sobota, 23 marca 2024
naszamlawa.plFelietony10 lipca. Upał
- REKLAMA -
  • Na sprzedaż nieruchomość przy ul. 18-Stycznia
    Na sprzedaż nieruchomość przy ul. 18-Stycznia
    Cena: 200 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
    Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
    Cena: 675 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787m2
    Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787m2
    Cena: 800 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria:
  • Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu
    Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu
    Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom w zabudowie bliźniaczej - Nowa Otocznia
    Dom w zabudowie bliźniaczej - Nowa Otocznia
    Cena: 587 000 zł  / Miejscowość: Nowa Otocznia  / Kategoria:
  • Grunty rolne - 9,5970 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
    Grunty rolne - 9,5970 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
    Cena: 420 000 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Przestronne i ustawne M-4 w Żurominie, ul. Targowa
    Przestronne i ustawne M-4 w Żurominie, ul. Targowa
    Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
  • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
    Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
    Cena: 390 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom w ścisłym centrum Mławy
    Dom w ścisłym centrum Mławy
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
    Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
    Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
  • Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
    Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
    Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Żurominek  / Kategoria:

10 lipca. Upał

-

10 lipca 1941. Upał i amok. Małe miasteczko, mały rynek. Uliczki i sklepiki. Polacy i Żydzi. Drewniane podłogi i drobinki kurzu przenikające pod słońce w porannej ciszy. Jest gorąco, a powietrze drży od upału chociaż się nie rusza. O świcie ktoś wypił mleko, ktoś zjadł chleb z serem. Przyjechali żandarmi niemieccy z Ciechanowa. Odgłos silników i czarne skórzane kurtki. Zaczyna się obłęd. Mężczyźni z miasteczka i okolic sprowadzają Żydów do rynku. Biją i poniżają. Miasteczko jest bierne. Pewnie ze strachu. Sprowadzają wszystkich. Znajomych i przyjaciół. Sąsiadów. Wszystkie rodziny. Mężczyzn, kobiety i dzieci. Amok, który przesłania oczy ciemną zasłoną. W miasteczku jest już głośno. Powietrze wibruje. Ktoś krzyczy, ktoś płacze. Ktoś został w domu. Spirala przemocy i gwałtu zmienia postrzeganie czasu. Dla ofiar i sprawców masakry czas w Jedwabnem nie popłynie już nigdy linearnie. Zapętli się gdzieś pomiędzy pierwszą poranną obelgą na rynku, a nocnym dogorywaniem podpalonej stodoły. W tej pętli czasowej jest tak duży natłok zła, a zarazem cierpienia i strachu, że ten dzień nigdy się nie kończy. Trwa, a krzyk palonych ludzi unosi się prosto do nieba.

- R E K L A M A -

74 lata temu w Jadwabnem miał miejsce pogrom miejscowej ludności żydowskiej. Z inspiracji niemieckiej grupa około 40 Polaków uzbrojona w kije i orczyki spaliła żywcem w stodole pod miastem około 300 Żydów. Reszta mieszkańców miasta przyjęła bierną postawę wobec pogromu. Po dokonaniu zbrodni rozgrabiono pozostały po ofiarach majątek.

***

10 lipca 1943. Upał i strach. Przychodzili zewsząd. Sąsiedzi. Znajome twarze i przyjaciele. Wcześniej widywani na wsi, na targu, na potańcówce. Z każdym coś wspólnego. Całe życie wspólne i razem. Każdy powiew wiatru zapowiadał ich nadejście. Tych samych, ale innych. Z tymi samymi imionami, ale z innymi twarzami. Nadejście tych, którzy postanowili nasycić czarną ziemię czerwoną krwią. Tak jak czerwono czarne opaski na lnianych wyszywankach. A po horyzont unosiła się tylko zieleń pól i szum zwiastujący ich nadejście. Nawet pielęgnowany i zadbany sad był teraz wrogi i nieprzyjacielski. Wychodzili z lasu. Strach. Wszechogarniający, przejmujący i obezwładniający strach. Lęk odbierający zmysły. Zaraz przyjdą. Jak diabelski szept wił się po wołyńskich polach szaleńczy pogłos, że przychodzą z siekierami, z widłami. Będą rezać. Już sam dźwięk tego słowa jest nieludzki. Przecież rezać można zwierzęta, a nie ludzi.  Daleko od Warszawy, daleko od Krakowa. Kiedy się ściemniało wiatr zaczynał być złowrogi. Zwierzęta domowe, z którymi żyli też patrzyły już inaczej. Żarliwe modlitwy, płacze i bezładnie zakopywane kosztowności. Sienkiewicz palony w ognisku. Najbliżsi odzierani z godności. Człowieczeństwo sprowadzone do zwierzęcych drgawek i konwulsji. Ostatnie spojrzenia, ostatni płacz, ostatni zjedzony kawałek chleba, ostatni dotyk mokrej rosy na porannej trawie. Przyszli. Jeden głos zza wierzby, później kolejny zza topoli. Potem w kilkunastu. Ukrzyżowali, obdarli ze skóry, wykłuli oczy. Podpalili. Wołyń zapłonął. Krwawa łuna wzeszła nad kresowym niebem.

Nie potrafię spokojnie czytać wspomnień Wołyniaków. Nie mogę oswoić tej rzezi. Nie wiem jak to się skończy. 72 lata temu Ukraińcy pod sztandarami UPA i OUN rozpoczęli masowe ludobójstwo ludności polskiej zamieszkującej kresy wschodnie. W czasie rzezi wołyńskiej wymordowano około 50-60 tysięcy Polaków.

***

10 lipca 1995. Upał i obłęd. Upał, który można poczuć nawet na amatorskich filmach VHS. Słońce, kurz i zieleń wdzierają się wszędzie przez piaszczyste drogi. Czołgi w tumanach piasku z oddziałami wjeżdżającymi do miasteczka. Nie egzekucje bezradnych cywilów, ale właśnie film z wejścia Mladicia do Srebrenicy robi na mnie teraz najmocniejsze wrażenie. Przejście ulicami pustego miasta. Dinary na ulicy. Okrzyki „na Bratunac” i powitania pocałunkami żołnierskimi. Za Mladiciem idzie Krstić, który dziś ”siedzi” w Piotrkowie Trybunalskim. A potem to ciężkie nagranie: „w przededniu wielkiego święta oddaję Srebrenicę narodowi serbskiemu”. Muzułmanie stłoczeni za białoczerwoną taśmą plastikową rozwiniętą na drzewach. Segregacja ludności  i rozklekotane biało niebieskie autobusy z napisami Srebrenica.  Życzenia szczęśliwej podróży od Mladicia. Budynki i wsie na rozgrzanej bośniackiej prowincji z odpadającym białym tynkiem. Czerwono-bordowe berety żołnierzy i brudne koszule oszołomionych, bezbronnych i związanych Boszniaków. Magazyny w Kravicy i szkoła w Grbavcy. Granaty i strzały w tył głowy. Zabójcy w czarnych kombinezonach z kamizelkami moro. Toast z holenderskimi obrońcami „strefy chronionej ONZ”. Strzały w plecy, w polu i na białych kamieniach, kawałek dalej od drogi. Ciała twarzą do ziemi. Przy drodze. Jak rozjechany o świcie pies.

20 lat temu w upalny lipcowy dzień Ratko Mladić  na czele korpusu „Drina”  rozpoczął masakrę ludności boszniackiej w Srebrenicy i okolicach. Srebrenica była enklawą ludności muzułmańskiej  we wschodniej Bośni i „strefą chronioną ONZ” ochranianą przez holenderski batalion Narodów Zjednoczonych. Przez tydzień zabito ponad 8000 Boszniaków. Było to największe ludobójstwo w Europie po drugiej wojnie światowej.

***

Oglądałem kiedyś film dokumentalny o ludobójstwie w Rwandzie. Tam Hutu zabijali Tutsi maczetami. Inspiracje do zbrodni uzbrojone oddziały policji Hutu Interahamwe czerpały z radia. Przez trzy miesiące mordowania monotonny głos w radiu RTML zachęcał do zabijania. Bez przerwy nadawane nieludzkim, ochrypłym językiem wezwanie do mordowania, do likwidacji robactwa, do pełnej eksterminacji. Bez muzyki, jednostajnym tonem.

10 lipca w Jedwabnem, na Wołyniu i w Srebrenicy też ktoś nadawał tą samą audycję.

Artur Czapliński

XxY

Autor pochodzi z Płońska. Jest działaczem społecznym, nauczycielem Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Płońsku, radnym Rady Powiatu Płońskiego, przewodniczącym komisji zakładowej NSZZ Solidarność SOSW Płońsk i przewodniczącym Zespołu Kształcenia Specjalnego w Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Region Płock. Sekretarz zarządu Powiatowego Komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Płońsku.
W roku 2015 był członkiem  ministerialnego zespołu do spraw przygotowania zmian w kształceniu specjalnym przy ministrze edukacji narodowej.
Jest wolontariuszem Biura Pomocy i Interwencji Prawnej „Duda Pomoc”. Popularyzuje historię północnego Mazowsza.
Jest twórcą portalu internetowego Płońska Prawica. Swoje felietony publikuje m.in. na płońskich, przasnyskich i ciechanowskich portalach. Od maja br. współpracuje z portalem „Nasza Mława”.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
mlawianin
mlawianin
5 lat temu

artykuł bardzo ciekawy i interesujacy fajnie ze ktos ma takie spostrzeżenia. Tylko niepotrzebne te wszystkie tytuły poradził bym troche skromności i nie pokazywanie strony partyjnej

Jarząbek
Jarząbek
Odpowiedź do  mlawianin
5 lat temu

No tak, w Mławie, kto sympatyzuje z PIS powinien kryć się w krzakach, a jeśli nie tylko sympatyzuje lecz na dodatek należy do PIS, to już w ogóle nie powinien opuszczać mysiej dziury – ot mławska mentalność.

Wirus wywołujący zapalenie wątroby w truskawkach z Biedronki

0
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofanym produkcie — partii truskawek m.in. ze sklepów Biedronka. W owocach wykryto wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu A.   Wirus...

Wozy ratowniczo-gaśnicze w centrum miasta

0
Akcja straży w centrum miasta. Czytelnicy sygnalizują o obecności wielu jednostek straży pożarnej w dniu dzisiejszym 22 marca w centrum miasta Mławy. Ratowniczo-gaśnicze wozy...

Na S7 ruch nadal utrudniony

0
Mławska policja przekazuje informację o aktualnych utrudnieniach w ruchu na terenie powiatu mławskiego, związanych z protestem rolników. Utrudnienia planowane są do godz. 17.00.   Na S7...

Kierowca stracił samochód za taką jazdę

0
Kierowca stracił samochód za taką jazdę. Kompletnie pijany kierowca toyoty został ujęty przez świadka, który widząc zagrożenie, nie pozostał obojętny i uniemożliwił mężczyźnie dalszą...
  • Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu
    Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu
    Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
    Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
    Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
  • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787m2
    Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787m2
    Cena: 800 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria:

Rekordowy bieg Bużyckiej. Szybko do mety

1
Mławianka Maja Bużycka postawiła zdecydowanie na bieganie. Rok zaczęła od zwycięstwa w klasyfikacji generalnej City Trial. Natomiast podczas marcowej edycji Rekordowej Dychy-dawnej Maniackiej pobiła...

Trwa protest rolników. Uwaga na utrudnienia

8
Mławska policja informuję, że protest rolników trwa. W związku z tym, na drogach powiatu mławskiego występują utrudnienia w ruchu drogowym. Trudno przejechać też w...

Prezent na I Komunię Świętą – najciekawsze propozycje [SPONSOROWANE]

0
I Komunia Święta to szczególne wydarzenie dla dziecka, jak i jego rodziców. Stanowi ona przełomowy moment w życiu religijnym młodego człowieka, stąd zasługuje na...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Pierwszy dzień wiosny

1
Dziś 21 marca obchodzimy pierwszy dzień wiosny. W tym samym dniu przypada dzień wagarowicza. W tym czasie społeczność szkół m.in. na naszym terenie organizuje...

Marlin na Dolnym Śląsku. W cieniu Gór Stołowych

0
Położoną na Dolnym Śląsku Nową Rudę dzieli od Mławy ponad 500 kilometrów. W tak daleką podróż wybrali się reprezentanci mławskiego Marlina. Z powodzeniem rywalizowali...

Blokady siódemki i ronda na Warszawskiej

0
Ruch w Mławie i okolicach, utrudniony. Dziś o godzinie 7 rano rozpoczął się protest rolników, który ma potrwać do godziny 19. Zablokowane zostało rondo...

Montaż parapetów zewnętrznych: na co zwrócić uwagę? [SPONSOROWANE]

0
Kiedy przychodzi czas na remont lub modernizację naszego domu, jednym z elementów, który może znacząco wpłynąć na estetykę i funkcjonalność budynku, są parapety zewnętrzne. Rozpoznawanie...
- REKLAMA -
2
0
Przejdź do komentarzyx