sobota, 23 września 2023
naszamlawa.plKulturaRocznica Bitwy pod Mławą. Cykl wydarzeń
- REKLAMA -
 • Działka budowlana w centrum Mławy
  Działka budowlana w centrum Mławy
  Cena: 135 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w zabudowie bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu w Mławie
  Dom w zabudowie bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu w Mławie
  Cena: 675 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Żurominek  / Kategoria:
 • Nowe 2-pokojowe mieszkanie w pobliżu dzielnicy przemysłowej
  Nowe 2-pokojowe mieszkanie w pobliżu dzielnicy przemysłowej
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Cena: 4 750 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Posiadłość o p. 1,81ha- dom i dwa stawy komercyjne, Drążdżewo
  Posiadłość o p. 1,81ha- dom i dwa stawy komercyjne, Drążdżewo
  Cena: 1 700 000 zł  / Miejscowość: Drążdżewo  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu tuż przy lesie
  Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu tuż przy lesie
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Cena: 3 100 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Cena: 455 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Siedlisko z dostępem do jeziora, Jeleń k. Lidzbarka
  Siedlisko z dostępem do jeziora, Jeleń k. Lidzbarka
  Cena: 250 000 zł  / Miejscowość: Jeleń  / Kategoria:
 • Nowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Nowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Rocznica Bitwy pod Mławą. Cykl wydarzeń

-

Rocznica Bitwy pod Mławą upamiętniona zostanie w tym roku (2023 r.) cyklem wydarzeń, które rozpoczną się w niedzielę 20 sierpnia, a zakończą 3 września. Główne obchody zaplanowano na sobotę 26 sierpnia. W parku miejskim od godziny 12.00 do 21.00 odbędą się m.in. pokazy filmowe, spektakle teatralne, piknik historyczny.

- R E K L A M A -

Rocznica Bitwy pod Mławą

W niedzielę 20 sierpnia 2023 r. w parku miejskim odbędzie się spektakl muzyczny pn.: „Moje serce zostało we Lwowie, czyli Marian Hemar w Radiu Wolna Europa”, który powstał w ramach cyklu „Artyści Andersa” i jest częścią projektu IPN-u.

W piątek 25 sierpnia 2023 r. organizatorzy zapraszają na potańcówkę w stylu retro ze szlagierami z okresu międzywojennego. Zachęcają do wczucia się w epokę i… przebrania się w epokowe stroje. Start o 17.00 przy estradzie w parku miejskim.

Turniej Bohaterom Mławy
Sobota będzie obfitowała w wiele różnych wydarzeń. O 10.00 na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji turniej dzieci w piłkę nożną Bohaterom Mławy. Podczas zawodów nie zabraknie historycznych odniesień. Zapisy drużyn prowadzi MOSiR.

Filmy, piknik i fotobudka z historią  w tle
O 12.00 w parku miejskim rusza piknik historyczny. Zaprezentują się m.in. miejskie jednostki, które przygotują konkursy, gry i zabawy kierowane do młodszych i starszych, a związane z wojenną historią Mławy. Pojawią się stoiska Nadleśnictwa Dwukoły, Ochotniczej Straży Pożarnej z Mławy, Wojskowego Centrum Rekrutacji, stowarzyszenia Mława – Miasto Zabytkowe. Obecne będzie Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział Mława, które przypomni wystawę poświęconą Mławie 1939 roku.

Wielką atrakcją będzie też wehikuł czasu, czyli fotobudka 3D, w której będzie można się sfilmować z elementami przedwojennej Mławy i jej mieszkańcami.

Również o 12.00 na estradzie w parku rusza plenerowe kino wojenne. W samo południe rozpocznie się seans filmu „W ciemności” Agnieszki Holland.

O 15.00 na scenie pojawi się Teatr Słuchaj Uchem, ze spektaklem dla najmłodszych „Kusy Janek”, który przeniesie dzieci w zapomniany już świat dawnych zabaw, piosenek i opowieści.

Widowisko filmowo-muzyczne „Mława pamięta”
A o 17.00 mławianie obejrzą wyjątkowy spektakl, przygotowany na 84. rocznicę Bitwy pod Mławą. Widowisko filmowo-muzyczne pt. „Mława Pamięta” to połączenie kilku form sztuki: filmu, teatru i muzyki; odbędzie się na estradzie parku miejskiego, rozpocznie się o 17.00.

Żołnierze Andersa na parkowym ekranie
Dzień zamknie się seansem filmowym odrestaurowanego obrazu „Wielka droga”, z wprowadzeniem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego FINA. „Wielka droga” to pierwszy powojenny fabularny film polski wyprodukowany w 1946 roku we Włoszech.

Opowiada historię miłosną Adama i Ireny, pary narzeczonych rozdzielonych podczas II wojny światowej, która rozpoczyna się dla nich oblężeniem Lwowa w 1939  i wywózkami na Syberię. Ich ponowne losy krzyżują się na początku formowania Armii Andersa w ZSRR, a następnie podczas przemarszu przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt aż po kampanię włoską. Film zawiera archiwalne materiały dokumentalne. Zobaczymy wielu andersowskich artystów, z których niektórzy odgrywali swoje życiowe role. Usłyszymy piękne piosenki, zobaczymy aktorów, komików, piosenkarzy, autorów tekstów, muzyków, którzy stanowili istotny czynnik codziennego życia w oddziałach Andersa, występując przed żołnierską publicznością. Początek seansu o 19.00. Miejsce: kino plenerowe na estradzie w parku miejskim.

 

1 września
Oficjalne uroczystości rocznicowe wybuchu II wojny światowej odbędą się 1 września w Uniszkach Zawadzkich, przy Mauzoleum Żołnierzy Września. Początek o 17.00. O 16.30 na przystanku na Starym Rynku będzie podstawiony autobus, którym będzie można dojechać na miejsce.

Marsz z Iharem Melnikauem
Stowarzyszenie Mława – Miasto Zabytkowe również uczci rocznicę Bitwy pod Mławą i wybuchu II wojny światowej. Jego członkowie zapraszają w niedzielę 3 września na Marsz Obrońcom Mławy – wyprawę linią obrony września 1939 r. Gościem specjalnym będzie Ihar Melnikau, białoruski historyk, pisarz i rekonstruktor, również uczestnik rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. Chętni zbierają się o 11.00 przy Rondzie Flagi.

Źródło: UMM

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Stłuczka na Piłsudskiego

0
W pobliżu marketu na Al. Piłsudskiego w Mławie doszło do kolizji drogowej. Jeden z kierujących był nietrzeźwy, ponadto nie miał uprawnień do kierowania. Policja...
wysypisko

Wysypisko śmieci na Kolejowej? Sprzeciwia się też burmistrz

4
Wysypisko śmieci na Kolejowej? Przeciwny temu pomysłowi jest nawet burmistrz Mławy. Na wspomnianej ulicy w naszym mieście — niedaleko m.in. galerii handlowej Stacja Mława...

Radość w Radzanowie. Czwórka Gołębiewskiego

0
Na trzech porażkach z rzędu zakończyła się zła passa futbolistów Wkry Radzanów. W niedzielne popołudnie nastąpiło w końcu przełamanie. Na swoim boisku okazali się...

5 osób zatrzymanych z towarem wartym 18 mln zł

0
Mławska skarbówka informuje, że mazowiecka KAS, wspólnie z CBŚP i SG rozbiły tytoniowy gang i zatrzymały 5 osób. Mundurowi zgarnęli towar o wartości szacowanej...
 • Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu tuż przy lesie
  Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu tuż przy lesie
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w zabudowie bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu w Mławie
  Dom w zabudowie bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu w Mławie
  Cena: 675 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Nowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Dokładne oszacowanie wynagrodzenia B2B. Jak je obliczyć?

0
Na pierwszy rzut oka odpowiedź na pytanie o wynagrodzenie B2B może się wydawać prosta. W rzeczywistości jednak zależy ona od wielu czynników. Dzięki nowoczesnym...

Oszust do nas napisał. Nagłaśniamy sprawę

0
Oszust do nas napisał. Nagłaśniamy próbę wyłudzenia pieniędzy lub przejęcia kontroli nad urządzeniem mobilnym w celu wyczyszczenia konta. To z wykorzystaniem profilu na Messengerze...

Kontrola obowiązku nauki. Kara grzywny

0
Mławskie władze kontrolują czy dzieci i młodzież (do ukończenia 18 roku życia) chodzą do szkoły. Dotyczy to także dzieci ukraińskich zamieszkałych na terenie Mławy....
- REKLAMA -
- REKLAMA -
kobieta wyjmuje kartę z portfela

Dają się nabrać na szybkie płatności

0
Trudno uwierzyć, że ktoś nie słyszał o włamaniach na konta użytkowników portalu społecznościowego i prośbach o pożyczkę, rozsyłanych z komunikatora przez hakera. Pomimo tego...

Rodzaje kredytów – jakie są? Najważniejsze informacje o popularnych świadczeniach

0
Kredyty to popularne produkty bankowe, które umożliwiają przypływ dodatkowej gotówki. Przy ich użyciu można uregulować rachunki, kupić nieruchomość, nowy samochód czy polecieć na wymarzone...

Policja będzie stanowczo działać na stadionie

16
Policja będzie stanowczo działać na stadionie MOSiR w Mławie. Mundurowi odnieśli się do zarzutów dotyczących jej działań na trybunach podczas spotkań MKS Mławianka Mława.   Policja...
kobieta

Anna Maria Jopek wystąpi w Mławie

0
Jak już informowaliśmy, Anna Maria Jopek wystąpi w Mławie jako jedna z gwiazd Victor Young Jazz Festival Mława 2023.   Już w piątek 22 września i...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx