Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Tego dnia wybierzemy naszych przedstawicieli do rad gmin, miast, powiatów, a także do sejmiku województwa mazowieckiego. To od naszych głosów zależy, w którym kierunku pójdzie nasze miasto, gmina, powiat i województwo. Każdy głos ma znaczenie, a wybory samorządowe to prawdziwe święto demokracji.
Jaka będzie frekwencja? To zależy od nas
7 kwietnia będziemy wybierać przedstawicieli do sejmików województw, rad gmin, powiatów i dzielnic m.st. Warszawy, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Według danych PKW na Mazowszu w wyborach samorządowych może wziąć udział aż 4 186 479 wyborców, a głosowanie odbędzie się w 3468 obwodach. Każdy wyborca otrzyma 3 lub 4 karty do głosowania, w zależności od miejsca zamieszkania.
Niestety, jak pokazują badania wybory samorządowe cieszą się zwykle nieco niższą frekwencją, niż wybory parlamentarne. Mniejszy udział w wyborach zauważalny jest zwłaszcza w dwóch grupach wiekowych – młodzi i seniorzy. A to właśnie samorządowcy są najbliżej obywateli, ich codziennych spraw i mają realny wpływ na funkcjonowanie lokalnych społeczności.
Czy Mazowsze znów będzie liderem?
Podczas ostatnich wyborów samorządowych w 2018 r. jedynym regionem, w którym frekwencja wyniosła ponad 60 proc. było Mazowsze! Najliczniej głosowali mieszkańcy Warszawy – blisko 67 proc. Do urn chętnie poszli także wyborcy w powiecie przysuskim – 65 proc., sokołowskim, szydłowieckim i warszawskim zachodnim – wszędzie po blisko 62 proc.
Jak podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, wybory samorządowe to esencja demokracji. – Wybory samorządowe są okazją do wzięcia spraw w swoje ręce i w przypadku wygranej – służby drugiemu człowiekowi i lokalnym społecznościom.
Do udziału w wyborach zachęcają również ludzie kultury. Jak zaznacza dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, artystka operowa, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, wybory to nie tylko nasz przywilej, ale przede wszystkim obowiązek.
Sejmik Województwa Mazowieckiego to kluczowy organ w budowaniu konkurencyjności, atrakcyjności i bezpieczeństwa regionu. Mazowsze, jako jedna z najszybciej rozwijających się części kraju, najliczniejsze województwo, jest liderem w realizacji inwestycji, projektów unijnych i programów wsparcia, które poprawiają życie każdej i każdego z nas. Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, 25 lat samorządu województwa mazowieckiego to okres pełen wyzwań i skok cywilizacyjny dla wszystkich jego mieszkańców. – Kiedy 25 lat temu w naszym kraju przeprowadzono reformę administracyjną, każdy z nas z optymizmem patrzył w przyszłość. Oczywiście mieliśmy swoje obawy, ale wiedzieliśmy, że przyświeca nam wspólny cel – uwolnienie energii milionów Polek i Polaków. Tak ważne było to, aby każda i każdy z nas mógł współdecydować o swojej małej Ojczyźnie – nie tylko o kierunkach rozwoju gmin, powiatów i województw, ale przede wszystkim o tym, w jaki sposób będziemy żyć jako wspólnota.
Jak oddać ważny głos?
-
Sprawdź swoje dane w rejestrze wyborców.
-
Znajdź swój lokal do głosowania.
-
Przygotuj odpowiedni dokument tożsamości.
-
Zapoznaj się z listą kandydatów i programami wyborczymi, aby dokonać świadomego wyboru.
-
Przyjdź do lokalu wyborczego z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć pośpiechu i ewentualnych opóźnień.
-
Na kartach do głosowania postaw „X” w polu obok wybranych kandydatów zgodnie z instrukcjami.
-
Zachowaj ciszę wyborczą.
Pamiętajmy, że nasz głos ma znaczenie, dlatego ważne jest, abyśmy dokonali świadomego i odpowiedzialnego wyboru. – Pójdźmy na wybory i weźmy odpowiedzialność za naszą przyszłość. Pójdźmy na wybory dla naszych dzieci i wnuków. Pójdźmy na wybory dla lepszej perspektywy naszych regionów, miast, miasteczek i wsi. Pójdźmy na wybory także dla siebie – oddajmy swój głos, bo to najcenniejszy prezent, który otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń – apeluje marszałek Adam Struzik.