Wiadomo już, w jaki sposób zorganizowano naukę w roku akademickim 2020-2021 w Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie (z wydziałami w Mławie).
Rektor zdecydował, że nauka w PUZ odbywać się będzie w trybie mieszanym tj. w części w formie tradycyjnej, a w części zajęcia będą odbywały się w formie zdalnej.
Połowę punktów otrzymywanych za zaliczenie przedmiotów można będzie zdobyć w trybie zdalnym, a połowę w trybie nauki z udziałem w zajęciach.
Zajęcia zdalne prowadzone będą z zachowaniem kontaktu głosowego i wizualnego zarówno nauczyciela, jak i studentów (kontakt w obie strony). W tym celu udostępnia się nauczycielom akademickim oraz studentom narzędzie Google Meet. Środowiskiem nauczania zdalnego online jest Uczelniana Platforma Moodle. Studenci potwierdzają swoją obecność podczas zajęć i biorą w nich czynny udział analogicznie, jak w przypadku zajęć realizowanych w formie tradycyjnej. Na koniec każdych zajęć przeznacza się czas na utrwalenie nowych treści oraz zadawanie pytań i odpowiedzi.
- Kształceniem na odległość objęte będą wykłady przewidziane dla studentów, począwszy od drugiego roku studiów (stacjonarnych oraz niestacjonarnych), chyba że dziekan, na wniosek Kierownika Zakładu postanowi inaczej w odniesieniu do poszczególnych przedmiotów. Pozostałe formy zajęć (tj. zajęcia praktyczne, w tym: laboratoria, pracownie, ćwiczenia przewidziane dla studentów) począwszy od drugiego roku studiów, odbywają się w trybie tradycyjnym, albo mieszanym tj. z bezpośrednim udziałem nauczycieli, albo częściowo zdalnie. Decyzję o formie prowadzenia zajęć praktycznych podejmować będą dziekani w zależności od bezpośredniej sytuacji epidemiologicznej na danym wydziale – czytamy w zarządzeniu rektora.
Studenci pierwszego roku studiów pierwszego stopnia, jednolitych studiów magisterskich oraz pierwszego roku studiów drugiego stopnia w semestrze zimowym będą mieli zajęcia z bezpośrednim udziałem nauczycieli (tj. w formie tradycyjnej), z uwzględnieniem obostrzeń wynikających z innych przepisów wewnętrznych oraz powszechnie obowiązujących. Od semestru letniego 2020/2021 organizacja zajęć dla pierwszego roku studiów będzie się odbywać jak w przypadku pozostałych studentów.
W trakcie trwania semestru w zależności od rozwoju pandemii dopuszcza się możliwość wprowadzania zmian dotyczących formy kształcenia np. zastąpieniu zajęć tradycyjnych formą zdalną, albo odwrotnie. Zaleca się, aby studenci danej grupy, jeżeli jest to możliwe organizacyjnie i dydaktycznie odbywali zajęcia w jednej sali. Zajęcia z wychowania fizycznego i języka obcego należy realizować w formie mieszanej, ograniczając wielkości grup w bezpośrednim kontakcie.
W przypadku zajęć prowadzonych w formie zdalnej: prowadzący zajęcia weryfikują uczestnictwo studentów w zajęciach. Udostępnienie studentom materiałów do samodzielnej nauki oraz konsultacje nie są równoznaczne z przeprowadzeniem zajęć. Prowadzący zajęcia odbywa je w sali dydaktycznej, w której zaplanowano zajęcia, ale może to robić z innego miejsca gdy odpowiednio wcześniej to zgłosi.
Zaliczenia i egzaminy semestralne oraz egzaminy dyplomowe mogą odbywać się z bezpośrednim udziałem studenta przy zachowaniu wszelkich wymogów bezpieczeństwa wynikającego z przepisów wewnętrznych i ogólnych. Mogą odbywać się zdalnie przy użyciu narzędzi informatycznych odpowiedzialnych za weryfikację efektów uczenia się. W takiej sytuacji dziekan zobowiązany jest do opublikowania w Biuletynie Informacji Publicznej zasad ich przeprowadzania.
Niedługo po tej szkole zostanie tyle co po Akademii Humanistycznej z Pułtuska.