miałem i nie mam takich planów.
Na pewno trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby mławskie autobusy były bardziej ekonomiczne – elektryczne lub hybrydowe. Będziemy się starali kupić nowe pojazdy z pieniędzy zewnętrznych. Uważam, że te małe busy, które zostały zakupione, nie spełniają oczekiwań mieszkańców.
Planujemy też zwiększyć liczbę przystanków, przejazdów w weekendy oraz wytyczyć nowe trasy.
Jesteśmy na etapie dużego projektu dotyczącego retencji i w tym projekcie są przewidziane zielone przystanki, jednak zaledwie dwa. Chcielibyśmy, żeby było ich znacznie więcej, ale też zwykłych wiat, których brakuje.
Ostatnio głośno o Rodzinnych Ogrodach Działkowych i atrakcyjnych terenach, na których są położone. Czy mławskie działki są bezpieczne?
Oczywiście! Nie planujemy tych terenów sprzedawać. Ogrody działkowe istnieją od dziesiątek lat, to miejsca rekreacji i zielone płuca miasta. Dopóki będę burmistrzem tego miasta, ogrody będą istnieć.
Chciałam jeszcze zapytać o zmianę kadrową na stanowisku dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mławie. Jaka jest przyczyna takiego stanowiska?
Uważam, że Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji potrzebuje innego, świeżego spojrzenia na sport, na rekreację w naszym mieście. Obserwując pracę pana dyrektora Krzysztofa Butryna, nie do końca podobało mi się to, co tam robił. W mojej opinii można więcej i lepiej. Uruchomiłem procedurę rozwiązania umowy z dyrektorem, który jest również radnym powiatowym. Zgodnie z przepisami, żeby odwołać pana dyrektora, należało zapytać radę powiatu o opinię – jest ona pozytywna.
Zdecydował pan o likwidacji Centrum Usług Wspólnych. Jaki jest powód?
Tak jak już wspominałem, wprowadzamy zmiany organizacyjne w pracy urzędu i jednostek podległych. Likwidacja CUW-u jest jedną z takich zmian.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Iwona Łazowa.
A co z tunelem drogowym pod torami kolejowymi w ul. Kościuszki?
Następna kwestia to ilość linii autobusowych MKM na stację Mława Miasto na której od połowy grudnia będą zatrzymywały się pociągi pospieszne?
Panie Dyzma nie szalej!
Dyzma nie wzbudza zaufania
Kiedy będą wyciągi narciarskie? Czekamy
Ile ludzi pan zwolnisz?
Ad1. Kąpielisko zalew-oczywiście bardzo dobra i naturalna incjatywa.. Kąpielisko Krajewo-tutaj aby zaczęć myśleć coś na jego temat, to trzeba solidne badania wody wykonać, bo z brzegu śmiecie na hałdach widać
Ad2. Dostępność urzędu oczywiście tak i jego praca w godzinach kiedy normalni ludzie kończą pracę, czyli po 16. Obecność Mieszkańców i zadawanie pytań podczas sesji, bez komentarza. To jest podstawa demokracji i to jest kuriozum, że po poprzednich rządach trzeba się tym chwalić, że się do tego wraca.
Ad3. No wreszcie dotarł, że to jest inwestycja wojewódzka a nie miejska.
Ad4. Tereny będą atrakcyjne, jeżeli się je atrakcyjnymi zrobi.
Ad5. Panie Kochany, Pan zerknie w spis działów Urzędu i zobaczy Pan, że już taki wydział egzystuje. Nazywa się WIELOSOBOWYM STANOWISKIEM DO POZYSKIWANIA ŚRODKÓW ZEWNĘTRZNYCH….ktory zatrudnia 5 osób. Nie należy zatrudniać nowych, tylko zweryfikować obecnych. Ma Pan jeszcze WYDZIAŁ PROMOCJI I WSPÓŁPRACY zatrudniający 4 osoby:):):) oraz Wydział inwestycyjny 6 osób. Razem 15 osób:):):) DOTRUDNIĆ!!!!!!!!!
Ad6. O ogródkach krótko i wystarczy
Ad7. Jak Pan mógł obserwować prace dyr Butryna pracując w Wieczfni? Teraz jest na zwolnieniu, więc też nie ma jak.
Ad8. Likwidacja tego centrum spowoduje: przywrócenie w każdej instytucji Urzędu Miasta conajmniej 4 etatów(głównego księgowego, kadrowego, pomocy księgowej i kadrowej) to się wpisuje w Program Plan dla Mławy, gdzie napisano „podejmiemy działania zmierzające do oszczędnego i racjonalnego gospodarowania finansami miasta”.
Czy w jednostkach podległych UM np w Miejskiej Bibliotece, Muzeum czy MDK likwidacja Centrum Usług Wspólnych faktycznie spowoduje przywrócenie w każdej z nich 4 etatów: księgowego, pomocy księgowego, kadrowego, pomocy kadrowego? Widać, że Pani/Pan nie zna struktury organizacyjnej tych jednostek. Więc zanim coś napiszesz sprawdź i nie wprowadzaj w błąd opinii publicznej.
Bardzo słuszna uwaga.
Kolejna sprawa dot. obserwacji MOSiRu to jeśli się było dyrektorem tej jednostki, to chyba normalna sprawa, że po odejściu nadal obserwuje się jej działalność.
Pytania można było zadawać na piśmie przed sesją, ponieważ osobnik [WYMODEROWANE] zadawał w środku obrad pytania ” od czapy” i rozwalał całą sesję swoim chamstwem, czepiając się wszystkiego i wszystkich. Zobaczymy , jak to będzie wyglądało teraz „na żywo”. Nie mogę się doczekać, jak nowy przewodniczący ujarzmi na sali krzykaczy, którzy będą próbowali ” rozwalić” obrady swoimi , nie zawsze mądrymi pytaniami…
Podoba mi sie, że myślą o Krajewie.
Taka perełka obok miasta.. i marnieje.
Panie Jankowski to wszystko było w planach. Ameryki pan nie odkrywa. Ale co nowego dla Mławy
A co z tym szrotem co stoi pod ratuszem?Skup złomu nadal będzie wizytówka Mławy?
Dokładnie. Jakie to beznadziejne, że władza nie ma narzędzi aby takie problemy rozwiązywac. A skurw.. śmieją się im i nam w twarz.
Popieram Pana Xawerego w sprawie zalewu.3 muszkieterow z Lipowca,Iłowa I Mławy obiecało piękną plażę, nowe pomosty,ścieżki rowerowe a tu widzę przywieźli 7 wywrotek piachu i mówią że zrobili piękną plażę, o ironio a skąd oni wzięli tyle pieniędzy na to.A tu mowa o budowie kąpieliska w Krajewie.Chyba nie mają pojęcia jaka to poważna inwestycja.
P.Burmistrzu trzeba wybudować poprawić ścieżki rowerowe,mało sciezek ,bo poprzednik kolarza za bardzo nie popisał się w tej kwestii
Czy planowana jest zmiana organizacji działania Wydziału Komunikacji? Chodzi o sprawniejszą obsługę petentów
.np: możliwość sprawdzenia, że złożone wnioski są gotowe do odbioru. Kiedy sala operacyjna będzie otwarta tak by peteci mogli obserwować proces rejestracji aut i innych czynności urzędników. Kiedy w sposób zdecydowany rozwiązany zostanie problem kolejek?
Doprecyzuje : chodzi o możliwość sprawdzenia stanu złożonych dokumentów poprzez stronę internetową UK.
Wydział Komunikacji to Starostwo, a nie UM, czyli uwagi nie dotyczą burmistrza.
Człowieku, ogarnij się troszkę, naprawdę…Brak wiedzy czasami przeraża…
Wydział Komunikacji i ogólnie rejestracja aut to Starostwo Powiatowe. Czy to jest jasne? Czy powtórzyć jeszcze raz?
To Koalicjant wiec trzeba też Burmistrza pytac
Wydział Komunikacji podlega pod Starostwo – czyli pod Okumskiego.Burmistrzowi nic do tego.
To chyba nie ten adres do Starosty z tym pytaniem.
To pytania do starosty
Przede wszystkim trzeba zrobić porządek z pracownikami urzędu którzy w godzinach pracy załatwiają swoje sprawy
–Dotyczy ZALEWU RUDA –MAM TAKIE PYTANIA ???–myślę że powinien Pan wiedzieć panie JANKOWSKI że Zalewem od chwili jego powstania -1976 r–zarządzał MOSIR nikt wtedy nikogo nie pytał a tym bardziej nie przypominał– że zbiornik ten nie leży w granicach miasta –ale każdy pamiętał że część tego zbiornika leży na terenie gm. LIPOWIEC — powiatu mławskiego !! i dlatego MOSIR zarządzał tym kąpieliskiem bo chodziło tu o mieszkańców miasta Mławy !! A zmieniło się wszystko w roku 2019 kiedy Pan bedąc dyr. MOSIR na polecenIe KOWALEWSKIEGO ROZEBRAŁ POMOST — A WEDŁUG WASZYCH OBIETNIC NOWY POMOST MIAŁ POWSTAĆ W NASTĘPNYM ROKU — nie ma go do dziś — tylko dlatego że były Burmistrz zaczął mówić że ZALEW RUDA — NIE LEŻY W GRANICACH MIASTA MŁAWY I MIASTO NIE MOŻE FINANSOWAĆ ŻADNYCH ŚRODKÓW W ZMIANĘ INFRASTRUKTURY TEGO TERENU — aby to się zmieniło miała w tym pomóc POSEŁ Z CIECHANOWA ABY PRZESUNĄĆ GRANICĘ MIASTA TAK ABY ZALEW BYŁ W GRANICACH MIASTA — jedyne co załatwiła Poseł w WODACH POLSKICH — remont tamy i utworzenie zakola wchodzącego w ZALEW co tworzy taras widokowy — a przy okazji Panie BURMISTRZU JANKOWSKI GDZIE SIĘ PODZIAŁ SPRZĘT PŁYWAJĄCY I DOMEK DREWNIANY –BO ZOSTAŁ TYLKO JEDEN ??
Mylisz się XAWERY vel Mir.K.O – Oczywiście prawdą jest co piszesz ale wtedy było to samo województwo (niestety ciechanowskie), zlikwidowano Powiaty a powstały dziwne rejony. Nie było podziału takiego jak teraz i w związku z tym nie było problemu odpowiedzialności.
Nie zaczepiaj mnie, bo sobie tego nie życzę. Już dawno o tym wspominałem, że nie mam z Panem W.B. nic wspólnego. Sam zainteresowany może również to potwierdzić. Nawet się nie znamy.
Potwierdzam !! ale mógłbyś już skończyć z tym czepianiem się mnie — bo tak nie powinno być podajesz cały czas incjały W.B– a JA NAZYWAM SIĘ WŁODZIMIERZ BRUŻDZIAK — TAK JA NIE CHCĘ MIEĆ NIC WSPÓLNEGO Z TOBĄ — bo dla mnie było by tylko ujmą aby dyskutować z takim ludzmi jak ty !!! JESLI NIE MASZ NIC WSPÓLNEGO ZE MNĄ –TO PRZESTAŃ W SWYCH POSTACH CIĄGLE MNIE ZACZEPIAĆ !!