sobota, 24 lutego 2024
naszamlawa.plWiadomościWitold Ludwiński: Jestem gotowy zrezygnować z budowy kurników w Dąbku, ale…
- REKLAMA -
 • Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Cena: 185 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka 1000 m2 przy ul. Nowowiejskiej w Mławie
  Działka 1000 m2 przy ul. Nowowiejskiej w Mławie
  Cena: 130 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
 • Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Przestronny dom z dwoma niezależnymi mieszkaniami
  Przestronny dom z dwoma niezależnymi mieszkaniami
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny trzykondygnacyjny dom w Mławie
  Przestronny trzykondygnacyjny dom w Mławie
  Cena: 650 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka w Mławie przy ul. Poziomkowej
  Działka w Mławie przy ul. Poziomkowej
  Cena: 269 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Kompleks działek budowlanych 1000m2 - 1534m2
  Kompleks działek budowlanych 1000m2 - 1534m2
  Cena: 130 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom na dużej 28-arowej działce, blisko centrum
  Dom na dużej 28-arowej działce, blisko centrum
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowe 3-pokojowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Nowe 3-pokojowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Cena: 2 200 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka inwestycyjna k. Mławy, pow. 2,22 ha
  Działka inwestycyjna k. Mławy, pow. 2,22 ha
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Turza Mała  / Kategoria:
 • Działka budowlana 1534 2 w Mławie przy ul Nowowiejskiej
  Działka budowlana 1534 2 w Mławie przy ul Nowowiejskiej
  Cena: 199 420 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…

Witold Ludwiński: Jestem gotowy zrezygnować z budowy kurników w Dąbku, ale…

-

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ciechanowie dopuściło się uchybień, rozpatrując wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na budowę kurników w Dąbku – wynika z uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

- R E K L A M A -

Wyrok zapadł 11 stycznia br., ale dopiero w tym tygodniu uzasadnienie dostarczono stronom. Zgodnie z nim SKO, procedując sprawę wydania decyzji na wniosek spółki „K.W. Ludwińscy”, zaniechało oceny wariantu alternatywnego przedsięwzięcia, złożonego przez inwestora w maju 2015 roku. Zakładał on przede wszystkim budowę 6 zamiast 8 kurników oraz hodowlę kur wylęgowych zamiast brojlerów.

Według sądu, SKO powinno w równym stopniu przeanalizować oba warianty, a nie tylko podstawowy i dokładnie je porównać, ostatecznie wybierając ten, który jest najkorzystniejszy dla środowiska.

Przypomnijmy. Kolegium decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę ośmiu kurników wydało 7 marca 2016 roku, niejako w zastępstwie wójta gminy Stupsk, który wcześniej dwukrotnie jej wydania odmówił. Wójt uwzględnił protesty mieszkańców gminy oraz pracowników i pacjentów Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku, znajdującego się kilometr od działek, na których ferma miałaby powstać. W ocenie SKO, nie było podstaw do odmowy.

Postanowienie SKO zaskarżyło do WSA Stowarzyszenie Czysta Gmina Wspólnym Dobrem z Dąbka.

– Gdyby nie nasza walka i nasze odwołania kurniki dawno by już stały – mówi Barbara Jakubowska, prezes organizacji.

Prezes nie kryje zadowolenia z treści uzasadnienia i liczy na to, że inwestor ostatecznie wycofa się z budowy fermy w tym miejscu.

Z kolei wójt gminy Stupsk Jacek Świderski przyznaje, że wariant alternatywny byłby dużo mniej uciążliwy i gdyby był przedstawiony jako jedna z opcji od początku, wszyscy by się nad nim zastanowili.

O to, co teraz zamierza zrobić, zapytaliśmy inwestora Witolda Ludwińskiego.

– Jestem gotów zrezygnować z budowy kurników w Dąbku, ale pod warunkiem, że gmina, marszałek albo mieszczący się tam ośrodek, odkupią ode mnie grunty przeznaczone pod tę inwestycję. Oczekuję też zwrotu wszystkich kosztów, które przez lata ponosiłem, planując budowę fermy w tamtej lokalizacji – zaznacza przedsiębiorca.

Wyrok WSA nie jest prawomocny. Strony mogą złożyć od niego skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Niestety, nie udało nam się dowiedzieć czy Samorządowe Kolegium Odwoławcze zdecyduje się na ten ruch. Dzwoniąc do siedziby ciechanowskiego SKO usłyszeliśmy, że prezes Ewa Kwiatkowska-Szymak, ze względu na wyjazd służbowy, będzie nieosiągalna do przyszłego tygodnia, a wyłącznie ona może udzielić komentarza na ten temat.

Do sprawy wrócimy.

 

- R E K L A M A -
Viaadu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Mieszkanka
Mieszkanka
7 lat temu

Jakoś ja mieszkam w tej okolicy i nie ma potrzeby zaciągać szalika.owszem czasami zapach jest nieprzyjemny ale nie przesadzajmy mieszkamy na wsi i czy to z kurnikow czy od gospodarstw z krowami czy swiniami tez smierdzi.A bynajmniej dzięki takim inwestycjom ludzie maja szanse na prace.

oburzeni sąsiedzi kurników do 7iu km
oburzeni sąsiedzi kurników do 7iu km
7 lat temu

Z każdego m2 kurnika zostają wytwarzane gazy cieplarniane i pyłki, które pogarszają warunki życia sąsiadów (smród, który jest objawem występowania różnych gazów, choroby (dróg oddechowych, astmy, alergie) obniżenie komfortu życia, strata wartości gruntów, strata klientów w gospodarstwach agroturystycznych i wiele innych).
Aby zrekompensować te szkody, proponuję aby wprowadzić podatek gminny za każdy m2 farmy (fabryki kurczaka i indyka).
Z tych pieniędzy można by: pobudować chodniki, utwardzić drogi, chorym dopłacić do sanatorium lub leczenia. Generalnie, zachęcić nasze dzieci aby nie uciekały stąd.

Ewa
Ewa
7 lat temu

Już ud Modły jadąc autobusem trzeba szalik naciągnąć na nos – kurniki – amoniak – smród. Wokół Mławy w którą stronę by nie pojechał kurniki, kurniki i jeszcze raz kurniki.

Pozdrowienia z Ratusza
Pozdrowienia z Ratusza
7 lat temu

Panie Ludwinski, niech Pan nie dyskutuje, tylko BUDUJE.

t
t
7 lat temu

Po pierwsze działka została kupiona wiele lat temu za ułamek obecnej wartości, ceny gruntów rolnych poszły kilkakrotnie w górę, należy zatem uwzględnić tę różnicę przy wyliczaniu ewentualnych strat inwestora.
Po drugie każdego roku działka była wydzierżawiana za spore pieniądze (tylko w ostatnim stała bezużytecznie z woli właściciela), należałoby więc uwzględnić zysk za te wszystkie lata. Jeżeli po zsumowaniu wszystkich korzyści i porównaniu ich do wydatków związanych z planowaną inwestycją nadal wyjdzie, że inwestor stracił, to może mieć pretensje tylko do siebie – wiedział, że będzie sprzeciw, a mimo to ryzykował i latami brnął w kolejne koszty, nie licząc się z porażką, teraz oczekuje by inni zapłacili za jego błędy. Chciwość to straszna choroba…

Zainteresowany
Zainteresowany
7 lat temu

Panie Ludwiński jestem zainteresowany odkupieniem od Pana ziemi ale mam też warunki:
1- po takiej samej cenie jaką Pan zapłacił w tamtym okresie
2- zwrócę Panu wszystkie koszty ale Pan nam zwróci nasze koszty i zapłaci zadość uczynienie osobom które straciły na wartości ziemi tam gdzie Pan pobudował kurniki
Czyli co dogadani jesteśmy prawda ?

takiktos
takiktos
7 lat temu

Baczcie, a wystrzegajcie się wszelkiej chciwości, dlatego że nie od obfitości dóbr zależy czyjeś życie. I powiedział im podobieństwo: Pewnemu bogaczowi pole obfity plon przyniosło. I rozważał w sobie: Co mam uczynić, skoro nie mam już gdzie gromadzić plonów moich? I rzekł: Uczynię tak: Zburzę moje stodoły, a większe zbuduję i zgromadzę tam wszystko zboże swoje i dobra swoje. I powiem do duszy swojej: Duszo, masz wiele dóbr złożonych na wiele lat; odpocznij, jedz, pij, wesel się. Ale rzekł mu Bóg: Głupcze, tej nocy zażądają duszy twojej; a to, co przygotowałeś, czyje będzie? Tak będzie z każdym, który skarby gromadzi dla siebie, a nie jest w Bogu bogaty. I rzekł do uczniów swoich: Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się o życie swoje, co będziecie jedli, ani o ciało swoje, czym się przyodziewać będziecie. Życie bowiem jest czymś więcej niż pokarm, a ciało niż odzienie. (Ew. Łukasza 12:15-23, Biblia Warszawska

Jazda bez uprawnień do kierowania będzie ich słono kosztować

0
Jazda bez uprawnień do kierowania będzie słono kosztować trzech mężczyzn, którzy zdecydowali się na przejażdżkę samochodami. Policjanci udaremnili im dalszą jazdę i sporządzili wnioski...

Muzyka Europy w Mławie

0
Muzyka Europy - wieczór muzyczny pod takim hasłem odbędzie się w Mławie w niedzielę 25 lutego o godzinie 18 w sali bursy szkolnej przy...

Zmarła Danuta Gastołek

0
Zmarła Danuta Gastołek, osoba znana w mławskim środowisku, twórcza i wszechstronna. Cechująca się ogromną empatią i talentami artystycznymi. Zmarła nagle 23 lutego 2024 roku.      Danuta...

Potrącił widłami podnośnika sąsiada na chodniku

0
Chciał pomóc sąsiadowi, doszło do groźnego wypadku. Podczas prac przy załadunku worków z nawozem, kierujący ciągnikiem potrącił stojącego na chodniku sąsiada. 63-letni mężczyzna, z...
 • Nowe 3-pokojowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Nowe 3-pokojowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Cena: 2 200 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka w Mławie przy ul. Poziomkowej
  Działka w Mławie przy ul. Poziomkowej
  Cena: 269 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Jak dobrać odpowiednią firmę SEO do skutecznych działań marketingowych? [SPONSOROWANE]

0
Wybór właściwej firmy SEO jest kluczowy dla powodzenia kampanii marketingowych w internecie. Aby podjąć odpowiednią decyzję, warto zwrócić uwagę na doświadczenie firmy SEO. Przejrzenie...

Powiedz “tak” profesjonalnym przychodniom medycznym w Skawinie [SPONSOROWANE]

0
Jako mieszkańcy małych miast często musimy udowadniać, że także u nas można znaleźć dobrze wyposażone placówki i kompetentny personel, np. lekarz w Skawinie –...

Przekręty na portalach sprzedażowych i w mediach społecznościowych

0
Przekręty na portalach sprzedażowych i w mediach społecznościowych. - Niemal każdego dnia, mławscy policjanci odnotowują kolejne oszustwa lub usiłowania oszustw. Przestępcy korzystają z ogłoszeń...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Pydyn odrabiał straty. Gołaszewski po raz pierwszy

1
Czwarty turniej tegorocznej odsłony Grand Prix w tenisie stołowym o puchar dyrektora Mławskiej Hali Sportowej przyciągnął na start rekordową liczbę uczestników. Do rywalizacji przystąpiło...

INTERMARCHE ZOSTAJE W MŁAWIE [SPONSOROWANE]

0
INTERMARCHE zostaje w Mławie. Co się dzieje w sklepie? Wprowadzane są ulepszenia z myślą o klientach. Według zasady: NOWOCZESNY HANDEL W MŁAWIE - SPRAWDZONY...

Szukasz miejsca na konferencję lub szkolenie w Warszawie? Wybierz AirHotel! [SPONSOROWANE]

0
Planując udane spotkanie biznesowe, wybór odpowiedniej sali konferencyjnej odgrywa kluczową rolę. W tętniącej życiem Warszawie istnieje wiele miejsc, które mogą spełnić oczekiwania nawet najbardziej...

Kierowcy stracili prawo jazdy

0
Kierowcy stracili prawo jazdy, podczas nadzoru, prowadzonego przez grupę SPEED, na terenie gmin Strzegowo i Wiśniewo. W terenie zabudowanym jechali z prędkością ponad 100...
- REKLAMA -
7
0
Przejdź do komentarzyx