Sto dziewiąte ognisko wirusa ASF w kraju, piąte w tym roku, stwierdzono na Mazowszu – w Nasielsku w powiecie nowodworskim, niewiele ponad 50 km od granicy z powiatem mławskim.
Wirus pojawił się w gospodarstwie, w którym było 28 świń. – Obecność wirusa ASF została potwierdzona na podstawie wyników badań otrzymanych 16 maja z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, czyli Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach – poinformował w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.
109. ognisko choroby u świń jest ze wszystkich dotychczas potwierdzonych najdalej wysunięte na zachód. Poprzednie zanotowano pod koniec lutego w gospodarstwie w gminie Jabłoń w województwie lubelskim. Na początku stycznia wykryto dwa w powiecie siedleckim (województwo mazowieckie) i jedno w powiecie radzyńskim (województwo lubelskie).
W związku z występowaniem ASF w Polsce na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami: obszar zagrożenia (kolor niebieski na mapie), obszar objęty ograniczeniami (kolor czerwony na mapie), obszar ochronny (kolor żółty na mapie). Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa w obszarach tych obowiązują ograniczenia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.
Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.