- REKLAMA -
Loading RSS Feed
- REKLAMA -

W szpitalu redukcja zatrudnienia

-

Mławski szpital pozbywa się pralni, kuchnia zostaje. Od połowy grudnia br. brudna pościel będzie wożona do Sierpca.

- R E K L A M A -"))

 

Decyzję o zamknięciu pralni obsługującej szpital podjął dyrektor Waldemar Rybak.  Zapytaliśmy, dlaczego skoro zapotrzebowanie na czyszczenie brudnej pościeli (identycznie, jak na posiłki) jest w placówce szpitalnej stałe.

Kuchnia musi zostać

Zarówno kuchnia, jak i pralnia, będące częścią zaplecza technicznego mławskiego szpitala, działają od dziesiątków lat, właściwie od powstania budynku.

– Kuchnia musi zostać i obsługa typu kateringowego nie wchodzi w grę. Przygotowanie posiłków na miejscu zapewnia ich odpowiednia jakość, czyli nie tylko świeżość, temperaturę czy wartość kaloryczną, ale także dostosowanie do zaleceń lekarskich, które w toku leczenia mogą się zmieniać. Dlatego nawet niedawno dokupiliśmy na potrzeby kuchni nowy kocioł warzelny – stwierdza dyrektor SP ZOZ Waldemar Rybak.

Zupełnie inaczej ma się sytuacja z pralnią.

– Utrzymanie pralni – licząc z personelem – to olbrzymie koszty w budżecie szpitala.  Pralnia wyposażona jest w stare wysłużone energochłonne urządzenia z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wszystko dokładnie przeliczyliśmy i okazało się, że obecnie te urządzenia zainstalowane w pralni pobierają jedną czwartą prądu zużywanego przez cały szpital. Wymiana ich na nowe to koszt około 2 mln zł. Dodatkowo trzeba obecnie zakupić nową pościel, by wymienić tą wysłużoną. To koszt kolejnych kilkudziesięciu tysięcy złotych – stwierdza dyrektor.

To zmusiło dyrektora do szukania rozwiązania problemu. Wspomniał nam, że już poprzedni szef placówki rozważał zlecenie prania zewnętrznej firmie, ale wówczas okazało się, że w okolicy trudno jest taką spełniającą wymagania szpitala znaleźć. Firmy spełniające warunki były zbyt drogie. Obecna sytuacja jest inna. Wstępne rozeznanie wykazało, że takie firmy powstały i jest ich dość dużo w związku z czym ceny za usługi pralnicze spadły. W tej sytuacji ogłoszono przetarg, który wygrała firma z Sierpca. Wczoraj 17 listopada dyrektor podpisał z nią stosowną umowę.

– Dzięki temu nie będziemy ponosić kosztów prania, energii i zakupu pościeli, bo dostarczenie jej szpitalowi należeć będzie do tej firmy. Musi ona na własny koszt zakupić odpowiedniej jakości pościel i odpowiednio szybko oraz regularnie dostarczać jej zapas do szpitala. Ponadto szpital w każdym miesiącu zaoszczędzi kilkanaście tysięcy złotych – informuje dyrektor.

 Zmiana ma nie tylko plusy. Wiąże się z redukcją zatrudnienia.

– W pralni dotychczas pracowały głównie osoby w wieku emerytalnym, więc będą mogły przejść na emeryturę. Tym, którzy takich uprawnień nie mają, zaproponuję inne zajęcie. Dotyczy to mniej niż 10 osób. Wszelkie sprawy kadrowe, związane z likwidacją pralni planuję zakończyć do 15 grudnia 2020 r., gdy pranie przejmie sierpecka firma. Trzeba było te decyzje podjąć teraz mimo epidemii. Nie stać szpitala na tak poważną inwestycję, a obecnej sytuacji – w związku z wyeksploatowaniem pościeli i urządzeń – ciągnąć nie można było dalej – informuje dyrektor Waldemar Rybak.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Zorza
Zorza
10 miesięcy temu

Powiem tylko tyle że będzie Tak jak ze smieciami w mieście Mława. A jak jest to wszyscy wiedzą .
Prywaciarz będzie robił co chciał a co swoje to swoje. Pralnia dobrze działa i posciel jest czysta…

Kaziulek
Kaziulek
Odpowiedź do  Zorza
10 miesięcy temu

Doskonały przykład, pewnie tak to się skończy, pseudo oszcędności…

Jurek
Jurek
10 miesięcy temu

Jak przed wyborami dyrektor dostał dofinansowanie. I Pan Maciej  Małecki z ministerstwa aktywów państwowych zachwalał że szpital ma własno pralnie i kuchnie i mówił że nigdy nie wolno oddać tego w prywatne rece to Pan dyrektor przyznał mu racje i nawet na chwile nie zajoknął się że ma zamiar zamknąć pralnie. Ciekawy jestem co takiego się zmieniło że teraz zamyka pralnie a wtedy mówił co innego. Ja osobiście już napisałem do kancelari premiera i ministerstwa zdrowia jak to jest że PIS mówi że koniec z prywatyzacjami a tu w takiej  Mławie gdzie rządzi w starostwie,  zamyka się pralnie i oddaje w obce rece. Dodatkowo w pełni działająco i dodatkowo w czasie epidemii kiedy w Mławie jest tylu chorych.

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  Jurek
10 miesięcy temu

Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze.
Nie ważne czy jest to dyrektor szpitala czy burmistrz miasta, czy też wójt gminy.

były pracownik
były pracownik
10 miesięcy temu

Jestem byłym pracownikiem szpitala i sytuacje bardzo dobrze znam to wszystko co napisał dyrektor to nie jest prawda. Urządzenia nie są z lat 60-tych bo bodajże pralnia była modernizowana około 20 lat  plus minus 5 lat dokładnie nie pamietam. Wcześniej był sprzęt na parę wodno i to był faktycznie stary sprzęt. Został zmodernizowany na elektryczny. Po drugie nie wiem jak dyrektor wyliczył ile prądu zużywa pralnia skoro nie ma w niej oddzielnego licznika i nie jest w stanie wyliczyć ile jakikolwiek dział pobiera prąd. Po trzecie dyrektor Białobocki robił właśnie wyliczenia oceniając ofertę właśnie firmy z Sierpca bo to ona od wielu lat świadczy wszystkim szpitalom w okolicy Mławy usługi prania. I Kategorycznie stwierdził że dla szpitala jest to wogóle nie opłacalne. Wiec nie wiem  jak obecny dyrektor to wyliczył chyba tak chciał wyliczyć. Wiem również od poprzedniego zarządu szpitala że koszt modernizacji pralni nie jest tak wysoki jak przedstawił to obecny dyrektor bo dużą obecnego sprzętu wciąż działa sprawnie a w przypadku awarii są pracownicy którzy bardzo szybką  sa w stanie usunąć awarię. Koszt który podał Pan dyrektor  Rybak to prawdopodobnie cena utworzenia pralni od nowa a tego robić nie trzeba bo obecna pralnia ciągle działa. Przecież gdyby pralnia nie spełniała wymogów to Sanepid by ją zamknął a nic takiego nie miło miejsca. Mam pytanie czy była jakaś wycena kilku firm bo prawdopodobnie została przedstawiona wyłącznie jakaś oferta jednej najdroższej firmy. To wszystko co tu napisałam tylko potwierdza jaki to jest dyrektor skoro nawet nie wie kiedy była modernizowana pralnia. [WYMODEROWANO] Prawda jest taka że od razu jak pan dyrektor zaczął urzędować w Mławskim Szpitalu. To bardzo mu się nie podobało że szpital ma własno pralnie i kuchnie i szukał tylko pretekstu aby to zamknąć i podał taki . Jestem w pełni przekonana że za jakiś czas zamknie kuchnie i zatrudni ekipę sprzątajoco bo taki miał plan. Mam nadzieje że ten komentarz przeczyta ktoś ze starostwa i oceni te sytuacje bo nie powinno się oddawać żadnych działów w obce rece. Zwłaszcza w stanie epidemi. Co to za dyrektor który nie wie kiedy pralnia była modernizowana oceńcie sami

Yacek
Yacek
10 miesięcy temu

(WYMODEROWANO) W telewizji słychać buńczuczne zapowiedzi rządowych decydentów, że nie ma mowy o oszczędnościach na służbie zdrowia w okresie pandemii. A okazuje się, że szpital oszczędza. Tylko, że po pewnym czasie wyjdzie na to, że będzie drożej. I pojawia się pytanie skąd pewność, że pościel będzie dobrze wyprana – zdezynfekowana w okresie epidemii. Jak szpital zweryfikuje czy zastosowano w praniu odpowiednią ilość środka dezynfekującegp. Czy firma zewnętrzna też nie będzie chciała ograniczać kosztów stosując tanie nieefektywne środki dezynfekujące oraz odpowiednią temperaturę prania. Niższa temperatura prania, to niższe koszty energii i większy zysk dla firmy zewnętrznej. Oszczędności wkrótce mogą się okazać iluzoryczne.
(WYMODEROWANO)

Stefan
Stefan
Odpowiedź do  Yacek
10 miesięcy temu

Zawsze będzie mozna wrócić do własnej pralni po zakupie nowoczesnych, energooszczędnych urządzeń jesli ten system nie sprawdzi się. Ważne że zostaje kuchnia.

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  Stefan
10 miesięcy temu

Nie zawsze można wrócić do tego co było. Miejsce pralni zajmie coś innego wg pana dyrektora o wiele ważniejszego. Pomieszczenia się zmodernizuje i dostosuje do nowych potrzeb i na powrót pralni nie ma co liczyć. Takie są realia.

Julian
Julian
Odpowiedź do  Stefan
10 miesięcy temu

Jeśli zostanie zamknięte to już nie będzie można otworzyć. Bo będzie trzeba pralnie robić praktycznie od nowa tak było parę lat temu chyba w Suwałkach. Nie wiem czy starostwo interesuje się to sprawą że pozwala na takie ruchy w samym środku epidemii. Pan Starosta zawsze pokazywał że interesuje go los mławian a pozwala na pozbycie się pralni. Nigdy nie powinno się oddawać nic co ma związek z szpitalem w obce rece. Po oddaniu pogotowia bardzo ciężko było je odzyskać. Naprawde tego nie rozumie bo Starostwo musi o tym wiedzieć.

Zginęły 4 młode osoby. Tragedia na Mazowszu

0
Cztery bardzo młode osoby zginęły w wypadku pod Makowem Mazowieckim w miejscowości Romanowo (powiat makowski).   Do tragedii doszło w nocy z piątku na sobotę. Zginęły 4 młode...
Plakat na koncert piosenek Krzysztofa Krawczyka

Mój przyjacielu. Koncert z piosenkami Krzysztofa Krawczyka

0
Już 18 października br. o godz. 18.00 w kinie Kosmos w Mławie - z inicjatywy mławianina Dariusza Marcinkiewicza – wieloletniego współpracownika i gitarzysty zespołu...
bieg uliczny

Zamknięcie dróg w Mławie

0
W związku z organizacją „Święta Mławskiego Biegania” w niedzielę 17 października kierowcy powinni spodziewać się utrudnień w ruchu. Wiele ulic będzie odciętych.      Czasowe zamknięcie dróg...
Budżet Mazowsza

Najchętniej głosowały kobiety. Mławski projekt przeszedł

0
„Pamiętaj o bohaterach-Mława” wśród projektów wybranych do realizacji z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Najchętniej głosowały kobiety.     Ponad 50 tys. głosów oddanych przez mieszkańców województwa mazowieckiego...
 • 3-pokojowe mieszkanie z rynku wtórnego, II piętro
  3-pokojowe mieszkanie z rynku wtórnego, II piętro
 • Urokliwe siedlisko z własnym lasem!
  Urokliwe siedlisko z własnym lasem!
 • Dom przy ul. Zabrody, 2 pokoje, wynajem od zaraz!
  Dom przy ul. Zabrody, 2 pokoje, wynajem od zaraz!
 • Do wynajęcia dwupokojowe mieszkanie!
  Do wynajęcia dwupokojowe mieszkanie!
 • Medyczna Szkoła Policealna w Przasnyszu
  Medyczna Szkoła Policealna w Przasnyszu
 • ZEZWOLENIA/KARTY POBYTU
 • MIeszkanie w centrum z trzema sypialniami!
  MIeszkanie w centrum z trzema sypialniami!
 • Mieszkanie do wynajęcia 51,97 wpełni wyposażone
  Mieszkanie do wynajęcia 51,97 wpełni wyposażone
Carpenter using pencil and measurement tape on wood

Metr bieżący – co trzeba o nim wiedzieć?

0
Dość często w trakcie zakupów można spotkać się z określeniem typu „metr bieżący”. Część osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, w...
Nowa siódemka w budowie

Co się dzieje na siódemce?

1
Relacjonujemy dla Państwa na żywo, co się dzieje na siódemce. Budowa idzie pełną parą.     Dziś jesteśmy na miejscu nowo budowanej S7, ażeby pokazać, jak...
łóżko w sypialni

Łóżka drewniane – idealne do sypialni w stylu glamour

0
Marzysz o ekskluzywnej sypialni w stylu glamour, która z jednej strony będzie bardzo elegancka, a z drugiej – zapewni Ci doskonały komfort wypoczynku? Sprawdź,...
- REKLAMA -
ulica ciechanowska

Pieniądze na remont tej ulicy w Mławie

5
892 tys. zł otrzymało miasto Mława rządowego funduszu rozwoju dróg na przebudowę ul. Ciechanowskiej. Umowę na dofinansowanie podpisał 13 października burmistrz Mławy w Mazowieckim Urzędzie...
Biegacze

Zapisało się już 360 osób

2
Już 360 osób (stan na 14 października) zapisało się na bieg ulicami Mławy organizowany pod hasłem Mławskie Święto Biegania. Nadal trwają zapisy. Chętni mieszkańcy...
samochód

Wpadli na parkingu centrum handlowego

1
Z ustaleń funkcjonariuszy z Ciechanowa wynika, że mieszkańcy województwa mazowieckiego mogli działać na terenie całego kraju. W ręce stróżów prawa wpadli 9 października na...
Plan dofinansowań

CZY POWIAT MŁAWSKI OTRZYMA DODATKOWE ŚRODKI Z BUDŻETU WOJEWÓDZTWA?

2
Aż 256 mln zł przeznaczył samorząd województwa mazowieckiego, aby pomóc lokalnym samorządom w ich inwestycjach. W subregionie ciechanowskim wsparcie otrzymają aż 24 inwestycje, w tym...
- REKLAMA -
9
0
Przejdź do komentarzyx
()
x