czwartek, 25 lipca 2024
naszamlawa.plWiadomościWielki i nowy park u sąsiadów
- REKLAMA -
 • Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
  Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
  Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  Cena: 380 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
 • Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Cena: 163 800 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Cena: 3 100 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Cena: 150 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Wielki i nowy park u sąsiadów

-

Nowy park miejski przy ul. Augustiańskiej w Ciechanowie został oddany mieszkańcom. Wybudowany od podstaw ogólnodostępne miejsce rekreacji ma ok. 3 ha.

- R E K L A M A -

 

Zakończyły się prace budowlane, wykonano wszystkie nasadzenia. Teren został oświetlony, zamontowano elementy małej architektury i automatyczne nawadnianie. Przy parku wybudowano parking. Nasadzenia uzupełniło 76 drzew zasadzonych przez ojców dla ich nowo narodzonych dzieci.

Teren, na którym powstał park, był wcześniej niezagospodarowany, stanowił miejsce nielegalnego podrzucania odpadów.

Miasto stworzyło nową przestrzeń zieloną, która poza walorami rekreacyjnymi i wypoczynkowymi, pełnić będzie też ważne funkcje ekologiczne i hydrologiczne. Jest przedłużeniem ciągu zieleni, którą wzdłuż rzeki Łydyni tworzą park J. Dąbrowskiego i park M. Konopnickiej. W parku przy ul. Augustiańskiej mieszkańcy będą mogli wypoczywać i uprawiać sport. Wybudowane zostały ciągi komunikacyjne służące zarówno pieszym, jak i rowerzystom. Sieć ścieżek ma powierzchnię blisko 2 tys. m2.

Łącznie na terenie parku posadzono blisko 500 drzew. Jego ozdobą jest 14 charakterystycznych drzew o wyjątkowym pokroju bądź ozdobnych liściach, które stanowią ciekawą kolekcję dendrologiczną.

Utworzono 4 koliste klomby obsadzone bylinami i trawami. Klomby i kępy o łącznej powierzchni ponad 3 tys. m2 wykonywano tak, jak było to praktykowane w parkach XIX-wiecznych. Każdy klomb otacza inna odmiana drzew liściastych – o różnym pokroju oraz kolorze liści. Na środku każdego z klombów posadzono pojedyncze drzewa soliterowe (iglaste oraz liściaste) o atrakcyjnym wizualnie pokroju.

W nowym parku miejskim znajduje się część zieleni urządzonej oraz część naturalnej, która została uporządkowana. Zastosowane nasadzenia i ich rozmieszczenie zostały dobrane w taki sposób, aby zapewnić różnorodność biologiczną oraz atrakcyjną formę wizualną.

Zasiano ponad 20 tys. m2 powierzchni trawiastej, na której wyznaczono kępy z roślin kwitnących. Aby zapewnić dobre warunki wzrostu roślin, na terenie parku zamontowano automatyczne nawodnienie. Pozwoli też na zmniejszenie nakładu prac związanych z podlewaniem i pielęgnacją.

Pierwsza część nasadzeń została wykonana jesienią ubiegłego roku. Pozostałe uzupełniono wiosną tego roku.

W dniu otwarcia parku 76 drzew na jego terenie zasadzili młodzi ojcowie mieszkający w Ciechanowie i panowie, których dzieci mają meldunek w mieście. Nowe drzewa, które wzbogaciły nasadzenia przy ul. Augustiańskiej to dęby, klony i modrzewie o wysokości od 70 cm do 2 m. Przy nowych drzewach stawiane są tabliczki z imieniem i nazwiskiem dziecka oraz datą jego urodzenia. Działki, na których rosną zasadzone w ubiegłych latach przez ojców drzewa znajdują się w sąsiedztwie parku.

Na wykonanie nasadzeń zieleni miasto pozyskało 200 tys. zł z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Przy parku znajduje się parking z 47 miejscami postojowymi, wśród których 3 są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Cykliści mogą skorzystać ze stojaków na rowery.

Wzdłuż ciągów komunikacyjnych zamontowano elementy małej architektury – teren wyposażono w 25 ławek oraz kosze na odpady. Park wzbogaciły też nowoczesne pergole na pnącza.

Zagospodarowywany przez miasto teren oświetlono – zamontowanych zostało 9 latarni elektrycznych oraz 26 energooszczędnych latarni fotowoltaicznych wykorzystujących energię słoneczną.

– To już drugi miejski park, który stworzyliśmy od podstaw. Efekty tego przedsięwzięcia będą procentowały przez wiele lat, służąc mieszkańcom w różnym wieku. Nie poprzestaniemy na tym. Już teraz pracujemy nad kolejnymi ekologicznymi inwestycjami na najbliższe lata – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

W planach miasta jest realizacja kolejnych przedsięwzięć, które jeszcze bardziej urozmaicą nową przestrzeń zieloną.

– W parku ma powstać ekologiczny, owocowo–ziołowy Ogród Społeczny, który będzie mógł być użytkowany przez wszystkich mieszkańców Ciechanowa. Będzie stanowił przyjazną przestrzeń, służącą nie tylko jako miejsce spotkań, ale również dla celów edukacyjnych. Nie tylko nowy miejski park przy ul. Augusiańskiej zmieni oblicze tej części miasta. W bezpośrednim sąsiedztwie nowego terenu zielonego miasto planuje odnowić targowisko przy ul. Płońskiej. Nowy budynek handlowo-usługowy o powierzchni ok. 1800 m2, w którego wnętrzu powstanie częściowo zadaszony otwarty plac targowy, też będzie miał charakter ekologiczny. Poza nasadzeniami drzew, krzewów i kwiatów stworzony zostanie zielony dach, kompleks zasili energia słoneczna, a miejsca parkingowe przepuszczą wodę do gruntu – informuje Paulina Rybczyńska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanów.

Ponadto jeszcze w tym roku w Ciechanowie powstaną kolejne strefy zielone, które poprawią estetykę i mikroklimat innych części miasta.

– Przy ul. Parkowej nasadzone będą róże marathon, wykonane zostaną kolejne nasadzenia drzew, na ekranach akustycznych przy ul. Armii Krajowej, ul. J. Fetlińskiej oraz al. Niepodległości zasadzone będą zielone pnącza. Oblicze zmieni też skwer T. Kościuszki. Miasto pozyskało na realizację wymienionych inicjatyw 200 tys. zł z budżetu Mazowsza – dodaje Paulina Rybczyńska.

 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
mławianka
mławianka
3 lat temu

A u nas 18 drzew mają zasadzić (ul. Leszczyńskiego) i już nazywają to parkiem – przecież to tylko większy skwer te 18 drzew. Nikt nawet nie wspomina o tym jaka to powierzchnia tego parku, bo pewnie wstyd.
No cóż Ciechanów ma rozmach, dba o mieszkańców, a nie tylko o deweloperów.
Jakby Mława miała taki teren w swoich zasobach to od razu powstałoby blokowisko…, no może kolejna galeria z wybetonowanym placem dookoła.
No cóż… Ciechanów ma gospodarza miasta, a Mława nie.

ten typ
ten typ
Odpowiedź do  mławianka
3 lat temu

raczej kolejny park handlowy

Dynamo lepiej kręciło. Chmielewski goni Jeziorskiego

0
O takiej kolejce mogli sobie tylko pomarzyć reprezentanci Czarnej Elki. Sami nie mieli problemów z sięgnięciem po komplet punktów. Z kolei najgroźniejsi konkurenci w...

Pogoda dla Mławy na najbliższy czas

0
W najbliższy weekend zapowiada się bardzo dynamiczna pogoda dla Mławy i okolic . Jeszcze dziś w czwartek 25 lipca i jutro w piątek będzie...

Niebezpiecznie nad wodą

0
Tylko minioną niedzielę w Polsce utonęło 10 osób w samym lipcu 64 a w czerwcu 52 osoby. To są wstępne statystyki Policji, a może...

Informacje z Mazowsza 69 [SPONSOROWANE]

0
W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Informacje z Mazowsza" mówimy m.in. o programie edukacyjnym „Bezpiecznie nad wodą”, pilotażowym programie badania lokalnych zdolności energetycznych, otwartym...
 • Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
  Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
  Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Cena: 3 100 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Zagrali dla Liwii. Joker wicemistrzem, Patryk ze statuetką

0
Reprezentanci Jokera zaliczyli udany występ w charytatywnym meczu turnieju piłki nożnej Oldboyów +35 o puchar starosty powiatu działdowskiego. W stawce dziesięciu ekip sięgnęli po...

Małe dziecko wypadło z okna

0
DZIECKO WYPADŁO Z I PIĘTRA BUDYNKU. TRAFIŁO DO SZPITALA Do nieszczęśliwego zdarzenia z udziałem 3-letniego dziecka doszło w Działdowie. Dziewczynka wypadła z I piętra restauracji...

Peleton w obiektywie Jakubowskiego

0
Przeprowadzony we wtorek 23 lipca na drogach powiatu mławskiego 34 wyścig kolarski Memoriał A. Trochanowskiego zwyciężył -Mistrz Polski w Kolarstwie Szosowym 22/23. Zawodnik drużyny...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Trzymasz donice z kwiatami na balkonie, uważaj na mandat

0
Dekorowanie balkonów donicami z żywymi kwiatami takimi jak: pelargonie, begonie, petunie, bratki, lawenda czy mięta może skończyć się mandatem. Uprawiając je, trzeba uważać, by nie...

Oszukują na wakacyjne apartamenty

0
Wakacje w pełni. Uwaga, oszukują na wakacyjne apartamenty. Uważajmy na nieprawdziwe oferty i „super okazje”, które mogą okazać się kosztowne. Umieszczają w Internecie na...

Międzynarodowy Wyścig Kolarski. Harmonogram

0
W Mławie już jutro 23 lipca odbędzie się Międzynarodowy Wyścig Kolarski 34. To Memoriał Andrzeja Trochanowskiego, w którym udział weźmie ponad 160 zawodników z...

Student idzie do wakacyjnej pracy. Co z ZUS?

0
Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają studentów na umowę zlecenia nie tylko w wakacje, ale i przez cały rok. Tym bardziej że za studenta do ukończenia...
- REKLAMA -
2
0
Przejdź do komentarzyx