czwartek, 08 grudnia 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plNa sygnaleRowerzyści jeżdżą „pod prąd” - piesi wchodzą na ścieżki
- REKLAMA -
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dom wolnostojący, 5 pokoi, Mława-Wólka
  Dom wolnostojący, 5 pokoi, Mława-Wólka
  Cena: 585 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka 1028m2, Parcele Łomskie
  Działka 1028m2, Parcele Łomskie
  Cena: 147 999,98 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Rowerzyści jeżdżą „pod prąd” – piesi wchodzą na ścieżki

-

Rowerzyści jeżdżą „pod prąd”, piesi wchodzą na drogę dla rowerów – sygnalizują mławscy internauci. 

- R E K L A M A -

 

Sezon rowerowy w pełni.

– Warto zatem przypomnieć zasady ruchu drogowego, dotyczące kierujących rowerami. Jak się bowiem okazuje, wielu rowerzystów nie zna przepisów lub się do nich nie stosuje. Zastrzeżenia budzi taż zachowanie kierujących samochodami względem rowerzystów. Problem zauważają mieszkańcy, którzy korzystając między innymi z komunikatora na profilu Facebook Policja Mława, alarmują o trudnych sytuacjach drogowych – informuje asp. szt. Anna Pawłowska, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

Rowerzyści kontra piesi i ruch prawostronny

Oto fragment jednej z wiadomości: „Na odcinkach, gdzie biegną przy sobie chodnik i ścieżka, nieraz rowerzyści jeżdżą chodnikiem, a piesi tarasują ścieżkę – np. na Alei św. Wojciecha. Innym ciekawym zjawiskiem jest jazda pod prąd ścieżkami rowerowymi na Napoleońskiej, gdzie na ścieżce są nawet strzałki kierunkowe namalowane.”

– Przypominamy, zgodnie z art. 33. 1. Ustawy prawo o ruchu drogowym : „kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.” – dodaje policja.

Na ścieżkach rowerowych obowiązuje zatem także ruch prawostronny, a rowerzysta jadący pasem wyznaczonym dla ruchu rowerów nie ma prawa wjeżdżać na chodnik dla pieszych.

Rowerzysta może korzystać z chodnika tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy:

(Art. 33 ust.5 Ustawy p.r.d )

„1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

Ust. 6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.”

Internauta zwraca również uwagę na problem pieszych, wchodzących na drogę dla rowerów. Co na to prawo ? Reguluje to Art. 11. 4. Ustawy p.r.d:

„Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.”

W przypadku drogi dla rowerów na wspomnianej Al. Św. Wojciecha w Mławie, przy której znajduje się także chodnik, wejście pieszego na drogę dla rowerów jest niedozwolone.

Kierowcy kontra rowerzyści

Jeden z Internautów poruszył problem kierowców, którzy nie zachowują bezpiecznej odległości od rowerzystów, podczas manewru wyprzedzania. Podał przykład wzorowego zachowania kierującego radiowozem policjanta:

„Serdecznie pozdrawiam patrol Policji, który przejeżdżał wczoraj około 19:00 przez Windyki i mijając mnie na rowerze, zjechał na pobocze aż połową auta. Ze strony innych kierowców rzadko kiedy spotykam się z taką uprzejmością, a ze strony Policjantów – często. Jestem pod wrażeniem i dziękuję.”

Zgodnie z art. 24 ust 2. Ustawy p.r.d.: „Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.”

– Niezachowanie bezpiecznej odległości kierującego samochodem od rowerzysty, może doprowadzić do groźnego zdarzenia drogowego. Warto zatem stosować się do przepisów i zachować szczególną ostrożność. Uprzejmość na drodze też jest, jak widać mile widziana – ostrzega przedstawicielka policji.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Egon
Egon
1 rok temu

Gdyby Polacy byli życzliwymi dla siebie ludźmi to i rowerzysta nie przeszkadzał by na chodniku ani pieszy na ścieżce. Tymczasem żyjemy w kraju kiedy każdy nieznajomy to wróg. Tyle Polska wycierpiała a ludzie i tak nie nauczyli się przyjaznego współżycia tylko niechęci i agresji.

Czytelniczka
Czytelniczka
1 rok temu

Więcej blachosmrodziarzy łamie przepisy niż rowerzyści i piesi.

mławianka
mławianka
1 rok temu

Zgadza się, staram się korzystać z chodników, a nie ze ścieżki rowerowej, ale często się zdara, że rowerzyści wściekają się na pieszych na ul. Marszałkowskiej.
Jak mają rowerzyści nie wchodzić na ścieżkę rowerową na Marszałkowskiej od ul. Kopernika do 7-mki niech mi ktoś wytłumaczy?
Czy może mają najpierw nauczyć się fruwać?
Gdzie tam jest chodnik? Ruscy zwinęli czy Chińczyki?
Rowerzyści też chyba tam gdzie jest ścieżka rowerowa winni korzystać ze ścieżki rowerowej, a zdarza się że korzystają z chodnika.
Co do stosunku kierowców do rowerzystów, to powiem, że często zachowują się po prostu bezczelnie, po ch.amsku. Wyprzedzają rowerzystę z minimalną odległością, zdarza się również, że tuż za rowerzystą pozwalają sobie na trąbienie dla zabawy.

ulica

30 punktów karnych w kilka minut

0
30 punktów karnych w kilka minut dla 21-letniego kierowcy scanii. Za co? Młody kierujący ciężarówką dwukrotnie przejechał na czerwonym świetle i nie ustąpił pierwszeństwa...
sklep

Wyciągnęli kobiecie telefon z kieszeni

0
Uwaga na kieszonkowców w Mławie. Wyciągnęli kobiecie telefon z kieszeni. Wystarczyła chwila, by kobieta straciła aparat telefoniczny w jednym z mławskich sklepów. Panował duży...
mikołajki

Miejskie Mikołajki w Mławie [ZDJĘCIA]

0
Dzieci i dorośli z Mławy świętowali 6 grudnia Mikołajki. Miejska impreza tradycyjnie odbyła się w plenerze przed ratuszem.    Miejskie Mikołajki w Mławie Była to okazja do...

Olsztyńskie ściganie Marlina i Płetwala. Medale i rekordy

0
Reprezentanci obu mławskich klubów wzięli udział w szóstej edycji Grand Prix Warmii i Mazur w pływaniu. Płetwal wystawił do boju czternastu zawodników, w przypadku...
- REKLAMA -
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Cena: 4 565 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Miliard złotych od Marszałka. Gdzie są te pieniądze?

0
Za nami trudny rok. Wojna na Ukrainie, rosnąca inflacja i podwyżki cen. Panie Marszałku, jak to wszystko wpływa na województwo mazowieckie? Ten rok rzeczywiście...
wypadek

Kierująca osobówką nie ustąpiła pierwszeństwa ciężarówce

1
Kierująca osobówką nie ustąpiła ciężarówce na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Brukową w Mławie. Do wypadku doszło wczoraj wieczorem. Informowaliśmy o tym TUTAJ. Policja...

Miłość wszystko wybaczy

0
Miłość wszystko wybaczy — mówią wieloletni małżonkowie państwo Marianna i Jan Ciesielscy oraz Marianna i Edward Załęscy, którzy są razem już od pół wieku....
- REKLAMA -
studzieniec

Rozbudowa popularnej ulicy

5
Mławski ratusz informuje o postępach prac na ulicy Studzieniec. - Na ul. Studzieniec są wykonywane prace związane z częścią sanitarną – te są najbardziej...

Tenisowe Grand Prix. Najlepsi gracze z kraju

0
Pierwszy weekend grudnia przyniósł ważne sportowe wydarzenie. Przez trzy dni tenisiści stołowi opanowali obiekt Mławskiej Hali Sportowej. W kategorii wiekowej żak toczyła rywalizacja o...

Mazowsze. Wiadomości z regionu 35

0
W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Mazowsze. Wiadomości z regionu" mówimy m.in. o tegorocznych inwestycjach w subregionie radomskim ze wsparciem samorządu województwa,...

Wypadek na Piłsudskiego [ZDJĘCIA]

0
Wypadek na rogu ulicy Brukowej i Piłsudskiego w Mławie. Na miejsce przybyła policja. Być może do wypadku przyczyniły się trudne warunki pogodowe, mżawka i śliska...
- REKLAMA -
3
0
Przejdź do komentarzyx
()
x