piątek, 03 maja 2024
naszamlawa.plWażneTężnia w budowie, ale nie wszyscy są „za”
- REKLAMA -
  • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
    Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
    Cena: 49 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Cena: 37 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Do sprzedaży las w Liberadzu o pow. 1 ha
    Do sprzedaży las w Liberadzu o pow. 1 ha
    Cena: 45 000 zł  / Miejscowość: Liberadz  / Kategoria:
  • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Cena: 75 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
  • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
    M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
    Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
    Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
    Cena: 37 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Cena: 51 200 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
    Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
    Cena: 350 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:

Tężnia w budowie, ale nie wszyscy są „za”

-

Jeden z naszych czytelników uważa, że budowa tężni jest nie tylko zbędna, ale i groźna dla ludzi szczególnie w przypadku awarii, a podobne do mławskiego obiekty takie miewają.

- R E K L A M A -

 

W Mławie mini tężnia dopiero powstaje. Jednak po sygnale od mieszkańca przyglądamy się podobnym obiektom.

Eksploatacja, awarie i przeciwnicy

W minionym roku w Głuchołazach (powiat nyski) czyszczono mechanicznie i karcherem elementy tężni w szpitalnym parku. W sierpniu na tarninie, po której z góry spływa solanka, zostały zaobserwowane zielone glony, które zaczęły tworzyć warstwę. Okazało się, że padające deszcze spowodowały rozwodnienie solanki, a to skutkowało rozrostem glonów. W Kopalni Soli „Wieliczka” używa się co najmniej 16% roztworu NaCl w wodzie. W Głuchołazach koniecznym okazało się zakupienie za 5 tys. zł 5 metrów sześciennych dodatkowej solanki. Sytuacja wróciła do normy. Według tamtejszych urzędników sytuacja nie była groźna dla ludzi. Trzeba na nich polegać bo Sanepid w tej miejscowości instalacji solankowej nie nadzorował bo urzędnicy stwierdzili, że to obiekt rekreacyjny i nawet nie musi być zgłoszony Sanepidowi.

Solanka w tężni w Parku Zadole jest wymieniana co 6 tygodni i unieruchamia się ją na dwa dni. Jednorazowy koszt tego zabiegu wynosi 12 tys. zł.

 

Osoby nie będące zwolennikami tężni uważają, że są one bardzo niebezpieczne wiosną czyli w kwietniu i maju, gdy są uruchamiane po zimowej przerwie. Według nich wówczas jest w nich mnóstwo bakterii i niebezpiecznych drobnoustrojów, powodujących bakteryjne zapalenia zatok i uciążliwy katar. Po pewnym czasie solanka je niszczy i latem tego problemu nie ma. Nie polecają oni inhalacji przy tężniach dzieciom ze skłonnościami do przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych i alergikom. W zamian proponują regularnie jeździć nad morze lub do dużych lasów sosnowych.

 

Balneologia

Badaniem właściwości leczniczych wód podziemnych i borowin zajmuje się nauka o nazwie balneologia. Wykazuje ona, że solanka ma działanie stymulujące układ immunologiczny, szczególnie w dużych instalacjach, jak we Wieliczce czy Ciechocinku wokół, których tworzy się klimat nadmorski. We Wieliczce o działaniu leczniczym mówi się w promieniu zaledwie 30 m od tężni, bowiem wpływ na organizm ma powstający podczas spadania solanki po gałązkach tarniny areozol, który wdychamy do płuc.

Przeciwnicy mikro tężni twierdzą, że powinny być one oznakowane, iż nie mają właściwości leczniczych. Polecają natomiast urządzenia tak zwane nebulizatory, które za pomocą parowania soli fizjologicznej przyspieszają oczyszczanie dróg oddechowych, nawilżają i zmniejsza stany zapalne. Według nich, to tylko metoda pomocnicza, a chory powinien się leczyć u lekarza.

 

Tężnie w Ciechocinku

Najstarsze w Polsce tężnie wybudowano w Ciechocinku, w latach 30 XIX wieku. Wówczas miały łączną długość 1692 metry ich pierwotnym przeznaczeniem było zagęszczenie solanki, która wydobywana z odwiertów miała od 1,5 do 3,8% zawartości soli. Po zagęszczeniu poprzez odparowanie solanka trafiała do warzelni, gdzie wytrącano z niej sól. Roczna produkcja wynosiła 100 tys cetnarów berlińskich. tj. ok 5445 ton (1 cetnar = 110 funtów = 51,45 kg). Do celów balneologicznych zaczęto je wykorzystywać około dwadzieścia lat później.

 

Mławski obiekt jest dopiero w budowie, dlatego nie ma jeszcze zaleceń dotyczących jego właściwej eksploatacji. To powoduje  że obecnie trudno mówić o negatywnych czy pozytywnych właściwościach przypisywanych tego typu mini tężniom.

 

 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Stary wypierdek mlawski
Stary wypierdek mlawski
4 lat temu

Wszystko chcecie by Wam dac i to za darmo. Ale korzystać by się chciało. Co za ludzie….sami nie macie pomyslu ale krytykowac potraficie. Pomysł świetny. Dajmy działać młodym ludziom. W końcu my stare wypierdki też będziemy z tego korzystać.

Mieszkaniec stary
Mieszkaniec stary
4 lat temu

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Bdb, że taka teznia powstanie. Więcej takich inicjatyw. Otwórzcie się trochę na nowum- do sceptyków. Przecież te miasto zasypia…bo słabo tu się dzieje a ostatnio tylko więcej przestępstw. Młodzi ludzie chcą coś zrobić to się ich atakuje. To co, tylko bloki mają być stawiane? Pomysł swietny- popieram!

spidy
spidy
4 lat temu

Myślę,że gdyby tężnia miała powstać w w centrum np. przy „handlowcu” to tylu sceptyków by nie było i zagrożenia epidemią glonów też by nikt nie rozgłaszał

Wiq
Wiq
4 lat temu

Wiekszej głupoty jak te tęźnie to naprawdę w naszym mieście nie było. A ci [WYMODEROWANO] mają ostre parcie na władzę i szkło.

Mława
Mława
4 lat temu

No tak i teraz będziemy wszyscy musieli płacić za konserwację .Niech płacą ci dwaj.W ogóle to ta tężnia to kiepski pomysł !!!

spidy
spidy
Odpowiedź do  Mława
4 lat temu

skoro mam płacić to zamierzam korzystać, jak plac zabaw za „bańkę” powstał to też korzystam, chociaż na ławce posiedzę. W końcu za tą ławkę też zapłaciłem. za te zabawki też. Nikt mi nie zwróci podatków za to,że nie jeżdżę rowerem po alei wojciechowej czy marszałkowskiej

Radek
Radek
4 lat temu

Może dach nad nią wybudować i problem zniknie!

Ambra
Ambra
4 lat temu

Niestety ale to prawda. Już dawno udowodniono że jest więcej minusów niż plusów takich tężni. Ale trzeba uszanować wybór mieszkańców. Chcieli to mają. Mam nadzieję że po wybudowaniu tego przybytku ludzie nie zaczną masowo chorować na różne choroby związane z nienależytą konserwacją tegoż obiektu Bo przecież konserwacja nie będzie już finansowana z budżetu obywatelskiego czy też prywatnych pieniędzy Moszczyńskiego i Przybyszewskiego.a z pieniędzy podatników.

every
every
Odpowiedź do  Ambra
4 lat temu

Ambra, mimo, że tężnia powstaje na wniosek osób przez ciebie wymienionych, to będzie to obiekt miejski i wiadoma sprawa, że konserwacja będzie należała do obowiązków miasta. Koniec i kropka.
Dodam jeszcze, że budżet obywatelski, to też pieniądze podatników, zresztą tak samo jak cały miejski budżet.

Natalka
Natalka
Odpowiedź do  Ambra
4 lat temu

Ale przecież budżet obywatelski to nic nnego jak pieniądze podatników. Pomysłodawcy nie dołożą do tego ani złotówki.

asd
asd
4 lat temu

panie Przybyszewski i Panie Moszczyński – czy w swoim wniosku sprawdziliście wszystkie warianty, tj. również konserwację czy tylko: MA BYĆ bo my SPOŁECZNICY CHCEMY I JUŻ?

Jawa
Jawa
Odpowiedź do  asd
4 lat temu

Panowie będą konserwowac, ponieważ są pomysłodawcami

Wiwat Maj, Trzeci Maj

0
Święto Narodowe Trzeciego Maja – uznawane już od 5 maja 1791 r. – ustanawiano dwukrotnie po raz pierwszy w 1919 r., po raz drugi...

Przyjdą w mundurach do pracy

0
10 maja w ramach obchodów „Dnia Dumy z Munduru” żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą mogli w umundurowaniu wykonywać swoje obowiązki w pracy cywilnej w...

Marlin w Płocku, Płetwal w Giżycku. Kwietniowe występy pływaków

0
Sześcioro pływaków mławskiego Płetwala wzięło udział w mistrzostwach Polski open i młodzieżowców. O ich występie w elicie napiszemy później, dzisiaj zajmiemy się startami  na...
flaga

Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

0
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Aby uczcić Biało-Czerwoną, każdy może wywiesić flagę w narodowych barwach na posesji, czy w oknie lub na...
  • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
  • Do sprzedaży las w Liberadzu o pow. 1 ha
    Do sprzedaży las w Liberadzu o pow. 1 ha
    Cena: 45 000 zł  / Miejscowość: Liberadz  / Kategoria:

Jak pracuje ZUS 2 maja?

0
Niektóre osoby planują załatwienie swoich spraw np. w ZUS. Jak pracuje ZUS 2 maja? W czwartek, 2 maja wszystkie placówki ZUS-u są otwarte do...

Dziś 1 maja obchodzimy Święto Pracy

0
Dziś obchodzimy Święto Pracy 1 Maja. Święto ma swoje korzenie w USA. Ruch społeczny inicjujący święto robotnicze odegrał też swoją rolę w Królestwie Polskim...

20 lat w Unii Europejskiej [SPONSOROWANE]

0
Swoboda podróżowania, nowe drogi i mosty, nowoczesny niskoemisyjny transport, przedszkolai szkoły, place zabaw czy wozy strażackie – to tylko kilka przykładów tego, co mamy...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Trzynastka nie pechowa. Wieczfnianka znowu wygrała

2
Od końca października rezerwy Mławianki zachowują miano niepokonanych w rozgrywkach piłkarskiej A-klasy. Osiem kolejnych spotkań to bilans sześciu wygranych oraz dwóch remisów. Wyprawa do...

Najwięcej mieszkańców w mieście. W gminach przoduje Strzegowo

5
Najwięcej mieszkańców w mieście. W gminach przoduje Strzegowo. Wybory samorządowe przyniosły nam nowe władze, ale także informacje ile faktycznie osób mieszka w powiecie mieście...

Prawie 200 km/h na liczniku. Kontrole na majówkę

0
Prawie 200 km/h na liczniku miał kierowca volkswagena zatrzymany przez patrol grupy SPEED na terenie powiatu mławskiego w okolicach Pepłowa. Przekroczył dozwoloną prędkość o...

Gigantyczne podwyżki gazu

19
Gigantyczne podwyżki gazu. Po 30 czerwca 2024 r. cena paliwa gazowego wzrośnie o około 45 procent. Stawki opłat abonamentowych także wzrosną, podwyżki sięgną ok....
- REKLAMA -
12
0
Przejdź do komentarzyx