poniedziałek, 20 maja 2024
naszamlawa.plPo godzinachWigilia pełna symboli
- REKLAMA -
  • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
    Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
    Cena: 170 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
    Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
    Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
  • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:
  • Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
    Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
    Cena: 3 250 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
  • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
    Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
    Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:

Wigilia pełna symboli

-

„Wigilia” to słowo zaczerpnięte z języka łacińskiego. Oznacza czuwanie. W dawnym Kościele wiernych przed ważnymi uroczystościami obowiązywał post, który rozpoczynał się w dniu poprzedzającym święto. Przywiązywano do tego tak dużą wagę, że nierzadko wspólnie modlono się przez całą noc, w oczekiwaniu na mające nadejść uroczystości. W Polsce wigilia Bożego Narodzenia na stałe weszła do tradycji w XVIII wieku.

- R E K L A M A -

Główną część Wigilii stanowi uroczysta rodzinna wieczerza, która wprawdzie była wcześniej praktykowana, ale dopiero w XX wieku nabrała sakralnych cech. Gospodynie bardzo dbały o to, by dom był gruntownie wysprzątany. We wszystkich rogach głównej izby umieszczano (na wsi i we dworach) snopy zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. W ten sposób proszono by w nowym roku Dzieciątko Jezus obdarowało pokarmem i ludzi i bydło.

Biały obrus koniecznie musiał się znaleźć na wigilijnym stole. Takie nakrycie z jednej strony przypominało o ołtarzu, a z drugiej nawiązywało do pieluszek i chusty, w którą zawinięto Dzieciątko.

Siano miało przypominać, iż Jezus narodził się w stajence, dlatego zawsze wkładano je pod obrus. Dawniej w wielu domach było rozłożone na całym stole, dziś wkłada się tylko odrobinę. Zwyczajem było również, że cały dzień obowiązywał ścisły post. Także podczas wieczerzy wigilijnej podawano tylko postne dania. Gospodynie zwracały uwagę na ich różnorodność, chodziło o to by na stole znalazła się możliwie największa liczba potraw jadanych zwykle w ciągu roku.

Wolne miejsce przy stole ­­– ten zwyczaj zachował się do dziś, choć etnografowie mają z nim niemały problem. Trudno bowiem dokładnie ustalić jego genezę. Wolne miejsce według jednych było przeznaczone dla przygodnego gościa (w Wigilię nikt nie powinien być sam, dlatego też nikomu nie odmawiano gościny), ale są w Polsce takie regiony, w których wolne miejsce miało przypominać o bliskiej osobie, która zmarła w minionym roku.

12 potraw – zdecydowana większość osób natychmiast kojarzy tę liczbę z liczbą apostołów, którzy zasiedli do ostatniej wieczerzy z Jezusem. To jednak nie jedyne skojarzenie. Dawniej na świątecznych stołach pojawiało się siedem potraw – bo tyle dni ma tydzień. Jest to także symbol pewnej całości. Z czasem ich liczba wzrosła do dziewięciu ( tyle jest chórów anielskich), później do 12. Liczba ta dla naszych przodków oznaczała bogactwo. Tylko zamożni mogli bowiem sobie pozwolić na tak wystawną wigilię.

Pierwsza gwiazda na niebie do dzisiaj w wielu regionach w Polsce jest sygnałem do rozpoczęcia wigilii. To na pamiątkę Gwiazdy Betlejemskiej, którą ujrzeli Mędrcy (nazywani potocznie Trzema Królami). O tym zwyczaju pisze w „Chłopach” Władysław Reymont, a Oskar Kolberg stwierdza wręcz , że jest to bardzo stara tradycja, szczególnie przestrzegana w rodzinach katolickich.

Łamanie się opłatkiem rozpoczyna się wieczerzę wigilijną nie tylko w Polsce, ale też m.in. na Słowacji, Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Czechach i we Włoszech. Jest on przaśny (niekwaszony i niesolony) i wypiekany wyłącznie z białej mąki i wody (bez dodatku drożdży). Nazwa „opłatek” pochodzi od łacińskiego słowa oblatum, czyli dar ofiarny. Podczas dzielenia się nim chrześcijanie składają sobie życzenia i wybaczają urazy. Czynność ta następuje jednak dopiero po przeczytaniu fragmentu ewangelii o narodzeniu Pańskim. Zwyczaj łamania się opłatkiem nawiązuje nie tylko do ostatniej wieczerzy, ale oznacza również wzajemne poświęcenie się dla siebie. Ma też przypominać, że z drugim człowiekiem zawsze należy podzielić, nawet ostatnim kawałkiem chleba.

Po wieczerzy… Na Mazowszu, resztki jedzenia zawsze oddawano zwierzętom. Wierzono, że o północy, przynajmniej niektóre z nich, przemówią ludzkim głosem. To dotyczyło szczególnie bydła, bo ono było przecież obecne przy narodzinach Dzieciątka i dar mówienia ludzkim głosem w tę jedyną noc w roku miało otrzymać w nagrodę. W wielu rejonach Polski w wigilijny wieczór wyruszali też kolędnicy. Obowiązkowo musiały być trzy postacie: bocian, koza i niedźwiedź. Bocian symbolizował nowy rok i nowe życie, koza – płodność, a niedźwiedź – wrogie siły przyrody, które trzeba było jakoś obłaskawić.

Kolędy  są nierozłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Nazwa pochodzi od słowa łacińskiego słowa calendae (tak Rzymianie nazywali początek każdego miesiąca). Kolędy to pieśni, sławiące narodziny Chrystusa, w wielu krajach towarzyszą chrześcijanom w czasie świątecznych odwiedzin. Z czasem kolędą zaczęto nazywać nie tylko bożonarodzeniowe pieśni, ale także sam zwyczaj odwiedzania sąsiadów i składania im życzeń świąteczno-noworocznych. To także nazwa wizyty duszpasterskiej w domach parafian. Odbywa się ona raz w roku, w okresie po świętach Bożego Narodzenia. Trudno ustalić, kiedy kolędowanie duchownych pojawiło się w Polsce. Najprawdopodobniej przywieźli je do nas w XIII wieku franciszkanie. To oni wzorem założyciela swego zakonu, św. Franciszka z Asyżu (który pierwszy urządził żłóbek wyobrażający Boże Narodzenie), propagowali kult Dzieciątka Jezus.

Wbrew pozorom zwyczaj przystrajania świątecznego drzewka stanowi jedną z najmłodszych tradycji wigilijnych. Początkowo popularna była tzw. jodlka, czyli zawieszony ścięty wierzchołek sosny, jodły lub świerku. Drzewko to miało chronić dom i jego mieszkańców od złych mocy. Choinka, taka jaką znamy obecnie przyjęła się w Polsce dopiero w XVIII wieku. Zwyczaj ten zwyczaj ten przeniósł się do Polski z Niemiec. Kościół był początkowo bardzo niechętny temu pomysłowi, ale szybko nadał choince symbolikę „biblijnego drzewa wiadomości dobra i zła”. Dziś choinkę wnosi się do domu w dniu, w którym wspominamy pierwszych ludzi – Adama i Ewę. Nie może na niej zabraknąć jabłek, bo właśnie one były biblijnym drzewie.
Wijące się łańcuchy mają przypominać o wężu-kusicielu. Gwiazda na szczycie drzewka to nawiązanie do gwiazdy z Betlejem. Świeczki na gałązkach to okruchy ognia, który dawniej płonął w izbie przez całą noc wigilijną, po to, by przychodzące na ten czas dusze mogły się ogrzać.

Zwyczaj obdarowywania się w Wigilię wziął swój początek od rzymskich Saturnaliów. W późniejszych wiekach przez Kościół  nazwał go „Gwiazdką”, bo prezenty wręczano, gdy ta pojawiła się na niebie.

Święty Mikołaj był postacią historyczną, urodził się w Turcj na przełomie wieków III i IV. Do dziś krąży wiele legend z nim związanych. Mikołaj ukończył seminarium duchowne i przez wiele lat był biskupem Miry. Był też człowiekiem wielkiego serca, nieustannie pomagał biednym i potrzebującym. Rozdał cały swój majątek ubogim. Prawdopodobnie czynił też cuda. Święty Mikołaj przynosi co roku prezenty… 90 milionom dzieci na całym świecie. Zostawia je w różnych miejscach – pod poduszką, w skarpetach, specjalnych bucikach albo pod choinką.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Z ostatniej chwili. Wypadek śmiertelny na Mławce, droga zablokowana

0
Wypadek śmiertelny na Mławce. Na drodze wojewódzkiej 544 zderzyły się dwa tiry. Jeden z kierowców ciężarówki przewożącej drób zmarł na miejscu wypadku. Z ostatniej chwili....

Noc Muzeów w Mławie pełna atrakcji

0
Noc Muzeów to dobra okazja do odwiedzenia mławskiej placówki muzealnej. Mławianie przybyli do Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w sobotę 18 maja. Odwiedzających nie zabrakło w Noc...

Kolejny przestrzelony karny. Lider za mocny

16
Lider z Grodziska Mazowieckiego nie dał żadnych szans reprezentantom Mławianki. Do przerwy wyprowadził jeden skuteczny cios. W drugiej połowie dołożyli jeszcze cztery gole. Choć...

Mazowsze. Fałszywy policjant w rękach prawdziwych stróżów prawa

1
Fałszywy policjant w rękach prawdziwych stróżów prawa. Na polecenie oszusta pokrzywdzony spalił swoje telefony. Kryminalni z Komisariatu Policji w Płocku namierzyli i zatrzymali sprawcę...
  • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:
  • Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
    Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
    Cena: 170 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Malarze i fotograficy w mławskim muzeum

0
Malarze i fotograficy ze Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej zaprezentowali swoje prace na wystawie czasowej w mławskim muzeum.  Malarze i fotograficy w mławskim muzeum Wernisaż wystawy odbył...

Mławska publiczność gorąco oklaskiwała światowej sławy muzyków

0
Przy pełnej sali kina Kosmos w Mławie odbył się sobotni koncert światowej sławy muzyków Joscho Stephana, Svena Jungbecka i Volkera Kampa. Gościnnie wystąpił również...
dzieci w parku

Mława. Warsztaty country dance

0
To propozycja dla tych, którzy kochają taniec, ale niekoniecznie zajmują się tym zawodowo. Miejski Dom Kultury w Mławie zaprasza na warsztaty country dance. Pierwsze...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Amatorska nauka jazdy z nieoczekiwanym finałem dla 20-latki

3
Amatorska nauka jazdy z nieoczekiwanym finałem dla 20-latki. Instruktor — amator uczył jeździć samochodem koleżankę. Niestety oboje byli nietrzeźwi, doszło do kolizji. Jazda ulicami Mławy...

Mazowsze. Dziś Noc Muzeów

0
Dziś Noc Muzeów, którą w tym roku obchodzimy 18 maja – w Międzynarodowym Dniu Muzeów. Mazowieckie placówki przygotowują wiele atrakcji i każdy znajdzie coś...

Dlaczego warto skorzystać z usług weterynarza z dojazdem do domu? [SPONSOROWANE]

0
Czy wiesz, że wizyta weterynarza w domu może znacząco poprawić komfort i zdrowie Twojego pupila? Usługi weterynaryjne z dojazdem do domu stają się coraz...

Ekstremalna susza

0
Powiat mławski ogarnięty ekstremalną suszą. Najwyższy, trzeci, stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w Nadleśnictwie Dwukoły. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wybuchu pożaru w lesie jest duże....
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx