Co chcieliby dostać na święta? Najczęściej żywność, środki czystości, ciepłe ubrania, buty, pościel. Te pozycje powtarzają się prawie na wszystkich listach potrzeb osób z Mławy i okolic, które w tym roku mają szansę otrzymać pomoc w ramach ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka.
Idea została zapoczątkowana w 2001 roku przez studentów z duszpasterstwa kierowanego przez ks. Jacka Stryczka(obecnie prezesa Stowarzyszenia WIOSNA). Zamysł jest prosty – na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia rodziny w trudnej sytuacji otrzymują podarunki pochodzące od prywatnych darczyńców.
Wcześniej ich potrzeby są sprawdzane i opisywane przez wolontariuszy, a następnie trafiają do anonimowej internetowej bazy. Osoby, które chcą zostać darczyńcami, na podstawie opisu wybierają rodzinę i przygotowują dla niej paczkę.
W tym roku w bazie, która została uruchomiona wczoraj (18 listopada) jest 36 rodzin z powiatu mławskiego. Wśród nich są rodziny wielodzietne, często dotknięte chorobą lub niepełnosprawnością, osoby starsze i samotne oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci. Każdy z nas może im pomóc.
Mądra pomoc jest impulsem do zmiany
Grupa 21 wolontariuszy, która w Mławie pośredniczy w przygotowaniu paczek, pracuje już od września.
-Do potrzebujących docieraliśmy przez różnego typu instytucje – szkoły, ośrodki pomocy społecznej, parafie, ale też przez prywatne osoby oraz naszych wolontariuszy, z których spora grupa to nauczyciele, którzy dobrze znają lokalne środowiska – wyjaśnia nam Anna Jaroszewska, lider Szlachetnej Paczki w regionie mławskim.
-Do akcji kwalifikowane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn od siebie niezależnych. Naszym celem jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę, jest impulsem, który do niej prowadzi. Zwracamy szczególną uwagę na historię konkretnej rodziny i przyczyny jej trudnej sytuacji, postawę – czy podejmują jakieś kroki, by zmienić swoją sytuację – dodaje pani Anna.
Namów znajomych, sąsiadów, kolegów z pracy
Nasza rozmówczyni do zostania darczyńcą namawia wszystkich, którzy mają w sobie potencjał, żeby zorganizować grupę ludzi i wraz z nią przygotować paczkę. Jak podkreśla, panuje mylne przekonanie, że skoro kogoś nie stać na jej zrobienie, to nie może pomóc. Ideą akcji jest łączenie się ludzi w celu niesienia komuś wsparcia – prezenty mogą wykonać szkoły, zakłady pracy, grupa przyjaciół. – Razem, wspólnie możemy nieść dobro – zauważa liderka Szlachetnej Paczki.
Wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl. W bazie należy wybrać województwo mazowieckie i Mławę.
Finał akcji zaplanowano na 9 i 10 grudnia. Wtedy darczyńcy przywiozą paczki do sali gimnastycznej przy Szkole Katolickiej. Stamtąd podarunki trafią do odbiorców.
W sobotę wolontariusze na ulicach Mławy namawiali mieszkańców do przyłączenia się do akcji. Odpowiadali na pytania i wyjaśniali, a jaki sposób możemy pomóc najbardziej potrzebującym.
Super akcja.Pozdrawiam Szlachetną paczkę