sobota, 04 lutego 2023
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomości"Ja brzoza, ja brzoza, grab jak mnie słyszycie?"
- REKLAMA -
 • Gustownie i stylowo wykończone mieszkanie w bloku z 2017r.
  Gustownie i stylowo wykończone mieszkanie w bloku z 2017r.
  Cena: 399 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Posiadłość ze stawami w otoczeniu ciszy i natury...
  Posiadłość ze stawami w otoczeniu ciszy i natury...
  Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dwupokojowe mieszkanie na partarze, pow. 47 m2
  Dwupokojowe mieszkanie na partarze, pow. 47 m2
  Cena: 255 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość inwestycyjna w dzielnicy przemysłowej
  Nieruchomość inwestycyjna w dzielnicy przemysłowej
  Cena: 4 950 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Na sprzedaż dwupokojowe mieszkanie na OKM w Mławie
  Na sprzedaż dwupokojowe mieszkanie na OKM w Mławie
  Cena: 255 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dom wolnostojący na 19-arowej działce w Wiśniewie
  Dom wolnostojący na 19-arowej działce w Wiśniewie
  Cena: 589 000 zł  / Miejscowość: Wiśniewo  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka w Mławie o pow. 8116m2
  Działka w Mławie o pow. 8116m2
  Cena: 295 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Cena: 3 100 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:…
 • Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Cena: 1 950 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Cena: 1 300 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Cena: 1 200 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława …
 • Dom na 26-arowej działce w spokojnej wsi k. Mławy
  Dom na 26-arowej działce w spokojnej wsi k. Mławy
  Cena: 359 000 zł  / Miejscowość: Niegocin  / Kategoria: Nieruchomości

„Ja brzoza, ja brzoza, grab jak mnie słyszycie?”

-

Jeśli widzicie przy jakimś domu nietypową antenę albo druty porozciągane we wszystkie możliwe strony – możecie być pewni, że jego mieszkaniec jest ciekawym człowiekiem. I kto wie może zanim rano wyskoczył po bułki do sklepu uciął sobie pogawędkę z kimś z Afryki, tudzież z… amerykańskimi astronautami, znajdującymi się akurat w dogodnym miejscu gdzieś w kosmosie.

- R E K L A M A -

Dobra wiadomość jest taka, że przy odrobinie chęci można robić to samo. O krótkofalarstwie rozmawiamy z Wiesławem Pasztą (SQ5ABG), który mieszka w  Garkowie w gminie Szreńsk i tam prowadzi klub krótkofalarski dla młodzieży i nie tylko.

Kim są krótkofalowcy?
Krótkofalowcy, a są wśród nich także kobiety (tylko proszę ich nie nazywać ich krótkofalówkami, bo tak nazywa się radiostacja, którą często trzymamy gdzieś przy uchu) to ludzie, których połączyło specyficzne hobby. Interesują się wykonywaniem łączności z całym światem. To możliwe, wystarczy mieć tylko odpowiedni sprzęt i licencję. Radiostacja to nie musi być od razu jakaś bardzo droga rzecz, można kupić coś z drugiego obiegu. Wystarczy prosty nadajnik i odbiornik w jednym czyli tzw. transceiver, no i oczywiście najważniejsza rzecz – antena. Za jej pomocą nasze słowa trafiają w eter, do innych krótkofalowców.

Krótkofalówka to nie to samo co CB radio…
Nie, bo w przeciwieństwie do CB trzeba mieć np.  pozwolenie na nadawanie. Każdy kandydat na krótkofalowca zdaje też egzamin, potem otrzymuje licencję. W Polsce wydano ich 11 tysięcy. Krótkofalowiec otrzymuje też znak wywoławczy. Jest on niepowtarzalny w skali całego świata. To tak jak tablica rejestracyjna w samochodzie albo drugie imię i nazwisko. Dzięki znakowi inni krótkofalowcy wiedzą, że osoba z którą rozmawiają to Krysia Kowalska z Polski, a nie ktoś inny.
Nawet nie mając licencji  można pracować i uczyć się wykonywać łączności pod znakiem klubowym. Wielka szkoda, ale klubów krótkofalarskich na naszym terenie jest niestety bardzo mało. Natomiast najbardziej znaną i rozpoznawalną na forum międzynarodowym organizacją jest Polski Związek Krótkofalowców.

Czy młodzi ludzie mogą zostać krótkofalowcami?
Oczywiście! To świetne zajęcie dla tych, którzy chcą robić coś ciekawego. Krótkofalarstwo to wielka przygoda. To swoisty lek w czasach nieustannego hejtu i przemocy, wszechobecnych narkotyków i dopalaczy. Krótkofalarstwo jest znakomitą alternatywą dla młodzieży, która da się namówić do wejścia w to hobby. Jest nawet taki program „Profilaktyka a krótkofalarstwo” i jest też stacja, która nadaje pod znakiem SP5PAT (ostanie litery nawiązują do znanego już programu „Profilaktyka, a Ty”).

Jak zostać krótkofalowcem?
Najlepiej zacząć od zgłoszenia się do najbliższego klubu. W Mławie niestety takich nie ma, ale są w Garkowie i Żurominie (szkolny klub). Jeżeli nie ma takiej możliwości, a ktoś bardzo chce, to może nas zaprosić do swojej szkoły na tzw. wyjazdowy program. Teraz będziemy np. w Wieczfni Kościelnej i to jest dobry moment, żeby zacząć. W niektórych miejscach dawno zapomniane kluby dzięki temu ożywają. Warto też zajrzeć na stronę internetową PZK, tam można znaleźć najbliższy klub na danym terenie.

Jeśli nie działamy pod znakiem klubowym, musimy zdobyć licencję.
Tak. Droga jest jedna – trzeba zdać egzamin państwowy. Program egzaminów przygotowuje Urząd Komunikacji Elektronicznej. Brzmi  to poważnie, ale warto spróbować. Wszystkiego można się nauczyć, a zagadnienia do egzaminu, pytania i odpowiedzi można znaleźć w internecie. To nie jest jakaś tajemnica.

Jak wygląda taki egzamin?
Nie jest bardzo skomplikowany. Część pytań dotyczy kwestii technicznych, przepisów itp. kiedyś trzeba było zdać jeszcze telegrafię, czyli nadawanie alfabetem Morse’a, teraz tego wymogu już nie ma. Po zdaniu egzaminu otrzymujemy świadectwo. Na jego podstawie każdy występuje o ten niepowtarzalny znak, o którym mówiłem wcześniej. Pierwsze dwie jego litery wskazują kraj – w Polsce to np. litery SP, potem są numery okręgów, na które podzielony jest nasz kraj i na końcu jedna, dwie lub trzy litery, które identyfikują już danego krótkofalowca. Z licencją i znakiem jest się już nadawcą „pełną gębą”.

Z kim można nawiązać łączności?
Ze wszystkimi krótkofalowcami na świecie. Z tymi z Afryki, Nowej Zelandii albo USA. Krótkofalowcy uwielbiają się tym przechwalać, ale dowodem na wykonanie łączności z konkretną osobą z danego kraju jest tzw. karta QSL. Wysyłamy naszą do takiej osoby, a ona przysyła nam swoją. To na niej znajdują się dane o tym w jakim dniu, na jakim paśmie i o której godzinie łączność została zrobiona. Karty QSL przypominają trochę pocztówki, taki mają format, bywają bardzo oryginalne i kolorowe. Krótkofalowcy często je kolekcjonują. To jest naprawdę wielka radocha jak dostanie się taką kartę od kolegi krótkofalowca z odległego kraju. A dla młodzieży to dodatkowo dobra rzecz, bo obowiązuje tu język angielski, jak ktoś zna inne języki to jest jeszcze lepiej, no i oczywiście przy okazji za tym idzie też znajomość geografii.

Krótkofalowców można spotkać także podczas rekonstrukcji Bitwy pod Mławą…
Tak, co roku uruchamiamy okolicznościową stację. Można przyjść i zobaczyć jak pracujemy i nadajemy. Robimy to przez kilka dni i w ten sposób promujemy Mławę i jej historię. Potem do tych, którzy się z nami połączyli, wysyłamy pamiątkowe karty QSL.  A oni się nimi chwalą. To rarytas, wielu krótkofalowców długo czeka by zrobić taką łączność. Mamy znak wywoławczy HF1939BPM (znak okolicznościowy – Halina Franek 1939 Barbara Paweł Maria – jak Bitwa pod Mławą- przyp. red.). Rok temu wśród żołnierzy, którzy przyjechali do Mławy, podeszło do mnie kilku krótkofalowców, których wcześniej znałem tylko z eteru. To  niesamowite sytuacje, które pamięta się przez całe życie.

Rozmawiała Agnieszka Milewska

PS. Ciekawi jesteśmy, kto z czytelników wie, skąd pochodzi cytat wykorzystany w tytule.

- R E K L A M A -
Viaamil
Sourcered.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Arek W.
Arek W.
5 lat temu

Pozdrawiam Panie Wiesławie 🙂

HF3P
HF3P
5 lat temu

Kolejny fajny artykuł 😉
VY73 de Tomek HF3P

Roman
Roman
5 lat temu

Pozdrawiam z Ostrowa Wielkopolskiego…. vy 73 " SP3K / AR-System

SQ2HCE
SQ2HCE
5 lat temu

73 dla wszystkich ludzi radia z Bydgoszczy. Krótkofalarstwo to bardzo szerokie hobby. To nie tylko robienie łączności przez radio ale i konstruowanie urządzeń, testowanie nowych technik cyfrowych łączności. Można by tak jeszcze długo… Można jeszcze spotkać radiowa brać na wszelkiego rodzaju zlotach no ŁOŚ w istnienie weekend mają. Wystarczy poszukać w Internecie.
73, Mariusz SQ2HCE.

Sławek
Sławek
5 lat temu

73 A W SZCZEGÓLNOŚCI DLA BOHATERA ARTYKUŁU.
SP6SG Sławek Wrocław

Adrian
Adrian
5 lat temu

Wiesiu był członkiem komisji egzaminacyjnej jak zdawałem egzamin 10 lat temu.
pozdrawiam
SQ5AM

SQ2
SQ2
5 lat temu

73 dla wszystkich

znajoma
znajoma
5 lat temu

Pan Wiesław to super facet. Znam go i niezmiennie podziwiam jego energię, pasję i zawsze dobry humor!

Leszek Nowak
Leszek Nowak
5 lat temu

Ukochany serial z lat dzieciństwa – Czterej pancerni 🙂 Świetny wywiad i wspaniałe zamiłowanie. To musi wciągać. Pozdrawiam wszystkich krótkofalowców i gratuluję.

koko
koko
5 lat temu

Pancerni Pani Redaktor 🙂

Czesław
Czesław
5 lat temu

Czterej pancerni i pies. Lidka wzywa załogę "Rudego".

Kierowcy sami sypią piasek

1
Informowaliśmy dziś o tragicznych warunkach drogowych. Okazuje się, że kierowcy nie czekają na drogowców i sami sypią piasek na drogi, ponieważ nie mogą podjechać. Kierowcy...
wiadukt na wólce

Katastrofalne warunki drogowe w mieście i na siódemce [ZDJĘCIA]

1
Kierujący informują nas o pogarszających się warunkach drogowych i utrudnieniach w ruchu kołowym na głównych arteriach Mławy oraz na krajowej siódemce.  Katastrofalne warunki drogowe w...
policja

Jechała wężykiem krajową siódemką. Twierdziła, że nic nie piła

0
Jechała wężykiem krajową siódemką. Twierdziła, że nic nie piła. Policjanci zatrzymali nietrzeźwą 52-latkę (mieszkankę pow. mławskiego) kierującą osobowym oplem. Okazało się, że kobieta miała...
Młodzież nad Krajewem

Na Krajewie w Mławie [ZDJĘCIA]

0
Mławianie wyruszyli wzdłuż jeziorka i terenu Krajewo na spacer 2 lutego w Światowy Dzień Mokradeł. Jak cenny przyrodniczo jest to obszar opowiadał dzisiaj nadleśniczy...
 • Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Cena: 1 200 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława …
 • Dwupokojowe mieszkanie na partarze, pow. 47 m2
  Dwupokojowe mieszkanie na partarze, pow. 47 m2
  Cena: 255 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dom na 26-arowej działce w spokojnej wsi k. Mławy
  Dom na 26-arowej działce w spokojnej wsi k. Mławy
  Cena: 359 000 zł  / Miejscowość: Niegocin  / Kategoria: Nieruchomości

Ejoms liderem. Body Club z punktami

0
Piłkarze mławskiej ekipy o nazwie Body Club biorą udział w tegorocznej edycji Gminnej Halowej Ligi Piłki Nożnej o puchar wójta gminy Stupsk. Po premierowej...
radiowóz policyjny

Policyjne interwencje i zakazy zbliżania się

0
Policyjne interwencje, podczas których zastosowano zakazy zbliżania się oraz nakazy opuszczenia mieszkań, ostatnio miały miejsce, wobec sprawców przemocy domowej, na terenie powiatu ciechanowskiego. Między...
20-tonowy kontener runął na siódemkę

20-tonowy kontener runął na siódemkę [ZDJĘCIE]

0
Na drodze ekspresowej S7 doszło do groźnego wypadku. Z rozpędzonej ciężarówki spadł kontener o wadze 20 ton. Według policji, 35-latek kierujący samochodem ciężarowym z...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
kadr z filmu

Blef doskonały z muzyką mławianina RX-a

0
Komedia "Blef doskonały" to najnowsze dzieło polskich filmowców. Obraz uświetniła muzyka autorstwa mławianina RX Rafała Sielawy. 1 lutego 2023 r. zaprezentowano zwiastun filmu.  Blef doskonały...
ostrzeżenie o oszustwie

Oszuści podają się za biuro do zwalczania cyberprzestępczości

0
Pojawił się nowy typ ataku polegający na przesyłaniu wiadomości e-mail rzekomo pochodzącej z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Przestępcy sugerują pobranie, rzekomo przygotowanego przez CBZC,...

Finasowanie firmy przez faktoring sposobem na utrzymanie płynności finansowej

0
Biznes w naszym kraju opiera się w znacznym stopniu na kredycie kupieckim, czyli płatnościach z długimi terminami. O ile dla nabywców takie rozwiązanie jest...

Czarna Elka zatrzymana. Joker nie odpuszcza

0
Na dwie kolejki przed końcem tegorocznej edycji Dan-Bud Amatorskiej Ligi Futsalu w walce o tytuł mistrzowski liczą się już tylko trzy zespoły. Owszem Czarna...
- REKLAMA -
12
0
Przejdź do komentarzyx
()
x