O przebudowie tego zbiornika, jak fachowo jest to określane, mówi się już od dłuższego czasu, ale przedsięwzięcie nie ruszy bez unijnych środków.
– Mieliśmy złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycję mamy przygotowaną pod względem formalno-prawnym, ale nie mamy środków. Na pewno będziemy startować w tym programie, jednak nie ma naboru, cały czas czekamy – poinformowała portal Nasza Mława Aleksandra Dębska, kierownik działu przygotowania i realizacji inwestycji melioracyjnych ciechanowskiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie.
Jak dodała, w tym roku przedsięwzięcie nie ruszy. W przyszłym sezonie letnim także będzie można się jeszcze w zalewie kąpać. Optymistyczny wariant zakłada, że prace miałby się rozpocząć jesienią 2018 r. Potrwają dwa sezony budowlane, czyli 2 – 3 lata w zależności od postępu robót. W tym czasie (ze względu na bezpieczeństwo), ze zbiornika nie będzie można korzystać w celach rekreacyjnych. Mimo, że przedsięwzięcie będzie wykonywane w dwóch osobnych etapach.
Woda najpierw zostanie spuszczona z jednej części, później z drugiej, co umożliwi naprawę lub wykonanie nowych urządzeń wodnych (m.in. wykonanie nowego uszczelnienia przeciwfiltracyjnego zapory, nowego umocnienia skarpy odwodnej zapory, naprawę umocnień ostrogi, budowę żelbetowej przepławki (umożliwiającej migrację ryb i innych organizmów wodnych przez zaporę). Na powierzchni 38 ha z dna specjalnymi koparkami zostanie wybrany muł.
Szacuje się, że koszt przebudowy to kilkanaście milinów złotych.
Zalew w Rudzie położony jest w dwu gminach: Iłowo i Lipowiec Kościelny. Pierwsza z nich znajduje się w powiecie działdowskim i województwie warmińsko-mazurskim, druga – w powiecie mławskim i województwie mazowieckim. Zbiornik jest własnością skarbu państwa. Nadzoruje go Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, który podlega Mazowieckiego Sejmikowi Wojewódzkiemu
To tak dla niektórych do wiadomości.
Zalew w Rudzie położony jest w dwu gminach: Iłowo i Lipowiec Kościelny. Pierwsza z nich znajduje się w powiecie działdowskim i województwie warmińsko-mazurskim, druga – w powiecie mławskim i województwie mazowieckim. Zbiornik jest własnością skarbu państwa. Nadzoruje go Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, który podlega Mazowieckiego Sejmikowi Wojewódzkiemu.
A czemu Mława ma za to płacić? zastanówcie się co piszecie w tych komentarzach.
A na co w Mlawie maja pieniadze? na smieszne muzyczki w parku itp……. zalew niedlugo stanie sie bagnem … i wtedy bedzie puszcza Mławska … żenada…..
Można było się tego spodziewać..
Jesteśmy szczęśliwi 🙂 Taplać się w zielonej zupie z glonami, mułem, odchodami rybek czy szkieł i innymi śmieciami.. bezcenne.
Łapy precz od naszego królestwa !
I na promocję miasta; przybywajcie, zamieszkujcie, pracujcie, relaksujcie się- jak się oprzeć.
Są również na bitwy inne hepeningi.
ale nie ma na remont dróg, kina, budowę dworca Mława Miasto i nie ma dojazdu do tegoż dworca czyli peronów
Dobrze ze na Mława Summer City są 🙂