poniedziałek, 17 stycznia 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościW służbie zdrowia zawrzało
- REKLAMA -
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

W służbie zdrowia zawrzało

-

Największe od lat protesty na tle płacowym medyków zaplanowane są na 11 września 2021 r. W służbie zdrowia zawrzało po tym jak po decyzji prezydenta politycy otrzymają wyższe nawet o 60% uposażenia.

- R E K L A M A -

 

Powstał już Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy, który zajmie się organizacją zaplanowanego na 11 września protestu w Warszawie, w którym mają wziąć udział: lekarze, pielęgniarki, sanitariusze, technicy laboratoryjni oraz pracownicy niemedyczni.

Głównymi postulatami pracowników ochrony zdrowia są: doinwestowanie ochrony zdrowia, podwyżki wynagrodzeń oraz zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów.

Konkretnie chodzi o:

– wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości 8 proc. PKB, tymczasem rząd zapowiada w roku 2023 finansowania ochrony zdrowia na poziomie 6 proc. i na poziomie 7 proc. w roku 2027

– wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia na poziomie średniej w krajach OECD i UE,

– zwiększenie finansowanych świadczeń dla pacjentów

– zwiększenie dostępności pacjenta do świadczeń,

– podwyższenie jakości samych świadczeń oferowanych pacjentom,

– zwiększenie liczby pracowników ochrony zdrowia do ilości średnich w krajach OECD i UE by nie musieli pracować po 300-400 godz. w miesiącu.

Protesty i zjawisko odchodzenia z pracy wśród medyków nasilają się, mimo iż Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że kolejne pieniądze przeznaczone na podwyżki trafiają do służby zdrowia. Poza pieniędzmi chodzi o warunki pracy i przepracowanie spowodowane zbyt wielką ilością dyżurów. Pracownicy służby zdrowia muszą ich tyle pełnić, bo jest ich za mało by zapewnić ustawowe wymogi jeśli chodzi o bezpieczeństwo obywateli przy normalnym czasie pracy.

Problem zaczyna się już na poziomie kształcenia, ponieważ lekarzy jednych specjalności kształci się zbyt wielu, a innych za mało. Do tego dochodzi ich emigracja już po zakończeniu nauki.

Szczególnie brakuje chirurgów, internistów absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa.

Medycy uważają, że właśnie te problemy są jedną z przyczyn nadwymiarowej liczby zgonów w okresie pandemii.

Niemniej ważne są przyczyny ekonomiczne, które szczególnie artykułują ratownicy medyczki. Ludzie, którzy na co dzień ratują ludzkie życie, a potem transportują do szpitala, czują się niedocenieni. Uważają, że ich stawki godzinowe za tak wymagającą i trudną pracę są za niskie. Ratownicy swymi masowymi odejściami z pracy w ostatnim czasie doprowadzili do zamknięcia kilku oddziałów ratunkowych. Ich dochody to ok. 3400-3600 zł miesięcznie na etacie lub 35 zł brutto na kontrakcie.

Od 1 lipca 2021 r. obowiązuje nowa ustawa, według której żaden pracownik medyczny nie może mieć wynagrodzenia zasadniczego brutto na poziomie niższym 3049 zł (dotychczas 2997 zł, czyli wzrost o 52 zł). Z dodatkami może ono sięgnąć 4112 zł. Osoby zatrudnione posiadające wykształcenie średnie zarobią brutto ok. 3700 zł, z wykształceniem wyższym ok. 4200 a ci z konkretną specjalizacją prawie 5500 zł brutto miesięcznie.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Mławianin
Mławianin
5 miesięcy temu

W głowach im się poprzewracało… Dostają wyplaty a nie leczą … Na receptę zamówioną telefonicznie trzeba czekać kilka dni, ponieważ prawdopodobnie przepracowali by się gdyby musieli wypisać dla wszystkich potrzebujących. Na teleporadę trzeba czekać jeszcze dłużej. Normalne wizyty w przychodni i kompletne badania odeszły do lamusa. Oczywiście prywatnie przyjmują i pobieraja dodatkowe duże pieniądze… Ale i jakość tych prwatnych usług w Mlawie pozostawia wiele do życzenia…, slaby sprzęt, fachowość… Żeby się leczyć trzeba korzystac ze słuzby zdrowia w innych miejscowościach, oczywiście też prywatnie.

Młody
Młody
5 miesięcy temu

masakra jakaś

Paula
Paula
Odpowiedź do  Młody
5 miesięcy temu

Masakra to tak naprawdę co dopiero będzie. Wymagania i oczekiwania stawiane przez Rząd oraz pacjentów względem pracy pracowników medycznych, jak i niemedycznych jest na poziomie zachodu, natomiast płace zza wschodniej granicy.
Mocno kibicuję 11 września. Politycy dają sobie od 60-110% podwyżki, bo im się należy – przecież nikt za tak niskie pensje nie będzie pracował – natomiast pracownicy szpitali mają wykarmić rodziny za oklaski.
Nie chcecie Ochrony Zdrowia to będziecie mieli ubezpieczenia jak w USA. Bogaci wyjdą na tym dobrze, biedni i bezrobotni będą umierali z powodu cukrzycy.

Robert
Robert
Odpowiedź do  Paula
5 miesięcy temu

Dokładnie Paula zgadzam sie z Tobą w 100 % , zapomniałas dodać że to wszystko kosztem życia rodzinnego , tak pielegniarki/ pielęgniarze, lekarze , lekarki , ratownicy jak i wiele innych osób pracujących w szpitalach i nie tylko…….. a teraz w pandemii ciągly stres , stres i jeszcze raz stres, 24 na dobę, kto nie pracuje w zawodzie medycznym tak naprawde tylko potrafi narzekać , ze za wolno, ze brak dostępu do specjalisty, ze pielęgniarki sie nie moze dowołac jak czesto jest ze sa dwie na 50 pacjentow i to w oddziale urazowym,ie powiem juz gdzie ……… i co chwila ktos na emeryture odchodzi, srednia wieku pielęgniarkiw tym kraju to 53 lata , a do norm unijnych jezeli chodzi o pielegniarke na ilosc mieszkancow bardzo daleko, conajmniej przez dekade tego nie nadrobimy, wiec ludzie nie narzekajcioe ze jest zle bo bedzie duzo gorzej i to szybciej jak myslicie, tak naprawde z kazdym dniem jest gorzej…..

Ikar
Ikar
Odpowiedź do  Robert
5 miesięcy temu

Wina polityków wszystkich ekip a nie medyków. To wie każdy myślący Polak. Tylko nie rozumie z jakich powodów politycy dali sobie tak ogromne podwyżki zarobków.

pieniądze

GUS o ubóstwie w Polsce. Raport współautorstwa mławianina

1
Główny Urząd Statystyczny wydał właśnie publikację „Ubóstwo w Polsce w latach 2019-2020”, której współautorem jest mieszkający w Mławie socjolog Arkadiusz Góralczyk.     Ponad 80 stronicowa praca,...
młody mężczyzna

Inflacja najwyższa od 21 lat

2
Jest źle, ma być jeszcze gorzej. Inflacja rośnie w zastraszającym tempie. Obecny wskaźnik inflacji jest najwyższy od 21 lat.    W grudniu 2021 r. ceny towarów...
Pływak

U sąsiadów. Program dla dzieci z darmowym basenem

0
Władze sąsiedniego miasta Ciechanowa wprowadzają program profilaktyki wad postawy oraz ich korekcji dla uczniów ciechanowskich szkół podstawowych. Dzieci zakwalifikowane do programu będą mogły uzyskać...
cmentarz złamane drzewo

Wiatr powalił drzewo na cmentarzu

0
Wczorajszy piątkowy (14 stycznia) silny wiatry, który zgodnie z zapowiedziami wiał w ciągu dnia, spowodował szkody.   Wieczorem wraz z przejściem chmury z której obficie padał...
- REKLAMA -
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania
Ludzie przed budynkiem ratusza

W Mławie posadzą drzewa za 400 tys. zł

4
W Mławie władze planują posadzenie drzew w kilku lokalizacjach. Według szacunków mławskiego ratusza koszt realizacji zadania to 400 tys. zł. Połowę z tej kwoty...
Wiceprezes KS Zawkrze Mława Filip Kowalczyk i wiceburmistrz Szymon Zejer

Iluminacja WOŚP i złoty medal Ligi Mistrzów na licytację

0
Z okazji 30. Finału WOŚP w Mławie pokazano iluminację świetlną z sercami największej orkiestry świata. Portal Nasza Mława jest wśród patronów medialnych wydarzenia i...
samochód zajechał drogę

Kraj. 3500 zł mandatu za coś takiego [FILM]

2
3500 zł mandatu dostał kierowca osobówki, który w Gostyniu doprowadził do bardzo niebezpiecznej sytuacji.    Wielkopolska policja informuje, że kierujący samochodem osobowym zajechał drogę motorowerzyście. Motorowerzysta tylko...
- REKLAMA -
wnętrze autobusu zagrodzone taśmą

Niesprawnym autobusem woził dzieci do szkoły

6
Policjanci z mławskiej drogówki, pełniący służbę w Wiśniewie zatrzymali rano autobus, który chwilę wcześniej przywiózł dzieci do szkoły. W pojeździe nie było tylnej szyby....
interwencja strażaków

Ostrzeżenie dla mieszkańców Mławy i okolic

0
Ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia dla mieszkańców Mławy i okolic wystosował IMGW. Wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h pojawił się wczoraj, ale...
koszyk na zakupy

Zero VAT na żywność i gaz. Czy będzie taniej?

0
Zero VAT na żywność, gaz i nawozy, obniżka VAT na paliwo, prąd oraz ciepło - to główne założenia rządowej tarczy antyinflacyjnej, która ma wejść w...
Zniszczony znak drogowy

Mława. Komu to przeszkadzało?

1
W Mławie zbyt często mamy do czynienia z aktami wandalizmu w przestrzeni publicznej. Mławski ratusz pokazuje uwiecznione na zdjęciach czyny chuliganów i apeluje o...
- REKLAMA -
5
0
Przejdź do komentarzyx
()
x