piątek, 21 czerwca 2024
naszamlawa.plKulturaWiedziałem, że tej nocy zmienił się świat
- REKLAMA -
 • Przytulne i dwustronne M3 z dwoma balkonami
  Przytulne i dwustronne M3 z dwoma balkonami
  Cena: 420 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Cena: 150 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Teren inwestycyjny 2,22 ha + zabudowania k. Mławy
  Teren inwestycyjny 2,22 ha + zabudowania k. Mławy
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Turza Mała  / Kategoria:
 • Działka rolna pow. 1,70 ha - Wiśniewko
  Działka rolna pow. 1,70 ha - Wiśniewko
  Cena: 70 000 zł  / Miejscowość: Wiśniewko  / Kategoria:
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
  Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
  Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Józefowo  / Kategoria:
 • Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
  Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
  Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Efektowne mieszkanie na nowym osiedlu w Mławie
  Efektowne mieszkanie na nowym osiedlu w Mławie
  Cena: 470 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
  Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
  Cena: 890 000 zł  / Miejscowość: Dalnia  / Kategoria:
 • Dom z reprezentacyjnym ogrodem w Szydłowie
  Dom z reprezentacyjnym ogrodem w Szydłowie
  Cena: 1 200 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:

Wiedziałem, że tej nocy zmienił się świat

-

– Matka płakała, ja nie wiem kiedy zmęczony emocjami poszedłem spać – tak Robert Bierwiaczonek – ówczesny nastoletni mieszkaniec wieży telewizyjnej pod Mławą – relacjonuje noc z 12 na 13 grudnia 1981 r. ogłoszenia stanu wojennego.

- R E K L A M A -

 

Relacja świadka wydarzeń ukazuje nastroje społeczne, niepewność jutra, niepokój o zdrowie i życie.

– Stacja Linii Radiowych w Szydłówku pod Mławą. W Mławie zwana popularnie wieżą telewizyjną. Tutaj zastał mnie stan wojenny, no bo niby gdzie skoro tu mieszkałem. 12 grudnia 1981 sobota. Lubiłem soboty, bo mogłem obejrzeć film zagraniczny po dzienniku telewizyjnym (oczywiście nie każdy) i iść spać dopiero o 22.00 co dla trzynastolatka było nie lada przywilejem. Wieża stoi na blisko hektarowej ogrodzonej płotem z drutem kolczastym działce. O północy ktoś dzwoni do bramy. To było normalne. Pewnie któryś z okolicznych rolników po weterynarza, pogotowie albo milicję. Na wieży był jedyny telefon od Trzcianki Kolonii po Szydłówek i Cegielnię, przy którym był ktoś w nocy, czasami przychodził ktoś z Żarnówki. Pożary zgłaszaliśmy sami, bo z wieży było widać w promieniu kilku kilometrów gdzie stodoła czy stóg się fajczy – wspomina Robert Bierwiaczonek.

Brama została sforsowana

– Ojciec wstaje, ubiera się, aby iść do bramy zobaczyć kto potrzebuje pomocy. W słabym świetle lampy przy bramie widać ciężarowy samochód kryty plandeką i drugi mniejszy. Jacyś ludzie. Zanim ojciec się ubrał i wyszedł, brama została sforsowana i usłyszeliśmy łomot do drzwi wieży. Rozlegają się głośnie rozmowy i krzyki, jakich nigdy nie było gdy ktoś przychodzi dzwonić po pomoc, jacyś ludzie biegają pod moim oknem, więc budzę się i ja. Za chwilę rumor rozlewa się po budynku, mieszkamy na pierwszym piętrze, słyszę go pode mną i nade mną. Klatka schodowa z dziwnymi schodami, takie jak na strych w chłopskiej chałupie tylko ze stali i betonu, hula wiatr, wszystko widać i słychać. Na partnerze jakiś facet głośnym ostrym głosem, krótkimi słowami mówi do mojego ojca i jeszcze jakiegoś faceta – „pan i pan odpowiadacie głową za obiekt.” Matka w płacz. Dostrzegam, że pod moim oknem chodzą żołnierze, już wiem, że ci wszyscy ludzie to wojsko, tylko nie wiem, co się dzieje. Rumor coraz większy, po obiekcie biega prawie dwudziestu żołnierzy, każdy z kałachem z ostrą amunicją. Ojciec za nimi, starając się uchronić poszczególne piętra i budynki przed brutalnością wtargnięcia tego niespodziewanego, nieprzewidywalnego żywiołu, a nie raz po to, żeby sobie po prostu krzywdy nie zrobili (gdyby na przykład zechcieli sprawdzić jakie płyny są zmagazynowane w szklanych gąsiorach w kwasowni). Weszli wszędzie, pozrywali wszystkie plomby, nie było dla nich żadnych zabezpieczeń, żadnych drzwi, czego ojciec nie zdążył otworzyć, a drzwi nie były stalowe, wchodzili z buta, jakby nie myśleli. Wszystko, wszystkie budynki, od dołu do góry, od bunkrów z ropą do Neku (sali nadawczej na najwyższej zabudowanej kondygnacji wieży). Hala agregatów prądotwórczych, rozdzielnia elektryczna, akumulatorownia, kwasownia, wpadli nawet do wiecznie zamkniętej i zaplombowanej hali, w której na stalowych kozłach, uniesiony nad ziemią tak, aby opony nie dotykały betonu, stał i czekał na wojnę z zachodem wojskowy STAR, wypucowany, wypolerowany, nasmarowany, natłuszczony i zatankowany samochód radiolokacji – opowiada.

Matka płakała, ja nie wiem kiedy zmęczony emocjami poszedłem spać.

– Nie pamiętam czy Ojciec tej nocy wrócił do mieszkania, prawie całą spędził na Neku. Nek to było serce wieży, sala nadawcza, sala przemienników. Nazywała się tak od nazwy japońskiego producenta urządzeń, które tam stały. NEC Nippon Electric Company obecnie NEC Corporation. Od ściany do ściany, dziesiątki wąskich szaf, blado morskich, każda o podstawie 30 na 30 cm i wysokich na dwa dwadzieścia, takie aluminiowe słupki zestawione w baterie po kilkanaście sztuk i na każdym jedynie logo NEC i rzędy kolorowych lampek nad głową. Chodziło się między tymi bateriami jak korytarzami. Z każdej baterii wychodziły czarne falowody o przekroju ramienia i przed sufit i całą wieżę biegły każdy do swojej anteny na szczycie. Na ścianach filtry i uzdatniacze powietrza, pompy tłoczyły je do falowodów. Wszystko to sterylne, błyszczące, pachnące nowością, szumiało, świeciło małymi lampkami (wtedy nawet Japończycy nie znali diod świecących) było przyjemnie ciepłe i bardzo cenne, kupione za gierkowe pożyczki. Matka płakała, ja nie wiem kiedy zmęczony emocjami poszedłem spać – wspomina.

Wiedziałem, że tej nocy zmienił się świat

– Rano wstałem na Teleranek i nie było dla mnie jakimś wielkim zaskoczeniem, że go nie było, wiedziałem, że tej nocy zmienił się świat i nic już nie będzie takie samo. Do matki przyszli młodzi żołnierze czy nie ma jakichś opatrunków, przygotowała, co miała, w domowej apteczce jest tego zawsze mniej, niż by oczekiwało dwudziestu żołnierzy. Dumny i ciekawy poszedłem zanieść te opatrunki, to było moje pierwsze wyjście z mieszkania, rekonesans po gorącej nocy, wyjście na „mój teren” który w nocy zajęli „obcy”. Na parterze było pomieszczenie rezerwowe (tak się nazywało), było tam wszystko, złożone jakieś niepotrzebne graty, jakieś stoły warsztatowe, tablice z narzędziami, stosy wielkich skrzyń drewnianych po dostarczonych urządzeniach. Już wiem, że nocny rumor był spowodowany opróżnianiem tego pomieszczenia z gratów. Teraz od ściany do ściany było zastawione kanadyjkami – żołnierskimi łóżkami, tak ciasno, że do tych łóżek można było się dostać tylko od szczytu w nogach. Myślę „znaczy, zostają”. Już wiem, że dla mnie, trzynastolatka, zaczyna się przygoda życia. Na kilku łóżkach siedzą żołnierze, mają zakrwawione dłonie, przez całą noc w zmarzniętej ziemi wykopali saperkami cztery szczeliny przeciwlotnicze. Daję im opatrunki od matki, są wdzięczni, ale i tak wyrzucają mnie z mojej ciemni fotograficznej, którą ojciec urządził na drugi piętrze w małym pomieszczeniu przy kwasowni, zamienili ją na magazyn broni i amunicji. Było to dotkliwsze niż brak Teleranka – opowiada pan Robert.

Pijany oficer groził bronią mojej matce

– Wojsko zostało na wieży ponad rok. Początkowo służba zasadnicza młode chłopaki całej Polski, z którymi się dogadywałem, później rezerwiści, często z okolicy, z którymi zaczęły się problemy. To jak pijany oficer groził bronią mojej matce, jak ukradli ropę z bunkra, ale też jak pomogli mi uratować wielką bardzo drogą japońską antenę, którą niechcący podpaliłem, to już są historie na inną opowieść – kończy swoją relację.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
aryan patriot
aryan patriot
2 lat temu

Dopóki w polsce nie będzie rządzić prawdziwa narodowa prawica która przywróci krew i honor białego człowieka dopóty będziemy tylko pacynkami w wielkiej grze międzynarodowego ż***stwa i ich lewackich g***jadów.

Edek
Edek
3 lat temu

I to jest historia z tajemniczej wieży nad miastem.

Piotr1
Piotr1
3 lat temu

dużo się nie zmieniło, płynne przejecie władzy pod fałszywą flagą przez pociotów [WYMODEROWANO] zPRLU, młodzi nadal zapisują się do LEWICY . Nie o takom Polskę walczyli

Wakacje czas zacząć!

0
Wakacje czas zacząć! Uczniowie i nauczyciele uroczyście świętowali dziś 21 czerwca zakończenie roku szkolnego 2023/2024.   Wszystkie szkoły w Mławie i na terenie naszego powiatu...

Uwaga na burze z gradem

0
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej — Państwowy Instytut Badawczy ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi, od 21 czerwca od godziny 22:00 do 22 czerwca do...

Darmowe seanse w Kinie Kosmos

0
W Kinie Kosmos w Mławie w najbliższy weekend zaplanowano darmowe seanse filmu pt. "LORET. LEŚNIK Z CHARAKTEREM". Obraz filmowy został zrealizowany w ramach obchodów 100-lecia...

Dublety na wyjeździe i u siebie. Zagrożona Konopianka

0
Pierwotnie ligę okręgową miał opuścić tylko jeden, najgorszy w zestawieniu zespół. Jednak sytuacja w wyższych szczeblach rozgrywkowych może sprawić, że liczba spadkowiczów ulegnie zwiększeniu. W...
 • Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Cena: 150 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:

„Wakacje z WOT” w 5 Mazowieckiej Brygadzie

0
Ruszają "Wakacje z WOT" w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Pierwsza tura szkolenia podstawowego i wyrównawczego rozpoczyna się w najbliższą sobotę - 22 czerwca. "Wakacje...

Kontrole przejść w Mławie nowoczesnym systemem kamer

5
Mławska policja kontrolowała przejścia dla pieszych z wykorzystaniem mobilnego systemu kamer ICam. W ciągu kilku godzin ujawniono 20 różnych wykroczeń. Kontrole przejść w Mławie nowoczesnym...

Za to przewinienie 25-latkowi grozi długoletnie więzienie

0
25-letni mieszkaniec powiatu mławskiego miał cztery sądowe zakazy kierowania pojazdami. Grozi mu wysoka grzywna oraz wieloletnia kara pozbawienia wolności, ale dopiero po tym jak...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Osiedle Naturalnie I w Mławie – komfort i estetyka na wyciągnięcie ręki [SPONSOROWANE]

0
Osiedle Naturalnie I w Mławie to nowa inwestycja firmy Novdom, która przyciąga uwagę swoją nowoczesną architekturą i starannie zaprojektowanymi przestrzeniami. To miejsce, gdzie można...

Dziecko traciło przytomność. Policyjna eskorta do szpitala

6
Chłopiec tracił przytomność. Policyjna eskorta chorego dziecka do szpitala. Policjanci z mławskiego wydziału ruchu drogowego eskortowali audi, którym rodzice wieźli do szpitala w Ciechanowie...

100-lecie Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Dwukoły

0
Nadleśnictwo Dwukoły zorganizowało obchody setnej rocznicy utworzenia Lasów Państwowych. Rozpoczęły się mszą świętą w kościele Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie-Osadzie. 100-lecie Lasów...

Rezerwy nie dały rady. Awans uciekł w ostatniej kolejce

1
Dobiegł końca sezon na A-klasowych boiskach. Niestety rezerwom Mławianki nie udało zrealizować ambitnego celu jakim był awans do ligi okręgowej. W ostatnim meczu polegli...
- REKLAMA -
3
0
Przejdź do komentarzyx