poniedziałek, 29 maja 2023
naszamlawa.plWażneSzpital w Mławie przygotowany na każdy scenariusz
- REKLAMA -
Loading RSS Feed

Szpital w Mławie przygotowany na każdy scenariusz

-

Do mławskiego szpitala trafiło wczoraj kilka tysięcy maseczek. To zapas wystarczający do normalnej pracy. Chociaż w Mławie nie ma oddziału zakaźnego, to jednak wdrażane są procedury przygotowujące placówkę na każdy scenariusz. Rozmawiamy o sytuacji epidemiologicznej w naszym mieście z dyrektorem SP ZOZ w Mławie.  

- R E K L A M A -

Na całym Mazowszu jest kilkanaście placówek służby zdrowia z oddziałami zakaźnymi. Mława do nich nie należy. Najbliżej nas zlokalizowane są: oddział zakaźny w szpitalu w Ciechanowie, szpital zakaźny w Ostródzie, 4 szpitale zakaźne w Warszawie.

Według danych na dzień 19 marca w Mławie (informujemy o tym TUTAJ) i okolicach nie ma osób zakażonych koronawirusem. Mławski szpital nie posiada oddziału zakaźnego. Dlatego pacjenci z podejrzeniem zachorowania kierowani są do szpitala w Ciechanowie. Wczoraj były dwa takie przypadki (napisaliśmy o tym TUTAJ), które – zgodnie z dzisiejszym komunikatem sanepidu (TUTAJ) – nie potwierdziły się. Informujemy też o tym, czym jest nadzór i kwarantanna (TUTAJ).

Czy mławski szpital jest przygotowany na działania niestandardowe?

Sytuacja jest dynamiczna. Szefa naszego SP ZOZ wyjaśnia, jakie procedury wdrożono.

  • Przygotowujemy się na każdy scenariusz, warianty działania. Na razie nie było pacjentów, którzy zgłaszaliby się do szpitala w Mławie z problemami związanymi z podejrzeniem zachorowania na koronawirusa. Gdyby się nawet zaczęli zgłaszać, i gdyby było ich mnóstwo, też potrafilibyśmy sobie z tym poradzić, Mamy określone procedury na kilka stopni zagrożenia. Wiemy co robić jeżeli pojawi się pacjent z podejrzeniem koronawirusa, czy też jeżeli będzie ich wielu – mówi portalowi Nasza Mława Waldemar Rybak – dyrektor SP ZOZ w Mławie.

Punkt konsultacyjny

  • Na razie wyznaczyliśmy punkt konsultacyjny i to nam wystarcza. Wdrożyliśmy nowe procedury postępowania z pacjentami, jak wywiad z pacjentem prowadzący do tego, czy nie jest w grupie zagrożenia epidemiologicznego. Przykładowo, pojawił się pacjent z jakimiś problemami medycznymi i okazało się, że przebywał za granicą w czasie, kiedy mogło wystąpić ryzyko. Skierowaliśmy tego pacjenta na oddział zakaźny do szpitala w Ciechanowie. Nie było potrzeby organizować transportu, bo pacjent dał sobie radę sam, ale gdyby taka potrzeba była, to byśmy działali w odpowiedni sposób. Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność – zapewnia Waldemar Rybak.

Respiratory przygotowane

Wiele się mówi o zabezpieczeniu szpitali w respiratory oraz przygotowaniach na przekształcenie placówek w zakaźne. Chcieliśmy wiedzieć, jak to wygląda w Mławie.

  • Respiratory mamy dla pacjentów, którzy wymagają zastosowania takiego urządzenia. Ewentualne wykorzystanie urządzeń w akcji koronawirus może mieć miejsce dopiero wtedy, gdy wyczerpią się możliwości oddziałów zakaźnych. A do tego jeszcze daleko. Gdyby jednak to nastąpiło, wtedy szpitale takie jak nasz, musiałyby obsługiwać pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu koronawirusa i na to też jesteśmy przygotowani – zapewnia Waldemar Rybak.

Opowiada nam, jak to miałoby wyglądać.

  • Wtedy tworzymy miejsce, gdzie będzie można udzielać pomocy pacjentom dla których nie byłoby miejsca w innych szpitalach, przesuwamy określoną ilość respiratorów. Ale myślę, że to nie nastąpi w ogóle. Nie zanosi się na to, żebyśmy musieli (w Mławie – przypis redakcji) pacjentów zakaźnych przyjmować w szpitalach powiatowych. Jest na tyle dużo oddziałów, czy całych szpitali przekształconych w zakaźne w Polsce, że na razie nie występuje ten problem. Epidemia nie będzie trwała w nieskończoność, mam nadzieje, że to się szybko skończy. Niezależnie od tego co ja na ten temat myślę, jesteśmy przygotowani do każdego stopnia zagrożenia – dodaje.

Już teraz ograniczono przyjęcia do szpitala.

  • Musieliśmy ograniczyć przyjęcia do szpitala ze względu na konieczność wprowadzenia podwyższonego reżimu sanitarnego. Ograniczyliśmy przyjmowanie pacjentów na rehabilitację. To nie są świadczenia ratujące życie, a jest ryzyko zagrożenia jeśli chodzi o terapeutę i pacjenta. Każdy jest świadomy ryzyka, chociaż nikt nie wie, z kim spotkał się ostatnio w sklepie – uważa dyrektor SP ZOZ.

Brakowało masek

  • Właśnie otrzymałem informację, że przyjechało do nas kilka tysięcy maseczek na twarz. Ostatnio było z tym ciężko. Maski, które kosztowały 60 groszy w normalnej sprzedaży, wywindowano do ceny 8 zł. Różni ludzie proponowali nam sprzedaż, ale już dostaliśmy maski i mamy odpowiednią ilość. W pewnym momencie podjęliśmy nawet działania zastępcze i wykonaliśmy maski na własne potrzeby, ale już sprawa jest rozwiązana. Obecnie mamy ilość masek potrzebną do normalnego funkcjonowania. Skoro przyszła pierwsza partia, przyjdzie i następna – uważa nasz rozmówca.

Wyjaśnia też, jakie załogi karetek powinny pracować w pełnych ubraniach ochronnych.

  • To nie jest tak, że wszyscy pracownicy służby zdrowia powinni chodzić w maskach. Na pewno nie w każdym szpitalu i nie w każdym ambulansie. Są ambulanse dedykowane, które działają przy oddziałach zakaźnych. Ich załogi są wyposażone w pełne ubrania ochronne – nakrycia głowy, maski, kombinezony. Załogi normalnych ambulansów jeżdżą w zwykłych ubraniach służbowych. Czasem jest tak, że pacjent kicha i najlepiej byłby, gdyby on założył maskę, nawet w przypadku zwykłego przeziębienia, ponieważ to nie powoduje takiego stresu u innych osób. Jeżeli będziemy wszyscy racjonalnie postępować i nie wywoływać napięcia to bardzo szybko sobie poradzimy z sytuacją – uważa Waldemar Rybak.

 

 

 

 

 

 

 

 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
10 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Jarek
Jarek
3 lat temu

Haha przygotowany mlawski szpital. Już SORU nie ma

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

No i proszę jak zadziałały procedury w szpitalu jeden podejrzany i sor stoi a jak test będzie pozytywny to i kilka osób na kwarantannie takie procedury strach się bać

Misiek
Misiek
3 lat temu

„Skierowaliśmy tego pacjenta na oddział zakaźny do szpitala w Ciechanowie. Nie było potrzeby organizować transportu, bo pacjent dał sobie radę sam” – to żart? Pan dyrektor zadziwia

mławianka
mławianka
3 lat temu

Czy pan dyrektor szpitala należy do jedynej, słusznej parti, bo jak to czytam to tak jak bym słyszała naszego premiera.

Misia
Misia
3 lat temu

Tylko nie na śmierć pacjenta…

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Przygotowani na wszystko, proszę, bo peknę ze śmiechu.

Michal
Michal
3 lat temu

Jak w LG pojawi się epidemia to ten szpital nie wyrobi . Czy w tak ciężkiej sytuacji dla kraju jest potrzeba produkować telewizory . Chyba nie . A to tam jest największe skupisko ludzi i największe zagrożenie. Czekają na zamknięcie az pojawi sie pierwszy przypadek . Wtedy to juz będzie za późno jak setki osób z tego zakładu zostaną zarażeni od tego jednego.

Korona
Korona
Odpowiedź do  Michal
3 lat temu

Jak bedzie pierwszy przypadek to wysla go do domu nawet nikt sie nie dowie

Michal
Michal
Odpowiedź do  Korona
3 lat temu

A wszyscy którzy spotkali się przed wysłaniem go do domu stworzą epidemie w Mławie, właśnie zawdzięczając zakładowi LG!!!

oj
oj
3 lat temu

No to jak mają maseczki to jestem spokojny 😉

Wypowiedzenie polisy OC przez internet – czy jest możliwe?

0
Zdecydowałeś się na wypowiedzenie polisy OC? Zastanawiasz się, czy uda Ci się dopełnić formalności przez internet? Zajrzyj do naszego tekstu, ponieważ nie dość, że...
bus po wypadku

Z OSTATNIEJ CHWILI. Wypadek na S7. Nowe informacje

0
Nowe informacje w sprawie wypadku na S7 w pobliżu Uniszek Zawadzkich.  Ruch kołowy na siódemce został przywrócony, o czym informuje policja około godziny 12:35....
wypadek na s7

Z OSTATNIEJ CHWILI. S7 całkowicie zablokowana. 8 uczestników wypadku

0
Nowa siódemka na wysokości Uniszek Zawadzkich jest całkowicie zablokowana. Bus zderzył się z ciężarówką. 8 osób uczestniczyło w wypadku. Na miejsce wezwano śmigłowiec LPR. AKTUALIZACJA...

Dlaczego warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń? 3 główne zalety

0
Czy zdarza Ci się kupować polisy ubezpieczeniowe? Być może jest to ubezpieczenie samochodu, mieszkania, domu lub ubezpieczenie turystyczne. Obecnie mamy do wyboru po kilkadziesiąt...
Loading RSS Feed

Dramatyczna relacja i dramatyczny apel. „Nie kryjcie mordercy”

3
- Nie kryjcie mordercy Proszę, pomóżcie mi znaleźć człowieka, odpowiedzialnego za bezsensowną śmierć bo kto wie, dziś pies jutro człowiek — apeluje...
widok drogi z góry

Mrugali długimi. Kontrole z ziemi i powietrza

1
"Mruganie długimi" choć przeważnie dozwolone w wielu sytuacjach może przysporzyć problemów. Przekonali się o tym kierowcy z mazowieckiego Piaseczna, skontrolowani z ziemi i powietrza...

Dublet Mateusza w wygranym spotkaniu. Zaczął Tworek

9
Każda seria dobiega końca niezależnie czy dotyczy ilości zwycięstw z rzędu czy też niepowodzeń. W przypadku Mławianki liczba spotkań bez wygranej zatrzymała się na...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Ubóstwo, przemoc i kryzysy humanitarne przyczynami pogarszającego się zdrowia psychicznego dzieci

0
Ubóstwo, przemoc i kryzysy humanitarne wśród najczęstszych przyczyn pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży UNICEF wskazuje, że choć podstawowe przyczyny kryzysów zdrowia psychicznego...

Tajemniczy pył nie z Sahary. Co to jest?

1
Czytelnicy narzekają na tajemniczy pył — jak saharyjski piasek — który ostatnio jest wszędzie, na samochodach i na parapetach oraz na wszelkich przedmiotach pozostawionych...
rodzina

Macierzyński wciąż domeną kobiet. Na co może liczyć mama?

0
Na co może liczyć mama po urodzeniu lub przysposobieniu dziecka? Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Po zmianie przepisów rodzice mogą liczyć na dodatkowe tygodnie...
policyjna taśma

Z OSTATNIEJ CHWILI. Dramat na PKP w Ciechanowie

1
Dramat na dworcu PKP w Ciechanowie. Dziś 26 maja w jednym z pociągów zasłabła i zmarła kobieta. Z OSTATNIEJ CHWILI. Dramat na PKP w Ciechanowie Służby...
- REKLAMA -
10
0
Przejdź do komentarzyx