Policjanci apelują do kierujących o ostrożną jazdę oraz dostosowanie prędkości i stylu jazdy do panujących na drogach warunków. Na naszych drogach, wczesnym rankiem, wieczorami i nocą występują gęste mgły, które utrudniają widoczność na drodze.
Zdarzenie drogowe w miejscowości Rąbież Gruduski
Takim przykładem jest wczorajsze zdarzenie drogowe niedaleko Mławy w miejscowości Rąbież Gruduski w powiecie ciechanowskim.
– Około godz. 6:30 kierujący samochodem ciężarowym Volvo nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze (panowała gęsta mgła) nie zauważył znajdującej się na drodze wysepki rozdzielającej jezdnię wykonał gwałtowny manewr skrętu co spowodowało wywrócenie się przyczepy – informuje ciechanowska policja.
Droga była zablokowana, na miejscu pracowali policjanci oraz strażacy.
– To również niebezpieczna sytuacja dla funkcjonariuszy, którzy wykonują czynności na środku drogi. Oznakowanie oraz oświetlenie miejsca zdarzenia wciąż nie daje pewności zauważenia zagrożenia na drodze przez innych kierowców dlatego tak ważna jest ostrożność oraz dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze – dodają mundurowi.
Trudne warunki atmosferyczne na drodze to również niebezpieczeństwo dla pieszych. Pamiętajcie o odblaskowych elementach – one mogą uratować życie.
Kierowca w czasie mgły ma jeszcze mniejsze szanse na zauważenie pieszego często ubranego w ciemne kolory.
Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym – jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza.
Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.
2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
Kolejny cwany gapa w ciężarówce.
Potrzebne te wysepki, jak dziury w moście.
Taaak wszyscy winni tylko nie morderca z tira. Jadąc 60km/ przy normalnej widoczności a w mgle i to beczką to trzeba tą prędkość zmniejszyć. Dobrze że nie położył składu na osobówkę w której jechałby ktoś z waszych bliskich. Siofery od siedmiu boleści
Stosowanie tych wysepek przy wjazdach w teren zabudowany jest złym pomysłem. Rozumiem, że trzeba wymusić na kierowcach zwalnianie w tych miejscach, ale myślę że bezpieczniejsze byłoby postawienie fotoradaru..
To wszystkim kolizjom na tej drodze jest winny wykonawca. Wysepki są źle usytuowane. Kto odbierał tą drogę??? To już z tego co ja wiem to 4 ta kolizja w tym miejscu dotycząca najechania na progi wysepki