piątek, 01 grudnia 2023
naszamlawa.plWiadomościCo z mławskim lasem? Niedługo będzie nadawał się do wyrębu
- REKLAMA -
 • Dom w ścisłym centrum Mławy
  Dom w ścisłym centrum Mławy
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Żurominek  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Cena: 518 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • 2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Do sprzedaży dom w Mławie, działka 1309 m2!
  Do sprzedaży dom w Mławie, działka 1309 m2!
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Cena: 318 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Co z mławskim lasem? Niedługo będzie nadawał się do wyrębu

-

Co z mławskim lasem, który niedługo będzie nadawał się do wyrębu? Trzy godziny trwały konsultacje leśników z mieszkańcami i władzami Mławy na temat losów lasu mławskiego w najbliższych 10 latach.

- R E K L A M A -

 

Zainteresowani mogli się sporo dowiedzieć o mławskim lesie podczas konsultacji społecznych, które odbyły się w Miejskim Domu Kultury w Mławie w poniedziałek 25 września br.

Prowadzenie wycinek

Obecnie leśnicy opracowują dla Nadleśnictwa Dwukoły plan urządzania lasu obejmujący gospodarkę leśną, ochronę lasu czy jego udostępnianie na najbliższe 10 lat. Według nowych zarządzeń Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych jest możliwość, by las przyległy bezpośrednio do miasta został uznany za las o zwiększonej funkcji społecznej. Dzięki czemu nie będzie tam prowadzona klasyczna gospodarka leśna. Prowadzone zabiegi leśne zostaną dostosowane do potrzeb mieszkańców miasta. Zawsze w takich przypadkach głównym spornym problemem jest prowadzenie wycinek starego drzewostanu i zastępowanie go nowymi nasadzeniami.

Problemy z organizacją pobytu ludzi wokół Krajewa oraz ruchu kołowego

W przypadku Mławy dochodzą jeszcze problemy z organizacją pobytu ludzi wokół jeziorka Krajewo oraz ruchu kołowego w tamtych okolicach wynikające ze zorganizowania ścieżek pieszo rowerowych, szlaków turystycznych oraz zagrody dla żubrów czy placu zabaw na terenie szkółki leśnej na Krajewie.

W planie urządzania lasu na najbliższe 10 lat leśnicy chcą, by znaczna część „Mławskiego” lasu została objęta nowymi regulacjami prawnymi, co pozwoli na to, by nie prowadzono tam klasycznej gospodarki leśnej. Jest to ważne, ponieważ drzewostan ten w najbliższych latach będzie nadawał się już do wyrębu i pozyskania pełnowartościowego drewna. Dlatego 25 września o godzinie 17:00 w sali w MDK odbyły się konsultacje społeczne, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców i samorządowców.

384161235 1022655792281276 3818068075614661305 n

Po przedstawionych przez leśników prezentacjach dotyczących Nadleśnictwa Dwukoły i przyszłości lasu „Mławskiego” w toku wymiany zdań ustalono, że w przyległym do miasta lesie zostanie zmieniony planowany sposób wyrębu. Dotyczy to obszarów widocznych na poniższej mapie. Kolorem intensywnie zielonym oznaczono tę część lasu zaliczoną do obszaru o zwiększonej funkcji społecznej, natomiast wewnątrz tego obszaru jasne wielokątne obszary, które pierwotnie miały być objęte wycinką uprzątającą.

383699754 665819118854729 7427841975059609345 n

Leśnicy pierwotnie zaproponowali, że zostanie przeprowadzona wycinka uprzątająca 95% drzew między już istniejącymi zrębami wykonanymi w formie gniazd. To spowodowałoby powstanie dużych zrębów. Po konsultacjach stanęło na tym, że zamiast wycinek uprzątających w przeciągu najbliższych 10 lat wycięte zostanie tam zaledwie 20% drzewostanu, a leśnicy w planie zaproponują, by ten typ wycinki trwał przez kolejnych 30-50 lat.

W tym okresie drzewa, które już rosną na zrębach gniazdowych, nabiorą pokaźnych rozmiarów i nie będzie widocznego efektu wyciętego dużego obszaru lasu. Zgodnie z pierwotnym założeniem dalej zachowana będzie zasada, że więcej masy drzewnej przyrasta w danym roku, niż jest z Mławskiego lasu wycinana. Jednocześnie leśnicy będą mogli prowadzić prace leśne, które muszą — tak czy inaczej — wykonać, by zapewnić trwałość istnienia lasu mimo zmian klimatycznych.

Za kilkadziesiąt lat mławski las ma mieć zupełnie inny skład drzewostanu. Według planów obecnie dominującą sosnę zastąpi dąb i inne drzewa liściaste, które lepiej znoszą rosnącą temperaturę i susze, ale jakie to konkretnie gatunki pokaże dopiero czas i idące z nim zmiany klimatyczne. Sosna też będzie tu rosnąć, ale w znacznie mniejszym udziale procentowym w drzewostanie.

Wokół jeziorka Krajewo ścieżka dydaktyczna

Ponadto wokół jeziorka Krajewo ma powstać licząca ponad kilometr i wchodząca na wyspę ścieżka dydaktyczna. Ma ona ułatwić zwiedzanie, zapobiegać wydeptywaniu i zapoznać z walorami tego wyjątkowego w skali nadleśnictwa trenu liczącego zaledwie 2 hektary.

Nie będzie wycinki nad Zalewem Ruda

Leśnicy zapewnili także, że nie będą prowadzone wycinki wokół Zalewu Ruda. Wynika to z innych przepisów, które nakazują tereny wokół zbiorników wodnych zostawiać zalesione.

Rozmawiano również o drodze biegnącej do Krajewa, choć to nie jest objęte właśnie tworzonym planem. Padły dwie propozycje, by całkowicie wyłączyć na niej ruch samochodów prywatnych lub wprowadzić ruch jednokierunkowy. Ta druga propozycja spotkała się, ze zrozumieniem wszystkich stron. Decyzję w tej sprawie należą do lokalnych samorządowców.

Leśnicy sprzeciwili się, by stawiać w lesie śmietniki

Leśnicy sprzeciwili się natomiast pomysłem, by stawiać w lesie śmietniki. Uważają bowiem, że to przynosi odwrotne do zamierzonych efekty. Według nich, kto przyszedł do lasu z napojami czy innymi produktami spożywczymi, powinien puste opakowania zabrać ze sobą. Praktyka pokazała, że śmietniki stojące w lesie bardzo często służą do tego, by przywozić i zostawiać tam duże ilości śmieci. Nadleśnictwo na czyszczenie lasu wydaje około 100 tys. zł rocznie. Ażeby wyobrazić sobie ile śmieci zostaje w lesie, do kosztów sprzątania lasu, trzeba doliczyć akcje sprzątające wykonywane przez wolontariuszy nieodpłatnie.

Zainteresowani mogą w najbliższych tygodniach kontaktować się z nadleśnictwem w celu złożenia własnych uwag do planu. W późniejszym okresie prace planistyczne będą na tyle zaawansowane, że uwzględnienie zasadnych uwag będzie już niemożliwe.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Janusz Nosacz
Janusz Nosacz
2 miesięcy temu

Powycinać małpi gaj i wybudować nowe blokowiska.

Sosna
Sosna
2 miesięcy temu

Już od dawna nie wierzę leśnikom. Tną na zamówienie polityczne bo chińczyk płaci a PiS kasy potrzebuje. Leśnictwa są zdominowane przez starych dziadków, którzy gospodarki leśnej uczyli się za komuny. Ich wiedza i umiejętności już się zdezaktualizowały a młodym, wykształconym trudno się przebić, bo panują tam dworskie feudalne relacje a stara wiara broni swoich dochodów i prywatnych biznesów prowadzonych w oparciu o zasoby leśne. Gdy spotykają się delegacje polskich i białoruskich leśników omawiać wspólną ochronę Puszczy Białowieskiej to Białorusini się śmieją, że to oni swoim podejściem do ochrony przyrody i gospodarki leśnej, reprezentują zachód. Z tego też zacofania polskich leśników wynika to, że las miejski pod Berlinem bardzie przypomina naturalną puszczę niż nie jeden nasz rezerwat leśny. Przyjechali na konsultacje i postraszyli, że jest plan wycinki 95% lasu a mławiankom się wydaje, że na konsultacjach uratowali 70%lasu bo wynegocjowali, że wycięte będzie tylko 20%. Oni mapy mieli przygotowane i wyrysowane. Chcieli tyle wyciąć i wytną, i mają to teraz przyklepane przez mławiaków.

Forester
Forester
Odpowiedź do  Sosna
2 miesięcy temu

Łatwo się kłamie w dobrym towarzystwie…
Łatwo się krytykuje, gdy się mało wie…

Trudno się pracuje i decyduje, gdy się wie więcej…

mławianka
mławianka
2 miesięcy temu

PiS czy tak, czy siak wytnie wszystkie lasy w Polsce i wyeksportuje drzewo za granicę żeby mieć kasę na rozdawnictwo dla swoich prezesów, dyrektorów i innych notabli, a także dla kleru (wszystkie plusy na dzieci, dla seniorów itp to kropla w morzu) oraz na różnego rodzaju dotacje dla swoich jak np. dotacje do Fundacji Kukiza czy innych. Tam się wszyscy dorabiają i to w milionach. Ludzie jadą po PSL, ale lepiej się przyjrzeć temu co wyrabiają obecnie rządzący.
Niedługo w Polsce lasów nie będzie.
W Mławie jest duży smog, a jak w dalszym ciągu będą wycinać lasy, to zielone płuca Mławy znikną. W mieście nie dba się o zieleń, miasto się rozrasta, a zieleni praktycznie nie przybywa, a ubywa, przybywa betonu.

Konsultacje to tylko mydlenie oczu, bo ludzie widzą co się dzieje z mlawskim lasem i są już bardzo zaniepokojeni, a więc trzeba uspokoić społeczeństwo przed wyborami i pościemniać mu trochę, przecież naród jak zwykle łyknie wszystko co mu się wciśnie.

Grzyb
Grzyb
Odpowiedź do  mławianka
2 miesięcy temu

w sumie może być i tak , dlatego wcześniej platformesy powinny sprzedać las i był by spokój a teraz pozostaje ta niepewność i emocję co zrobi pis 😉

Forester
Forester
Odpowiedź do  mławianka
2 miesięcy temu

A może trzeba było przyjść i… posłuchać…

Intensywne opady śniegu. Zacznie się w piątek

0
Uwaga. Intensywne opady śniegu. Zacznie się w piątek. Miejscami ma spaść nawet pół metra śniegu. Najwięcej popada w Karpatach nawet 40-50 cm śniegu. Porządnie...

Nową drogą z Mławy już można dojechać do siódemki

0
Aleją św. Wojciecha już można dojechać do samej siódemki, czyli od ulicy Kościuszki do starej drogi krajowej. Pierwszy przejazd zaplanowano w piątek 1 grudnia...

Nauczyciele też mają prawo do tego urlopu

0
Nauczyciele też mają prawo do tego urlopu. Chodzi o wolne z pracy z powodu tzw., siły wyższej. Nauczyciele (od kwietnia 2023 r.) mają prawo...

Groźne Somsiady. Mistrz z porażką.

0
W minionym sezonie reprezentanci Jokera sięgnęli po mistrzostwo Dan-Bud Amatorskiej Ligi Futsalu. Tegoroczną edycję ligi zaczęli od wysokiego zwycięstwa. Jednak już w kolejnym pojedynku...
 • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Jak skutecznie wykryć nieszczelności instalacji wodnej?

0
Woda, choć niezbędna do życia, może stać się źródłem problemów, zwłaszcza gdy wycieka z instalacji wodnej. Nieszczelności mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń strukturalnych, a...

Jak pozbyć się wilgoci ze ścian.

0
Wilgoć w mieszkaniu to problem, który dotyka wielu właścicieli nieruchomości, niezależnie od miejsca zamieszkania czy rodzaju budynku. Bez względu na źródło wilgoci – czy...

Kluczowe różnice między rubinem a innymi kamieniami

0
Rubin, zwany również „Królem Szafirów”, to jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie. Przypisuje mu się symboliczne znaczenie i kojarzony jest głównie z miłością,...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Co się dzieje w szpitalu na SOR?

12
Co się dzieje w szpitalu na SOR? Posypała się lawina komentarzy na Facebooku po poruszeniu tematu szpitalnego oddziału ratunkowego. Zdania — jak zwykle —...

Z przymrużonym okiem kapitana Klepczyńskiego – Prohibicja

1
Z przymrużonym okiem kapitana Klepczyńskiego — Prohibicja. To pierwszy z cyklu artykułów autorstwa kpt. rez. Karola Klepczyńskiego — pracującego emeryta wojskowego zamieszkałego w Mławie...

Niezłe Ziółko i Banditos nalepsi. Joker Cup rozegrany

1
Po raz ostatni w tym roku piłkarscy amatorzy zmierzyli się w piłkarskich turniejach o wspólnej nazwie Joker Mława Cup. Najpierw o prymat walczyli  uczniowie...
taśma

Zaatakował nożem uczniów. Tragedia pod Ostrołęką

0
Tragedia w miejscowości Kadzidło pod Ostrołęką. Jeden z uczniów zaatakował nożem rówieśników. Poszkodowane są trzy osoby (troje uczniów). Do dramatycznych wydarzeń doszło w środę...
- REKLAMA -
6
0
Przejdź do komentarzyx