Czystość formy, naturalność materiałów i niewymuszona elegancja – oto co charakteryzuje styl japandi. Odkryj najmodniejsze komody do salonu i daj się porwać temu trendowi.
Fuzja japońskiego minimalizmu i skandynawskiego hygge, czyli esencja japandi w salonie
Japandi łączy w sobie pozornie odległe, a jednak zaskakująco komplementarne podejścia do przestrzeni. Z jednej strony mamy japoński minimalizm: umiłowanie pustki (ma), szacunek dla niedoskonałości (wabi-sabi) i głębokie poczucie harmonii z naturą. Z drugiej – skandynawskie hygge, które koncentruje się na tworzeniu przytulnych, ciepłych wnętrz sprzyjających relaksowi i bliskości.
W salonie japandi nie znajdziesz zbędnych ozdób, przypadkowych bibelotów czy krzykliwych kolorów. Zamiast tego przestrzeń wypełniają starannie wyselekcjonowane meble o prostych, czystych liniach, wykonane z naturalnych materiałów.
Choć japandi kojarzy się z minimalizmem, to w przeciwieństwie do sterylnych, nowoczesnych wnętrz, emanuje ciepłem i przytulnością. Wszystko za sprawą naturalnych materiałów, organicznych kształtów i starannie dobranych dodatków, które wprowadzają do wnętrza życie.
Już wiesz, jak powinny wyglądać meble w stylu japandi? Czytaj dalej, a poznasz szczegóły!
Anatomia idealnej komody japandi: czyste linie i organiczne kształty
Co wyróżnia idealne komody do salonu w stylu japandi? Przede wszystkim forma – czysta, niezakłócona zbędnymi ozdobnikami, a jednocześnie wyrafinowana w swojej prostocie. W tym nurcie nie ma miejsca na przesadę; liczy się funkcjonalność, która idzie w parze z estetyką. Meble co do zasady mają geometryczne, symetryczne kształty; ostre kąty zmiękczane są jednak przez organiczne detale: zaokrąglone krawędzie, delikatnie wygięte nóżki czy subtelne uchwyty wykonane z naturalnych materiałów.
Kluczowym elementem jest też wysokość mebla. Niezwykle charakterystyczne w stylu japandi są niskie egzemplarze, które nawiązują do japońskich tradycji siedzenia na podłodze. Niewysoka zabudowa pozwala ponadto swobodnie kierować wzrok na detale znajdujące się ponad meblami.
Materiały to kolejny filar komody w stylu japandi. Najczęściej wybierane jest drewno – od jasnego dębu czy jesionu typowego dla skandynawskiego designu po ciemniejsze odmiany jak orzech czy tek charakterystyczne dla japońskiej estetyki. Popularne są również komody łączące drewno z rattanem, bambusem czy nawet papierem ryżowym, które wprowadzają do wnętrza dodatkowe tekstury. Interesująco prezentują się również egzemplarze w czerni, nawiązujące do techniki opalania drewna metodą shou sugi ban. Niskie komody idealne do salonu w stylu japandi znajdziesz m.in. w Agacie.
Niska komoda do salonu japandi ze sklepu meblowego Agata
Komoda jako punkt centralny salonu: tworzenie focal pointu
W japandi fundamentalne znaczenie ma właściwe rozmieszczenie przedmiotów. Zgodnie z japońską zasadą ma (pustka), czyli przestrzeń między obiektami, jest równie ważna jak same obiekty. Dlatego w tym stylu często centralnym punktem aranżacji – focal pointem, wokół którego organizuje się całą przestrzeń – są pojedyncze meble.
Komoda powinna zatem przyciągać wzrok, a jednocześnie nie dominować. Może być eksponowana na pustej ścianie, gdzie jej forma będzie mogła w pełni wybrzmieć. Nad nią warto zawiesić minimalistyczną grafikę, czarno-białą fotografię lub lustro w prostej ramie. Na blacie może stanąć ceramiczna misa, wazon z zasuszonymi trawami czy pojedyncza roślina o interesującej formie – sukulent albo miniaturowe bonsai.
Równie ważne jest to, co znajduje się wokół komody. Japandi ceni sobie przestrzeń i oddech, dlatego warto zadbać o to, by mebel miał wokół siebie wystarczająco dużo miejsca. Nie należy go zastawiać innymi meblami ani zagracać powierzchni dookoła. Nieopodal komody dobrze sprawdzi się np. minimalistyczny fotel z naturalną tapicerką, który stworzy funkcjonalną strefę relaksu sprzyjającą wyciszeniu i kontemplacji.