niedziela, 03 grudnia 2023
naszamlawa.plKulturaWiedziałem, że tej nocy zmienił się świat
- REKLAMA -
 • Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Cena: 518 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
 • Dom w ścisłym centrum Mławy
  Dom w ścisłym centrum Mławy
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • 2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Żurominek  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Wiedziałem, że tej nocy zmienił się świat

-

– Matka płakała, ja nie wiem kiedy zmęczony emocjami poszedłem spać – tak Robert Bierwiaczonek – ówczesny nastoletni mieszkaniec wieży telewizyjnej pod Mławą – relacjonuje noc z 12 na 13 grudnia 1981 r. ogłoszenia stanu wojennego.

- R E K L A M A -

 

Relacja świadka wydarzeń ukazuje nastroje społeczne, niepewność jutra, niepokój o zdrowie i życie.

– Stacja Linii Radiowych w Szydłówku pod Mławą. W Mławie zwana popularnie wieżą telewizyjną. Tutaj zastał mnie stan wojenny, no bo niby gdzie skoro tu mieszkałem. 12 grudnia 1981 sobota. Lubiłem soboty, bo mogłem obejrzeć film zagraniczny po dzienniku telewizyjnym (oczywiście nie każdy) i iść spać dopiero o 22.00 co dla trzynastolatka było nie lada przywilejem. Wieża stoi na blisko hektarowej ogrodzonej płotem z drutem kolczastym działce. O północy ktoś dzwoni do bramy. To było normalne. Pewnie któryś z okolicznych rolników po weterynarza, pogotowie albo milicję. Na wieży był jedyny telefon od Trzcianki Kolonii po Szydłówek i Cegielnię, przy którym był ktoś w nocy, czasami przychodził ktoś z Żarnówki. Pożary zgłaszaliśmy sami, bo z wieży było widać w promieniu kilku kilometrów gdzie stodoła czy stóg się fajczy – wspomina Robert Bierwiaczonek.

Brama została sforsowana

– Ojciec wstaje, ubiera się, aby iść do bramy zobaczyć kto potrzebuje pomocy. W słabym świetle lampy przy bramie widać ciężarowy samochód kryty plandeką i drugi mniejszy. Jacyś ludzie. Zanim ojciec się ubrał i wyszedł, brama została sforsowana i usłyszeliśmy łomot do drzwi wieży. Rozlegają się głośnie rozmowy i krzyki, jakich nigdy nie było gdy ktoś przychodzi dzwonić po pomoc, jacyś ludzie biegają pod moim oknem, więc budzę się i ja. Za chwilę rumor rozlewa się po budynku, mieszkamy na pierwszym piętrze, słyszę go pode mną i nade mną. Klatka schodowa z dziwnymi schodami, takie jak na strych w chłopskiej chałupie tylko ze stali i betonu, hula wiatr, wszystko widać i słychać. Na partnerze jakiś facet głośnym ostrym głosem, krótkimi słowami mówi do mojego ojca i jeszcze jakiegoś faceta – „pan i pan odpowiadacie głową za obiekt.” Matka w płacz. Dostrzegam, że pod moim oknem chodzą żołnierze, już wiem, że ci wszyscy ludzie to wojsko, tylko nie wiem, co się dzieje. Rumor coraz większy, po obiekcie biega prawie dwudziestu żołnierzy, każdy z kałachem z ostrą amunicją. Ojciec za nimi, starając się uchronić poszczególne piętra i budynki przed brutalnością wtargnięcia tego niespodziewanego, nieprzewidywalnego żywiołu, a nie raz po to, żeby sobie po prostu krzywdy nie zrobili (gdyby na przykład zechcieli sprawdzić jakie płyny są zmagazynowane w szklanych gąsiorach w kwasowni). Weszli wszędzie, pozrywali wszystkie plomby, nie było dla nich żadnych zabezpieczeń, żadnych drzwi, czego ojciec nie zdążył otworzyć, a drzwi nie były stalowe, wchodzili z buta, jakby nie myśleli. Wszystko, wszystkie budynki, od dołu do góry, od bunkrów z ropą do Neku (sali nadawczej na najwyższej zabudowanej kondygnacji wieży). Hala agregatów prądotwórczych, rozdzielnia elektryczna, akumulatorownia, kwasownia, wpadli nawet do wiecznie zamkniętej i zaplombowanej hali, w której na stalowych kozłach, uniesiony nad ziemią tak, aby opony nie dotykały betonu, stał i czekał na wojnę z zachodem wojskowy STAR, wypucowany, wypolerowany, nasmarowany, natłuszczony i zatankowany samochód radiolokacji – opowiada.

Matka płakała, ja nie wiem kiedy zmęczony emocjami poszedłem spać.

– Nie pamiętam czy Ojciec tej nocy wrócił do mieszkania, prawie całą spędził na Neku. Nek to było serce wieży, sala nadawcza, sala przemienników. Nazywała się tak od nazwy japońskiego producenta urządzeń, które tam stały. NEC Nippon Electric Company obecnie NEC Corporation. Od ściany do ściany, dziesiątki wąskich szaf, blado morskich, każda o podstawie 30 na 30 cm i wysokich na dwa dwadzieścia, takie aluminiowe słupki zestawione w baterie po kilkanaście sztuk i na każdym jedynie logo NEC i rzędy kolorowych lampek nad głową. Chodziło się między tymi bateriami jak korytarzami. Z każdej baterii wychodziły czarne falowody o przekroju ramienia i przed sufit i całą wieżę biegły każdy do swojej anteny na szczycie. Na ścianach filtry i uzdatniacze powietrza, pompy tłoczyły je do falowodów. Wszystko to sterylne, błyszczące, pachnące nowością, szumiało, świeciło małymi lampkami (wtedy nawet Japończycy nie znali diod świecących) było przyjemnie ciepłe i bardzo cenne, kupione za gierkowe pożyczki. Matka płakała, ja nie wiem kiedy zmęczony emocjami poszedłem spać – wspomina.

Wiedziałem, że tej nocy zmienił się świat

– Rano wstałem na Teleranek i nie było dla mnie jakimś wielkim zaskoczeniem, że go nie było, wiedziałem, że tej nocy zmienił się świat i nic już nie będzie takie samo. Do matki przyszli młodzi żołnierze czy nie ma jakichś opatrunków, przygotowała, co miała, w domowej apteczce jest tego zawsze mniej, niż by oczekiwało dwudziestu żołnierzy. Dumny i ciekawy poszedłem zanieść te opatrunki, to było moje pierwsze wyjście z mieszkania, rekonesans po gorącej nocy, wyjście na „mój teren” który w nocy zajęli „obcy”. Na parterze było pomieszczenie rezerwowe (tak się nazywało), było tam wszystko, złożone jakieś niepotrzebne graty, jakieś stoły warsztatowe, tablice z narzędziami, stosy wielkich skrzyń drewnianych po dostarczonych urządzeniach. Już wiem, że nocny rumor był spowodowany opróżnianiem tego pomieszczenia z gratów. Teraz od ściany do ściany było zastawione kanadyjkami – żołnierskimi łóżkami, tak ciasno, że do tych łóżek można było się dostać tylko od szczytu w nogach. Myślę „znaczy, zostają”. Już wiem, że dla mnie, trzynastolatka, zaczyna się przygoda życia. Na kilku łóżkach siedzą żołnierze, mają zakrwawione dłonie, przez całą noc w zmarzniętej ziemi wykopali saperkami cztery szczeliny przeciwlotnicze. Daję im opatrunki od matki, są wdzięczni, ale i tak wyrzucają mnie z mojej ciemni fotograficznej, którą ojciec urządził na drugi piętrze w małym pomieszczeniu przy kwasowni, zamienili ją na magazyn broni i amunicji. Było to dotkliwsze niż brak Teleranka – opowiada pan Robert.

Pijany oficer groził bronią mojej matce

– Wojsko zostało na wieży ponad rok. Początkowo służba zasadnicza młode chłopaki całej Polski, z którymi się dogadywałem, później rezerwiści, często z okolicy, z którymi zaczęły się problemy. To jak pijany oficer groził bronią mojej matce, jak ukradli ropę z bunkra, ale też jak pomogli mi uratować wielką bardzo drogą japońską antenę, którą niechcący podpaliłem, to już są historie na inną opowieść – kończy swoją relację.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
aryan patriot
aryan patriot
1 rok temu

Dopóki w polsce nie będzie rządzić prawdziwa narodowa prawica która przywróci krew i honor białego człowieka dopóty będziemy tylko pacynkami w wielkiej grze międzynarodowego ż***stwa i ich lewackich g***jadów.

Edek
Edek
2 lat temu

I to jest historia z tajemniczej wieży nad miastem.

Piotr1
Piotr1
2 lat temu

dużo się nie zmieniło, płynne przejecie władzy pod fałszywą flagą przez pociotów [WYMODEROWANO] zPRLU, młodzi nadal zapisują się do LEWICY . Nie o takom Polskę walczyli

Pani Aniela Staszewska obchodziła 100. urodziny

0
Jubileusz 100. urodzin 29 listopada 2023 r. obchodziła Pani Aniela Staszewska z Wróblewa w Gminie Radzanów. Mieszkanka gminy Radzanów miała w dniu urodzin niezwykłych...

Mławianka oddała oszustom wszystkie pieniądze i biżuterię

0
76-letnia mieszkanka Mławy oddała oszustom wszystkie pieniądze i biżuterię. Straciła ponad 40 tysięcy złotych. Podała także oszustom swoje szczegółowe dane osobowe.   Mławianka oddała oszustom wszystkie...

Lodowisko w budowie [ZDJĘCIA]

1
Trwają prace nad budową lodowiska w Mławie. Kryty obiekt ma powstać jeszcze w grudniu i będzie czynny sezonowo.    Mławianie z niecierpliwością czekają na lodowisko w...

Mławski ogród świateł [FILM I ZDJĘCIA]

1
Mławski ogród świateł już działa. W parku miejskim w Mławie 1 grudnia o godzinie 16 rozbłysły światła na ozdobnych instalacjach w różnych kształtach.    Mławski ogród...
 • Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Z OSTATNIEJ CHWILI. Paraliż na kolei. Podróżni utknęli w pociągach

1
Paraliż na kolei. Ruch pociągów wstrzymany. Mieszkańcy Mławy utknęli w pociągach Kolei Mazowieckich, które stoją na stacjach. Informują o poważnych problemach.    Z OSTATNIEJ CHWILI. Paraliż...

Intensywne opady śniegu. Zacznie się w piątek

0
Uwaga. Intensywne opady śniegu. Zacznie się w piątek. Miejscami ma spaść nawet pół metra śniegu. Najwięcej popada w Karpatach nawet 40-50 cm śniegu. Porządnie...

Nową drogą z Mławy już można dojechać do siódemki

3
Aleją św. Wojciecha już można dojechać do samej siódemki, czyli od ulicy Kościuszki do starej drogi krajowej. Pierwszy przejazd zaplanowano w piątek 1 grudnia...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Groźne Somsiady. Mistrz z porażką.

0
W minionym sezonie reprezentanci Jokera sięgnęli po mistrzostwo Dan-Bud Amatorskiej Ligi Futsalu. Tegoroczną edycję ligi zaczęli od wysokiego zwycięstwa. Jednak już w kolejnym pojedynku...

Jak skutecznie wykryć nieszczelności instalacji wodnej?

0
Woda, choć niezbędna do życia, może stać się źródłem problemów, zwłaszcza gdy wycieka z instalacji wodnej. Nieszczelności mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń strukturalnych, a...

Jak pozbyć się wilgoci ze ścian.

0
Wilgoć w mieszkaniu to problem, który dotyka wielu właścicieli nieruchomości, niezależnie od miejsca zamieszkania czy rodzaju budynku. Bez względu na źródło wilgoci – czy...

Kluczowe różnice między rubinem a innymi kamieniami

0
Rubin, zwany również „Królem Szafirów”, to jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie. Przypisuje mu się symboliczne znaczenie i kojarzony jest głównie z miłością,...
- REKLAMA -
3
0
Przejdź do komentarzyx