niedziela, 22 maja 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWażneSzpital w Mławie przygotowany na każdy scenariusz
- REKLAMA -
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …

Szpital w Mławie przygotowany na każdy scenariusz

-

Do mławskiego szpitala trafiło wczoraj kilka tysięcy maseczek. To zapas wystarczający do normalnej pracy. Chociaż w Mławie nie ma oddziału zakaźnego, to jednak wdrażane są procedury przygotowujące placówkę na każdy scenariusz. Rozmawiamy o sytuacji epidemiologicznej w naszym mieście z dyrektorem SP ZOZ w Mławie.  

- R E K L A M A -

Na całym Mazowszu jest kilkanaście placówek służby zdrowia z oddziałami zakaźnymi. Mława do nich nie należy. Najbliżej nas zlokalizowane są: oddział zakaźny w szpitalu w Ciechanowie, szpital zakaźny w Ostródzie, 4 szpitale zakaźne w Warszawie.

Według danych na dzień 19 marca w Mławie (informujemy o tym TUTAJ) i okolicach nie ma osób zakażonych koronawirusem. Mławski szpital nie posiada oddziału zakaźnego. Dlatego pacjenci z podejrzeniem zachorowania kierowani są do szpitala w Ciechanowie. Wczoraj były dwa takie przypadki (napisaliśmy o tym TUTAJ), które – zgodnie z dzisiejszym komunikatem sanepidu (TUTAJ) – nie potwierdziły się. Informujemy też o tym, czym jest nadzór i kwarantanna (TUTAJ).

Czy mławski szpital jest przygotowany na działania niestandardowe?

Sytuacja jest dynamiczna. Szefa naszego SP ZOZ wyjaśnia, jakie procedury wdrożono.

 • Przygotowujemy się na każdy scenariusz, warianty działania. Na razie nie było pacjentów, którzy zgłaszaliby się do szpitala w Mławie z problemami związanymi z podejrzeniem zachorowania na koronawirusa. Gdyby się nawet zaczęli zgłaszać, i gdyby było ich mnóstwo, też potrafilibyśmy sobie z tym poradzić, Mamy określone procedury na kilka stopni zagrożenia. Wiemy co robić jeżeli pojawi się pacjent z podejrzeniem koronawirusa, czy też jeżeli będzie ich wielu – mówi portalowi Nasza Mława Waldemar Rybak – dyrektor SP ZOZ w Mławie.

Punkt konsultacyjny

 • Na razie wyznaczyliśmy punkt konsultacyjny i to nam wystarcza. Wdrożyliśmy nowe procedury postępowania z pacjentami, jak wywiad z pacjentem prowadzący do tego, czy nie jest w grupie zagrożenia epidemiologicznego. Przykładowo, pojawił się pacjent z jakimiś problemami medycznymi i okazało się, że przebywał za granicą w czasie, kiedy mogło wystąpić ryzyko. Skierowaliśmy tego pacjenta na oddział zakaźny do szpitala w Ciechanowie. Nie było potrzeby organizować transportu, bo pacjent dał sobie radę sam, ale gdyby taka potrzeba była, to byśmy działali w odpowiedni sposób. Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność – zapewnia Waldemar Rybak.

Respiratory przygotowane

Wiele się mówi o zabezpieczeniu szpitali w respiratory oraz przygotowaniach na przekształcenie placówek w zakaźne. Chcieliśmy wiedzieć, jak to wygląda w Mławie.

 • Respiratory mamy dla pacjentów, którzy wymagają zastosowania takiego urządzenia. Ewentualne wykorzystanie urządzeń w akcji koronawirus może mieć miejsce dopiero wtedy, gdy wyczerpią się możliwości oddziałów zakaźnych. A do tego jeszcze daleko. Gdyby jednak to nastąpiło, wtedy szpitale takie jak nasz, musiałyby obsługiwać pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu koronawirusa i na to też jesteśmy przygotowani – zapewnia Waldemar Rybak.

Opowiada nam, jak to miałoby wyglądać.

 • Wtedy tworzymy miejsce, gdzie będzie można udzielać pomocy pacjentom dla których nie byłoby miejsca w innych szpitalach, przesuwamy określoną ilość respiratorów. Ale myślę, że to nie nastąpi w ogóle. Nie zanosi się na to, żebyśmy musieli (w Mławie – przypis redakcji) pacjentów zakaźnych przyjmować w szpitalach powiatowych. Jest na tyle dużo oddziałów, czy całych szpitali przekształconych w zakaźne w Polsce, że na razie nie występuje ten problem. Epidemia nie będzie trwała w nieskończoność, mam nadzieje, że to się szybko skończy. Niezależnie od tego co ja na ten temat myślę, jesteśmy przygotowani do każdego stopnia zagrożenia – dodaje.

Już teraz ograniczono przyjęcia do szpitala.

 • Musieliśmy ograniczyć przyjęcia do szpitala ze względu na konieczność wprowadzenia podwyższonego reżimu sanitarnego. Ograniczyliśmy przyjmowanie pacjentów na rehabilitację. To nie są świadczenia ratujące życie, a jest ryzyko zagrożenia jeśli chodzi o terapeutę i pacjenta. Każdy jest świadomy ryzyka, chociaż nikt nie wie, z kim spotkał się ostatnio w sklepie – uważa dyrektor SP ZOZ.

Brakowało masek

 • Właśnie otrzymałem informację, że przyjechało do nas kilka tysięcy maseczek na twarz. Ostatnio było z tym ciężko. Maski, które kosztowały 60 groszy w normalnej sprzedaży, wywindowano do ceny 8 zł. Różni ludzie proponowali nam sprzedaż, ale już dostaliśmy maski i mamy odpowiednią ilość. W pewnym momencie podjęliśmy nawet działania zastępcze i wykonaliśmy maski na własne potrzeby, ale już sprawa jest rozwiązana. Obecnie mamy ilość masek potrzebną do normalnego funkcjonowania. Skoro przyszła pierwsza partia, przyjdzie i następna – uważa nasz rozmówca.

Wyjaśnia też, jakie załogi karetek powinny pracować w pełnych ubraniach ochronnych.

 • To nie jest tak, że wszyscy pracownicy służby zdrowia powinni chodzić w maskach. Na pewno nie w każdym szpitalu i nie w każdym ambulansie. Są ambulanse dedykowane, które działają przy oddziałach zakaźnych. Ich załogi są wyposażone w pełne ubrania ochronne – nakrycia głowy, maski, kombinezony. Załogi normalnych ambulansów jeżdżą w zwykłych ubraniach służbowych. Czasem jest tak, że pacjent kicha i najlepiej byłby, gdyby on założył maskę, nawet w przypadku zwykłego przeziębienia, ponieważ to nie powoduje takiego stresu u innych osób. Jeżeli będziemy wszyscy racjonalnie postępować i nie wywoływać napięcia to bardzo szybko sobie poradzimy z sytuacją – uważa Waldemar Rybak.

 

 

 

 

 

 

 

 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
10 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Jarek
Jarek
2 lat temu

Haha przygotowany mlawski szpital. Już SORU nie ma

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

No i proszę jak zadziałały procedury w szpitalu jeden podejrzany i sor stoi a jak test będzie pozytywny to i kilka osób na kwarantannie takie procedury strach się bać

Misiek
Misiek
2 lat temu

„Skierowaliśmy tego pacjenta na oddział zakaźny do szpitala w Ciechanowie. Nie było potrzeby organizować transportu, bo pacjent dał sobie radę sam” – to żart? Pan dyrektor zadziwia

mławianka
mławianka
2 lat temu

Czy pan dyrektor szpitala należy do jedynej, słusznej parti, bo jak to czytam to tak jak bym słyszała naszego premiera.

Misia
Misia
2 lat temu

Tylko nie na śmierć pacjenta…

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

Przygotowani na wszystko, proszę, bo peknę ze śmiechu.

Michal
Michal
2 lat temu

Jak w LG pojawi się epidemia to ten szpital nie wyrobi . Czy w tak ciężkiej sytuacji dla kraju jest potrzeba produkować telewizory . Chyba nie . A to tam jest największe skupisko ludzi i największe zagrożenie. Czekają na zamknięcie az pojawi sie pierwszy przypadek . Wtedy to juz będzie za późno jak setki osób z tego zakładu zostaną zarażeni od tego jednego.

Korona
Korona
Odpowiedź do  Michal
2 lat temu

Jak bedzie pierwszy przypadek to wysla go do domu nawet nikt sie nie dowie

Michal
Michal
Odpowiedź do  Korona
2 lat temu

A wszyscy którzy spotkali się przed wysłaniem go do domu stworzą epidemie w Mławie, właśnie zawdzięczając zakładowi LG!!!

oj
oj
2 lat temu

No to jak mają maseczki to jestem spokojny 😉

Koncert z okazji Dania Matki

Koncert z okazji Dnia Matki

0
Miejski Dom Kultury w Mławie zaprasza 26 maja wszystkich mieszkańców Mławy na program artystyczny przygotowany przez uczestników zajęć z okazji Dnia Matki.   Koncert z okazji...
gotówka

Dostaną pieniądze za nic

0
Część mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego będzie dostawać pieniądze za nic. To pilotażowy program gwarantujący "Bezwarunkowy dochód podstawowy" w wysokości 1300 zł miesięcznie przez dwa lata.   Dostaną...
Mława - widok z lotu ptaka

Mława na Instagramie. Zobacz, na jakich zasadach!

0
Możesz wyrazić opinię czy skrytykować mławski ratusz na Instagramie. Zobacz na jakich zasadach. Zastępca Burmistrza Szymon Zejer podpisał specjalne zarządzenie regulujące zasady postępowania internautów...

Mazowsze otwiera sezon turystyczny

0
W tym roku samorząd Mazowsza stawia na aktywny wypoczynek pod hasłem MAZOprzygody. Odpoczywać będziemy świadomie i wspólnie, z rodziną oraz przyjaciółmi na łonie mazowieckiej przyrody i w wyjątkowych MAZOmiejscach...
- REKLAMA -
 • Szczoteczka do twarzy QuantBeauty Mini - PROMOCJA 50% TANIEJ
  Szczoteczka do twarzy QuantBeauty Mini - PROMOCJA 50% TANIEJ
  Cena: 49 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Sport i…
 • Mata zdrowotna do akupresury z poduszką
  Mata zdrowotna do akupresury z poduszką
  Cena: 129 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Sport i…
 • mKlocki.pl Średni zestaw klocków. NOWY klocki magnetyczne
  mKlocki.pl Średni zestaw klocków. NOWY klocki magnetyczne
  Cena: 199 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Dla dzieci
 • BrumBrum Balon! Aerodynamiczny samochodzik NOWE zabawka KOT
  BrumBrum Balon! Aerodynamiczny samochodzik NOWE zabawka KOT
  Cena: 125 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Dla dzieci
 • BrumBrum Balon! Aerodynamiczny samochodzik NOWE zabawka PTAK
  BrumBrum Balon! Aerodynamiczny samochodzik NOWE zabawka PTAK
  Cena: 125 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Dla dzieci
Ratusz Mława

Ratusz odpowiada na krytykę prasową

11
Mławski ratusz odpowiada na tzw. krytykę prasową odnośnie artykułu pt. „Mogą ścigać mławian dniem i nocą. Odmowa grozi więzieniem” opublikowanego TUTAJ.    We wspomnianym artykule informowaliśmy...
dziecko

Pogarszająca się sytuacja niedożywionych dzieci

0
UNICEF ostrzega. Świat jest u progu katastrofalnego poziomu niedożywienia u dzieci. Gwałtowny wzrost cen żywności spowodowany wojną na Ukrainie oraz cięcia budżetowe dokonane w...
Drony i noktowizory

Ciechanów wysłał drony i noktowizory

0
Miasto Ciechanów dostarczyło ósmy transport pomocy humanitarnej dla objętej wojną Ukrainy. Tym razem do partnerskiego miasta Chmielnicki przekazano drony i noktowizory. Realizację akcji pomocowej...
- REKLAMA -
Radosna dziewczynka

Pierwsza Komunia Święta – jakie prezenty wybrać dla dziecka?

0
Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe wydarzenie w życiu dziecka oraz jego bliskich. Długi okres intensywnych przygotowań wpływa na budowanie atmosfery podniosłego charakteru całej uroczystości....
bar i pieniądze

18-latka i 20-latek z Mławy nabrani na BLIK

0
Twój znajomy napisał, żebyś udostępnił mu BLIKa? Uwaga to może być oszust. Nacięło się na to sporo osób, ostatnio 18-letnia mławianka i 20-letni mławianin.    18-latka...
Ratusz, Mława

Mogą ścigać mławian dniem i nocą. Odmowa grozi więzieniem

26
Specjalna komisja może ścigać mławian w dzień i w nocy. Odmowa współpracy grozi więzieniem. Burmistrz miasta Sławomir Kowalewski 11 maja powołał specjalną 13-osobową komisję,...
mężczyzna z nożem

Awantura ojca z synem z nożem w tle

0
Do awantury domowej między ojcem i synem doszło na terenie gm. Dzierzgowo w powiecie mławskim. 29-letni syn zaatakował ojca i zranił go nożem w...
- REKLAMA -
10
0
Przejdź do komentarzyx
()
x