piątek, 24 marca 2023
naszamlawa.plWiadomościWitold Ludwiński: Jestem gotowy zrezygnować z budowy kurników w Dąbku, ale…
- REKLAMA -
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronny dom idelany dla dwóch rodzin lub pod wynajem
  Przestronny dom idelany dla dwóch rodzin lub pod wynajem
  Cena: 780 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Chcesz Sprzedać Dom lub Mieszkanie?
  Chcesz Sprzedać Dom lub Mieszkanie?
  Cena: 250 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
 • Teren 8,6491 ha - pod produkcję i usługi uciążliwe
  Teren 8,6491 ha - pod produkcję i usługi uciążliwe
  Cena: 9 500 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Działka z mpzp pod zabudowę mieszk. jednorodzinną
  Działka z mpzp pod zabudowę mieszk. jednorodzinną
  Cena: 195 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Cena: 4 750 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dom w Mławie. Alternatywa dla mieszkania w bloku.
  Dom w Mławie. Alternatywa dla mieszkania w bloku.
  Cena: 185 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka budowlana 1230 m2 w obrębie Parcele Łomskie
  Działka budowlana 1230 m2 w obrębie Parcele Łomskie
  Cena: 139 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Cena: 1 950 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Cena: 495 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne i przytulne M-4 z balkonem na OKM
  Przestronne i przytulne M-4 z balkonem na OKM
  Cena: 317 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Witold Ludwiński: Jestem gotowy zrezygnować z budowy kurników w Dąbku, ale…

-

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ciechanowie dopuściło się uchybień, rozpatrując wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na budowę kurników w Dąbku – wynika z uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

- R E K L A M A -

Wyrok zapadł 11 stycznia br., ale dopiero w tym tygodniu uzasadnienie dostarczono stronom. Zgodnie z nim SKO, procedując sprawę wydania decyzji na wniosek spółki „K.W. Ludwińscy”, zaniechało oceny wariantu alternatywnego przedsięwzięcia, złożonego przez inwestora w maju 2015 roku. Zakładał on przede wszystkim budowę 6 zamiast 8 kurników oraz hodowlę kur wylęgowych zamiast brojlerów.

Według sądu, SKO powinno w równym stopniu przeanalizować oba warianty, a nie tylko podstawowy i dokładnie je porównać, ostatecznie wybierając ten, który jest najkorzystniejszy dla środowiska.

Przypomnijmy. Kolegium decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę ośmiu kurników wydało 7 marca 2016 roku, niejako w zastępstwie wójta gminy Stupsk, który wcześniej dwukrotnie jej wydania odmówił. Wójt uwzględnił protesty mieszkańców gminy oraz pracowników i pacjentów Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku, znajdującego się kilometr od działek, na których ferma miałaby powstać. W ocenie SKO, nie było podstaw do odmowy.

Postanowienie SKO zaskarżyło do WSA Stowarzyszenie Czysta Gmina Wspólnym Dobrem z Dąbka.

– Gdyby nie nasza walka i nasze odwołania kurniki dawno by już stały – mówi Barbara Jakubowska, prezes organizacji.

Prezes nie kryje zadowolenia z treści uzasadnienia i liczy na to, że inwestor ostatecznie wycofa się z budowy fermy w tym miejscu.

Z kolei wójt gminy Stupsk Jacek Świderski przyznaje, że wariant alternatywny byłby dużo mniej uciążliwy i gdyby był przedstawiony jako jedna z opcji od początku, wszyscy by się nad nim zastanowili.

O to, co teraz zamierza zrobić, zapytaliśmy inwestora Witolda Ludwińskiego.

– Jestem gotów zrezygnować z budowy kurników w Dąbku, ale pod warunkiem, że gmina, marszałek albo mieszczący się tam ośrodek, odkupią ode mnie grunty przeznaczone pod tę inwestycję. Oczekuję też zwrotu wszystkich kosztów, które przez lata ponosiłem, planując budowę fermy w tamtej lokalizacji – zaznacza przedsiębiorca.

Wyrok WSA nie jest prawomocny. Strony mogą złożyć od niego skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Niestety, nie udało nam się dowiedzieć czy Samorządowe Kolegium Odwoławcze zdecyduje się na ten ruch. Dzwoniąc do siedziby ciechanowskiego SKO usłyszeliśmy, że prezes Ewa Kwiatkowska-Szymak, ze względu na wyjazd służbowy, będzie nieosiągalna do przyszłego tygodnia, a wyłącznie ona może udzielić komentarza na ten temat.

Do sprawy wrócimy.

 

- R E K L A M A -
Viaadu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Mieszkanka
Mieszkanka
6 lat temu

Jakoś ja mieszkam w tej okolicy i nie ma potrzeby zaciągać szalika.owszem czasami zapach jest nieprzyjemny ale nie przesadzajmy mieszkamy na wsi i czy to z kurnikow czy od gospodarstw z krowami czy swiniami tez smierdzi.A bynajmniej dzięki takim inwestycjom ludzie maja szanse na prace.

oburzeni sąsiedzi kurników do 7iu km
oburzeni sąsiedzi kurników do 7iu km
6 lat temu

Z każdego m2 kurnika zostają wytwarzane gazy cieplarniane i pyłki, które pogarszają warunki życia sąsiadów (smród, który jest objawem występowania różnych gazów, choroby (dróg oddechowych, astmy, alergie) obniżenie komfortu życia, strata wartości gruntów, strata klientów w gospodarstwach agroturystycznych i wiele innych).
Aby zrekompensować te szkody, proponuję aby wprowadzić podatek gminny za każdy m2 farmy (fabryki kurczaka i indyka).
Z tych pieniędzy można by: pobudować chodniki, utwardzić drogi, chorym dopłacić do sanatorium lub leczenia. Generalnie, zachęcić nasze dzieci aby nie uciekały stąd.

Ewa
Ewa
6 lat temu

Już ud Modły jadąc autobusem trzeba szalik naciągnąć na nos – kurniki – amoniak – smród. Wokół Mławy w którą stronę by nie pojechał kurniki, kurniki i jeszcze raz kurniki.

Pozdrowienia z Ratusza
Pozdrowienia z Ratusza
6 lat temu

Panie Ludwinski, niech Pan nie dyskutuje, tylko BUDUJE.

t
t
6 lat temu

Po pierwsze działka została kupiona wiele lat temu za ułamek obecnej wartości, ceny gruntów rolnych poszły kilkakrotnie w górę, należy zatem uwzględnić tę różnicę przy wyliczaniu ewentualnych strat inwestora.
Po drugie każdego roku działka była wydzierżawiana za spore pieniądze (tylko w ostatnim stała bezużytecznie z woli właściciela), należałoby więc uwzględnić zysk za te wszystkie lata. Jeżeli po zsumowaniu wszystkich korzyści i porównaniu ich do wydatków związanych z planowaną inwestycją nadal wyjdzie, że inwestor stracił, to może mieć pretensje tylko do siebie – wiedział, że będzie sprzeciw, a mimo to ryzykował i latami brnął w kolejne koszty, nie licząc się z porażką, teraz oczekuje by inni zapłacili za jego błędy. Chciwość to straszna choroba…

Zainteresowany
Zainteresowany
6 lat temu

Panie Ludwiński jestem zainteresowany odkupieniem od Pana ziemi ale mam też warunki:
1- po takiej samej cenie jaką Pan zapłacił w tamtym okresie
2- zwrócę Panu wszystkie koszty ale Pan nam zwróci nasze koszty i zapłaci zadość uczynienie osobom które straciły na wartości ziemi tam gdzie Pan pobudował kurniki
Czyli co dogadani jesteśmy prawda ?

takiktos
takiktos
6 lat temu

Baczcie, a wystrzegajcie się wszelkiej chciwości, dlatego że nie od obfitości dóbr zależy czyjeś życie. I powiedział im podobieństwo: Pewnemu bogaczowi pole obfity plon przyniosło. I rozważał w sobie: Co mam uczynić, skoro nie mam już gdzie gromadzić plonów moich? I rzekł: Uczynię tak: Zburzę moje stodoły, a większe zbuduję i zgromadzę tam wszystko zboże swoje i dobra swoje. I powiem do duszy swojej: Duszo, masz wiele dóbr złożonych na wiele lat; odpocznij, jedz, pij, wesel się. Ale rzekł mu Bóg: Głupcze, tej nocy zażądają duszy twojej; a to, co przygotowałeś, czyje będzie? Tak będzie z każdym, który skarby gromadzi dla siebie, a nie jest w Bogu bogaty. I rzekł do uczniów swoich: Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się o życie swoje, co będziecie jedli, ani o ciało swoje, czym się przyodziewać będziecie. Życie bowiem jest czymś więcej niż pokarm, a ciało niż odzienie. (Ew. Łukasza 12:15-23, Biblia Warszawska

traktor, policja

Pijany traktorzysta po drodze wyrzucał puste puszki po piwie

1
2,5 promila alkoholu w organizmie miał traktorzysta złapany przez policję podczas jazdy ciągnikiem na terenie gminy Dzierzgowo. Zwrócił uwagę mundurowych nie tylko stylem jazdy,...
papierosy

44-letni obcokrajowiec przewoził nielegalny towar

0
44-letni obcokrajowiec wpadł podczas przewozu nielegalnego towaru. Za przestępstwo karno-skarbowe grożą mu 3 lata więzienia i wysoka grzywna. 44-letni obcokrajowiec przewoził nielegalny towar Płońscy kryminalni...
wojsko na granicy

Wojsko wraca na poligony pod Mławą?

0
Wojsko Polskie upomina się o swoje tereny w pobliżu Mławy i sąsiednich powiatów. Z uzyskanych nieoficjalnie informacji wynika, że tworzone są poligony wojskowe na...
Ludzie na finale WOŚP w Mławie

WOŚP Mława. Ostateczne rozliczenie

0
217 tysięcy 448,02 zł — to kwota, jaką zebrano w Mławie podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mławski sztab otrzymał informację z fundacji.  WOŚP...
 • Dom w Mławie. Alternatywa dla mieszkania w bloku.
  Dom w Mławie. Alternatywa dla mieszkania w bloku.
  Cena: 185 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Cena: 4 750 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronny dom idelany dla dwóch rodzin lub pod wynajem
  Przestronny dom idelany dla dwóch rodzin lub pod wynajem
  Cena: 780 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Mistrzostwo Mazowsza dla Oldboyów. Imperator górą

0
Za nami kolejna edycja piłkarskiego Joker Cup. Organizatorzy podzielili zmagania na dwie grupy wiekowe. Najpierw rywalizowali młodzi zawodnicy w turnieju tzw. dzikich drużyn. Natomiast...
ludzie przed kopcem Kościuszki

Mieszkańcy uczczą 229. rocznicę Powstania Kościuszkowskiego

0
Przy kopcu Kościuszki w Mławie w piątek 24 marca o godz. 12:00 mieszkańcy uczczą 229. rocznicę ogłoszenia aktu Powstania Kościuszkowskiego i oddadzą hołd bohaterom...
Obrazy nitką malowane

Obrazy nitką malowane

0
Mławska Galeria „13” zaprasza w piątek 24 marca na wernisaż wystawy pt. „Tańcowała igła z nitką”, gdzie zobaczyć będzie można prace wykonane haftem krzyżykowym...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wypadek na Warszawskiej

Karambol na Warszawskiej. Nowe ustalenia

5
Zderzenie 4 pojazdów, 3 osoby w szpitalu — to skutki karambolu na ulicy Warszawskiej w Mławie. O zdarzeniu informowaliśmy TUTAJ. Policja przekazuje nowe ustalenia.  Karambol...
Szambiarka

Skontrolują mieszkańców

8
Mławski ratusz zapowiada kontrole mieszkańców posiadających szamba na ścieki lub przydomowe oczyszczalnie. Chodzi o sposób pozbywania się nieczystości. Uwaga! Teraz nie wystarczy rachunek. Kontrolujący...
S7 Modlin - Czosnów, nowa organizacja ruchu na moście przez Wisłę

Ruch na ekspresowej S7 utrudniony

0
Ruch na ekspresowej S7 utrudniony. GDDKiA informuje, że w ciągu ekspresowej siódemki na moście w Zakroczymiu wyłączona z ruchu została jezdnia w kierunku Gdańska....
Agaszewska i Adamski multimedalistami. Druga runda ligi

Agaszewska i Adamski multimedalistami. Druga runda ligi

0
Na hali stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego rozegrano drugą w tym roku rundę Warszawskiej Ligi Biegowej. Na starcie nie zabrakło młodych reprezentantów, mławskiego Zawkrza. Trener...
- REKLAMA -
7
0
Przejdź do komentarzyx