Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego w Polsce w lutym 2023 roku. Stopa bezrobocia w Polsce w lutym wyniosła 5,5%. Podobne bezrobocie odnotowano w styczniu, czyli 5,5%.
Bezrobocie w Polsce
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w lutym 2023 roku wyniosła 864,8 tysięcy osób. Miesiąc wcześniej osób bezrobotnych było nieco mniej, czyli 857,6 tysięcy. W lutym 2023 r. było o 7 tysięcy bezrobotnych więcej niż w styczniu 2023 r. Jednak to o 57 tysięcy osób mniej niż rok temu.
Jak to się przekłada na rzeczywistość rynku pracy? W ocenie eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan Mariusza Zielonki, nic nie zapowiada, że rynek pracy zareaguje w bardziej wyraźny sposób na zbliżające się spowolnienie. Co ciekawe najniżej odnotowane bezrobocie jest w Poznaniu, gdzie stopa bezrobocia wynosi 1,1%. Jeśli chodzi o miejsca pracy, zawsze w lepszej sytuacji są mieszkańcy wielkich miast, gdzie łatwiej o zatrudnienie, gdzie koncentrują się wielkie firmy i inwestorzy. Regiony z największą stopą bezrobocia to wciąż: województwa warmińsko-mazurskie i podkarpackie.
Eksperci spodziewają się niewielkiego wzrostu bezrobocia, z powodu spowolnienia gospodarczego. W lutym zwolnienia dotknęły 14,6 tys. osób, na co wskazuje GUS. Jednak względem roku ubiegłego, jest to spadek o 6 tysięcy osób.
Według specjalistów kurczenie się gospodarki może skutkować spadkiem rekrutacji i zapotrzebowania na stanowiska wymagające mniejszych kwalifikacji. W mniejszym stopniu ma to dotykać rynku specjalistów. Obserwuje się nieznaczny wzrost liczby ofert pracy dotyczących takich osób.