poniedziałek, 17 stycznia 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plFelietonyKoń jaki jest...
- REKLAMA -
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …

Koń jaki jest…

-

Zbliżają się wybory prezydenckie i wiele wskazuje, że może to być główne wydarzenie roku. Bardzo prawdopodobne, że wygra je obecny prezydent. A potem partia rządząca przeprowadzi rewolucję, kasując niezależność jakichkolwiek władz. Jeżeli parlament ma być wydmuszką, podobnie jak sądy, samorządy i media, to przynajmniej niech prezydent będzie królem….

- R E K L A M A -

A co tam, możemy przywrócić monarchię. Czyż mamy być gorsi od Anglików czy Szwedów? Jestem rojalistą. Pisałem już o tym jakieś dwa lata temu w zupełnie innym miejscu. Ten prezydent ma zadatki na króla. Te gesty, miny, buńczuczne wypowiedzi, ten królewski gniew, te jego decyzje nieliczące się z konstytucją i literą prawa. System zakłada, że prezydent będzie „strażnikiem konstytucji” i ustroju państwa, a nie jego „łamaczem”. To jednak zbyt wielki ciężar dla Andrzeja Dudy.

Pokazał to już na początku kadencji gdy zajął się ułaskawianiem. Ułaskawił wtedy Mariusza Kamińskiego et consortes, osoby z prawnego punktu widzenia niewinne. Konstytucja zakłada, że każdy jest niewinny, dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok. Takiego nie było i sam Mariusz Kamiński publicznie oświadczył, że nie jest zainteresowany ułaskawieniem, tylko uniewinnieniem. Dlaczego tak wolał? Ułaskawienie nie jest uniewinnieniem. Ułaskawiona osoba nie musi ponieść kary, ale jest wciąż obciążona wyrokiem. Pewnych publicznych funkcji nie powinna sprawować. Szczególnie rządowych. Tak uważali profesorowie prawa, tacy jak Andrzej Zoll czy Jan Zimmerman z UJ, promotor pracy doktorskiej pana prezydenta. Ale Andrzej Duda uznał, że to formalizm. On „wyręczył” sądy, na co w państwie prawa urzędnik, nawet najwyższy, nie mógłby sobie pozwolić. Obowiązuje monteskiuszowski podział władz. Tego nawet Donald Trump nie próbował. Podobnie postąpił Duda później, gdy skonfrontował się z Trybunałem Konstytucyjnym w związku z zaprzysiężeniem sędziów. Tych, których Sejm właściwie powołał do TK, zdecydował nie zaprzysięgać wcale, natomiast zaprzysiągł (i to w nocy) tak zwanych sędziów dublerów, powołanych na miejsce tych właściwych z naruszeniem prawa. To budzi respekt i nadzieję, że byłby świetnym królem. I pewnie rozpocząłby znakomitą dynastię Dudusiów. On jako Duduś Pierwszy….

Obecnie trwa „bitwa o sądy” i wiele wskazuje, że to właśnie prezydent ją wygra swoim królewskim atutem. Wielu sędziów obecna władza powołała z naruszeniem prawa, począwszy od ustanowienia Krajowej Rady Sądownictwa, niezgodnie z przepisami, a kończąc na powołaniu dwóch nowych Izb Sądu Najwyższego przez neo – KRS. W normalnych warunkach tacy sędziowie nie mogliby orzekać i powstałby chaos. Ale proponowana przez PiS ustawa daje królewskie uprawnienia prezydentowi. Jeżeli prezydent zaprzysięgnie sędziego, to klamka zapadła, sprawa załatwiona. Następuje konwalidacja, czyli uprawomocnienie najgorszej nawet procedury. Prezydent poprzez „boski fiat” (czyli widzi mi się, jak to określił profesor Zygadło) sankcjonuje konstytucyjny delikt. Profesorowie załamują ręce. Przecież konstytucja wyraźnie stanowi: wszelkie władze działają „na podstawie i w granicach prawa”. Określone są kompetencje i żadna wykładnia rozszerzająca nie wchodzi w grę. Prawo – rządność. Tak to się dzieje w demokratycznym państwie prawa. Gdy jednak wprowadzimy monarchię, nie musimy przejmować się prawem ani trochę. Prawo bowiem ogranicza rządzących. To „imposybilizm”.

Słodko jest być monarchą, królem albo i cesarzem…. („cysorz to ma klawe życie oraz wyżywienie klawe” jak śpiewał Tadeusz Chyła). Już w starożytności cesarz Kaligula mianował swego konia Incitatusa senatorem i co można mu było zrobić? A nasz Piłsudski, choć kochał bardzo swoją Kasztankę, to nawet zwykłym posłem jej nie śmiał uczynić. Nawet po Zamachu Majowym. Demokracja i jej sztafaże ograniczają władzę. A władza tak wspaniała jest. Król Francji Ludwik XIV (Król Słońce) w Wielkanoc 1680 r. uzdrowił 1600 chorych na skrofuły, bo sam jego dotyk uzdrawiał. Napoleon prawie podbił Europę…. Król Staś podbił serce carycy (tak znacząco zapomnianej przez posła Suskiego). Historię piszą wielcy ludzie (nawet jeśli marnej postury).

Jest jasne, że nasza władza ma plany mocarstwowe. Władzę rozumiem i popieram. Też chciałbym, żeby państwo polskie dominowało nad światem. To się nam należy. Ale najpierw załatwmy sprawy podstawowe. Załatwmy sobie króla.

Król jest jak koń. I jaki jest, każdy widzi. Albo i nie…

Autor: Daniel Kortlan

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
8 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
LM
LM
1 rok temu

Wystarczy zacytować co napisał o prezydencie sędzia SO w Poznaniu p. Jarosław Ochocki …”Jest Pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów”. Warto do tego dodać, że prezydent nie tylko stroi miny ale jeszcze strasznie krzyczy.

Ddd
Ddd
Odpowiedź do  LM
1 rok temu

Trzeba jeszcze dodać, że prezydent, powinien być prezydentem wszystkich polaków, tak wierzących, jak i nie wierzących czy wyznających inne religię niż katolicyzm> powinien być prezydentem wszystkich Polaków, tak samo tych którzy go wybrali, jak i tych którzy byli przeciwni temu wyborowi.

Powinien być, ale NIE JEST!.

Mir K.O.
Mir K.O.
Odpowiedź do  Ddd
1 rok temu

[WYMODEROWANO] Pokaż mi polityka, który wcześniej reprezentował jakieś ugrupowanie polityczne, po czym został prezydentem i był jak to nazwałeś „prezydentem wszystkich Polaków”? Na pewno pan B [WYMODEROWANO] będzie takim prezydentem. Już to widzę. A zapomniałem, był jeszcze niejaki Bronek K [WYMODEROWANO]. Ten to dla was pewnie mąż stanu. [WYMODEROWANO]

Anonimowo
Anonimowo
Odpowiedź do  Mir K.O.
1 rok temu

Żaden prezydent nie ział ogniem (czytaj: nienawiścią) tak jak Duduś.
Żaden prezydent nie dążył do eliminacji swoich opozycjonistów ze społeczeństwa. Jeszcze mało?
W Polsce niedługo strach się będzie przyznać do swoich poglądów politycznych – ot taką mamy demokrację, a w zasadzie w pewnych kręgach to już zaczyna być strasznie.

nauczycielka
nauczycielka
1 rok temu

Cieszę się,że pani Halince prezydent się podoba, konstytucja jest mniej ważna..

Halina
Halina
2 lat temu

A ja już mam dosyć tych nieobiektywnych wynurzeń tego pana. Mi się prezydent bardzo podoba. Jest inteligentny, wykształcony, elokwentny i umie się zachować. Rozumiem jednak, że to się nie liczy. Liczy się tylko i wyłącznie jakie kto ma poglady polityczne. Autor widać jakie ma i dlatego nigdy nie wypowie się dobrze o obecnym prezydencie .

Ddd
Ddd
Odpowiedź do  Halina
2 lat temu

Duduś inteligentny, elokwentny i umie się zachować – dobry żart, szczerze się uśmiałem.
Wykształcenie jakieś tam ma, ale to wcale nie świadczy o jego inteligencji i kulturze bycia.
Pachołek i pajac.

mławianka
mławianka
2 lat temu

Jak zaczęłam czytać felieton o tym, że nasz szanowny prezydent ma zadatki na króla, to od razu skojarzyła mi się jedna z baśni Hansa Christiana Andersena po znamienitym tytułem „Nowe szaty króla”, a nasz prezydent w roli głównej, maszerujący w nowych szatach środkiem ulicy, np. Marszałkowskiej, a wokół niego jego jego wierni dworzanie… (król jakże dumny, pierś wysunięta do przodu i ten uśmiech…).
To tylko takie pierwsze skojarzenie…
Wracam do czytania felietonu.

pieniądze

GUS o ubóstwie w Polsce. Raport współautorstwa mławianina

1
Główny Urząd Statystyczny wydał właśnie publikację „Ubóstwo w Polsce w latach 2019-2020”, której współautorem jest mieszkający w Mławie socjolog Arkadiusz Góralczyk.     Ponad 80 stronicowa praca,...
młody mężczyzna

Inflacja najwyższa od 21 lat

2
Jest źle, ma być jeszcze gorzej. Inflacja rośnie w zastraszającym tempie. Obecny wskaźnik inflacji jest najwyższy od 21 lat.    W grudniu 2021 r. ceny towarów...
Pływak

U sąsiadów. Program dla dzieci z darmowym basenem

0
Władze sąsiedniego miasta Ciechanowa wprowadzają program profilaktyki wad postawy oraz ich korekcji dla uczniów ciechanowskich szkół podstawowych. Dzieci zakwalifikowane do programu będą mogły uzyskać...
cmentarz złamane drzewo

Wiatr powalił drzewo na cmentarzu

0
Wczorajszy piątkowy (14 stycznia) silny wiatry, który zgodnie z zapowiedziami wiał w ciągu dnia, spowodował szkody.   Wieczorem wraz z przejściem chmury z której obficie padał...
- REKLAMA -
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
Ludzie przed budynkiem ratusza

W Mławie posadzą drzewa za 400 tys. zł

4
W Mławie władze planują posadzenie drzew w kilku lokalizacjach. Według szacunków mławskiego ratusza koszt realizacji zadania to 400 tys. zł. Połowę z tej kwoty...
Wiceprezes KS Zawkrze Mława Filip Kowalczyk i wiceburmistrz Szymon Zejer

Iluminacja WOŚP i złoty medal Ligi Mistrzów na licytację

0
Z okazji 30. Finału WOŚP w Mławie pokazano iluminację świetlną z sercami największej orkiestry świata. Portal Nasza Mława jest wśród patronów medialnych wydarzenia i...
samochód zajechał drogę

Kraj. 3500 zł mandatu za coś takiego [FILM]

2
3500 zł mandatu dostał kierowca osobówki, który w Gostyniu doprowadził do bardzo niebezpiecznej sytuacji.    Wielkopolska policja informuje, że kierujący samochodem osobowym zajechał drogę motorowerzyście. Motorowerzysta tylko...
- REKLAMA -
wnętrze autobusu zagrodzone taśmą

Niesprawnym autobusem woził dzieci do szkoły

6
Policjanci z mławskiej drogówki, pełniący służbę w Wiśniewie zatrzymali rano autobus, który chwilę wcześniej przywiózł dzieci do szkoły. W pojeździe nie było tylnej szyby....
interwencja strażaków

Ostrzeżenie dla mieszkańców Mławy i okolic

0
Ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia dla mieszkańców Mławy i okolic wystosował IMGW. Wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h pojawił się wczoraj, ale...
koszyk na zakupy

Zero VAT na żywność i gaz. Czy będzie taniej?

0
Zero VAT na żywność, gaz i nawozy, obniżka VAT na paliwo, prąd oraz ciepło - to główne założenia rządowej tarczy antyinflacyjnej, która ma wejść w...
Zniszczony znak drogowy

Mława. Komu to przeszkadzało?

1
W Mławie zbyt często mamy do czynienia z aktami wandalizmu w przestrzeni publicznej. Mławski ratusz pokazuje uwiecznione na zdjęciach czyny chuliganów i apeluje o...
- REKLAMA -
8
0
Przejdź do komentarzyx
()
x