sobota, 27 kwietnia 2024
naszamlawa.plFelietony10 lipca. Upał
- REKLAMA -
  • Do sprzedaży las w Liberadzu o pow. 1 ha
    Do sprzedaży las w Liberadzu o pow. 1 ha
    Cena: 45 000 zł  / Miejscowość: Liberadz  / Kategoria:
  • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Cena: 37 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
    Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
    Cena: 49 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
    M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
    Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
  • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
    Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
    Cena: 350 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Cena: 75 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Cena: 51 200 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
  • Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
    Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
    Cena: 37 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:

10 lipca. Upał

-

10 lipca 1941. Upał i amok. Małe miasteczko, mały rynek. Uliczki i sklepiki. Polacy i Żydzi. Drewniane podłogi i drobinki kurzu przenikające pod słońce w porannej ciszy. Jest gorąco, a powietrze drży od upału chociaż się nie rusza. O świcie ktoś wypił mleko, ktoś zjadł chleb z serem. Przyjechali żandarmi niemieccy z Ciechanowa. Odgłos silników i czarne skórzane kurtki. Zaczyna się obłęd. Mężczyźni z miasteczka i okolic sprowadzają Żydów do rynku. Biją i poniżają. Miasteczko jest bierne. Pewnie ze strachu. Sprowadzają wszystkich. Znajomych i przyjaciół. Sąsiadów. Wszystkie rodziny. Mężczyzn, kobiety i dzieci. Amok, który przesłania oczy ciemną zasłoną. W miasteczku jest już głośno. Powietrze wibruje. Ktoś krzyczy, ktoś płacze. Ktoś został w domu. Spirala przemocy i gwałtu zmienia postrzeganie czasu. Dla ofiar i sprawców masakry czas w Jedwabnem nie popłynie już nigdy linearnie. Zapętli się gdzieś pomiędzy pierwszą poranną obelgą na rynku, a nocnym dogorywaniem podpalonej stodoły. W tej pętli czasowej jest tak duży natłok zła, a zarazem cierpienia i strachu, że ten dzień nigdy się nie kończy. Trwa, a krzyk palonych ludzi unosi się prosto do nieba.

- R E K L A M A -

74 lata temu w Jadwabnem miał miejsce pogrom miejscowej ludności żydowskiej. Z inspiracji niemieckiej grupa około 40 Polaków uzbrojona w kije i orczyki spaliła żywcem w stodole pod miastem około 300 Żydów. Reszta mieszkańców miasta przyjęła bierną postawę wobec pogromu. Po dokonaniu zbrodni rozgrabiono pozostały po ofiarach majątek.

***

10 lipca 1943. Upał i strach. Przychodzili zewsząd. Sąsiedzi. Znajome twarze i przyjaciele. Wcześniej widywani na wsi, na targu, na potańcówce. Z każdym coś wspólnego. Całe życie wspólne i razem. Każdy powiew wiatru zapowiadał ich nadejście. Tych samych, ale innych. Z tymi samymi imionami, ale z innymi twarzami. Nadejście tych, którzy postanowili nasycić czarną ziemię czerwoną krwią. Tak jak czerwono czarne opaski na lnianych wyszywankach. A po horyzont unosiła się tylko zieleń pól i szum zwiastujący ich nadejście. Nawet pielęgnowany i zadbany sad był teraz wrogi i nieprzyjacielski. Wychodzili z lasu. Strach. Wszechogarniający, przejmujący i obezwładniający strach. Lęk odbierający zmysły. Zaraz przyjdą. Jak diabelski szept wił się po wołyńskich polach szaleńczy pogłos, że przychodzą z siekierami, z widłami. Będą rezać. Już sam dźwięk tego słowa jest nieludzki. Przecież rezać można zwierzęta, a nie ludzi.  Daleko od Warszawy, daleko od Krakowa. Kiedy się ściemniało wiatr zaczynał być złowrogi. Zwierzęta domowe, z którymi żyli też patrzyły już inaczej. Żarliwe modlitwy, płacze i bezładnie zakopywane kosztowności. Sienkiewicz palony w ognisku. Najbliżsi odzierani z godności. Człowieczeństwo sprowadzone do zwierzęcych drgawek i konwulsji. Ostatnie spojrzenia, ostatni płacz, ostatni zjedzony kawałek chleba, ostatni dotyk mokrej rosy na porannej trawie. Przyszli. Jeden głos zza wierzby, później kolejny zza topoli. Potem w kilkunastu. Ukrzyżowali, obdarli ze skóry, wykłuli oczy. Podpalili. Wołyń zapłonął. Krwawa łuna wzeszła nad kresowym niebem.

Nie potrafię spokojnie czytać wspomnień Wołyniaków. Nie mogę oswoić tej rzezi. Nie wiem jak to się skończy. 72 lata temu Ukraińcy pod sztandarami UPA i OUN rozpoczęli masowe ludobójstwo ludności polskiej zamieszkującej kresy wschodnie. W czasie rzezi wołyńskiej wymordowano około 50-60 tysięcy Polaków.

***

10 lipca 1995. Upał i obłęd. Upał, który można poczuć nawet na amatorskich filmach VHS. Słońce, kurz i zieleń wdzierają się wszędzie przez piaszczyste drogi. Czołgi w tumanach piasku z oddziałami wjeżdżającymi do miasteczka. Nie egzekucje bezradnych cywilów, ale właśnie film z wejścia Mladicia do Srebrenicy robi na mnie teraz najmocniejsze wrażenie. Przejście ulicami pustego miasta. Dinary na ulicy. Okrzyki „na Bratunac” i powitania pocałunkami żołnierskimi. Za Mladiciem idzie Krstić, który dziś ”siedzi” w Piotrkowie Trybunalskim. A potem to ciężkie nagranie: „w przededniu wielkiego święta oddaję Srebrenicę narodowi serbskiemu”. Muzułmanie stłoczeni za białoczerwoną taśmą plastikową rozwiniętą na drzewach. Segregacja ludności  i rozklekotane biało niebieskie autobusy z napisami Srebrenica.  Życzenia szczęśliwej podróży od Mladicia. Budynki i wsie na rozgrzanej bośniackiej prowincji z odpadającym białym tynkiem. Czerwono-bordowe berety żołnierzy i brudne koszule oszołomionych, bezbronnych i związanych Boszniaków. Magazyny w Kravicy i szkoła w Grbavcy. Granaty i strzały w tył głowy. Zabójcy w czarnych kombinezonach z kamizelkami moro. Toast z holenderskimi obrońcami „strefy chronionej ONZ”. Strzały w plecy, w polu i na białych kamieniach, kawałek dalej od drogi. Ciała twarzą do ziemi. Przy drodze. Jak rozjechany o świcie pies.

20 lat temu w upalny lipcowy dzień Ratko Mladić  na czele korpusu „Drina”  rozpoczął masakrę ludności boszniackiej w Srebrenicy i okolicach. Srebrenica była enklawą ludności muzułmańskiej  we wschodniej Bośni i „strefą chronioną ONZ” ochranianą przez holenderski batalion Narodów Zjednoczonych. Przez tydzień zabito ponad 8000 Boszniaków. Było to największe ludobójstwo w Europie po drugiej wojnie światowej.

***

Oglądałem kiedyś film dokumentalny o ludobójstwie w Rwandzie. Tam Hutu zabijali Tutsi maczetami. Inspiracje do zbrodni uzbrojone oddziały policji Hutu Interahamwe czerpały z radia. Przez trzy miesiące mordowania monotonny głos w radiu RTML zachęcał do zabijania. Bez przerwy nadawane nieludzkim, ochrypłym językiem wezwanie do mordowania, do likwidacji robactwa, do pełnej eksterminacji. Bez muzyki, jednostajnym tonem.

10 lipca w Jedwabnem, na Wołyniu i w Srebrenicy też ktoś nadawał tą samą audycję.

Artur Czapliński

XxY

Autor pochodzi z Płońska. Jest działaczem społecznym, nauczycielem Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Płońsku, radnym Rady Powiatu Płońskiego, przewodniczącym komisji zakładowej NSZZ Solidarność SOSW Płońsk i przewodniczącym Zespołu Kształcenia Specjalnego w Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Region Płock. Sekretarz zarządu Powiatowego Komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Płońsku.
W roku 2015 był członkiem  ministerialnego zespołu do spraw przygotowania zmian w kształceniu specjalnym przy ministrze edukacji narodowej.
Jest wolontariuszem Biura Pomocy i Interwencji Prawnej „Duda Pomoc”. Popularyzuje historię północnego Mazowsza.
Jest twórcą portalu internetowego Płońska Prawica. Swoje felietony publikuje m.in. na płońskich, przasnyskich i ciechanowskich portalach. Od maja br. współpracuje z portalem „Nasza Mława”.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
mlawianin
mlawianin
5 lat temu

artykuł bardzo ciekawy i interesujacy fajnie ze ktos ma takie spostrzeżenia. Tylko niepotrzebne te wszystkie tytuły poradził bym troche skromności i nie pokazywanie strony partyjnej

Jarząbek
Jarząbek
Odpowiedź do  mlawianin
5 lat temu

No tak, w Mławie, kto sympatyzuje z PIS powinien kryć się w krzakach, a jeśli nie tylko sympatyzuje lecz na dodatek należy do PIS, to już w ogóle nie powinien opuszczać mysiej dziury – ot mławska mentalność.

33-letni kierowca tira odpowie za swoje przewinienia

0
33-letni kierowca tira odpowie za swoje przewinienia. Kierował tirem z naczepą wbrew sądowemu zakazowi, bez karty kierowcy i bez licencji przewoźnika. Zatrzymała go mławska...

Gala przyznania tytułu Mławianin Roku 2023

0
Gala przyznania tytułu Mławianin Roku 2023 odbyła się we wtorek 23 kwietnia 2024 roku. Zaszczytnym tytułem uhonorowano Janusza Grochowskiego.    Kapituła tytułu Mławianin Roku uhonorowała po...

Lidzbark. Mężczyźni z ranami ciętymi szyi. Lądowały śmigłowce

0
Szokujące zdarzenie w Lidzbarku (niedaleko Działdowa, woj. warmińsko-mazurskie). Dwóch mężczyzn miało rany cięte szyi. Jeden leżał na klatce schodowej w bloku, drugi zgłosił się...

Zmarła Lidia Halina Rzeplińska, Mławianka Roku 2014 i kierownik zespołu Mławiacy

0
Zmarła Lidia Halina Rzeplińska kierowniczka Ludowego Zespołu Muzyczno-Tanecznego „Mławiacy”, aktywna społeczniczka, laureatka tytułu Mławianin Roku 2014.   Zmarła Lidia Halina Rzeplińska, Mławianka Roku 2014 i kierownik...
  • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Do sprzedaży las w Liberadzu o pow. 1 ha
    Do sprzedaży las w Liberadzu o pow. 1 ha
    Cena: 45 000 zł  / Miejscowość: Liberadz  / Kategoria:
  • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:

Prace konserwatorskie w kościele Świętej Trójcy

1
W kościele Świętej Trójcy ruszają prace konserwatorskie. Umowę o udzielenie parafii dotacji celowej podpisali Burmistrz Miasta Mławy Sławomir Kowalewski i ks. kan. Sławomir Krasiński...

27-latek kierujący dostawczym vw bez prawa jazdy

0
27-latek kierował dostawczym volkswagenem bez prawa jazdy, które stracił kilka miesięcy temu za nietrzeźwość. Wpadł podczas kontroli drogowej na terenie gminy Szydłowo. Za jazdę...

Marika wicemistrzynią Mazowsza, Srebro w przełajach

0
Wspaniałe wieści nadeszły z Kamiona, miejscowości położonej w powiecie sochaczewskim. Podczas finałowych zawodów dwudziestej czwartej już edycji Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej kapitalny występ zanotowała...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
szpital

Lekarzy mało także w mławskim szpitalu

5
Mieszkańcy sygnalizują swoje zaniepokojenie obsadą oddziału wewnętrznego mławskiego szpitala. - Nasz Szpital w Mławie ma problemy z oddziałem wewnętrznym i jego istnienie stoi pod...

Korona ograła Ostrovię. Tamka na osiem

0
Nasze ekipy walczące na poziomie ligi okręgowej i B-klasy nie zaliczyły dobrego weekendu. W okręgówce komplet oczek zgarnęli tylko reprezentanci Korony Szydłowo. Natomiast w...

Wernisaż wystawy „Wodą malowane”

0
Nowa wystawa w Galerii Foyer w Miejskim Domu Kultury w Mławie. W czwartek 26 kwietnia o godzinie 17 swoje prace zaprezentuje urodzona w Mławie...
Stacja Mława

Stacja Mława bez kasy biletowej?

20
Nie będzie kasy biletowej Stacji Mława, czyli na przystanku Mława Miasto? Zrobiło się o tym głośno. Kolej tłumaczy decyzję ograniczaniem kosztów. Tylko czy popularny...
- REKLAMA -
2
0
Przejdź do komentarzyx