niedziela, 16 stycznia 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościWybuch gazu pod Nidzicą
- REKLAMA -
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Wybuch gazu pod Nidzicą

-

W jednym z domów w miejscowości Szczepkowo – Sołdany (powiat nidzicki) doszło do wybuchu gazu z butli. W wyniku doznanych obrażeń 86-letnia kobieta została przetransportowana do szpitala w Działdowie celem hospitalizacji. Po zakończeniu czynności decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego reszta mieszkańców powróciła do swoich mieszkań.

- R E K L A M A -

 

26 listopada kilka minut przed godz. 6:00 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące nieszczęśliwego wypadku losowego w miejscowości Szczepkowo – Sołdany (gm. Janowiec Kościelny).

– Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że w wyniku rozszczelnienia butli gazowej, na piętrze domu jednorodzinnego doszło do wybuchu gazu. W momencie zdarzenia w budynku znajdowało się 6 osób. Jedna z nich, 86-letnia kobieta, która znajdowała się na piętrze, doznała licznych poparzeń ciała, w związku z powyższym została przetransportowana do szpitala w Działdowie celem hospitalizacji. Na miejscu wybuchu pracowali strażacy oraz policjanci, którzy teraz będą wyjaśniać wszelkie przyczyny i okoliczności tego zdarzenia. Po zakończeniu czynności, decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego mieszkańcy powrócili do swoich mieszkań — informuje policja.

Najczęściej do wybuchów butli z gazem dochodzi przez ich złe użytkowanie. I niestety, nie zawsze kończy się tylko na potłuczonych szybach. Eksplozje gazu często bywają tragiczne w skutkach. Dlatego wszystkim użytkownikom przypominamy, jak prawidłowo korzystać z butli z gazem i jak właściwie zadbać o własne bezpieczeństwo, kiedy korzystamy z butli z gazem w domu lub mieszkaniu.

Gaz – równie popularny, co niebezpieczny

Gaz płynny to bardzo wartościowe i wygodne paliwo. Jest bardziej kaloryczny niż gaz ziemny, czy węgiel. Dlatego też należy do jednych z najczęściej używanych paliw w gospodarstwach domowych. Jednak, aby użytkowanie przebiegało bezpiecznie, należy zastosować się do kilku wskazówek, dzięki którym uda nam się uniknąć groźnych dla życia i zdrowia wypadków.

Po pierwsze, jak napełniać butlę z gazem?

Butle gazowe napełnia się jedynie do 85 proc. ich pojemności (zbyt duża ilość gazu może doprowadzić do wybuchu butli). W tym celu najlepiej udać się do legalnej rozlewni gazu, albo wymienić pustą butlę na nową, już napełnioną. Nie poleca się napełniania butli na stacjach paliw, bezpośrednio z dystrybutorów – w ten sposób najczęściej dochodzi do ich przepełniania.

Ważna temperatura

Butla gazowa nie może znaleźć się w temperaturze wyższej, niż 35 st. Celsjusza. Jest to niezwykle ważne z tego względu, że gaz, który znajduje się w butli, ma dużą rozszerzalność cieplną. Oznacza to, że jeśli jego temperatura podniesie się o jeden stopień, jego ciśnienie zwiększy się tym samym o siedem atmosfer. Stąd też w butli powinno pozostać minimum 15 proc. wolnego miejsca – ono przyjmie ewentualny nadmiar ciśnienia. Przepełnienie i zbyt wysoka temperatura doprowadzają do znacznego wzrostu ciśnienia w butli, która pod jego wpływem zostaje rozerwana… tym samym dochodzi do wybuchu gazu.

Uwaga przy transporcie butli z gazem

Butle gazowe przewoźmy jedynie ustawione pionowo, tak, żeby zawór znajdował się u góry. Butla powinna być dokładnie zabezpieczona przed przewróceniem się. W żadnym wypadku butlą nie wolno rzucać, ani obijać jej innymi przedmiotami. Zwracajmy uwagę na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, które powodują zmniejszenie odporności butli na ciśnienie – w konsekwencji do jej wybuchu.

Jak przechowywać butlę z gazem

Butle z gazem powinniśmy przechowywać w miejscu suchym oraz dobrze wentylowanym. Jeśli butla nie jest podłączona do urządzenia, nie może być przechowywana w pomieszczeniu mieszkalnym. Nie stawiajmy butli w pobliżu otwartego źródła ognia. Unikajmy również ustawiania jej przy urządzeniach elektrycznych – w przypadku iskrzenia i nieszczelności butli, może dojść do wybuchu. Do urządzeń elektrycznych zalicza się również kontakty, liczniki i włączniki elektryczne.

Napełnione butle nie powinny być też przechowywane w piwnicach i garażach, poniżej poziomu podłoża. Wynika to z tego, że propan-butan jest cięższy niż powietrze. Jeśli butla okaże się nieszczelna, gaz będzie się gromadził przy podłodze i stworzy łatwopalną mieszankę.

Właściwe użytkowanie, równa się bezpieczeństwo

Butlę z gazem stawiajmy w pomieszczeniach, w których temperatura jest wyższa, niż 0 stopi Celsjusza. Podłączając ją do urządzenia, używajmy jedynie atestowanych węży przeznaczonych do gazu płynnego. Wąż powinien mieć maksymalnie 3 metry długości. Przed podłączeniem sprawdźmy koniecznie, jakie ciśnienie jest wymagane w urządzeniu, które podłączamy do butli (ważne jest tu odpowiednie dopasowanie reduktora). Ciśnienie w butlach gazowych w Polsce wynosi 37 kPa (kilopaskali).

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
pieniądze

GUS o ubóstwie w Polsce. Raport współautorstwa mławianina

0
Główny Urząd Statystyczny wydał właśnie publikację „Ubóstwo w Polsce w latach 2019-2020”, której współautorem jest mieszkający w Mławie socjolog Arkadiusz Góralczyk.     Ponad 80 stronicowa praca,...
młody mężczyzna

Inflacja najwyższa od 21 lat

0
Jest źle, ma być jeszcze gorzej. Inflacja rośnie w zastraszającym tempie. Obecny wskaźnik inflacji jest najwyższy od 21 lat.    W grudniu 2021 r. ceny towarów...
Pływak

U sąsiadów. Program dla dzieci z darmowym basenem

0
Władze sąsiedniego miasta Ciechanowa wprowadzają program profilaktyki wad postawy oraz ich korekcji dla uczniów ciechanowskich szkół podstawowych. Dzieci zakwalifikowane do programu będą mogły uzyskać...
cmentarz złamane drzewo

Wiatr powalił drzewo na cmentarzu

0
Wczorajszy piątkowy (14 stycznia) silny wiatry, który zgodnie z zapowiedziami wiał w ciągu dnia, spowodował szkody.   Wieczorem wraz z przejściem chmury z której obficie padał...
- REKLAMA -
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania
Ludzie przed budynkiem ratusza

W Mławie posadzą drzewa za 400 tys. zł

1
W Mławie władze planują posadzenie drzew w kilku lokalizacjach. Według szacunków mławskiego ratusza koszt realizacji zadania to 400 tys. zł. Połowę z tej kwoty...
Wiceprezes KS Zawkrze Mława Filip Kowalczyk i wiceburmistrz Szymon Zejer

Iluminacja WOŚP i złoty medal Ligi Mistrzów na licytację

0
Z okazji 30. Finału WOŚP w Mławie pokazano iluminację świetlną z sercami największej orkiestry świata. Portal Nasza Mława jest wśród patronów medialnych wydarzenia i...
samochód zajechał drogę

Kraj. 3500 zł mandatu za coś takiego [FILM]

1
3500 zł mandatu dostał kierowca osobówki, który w Gostyniu doprowadził do bardzo niebezpiecznej sytuacji.    Wielkopolska policja informuje, że kierujący samochodem osobowym zajechał drogę motorowerzyście. Motorowerzysta tylko...
- REKLAMA -
wnętrze autobusu zagrodzone taśmą

Niesprawnym autobusem woził dzieci do szkoły

6
Policjanci z mławskiej drogówki, pełniący służbę w Wiśniewie zatrzymali rano autobus, który chwilę wcześniej przywiózł dzieci do szkoły. W pojeździe nie było tylnej szyby....
interwencja strażaków

Ostrzeżenie dla mieszkańców Mławy i okolic

0
Ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia dla mieszkańców Mławy i okolic wystosował IMGW. Wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h pojawił się wczoraj, ale...
koszyk na zakupy

Zero VAT na żywność i gaz. Czy będzie taniej?

0
Zero VAT na żywność, gaz i nawozy, obniżka VAT na paliwo, prąd oraz ciepło - to główne założenia rządowej tarczy antyinflacyjnej, która ma wejść w...
Zniszczony znak drogowy

Mława. Komu to przeszkadzało?

1
W Mławie zbyt często mamy do czynienia z aktami wandalizmu w przestrzeni publicznej. Mławski ratusz pokazuje uwiecznione na zdjęciach czyny chuliganów i apeluje o...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx
()
x