Wkrótce w Polsce wprowadzone zostaną surowsze przepisy dla piratów drogowych. Nowelizacja prawa zakłada znaczące zaostrzenie kar, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Zaostrzenie kar dla piratów drogowych — nowe przepisy
Nowe regulacje dotyczą m.in. nielegalnych wyścigów, driftowania oraz nadmiernej prędkości.
Surowsze kary za nielegalne wyścigi uliczne
Kierowcy, którzy będą uczestniczyć w nielegalnych wyścigach na drogach publicznych, mogą stracić swoje pojazdy. Co więcej, organizatorzy takich imprez mogą trafić do więzienia nawet na 5 lat. Nawet samo informowanie o planowanych wyścigach będzie przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo dane uczestników takich wydarzeń będą przekazywane firmom ubezpieczeniowym, co spowoduje znaczące podwyżki składek na obowiązkowe ubezpieczenie OC dla tych kierowców.
Wysokie kary za driftowanie
Osoby driftujące w miejscach publicznych mogą spodziewać się grzywny wynoszącej minimum 1500 zł. Dodatkowo ich samochód zostanie zabezpieczony przez policję na 30 dni, a sąd może zdecydować o jego przepadku. Kierowcy zostanie także zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące.
W przypadku złamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdu przewidziana jest kara dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów. Z kolei ci, którzy złamią zakaz prowadzenia w okresie trzymiesięcznego zatrzymania prawa jazdy, otrzymają zakaz prowadzenia pojazdów na 5 lat.
Przekroczenie prędkości stanie się przestępstwem
Zmiany obejmą również kierowców przekraczających dozwoloną prędkość na autostradach i drogach ekspresowych. Kierowca, który na autostradzie przekroczy prędkość o 50% (czyli pojedzie ponad 210 km/h), lub na drodze ekspresowej przekroczy 180 km/h, popełni przestępstwo, a nie jedynie wykroczenie.
Surowsze przepisy dotyczące alkoholu
Nowelizacja przewiduje obniżenie dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi, od którego sąd może orzec przepadek pojazdu. Dotychczasowy limit wynosił 1,0 promila, teraz będzie to 0,5 promila. Nadal jednak obowiązywać będzie przepis o obligatoryjnym przepadku pojazdu dla kierowców mających ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. Dodatkowo ograniczona zostanie możliwość zawieszania kary pozbawienia wolności dla kierowców, którzy łamią sądowe zakazy prowadzenia pojazdów lub prowadzili samochód z poziomem alkoholu we krwi powyżej 1,5 promila.
Prawo jazdy dla 17-latków
Nowe przepisy mogą również umożliwić 17-latkom zdobycie prawa jazdy kategorii B. Będą oni jednak mogli prowadzić pojazdy tylko w obecności osoby mającej co najmniej 24 lata oraz prawo jazdy od minimum 5 lat. Planowane wprowadzenie przepisów
Wszystkie te zmiany mają zostać przyjęte przez Radę Ministrów w pierwszym kwartale 2025 roku, a następnie uchwalone przez parlament, co pozwoli na ich wejście w życie w kolejnych miesiącach. Nowe regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach oraz odstraszanie od niebezpiecznych i nieodpowiedzialnych zachowań za kierownicą.
Dlaczego w nowych przepisach brak zakazu instalowania takich specjalnych tłumików generujące hałas jak przy starcie odrzutowca. Brylują w tym właściciele BMW i Audi. Szczególnie polecam uwadze policji właściciela auta z takim ryczącym tuningiem . Ten koleś objawia się w Mławie podczas różnego rodzaju festynów , rocznic i swoje popisy uskutecznia na ulicach miasta.