Wielu z nas wypoczywało na Mazurach. „Kraina tysiąca jezior” przyciąga rzesze turystów. Nad wodą czy na drogach nie zawsze jest bezpiecnzie. o czym świadczą policyjne statystyki. Policja z Warmii i Mazur oceniła stan bezpieczeństwa w regionie podczas wakacji 2020. Niestety doszło do wielu tragedii.
Sezon wakacyjny zapisał się w historii jako nietypowy, ze względu na stan epidemii choroby COVID-19. Należało zachować szczególny reżim sanitarny. Policjanci, którzy co roku podczas przerwy letniej dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, turystów i mieszkańców regionu, musieli dostosować działania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji.
Wakacje na wodach
Policjanci dbają m.in. o bezpieczeństwo na wodach. Reagują na wykroczenia, kontrolują stan trzeźwości sterników łodzi. Sezon żeglugowy obejmujący okres od 1 maja do 30 września nadal trwa.
Tylko do początku września policjanci interweniowali na obszarach wodnych ponad 700 razy, w tym czasie wylegitymowano 1800 osób. Funkcjonariusze ujawnili ponad tysiąc wykroczeń na obszarach wodnych i terenach przywodnych, zatrzymali blisko czterdziestu nietrzeźwych sterników łodzi motorowych i 21 nietrzeźwych sterników innych jednostek pływających. Niestety w czasie tegorocznych wakacji na Warmii i Mazurach utonęło 19 osób.
Wakacje na drogach
Policjanci ruchu drogowego dbali o bezpieczne podróże na drogach Warmii i Mazur. Podczas dwóch wakacyjnych miesięcy skontrolowali blisko 46 tysięcy pojazdów w tym 546 autobusów i prawie 1500 motocykli. Powodem blisko 16 600 kontroli drogowych było przekroczenie prędkości. Od 26 czerwca do 31 sierpnia na drogach regionu doszło do 265 wypadków drogowych, w których zginęło 27 osób, a 307 zostało rannych. W porównaniu do analogicznego okresu z 2019 roku odnotowano spadek liczby wypadków (o 13), ofiar śmiertelnych (o 5) oraz rannych (o 58). Podczas wakacji 2020 policjanci ujawnili 833 kierujących znajdujących się pod wpływem działania alkoholu.
Dzieci i młodzież
Warmińsko-mazurscy policjanci objęli nadzorem blisko siedemdziesiąt obozów harcerskich. W ramach podejmowanych działań prowadzili wizytacje na terenie takich jednostek, których celem było wyeliminowanie zagrożeń mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo ich uczestników. Do wspólnego działania włączyli się także przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz Stacji Epidemiologicznych. Podczas dwóch wakacyjnych miesięcy funkcjonariusze przeprowadzili prawie 220 spotkań z dziećmi na koloniach, półkoloniach czy obozach sportowych. Celem tych spotkań było promowanie bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku.
Oprócz działań typowo profilaktycznych funkcjonariusze kontrolowali także m.in. dzikie kąpieliska i miejsca objęte zakazem kąpieli, szczególnym nadzorem objęto też miejsca grupowania się młodzieży, rejony klubów i lokali rozrywkowych. Podczas wakacji policjanci skontrolowali 3345 miejsc sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych pod kątem respektowania zakazu ich sprzedaży osobom nieletnim.