piątek, 27 maja 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościProducenci drobiu nie chcą ustawy antyodorowej
- REKLAMA -
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Producenci drobiu nie chcą ustawy antyodorowej

-

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz opublikowała wczoraj (21 lutego) komunikat, w którym wyraża obawy związane z pracami nad przepisami, regulującymi kwestię uciążliwości zapachowych.

- R E K L A M A -

Ponieważ potrzeba zmian prawa w tym zakresie i konieczność opracowania ustawy antyodorowej, często pojawiają się w postulatach mławskich samorządów i stowarzyszeń, które próbują ograniczyć ekspansję ferm w naszym powiecie, przytaczamy komunikat w całości.

„Przedstawiciele sektora drobiu i jaj są zaniepokojeni planowanym zaostrzeniem wymagań ochrony środowiska polegających na uregulowaniu kwestii uciążliwości zapachowych.Według branży drobiarskiej nowe przepisy, nad którymi pracuje Ministerstwo Środowiska zablokują możliwość rozwoju ferm i ubojni. Niemożliwe mogą się okazać nowe inwestycje, a wiele gospodarstw może zostać zamkniętych. Obawy firm i rolników zrzeszonych w Krajowej Izbie Producentów Drobiu i Pasz budzi także fakt, że chów i hodowla drobiu jest w ocenie resortu środowiska, uznawana za jedno z najbardziej uciążliwych źródeł emisji odorów.

W opinii Izby kluczowym problemem przepisów, nad którymi pracuje Ministerstwo Środowiska może być zapisana w nich subiektywność oceny uciążliwości zapachowych i poczucia dyskomfortu oraz fakt, że rolnicy są zaskakiwani nieustannie rosnącymi wymaganiami. W ostatnim czasie fermy drobiu  poniosły duże nakłady finansowe  na inwestycje w najnowocześniejsze i najbardziej przyjazne dla środowiska systemy produkcji oraz zrealizowały duże inwestycje w celu spełnienia wymagań dla instalacji  objętych tak zwanymi pozwoleniami zintegrowanymi.  

W Ministerstwie Środowiska trwają prace legislacyjne  nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwościom zapachowym (tzw. ustawą „antyodorową”). Najnowsze informacje uzyskane w Departamencie Ochrony Powietrza i Klimatu potwierdzają, że Minister Środowiska podjął starania o wprowadzenie projektu ustawy do „Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów”.   

Ministerstwo Środowiska prowadzi w tej sprawie również prace na forum europejskim.  Na wniosek Polski kwestia uciążliwości zapachowej została poruszona na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska w dniu 19 grudnia 2016 r.  Strona polska poprosiła Komisję Europejską o przeanalizowanie sytuacji oraz podjęcie prac nad odpowiednią propozycją legislacyjną  mającą na celu uporządkowanie zagadnienia uciążliwości zapachowej na poziomie Unii Europejskiej.

Krajowa Izba przypomina, że resort środowiska już kilkukrotnie próbował uregulować prawnie emitowane z ferm zapachy, zwłaszcza za pośrednictwem ustawy dedykowanej tylko uciążliwościom zapachowym (liczne projekty rozporządzeń, projekt ustawy w 2008 r., przegląd przepisów w latach 2013-2014). Planowano wtedy posłużyć się do oceny jakości zapachowej powietrza – oznaczania stężenia zapachowego, metodą olfaktometrii dynamicznej (tzw. „grupa wąchaczy” – ludzki nos sensorem pomiarowym). Odstąpiono jednak od dalszych prac legislacyjnych.

Projekt ww. ustawy jest w opinii resortu środowiska, ostatnim etapem planowanego rozwiązania problemu uciążliwości zapachowych z intensywnej produkcji zwierzęcej. W pierwszym etapie podjętych działań Ministerstwo Środowisko opracowało i opublikowało we wrześniu 2016 r. Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej. Dokument ten, jest o tyle mniej niebezpieczny, niż ewentualna ustawa, że jest to rodzaj sugestii, a nie prawo.  Przypuszczamy, że urzędnicy będą chcieli zastosować także wyżej wspomnianą metodę olfaktometrii dynamicznej. Zarówno w prawie krajowym, jak i wspólnotowym nie istnieją normy techniczne dla odorów, co skutkuje propozycją posiłkowania się tylko subiektywnymi odczuciami zmysłu węchu grupy pomiarowej.

Z analizy unijnych przepisów wynika, że żadne z państw członkowskich nie wprowadziło ustawy dedykowanej tylko uciążliwościom zapachowym. W dziewięciu państwach są zapisy w innych ustawach regulacyjnych. W Polsce sytuacja wygląda podobnie, jest szereg przepisów unijnych i krajowych  regulujących w sposób pośredni problem uciążliwości zapachowych i umożliwiających podejmowanie działań nakierowanych na zmniejszenie tych uciążliwości”.  

- R E K L A M A -
SourceKIPDIP
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Hodowca Drobiu
Hodowca Drobiu
5 lat temu

Uważam, że trzeba zamknąć w Polsce całą produkcję i wszystko sprowadzać z Chin. Po co Polakom miejsca pracy, polska żywność i polskie towary?

Zainteresowany
Zainteresowany
5 lat temu

Czemu kronikarze boją się ustawy odorowej przecież we wszystkich raportach piszą że smród nie wydobywa się za obszar ich działek skoro tak jest to po co te obawy

wieśniak
wieśniak
5 lat temu

Ludzi trują, Kurniki, to nie jest tylko smród, to jest poważne skazenie środowiska, powietrza , wód gruntowych. PIS tego nie zmieni, Kurnikarze maja zbyt duże wpływy. Chodza do koscioła i wspomagaja go finansowo i jest wszystko O.K. Czego tak własciwie od nich chcemy. że bogaca sie na krzywdzie innych. Niech zamieszkaja przy swoich kurnikach, a nie w apartamentowcach w Warszawie lub za granica. Co ich obchodzi degradacja śrofowiska.

wieśniak
wieśniak
5 lat temu

oligarchowie. Ludzi trują, To nie jest tylko smród to jest poważne skazenie środowiska, powietrza , wód gruntowych. Wszystko za przyzwoleneniem władzy i PIS tego nie zmieni. Kurnikarze maja zbyt duże wpływy. Chodza do koscioła i wspomagaja swoje Parafie i Jest wszystko O.K. czego tak własciwie od nich chcemy. że bogaca sie na naszej krzywdzie. Niech zamieszkaja przy swoich kurnikach, a nie apartamenty kupuja w Warszawie i za granica. Gdzieś zyski trzeba lokować, a tu , co ich obchodzi degradacja śrofowiska. to jest wyższa kasta!

ramzes
ramzes
5 lat temu

Czyli jak rozumiem, ludzie muszą wdychać smród bo branża drobiarska może upaść? Skoro kurnikarze instalują "nowoczesne systemy" do oczyszczania powietrza to dlaczego smród roznosi się po okolicy? Powstaje coraz więcej kurników – chociaż Szanowny Pan Ludwiński łaskawie rozważa opcję rezygnacji z budowy w Dąbku pod wygodnymi dla siebie warunkami, to jak produkcja jaj i drobiu ma się do cen na sklepowych półkach? Z prostej ekonomii większa podaż moim zdaniem powinna się przełożyć na niższe ceny, chyba że coś się w tym temacie zmieniło? O czymś niewiem?

Jarząbek
Jarząbek
5 lat temu

Po pierwsze to właściciele wielkich ferm powinni zostać zrównani z przedsiębiorcami i producentami, bo w żadnym wypadku nie są to rolnicy.
Najwyższy cza stworzyć odpowiednie przepisy prawne, żeby co inwestorzy zaczęli liczyć się z ludźmi i zaczęli dbać również o środowisko (chociażby z musu) – lepiej późno niż wcale.
Odór to nie jedyny problem sąsiadów ferm przemysłowych.

policyjna taśma

Makabryczne odkrycie w rzece. Tragedia na Mazowszu

0
Wczoraj po południu w rzece Wisła na wysokości miejscowości Czerwińsk nad Wisłą (powiat płoński) znalezione zostały zwłoki mężczyzny.   Makabryczne odkrycie w rzece. Tragedia na Mazowszu Ciało,...
policja mierzy prędkość

Kierowca musi zdać kolejny egzamin

0
Teren zabudowany — noga z gazu! To powinno być motto kierujących. Inaczej grożą nam surowe konsekwencje. Ostatnio przekonał się o tym kierowca w...
strażacy

Bus zderzył się z osobówką na drodze wojewódzkiej

0
Na drodze wojewódzkiej pomiędzy Turzą Wielką a Lipowcem Kościelnym 26 maja doszło do zderzenia busa z osobówką. Samochodami podróżowały 3 osoby, które doznały niewielkich...
rury w przekopie

Zmiany na Wójtostwie

0
1 czerwca 2022 r. rozpocznie się budowa sieci wodociągowej w ulicy Wójtostwo. W związku z tym mogą wystąpić chwilowe przerwy w dostawie wody. Nastąpi...
- REKLAMA -
 • BrumBrum Balon! Aerodynamiczny samochodzik NOWE zabawka KOT
  BrumBrum Balon! Aerodynamiczny samochodzik NOWE zabawka KOT
  Cena: 125 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Dla dzieci
 • Szczoteczka do twarzy QuantBeauty Mini - PROMOCJA 50% TANIEJ
  Szczoteczka do twarzy QuantBeauty Mini - PROMOCJA 50% TANIEJ
  Cena: 49 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Sport i…
 • BrumBrum Balon! Aerodynamiczny samochodzik NOWE zabawka PTAK
  BrumBrum Balon! Aerodynamiczny samochodzik NOWE zabawka PTAK
  Cena: 125 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Dla dzieci
 • mKlocki.pl Średni zestaw klocków. NOWY klocki magnetyczne
  mKlocki.pl Średni zestaw klocków. NOWY klocki magnetyczne
  Cena: 199 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Dla dzieci

Od półmaratonu po IronMan. Kuciejczyk na podium

0
Sezon biegowy oraz triathlonowy rozpoczął się na dobre. Korzystają na tym nasi sportowcy. Reprezentujący Tempo Mława Henryk Kuciejczyk powalczył w Serocku w piątej edycji...
Z OSTATNIEJ CHWILI

Z ostatniej chwili: Wypadek na drodze wojewódzkiej

0
Na drodze wojewódzkiej między Turzą na Lipowcem Kościelnym dziś 26 maja doszło do wypadku drogowego.   Z ostatniej chwili: Wypadek na drodze wojewódzkiej Na tę chwilę wiadomo,...
dziewczyna z laptopem

Zalety zakupów online

0
Internet zrewolucjonizował nasze życie. Obecnie wiele spraw można załatwić online bez wychodzenia z domu. Wielu Polaków bardzo cieszy możliwość robienia zakupów online. Zakupy w...
- REKLAMA -
Dni Mławy

Burmistrz na Dni Mławy: „Rozważamy Shakirę”

0
Oczywiście Shakira na Dni Mławy to żart, na który pozwolił sobie burmistrz Sławomir Kowalewski podczas ostatniej sesji rady miasta. Dobra wiadomość jest taka, że...
śmieci

Spalarnia w Mławie? Burmistrz wypowiedział się jednoznacznie

2
Temat ewentualnego powstania spalarni śmieci w Mławie rozgrzewa emocje mławian nie od dziś. Ostatnio dyskutowano o tym podczas sesji rady miasta. Burmistrz Sławomir Kowalewski...
karta

Dzień Matki. Nasza Mława życzy wszystkiego najlepszego

0
Dziś obchodzimy Dzień Matki. Nasza Mława życzy wszystkiego najlepszego wspaniałym mamom z okazji ich święta.     W Miejskim Domu Kultury w Mławie zaplanowano na dziś koncert,...
mieszkanie po pożarze

Płonęło mieszkanie. Wyniesiono lokatora

0
Do groźnego zdarzenia doszło w Glinojecku. Strażacy gasili pożar mieszkania w jednym z bloków. Panowało silne zadymienie, a płomienie szybko się rozprzestrzeniały. Razem z...
- REKLAMA -
6
0
Przejdź do komentarzyx
()
x