poniedziałek, 29 stycznia 2024
naszamlawa.plWiadomościWeryfikacja rodziców chrzestnych. Czy to dobry pomysł?
- REKLAMA -
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
  Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
  Cena: 350 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Komfortowy lokal 238 m2, na największym osiedlu w centrum Mławy !!!
  Komfortowy lokal 238 m2, na największym osiedlu w centrum Mławy !!!
  Cena: 7 500 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
 • Nowy 3-pokojowy apartament, gotowy do wejścia
  Nowy 3-pokojowy apartament, gotowy do wejścia
  Cena: 585 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Cena: 318 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w urokliwej otulinie lasu, działka 2041 m2
  Dom w urokliwej otulinie lasu, działka 2041 m2
  Cena: 480 000 zł  / Miejscowość: Cegielnia Lewicka  / Kategoria:
 • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 6400 m2
  Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 6400 m2
  Cena: 210 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na partarze, pow. 47 m2
  Dwupokojowe mieszkanie na partarze, pow. 47 m2
  Cena: 255 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Weryfikacja rodziców chrzestnych. Czy to dobry pomysł?

-

Weryfikacja rodziców chrzestnych. Czy to dobry pomysł? Rodzi się coraz mniej dzieci, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie ilości chrztów. W ostatnich latach także rodzice noworodków coraz rzadziej występują o ten sakrament dla swych pociech. Mimo to polski Kościół Katolicki postanowił wprowadzić kolejne restrykcje. Tym razem wobec kandydatów na rodziców chrzestnych. Zaczynają one obowiązywać wraz z początkiem 2024 roku.

- R E K L A M A -

 

Teraz kandydatka lub kandydat na rodzica musi przejść „weryfikację”, niemalże jak tajny współpracownik służ bezpieczeństwa. Gdy proboszcz uzna, że nie przeszedł „weryfikacji”, nie będzie mógł zostać chrzestnym, mimo że oczekują tego rodzice dziecka, którzy najczęściej lepiej znają tę osobę od księdza.

Do obowiązkiem rodziców chrzestnych należy przede wszystkim uczestnictwo w wychowaniu dziecka, w tym zadbanie o jego rozwój duchowy. Dlatego właśnie księża uznali, że to oni lepiej od rodziców wiedza, kto najlepiej spełni się w tej roli.

Pierwotnie, gdy wśród młodych ludzi była dość duża śmiertelność, ustanowiono funkcję rodzica chrzestnego i jego rolą było zastąpienie rodziców sierocie. Dziś funkcję wyznaczania rodzin zastępczych przejęły sądy powszechne i w tym względzie rola chrzestnych została zredukowana. Dlatego obecnie rodzic chrzestny ma uczestniczyć w jego życiu dziecka i dbać o jego rozwój duchowy.

Według kościelnych przepisów rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która ukończyła 16 lat, jako członek Kościoła Katolickiego przyjęła sakramenty chrztu świętego, eucharystii i bierzmowania.

To tylko wymogi formalne ponadto kandydat musi być praktykującym katolikiem, oraz żyć zgodnie z naukami Kościoła. Właśnie w tym miejscu księża chcą „weryfikacji”. Będą szczegółowo pytać o życie prywatne m.in. czy osoba nie żyje w związku niesakramentalnym, czy co tydzień chodzi do kościoła.

W diecezji płockiej proboszczowie także domagają się podpisania oświadczenia, że osoby te nie żyją w konkubinacie i nie podlegają karze kanonicznej. Ponadto przeprowadzane są szkolenia dla rodziców chrzestnych przygotowujące ich do nowej roli. Obecnie w czasie wszechobecnej komunikacji rodzic chrzestny musi spełniać anachroniczny wymóg, by mieszkać blisko dziecka, aby regularnie się z nim widywać.

Ciekawostką jest fakt, że rodzice dziecka mogą być niewierzący lub niezbyt gorliwie praktykujący, ale w przypadku kandydatów na rodziców chrzestnych nie wchodzi to w grę.

Kandydat na rodzica chrzestnego:

– Nie może być osobą niewierzącą lub niepraktykującą.

– Nie może żyć żyjących w związku niesakramentalnym (czyli mieć tylko ślub cywilny, albo konkubinat).

– Nie może być osobą żyjącą w tzw. trwałej okazji do grzechu (dotyczy to przede wszystkim narzeczonych mieszkający ze sobą przed ślubem).

– Gdy jest uczniem szkoły średniej, nie może nie chodzić na religię.

– Nie może mieć mniej niż 16 lat.

– Nie może być spokrewniony z dzieckiem w linii prostej, czyli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było normą.

– Nie może być obłożony karą kościelną.

Wszelkie formalności rozpoczynamy w parafialnej zakrystii około 2 miesięcy przed planowaną uroczystością. Tam przedstawiamy dokumenty niezbędne do chrztu (akt urodzenia) i dane rodziców chrzestnych (zaświadczenia z ich parafii potwierdzające, że mogą być chrzestnymi) oraz ustalamy termin chrztu i nauk.

Oczywiście wnosimy opłatę „co łaska”, ale lepiej wcześniej się dowiedzieć ile w danej parafii wynosi akceptowalna przez księdza kwota minimalna tej ofiary, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Rozsądek
Rozsądek
4 godzin temu

To jest chrzest w kościele katolickim więc kościół ustala zasady. Jeżeli nam to nie odpowiada , pozostaje chrzest cywilny. Tam również obowiązują pewne zasady.

katoliczka
katoliczka
27 dni temu

Paranoja Co co Wy cudujecie

Wanda
Wanda
27 dni temu

Lepiej mniej, ale niech po katolicku żyją. 10 lat dziewczyna siedzi na kocią łapę, nie ma przeszkód do zawarcia małżeństwa i ona zostaję matką chrzestną. Księża też powinni się poprawić, na Torfa niektórzy bez bierzmowania zostają chrzestnymi i później uzupełniają.

pacemaker
pacemaker
29 dni temu

Kościół – instytucja stawia na samozaoranie , ciekawa decyzja .

Bbr
Bbr
29 dni temu

To jest po prostu chore. Jaki jest cel odepchnięcia młodych ludzi od kościoła. Przecież Oni dojrzeją i będą dobrymi katolikami a tak to już nigdy nie wrócą do wspólnoty kościelnej.

Miro
Miro
Odpowiedź do  Bbr
27 dni temu

Skoro kosciol tego chce to mu w tym nie przeszkadzajmy. Samozaoranie jak się patrzy

Z uszkodzonego pojazdu wyszedł o własnych siłach

0
Kierujący mazdą 30-letni mieszkaniec powiatu mławskiego, uderzył w wyspę, oddzielającą pasy ruchu, a następnie zjechał z drogi do rowu. Z uszkodzonego pojazdu wyszedł o...

Pierwsze kroki w wynajmie autokarów w Krakowie

0
Jesteśmy organizatorami dużego wydarzenia. Potrzebujemy przewieźć grupę ludzi na miejsce i zapewnić im komfortowe warunki podróży. Wybór pada na wynajem autokaru - elastyczne rozwiązanie,...

Kupno auta elektrycznego – czy warto?

0
W ostatnich latach rosnąca świadomość ekologiczna oraz postęp technologiczny skłoniły wielu kierowców do rozważenia zakupu samochodu elektrycznego. Wraz z dynamicznym rozwojem rynku pojazdów zasilanych...

Szok! Niedowierzanie! Rekord WOŚP w Mławie [RELACJA]

0
Szok! Niedowierzanie! Rekord WOŚP w Mławie . Organizatorzy informują o rekordowej kwocie zebranej podczas 32. Finału WOŚP w Mławie. Według wstępnych szacunków zebrano 266...
 • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowy 3-pokojowy apartament, gotowy do wejścia
  Nowy 3-pokojowy apartament, gotowy do wejścia
  Cena: 585 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na partarze, pow. 47 m2
  Dwupokojowe mieszkanie na partarze, pow. 47 m2
  Cena: 255 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
banknoty 500 zł

33-latek omal nie stracił 47 tysięcy

0
Oszuści posługujący się metoda „na pracownika banku" okradają kolejne osoby. Przekonał się o tym ostatnio 33-letni mławianin. Tylko dzięki reakcji prawdziwego pracownika banku, udało...

Wysoka porażka w sparingu. Elana kolejnym rywalem

9
Wynik sparingu ma drugorzędne znaczenie, ale końcowe rozstrzygnięcie sobotniego spotkania z Hutnikiem Warszawa powinno stanowić ostrzeżenie dla sztabu szkoleniowego. Mławianka przegrała z czwartoligowcem aż...

Z jakich urządzeń warto korzystać, aby sprzątanie stało się łatwiejsze?

0
Rynek urządzeń sprzątających nieustannie się rozwija, odpowiadając na rosnące wymagania zarówno indywidualnych użytkowników, jak i profesjonalnych serwisów sprzątających. Kiedy czystość i porządek stały się...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
dziecko układa klocki

Ważne. Nabór wniosków o 800 plus

0
To ważna wiadomość dla rodziców i opiekunów dzieci dotycząca 800 plus. ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie, którzy pobierają świadczenie z programu "Rodzina 800+"...

Sprzedaż samochodu bez ważnego przeglądu technicznego – co warto wiedzieć?

0
Sprzedaż samochodu to proces, który może rodzić wiele pytań, szczególnie gdy auto nie posiada ważnego przeglądu technicznego. Czy jest to możliwe? Jakie są związane...

Autobus będzie kursował dodatkowo na finał WOŚP

0
Mławska Komunikacja Miejska też włącza się w organizację 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Autobus komunikacji miejskiej MKM będzie kursował dodatkowo, dowożąc chętne osoby...

Żołnierze zagrają z WOŚP

0
Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zaangażują się w tegoroczną akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Terytorialsi przekazali na licytację pamiątkowe tablo 5MBOT oraz voucher „Wejdź...
- REKLAMA -
6
0
Przejdź do komentarzyx