poniedziałek, 17 czerwca 2024
naszamlawa.plWiadomościW służbie zdrowia zawrzało
- REKLAMA -
 • Do wynajęcia lokal użytkowy 152m2 na OKM
  Do wynajęcia lokal użytkowy 152m2 na OKM
  Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
  Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
  Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Józefowo  / Kategoria:
 • Efektowne mieszkanie na nowym osiedlu w Mławie
  Efektowne mieszkanie na nowym osiedlu w Mławie
  Cena: 470 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo
  Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo
  Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Działka rolna pow. 1,70 ha - Wiśniewko
  Działka rolna pow. 1,70 ha - Wiśniewko
  Cena: 70 000 zł  / Miejscowość: Wiśniewko  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
  Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
  Cena: 890 000 zł  / Miejscowość: Dalnia  / Kategoria:
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
  Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
  Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Idealny lokal pod inwestycję!
  Idealny lokal pod inwestycję!
  Cena: 550 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Teren inwestycyjny 2,22 ha + zabudowania k. Mławy
  Teren inwestycyjny 2,22 ha + zabudowania k. Mławy
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Turza Mała  / Kategoria:

W służbie zdrowia zawrzało

-

Największe od lat protesty na tle płacowym medyków zaplanowane są na 11 września 2021 r. W służbie zdrowia zawrzało po tym jak po decyzji prezydenta politycy otrzymają wyższe nawet o 60% uposażenia.

- R E K L A M A -

 

Powstał już Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy, który zajmie się organizacją zaplanowanego na 11 września protestu w Warszawie, w którym mają wziąć udział: lekarze, pielęgniarki, sanitariusze, technicy laboratoryjni oraz pracownicy niemedyczni.

Głównymi postulatami pracowników ochrony zdrowia są: doinwestowanie ochrony zdrowia, podwyżki wynagrodzeń oraz zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów.

Konkretnie chodzi o:

– wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości 8 proc. PKB, tymczasem rząd zapowiada w roku 2023 finansowania ochrony zdrowia na poziomie 6 proc. i na poziomie 7 proc. w roku 2027

– wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia na poziomie średniej w krajach OECD i UE,

– zwiększenie finansowanych świadczeń dla pacjentów

– zwiększenie dostępności pacjenta do świadczeń,

– podwyższenie jakości samych świadczeń oferowanych pacjentom,

– zwiększenie liczby pracowników ochrony zdrowia do ilości średnich w krajach OECD i UE by nie musieli pracować po 300-400 godz. w miesiącu.

Protesty i zjawisko odchodzenia z pracy wśród medyków nasilają się, mimo iż Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że kolejne pieniądze przeznaczone na podwyżki trafiają do służby zdrowia. Poza pieniędzmi chodzi o warunki pracy i przepracowanie spowodowane zbyt wielką ilością dyżurów. Pracownicy służby zdrowia muszą ich tyle pełnić, bo jest ich za mało by zapewnić ustawowe wymogi jeśli chodzi o bezpieczeństwo obywateli przy normalnym czasie pracy.

Problem zaczyna się już na poziomie kształcenia, ponieważ lekarzy jednych specjalności kształci się zbyt wielu, a innych za mało. Do tego dochodzi ich emigracja już po zakończeniu nauki.

Szczególnie brakuje chirurgów, internistów absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa.

Medycy uważają, że właśnie te problemy są jedną z przyczyn nadwymiarowej liczby zgonów w okresie pandemii.

Niemniej ważne są przyczyny ekonomiczne, które szczególnie artykułują ratownicy medyczki. Ludzie, którzy na co dzień ratują ludzkie życie, a potem transportują do szpitala, czują się niedocenieni. Uważają, że ich stawki godzinowe za tak wymagającą i trudną pracę są za niskie. Ratownicy swymi masowymi odejściami z pracy w ostatnim czasie doprowadzili do zamknięcia kilku oddziałów ratunkowych. Ich dochody to ok. 3400-3600 zł miesięcznie na etacie lub 35 zł brutto na kontrakcie.

Od 1 lipca 2021 r. obowiązuje nowa ustawa, według której żaden pracownik medyczny nie może mieć wynagrodzenia zasadniczego brutto na poziomie niższym 3049 zł (dotychczas 2997 zł, czyli wzrost o 52 zł). Z dodatkami może ono sięgnąć 4112 zł. Osoby zatrudnione posiadające wykształcenie średnie zarobią brutto ok. 3700 zł, z wykształceniem wyższym ok. 4200 a ci z konkretną specjalizacją prawie 5500 zł brutto miesięcznie.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Mławianin
Mławianin
2 lat temu

W głowach im się poprzewracało… Dostają wyplaty a nie leczą … Na receptę zamówioną telefonicznie trzeba czekać kilka dni, ponieważ prawdopodobnie przepracowali by się gdyby musieli wypisać dla wszystkich potrzebujących. Na teleporadę trzeba czekać jeszcze dłużej. Normalne wizyty w przychodni i kompletne badania odeszły do lamusa. Oczywiście prywatnie przyjmują i pobieraja dodatkowe duże pieniądze… Ale i jakość tych prwatnych usług w Mlawie pozostawia wiele do życzenia…, slaby sprzęt, fachowość… Żeby się leczyć trzeba korzystac ze słuzby zdrowia w innych miejscowościach, oczywiście też prywatnie.

Młody
Młody
2 lat temu

masakra jakaś

Paula
Paula
Odpowiedź do  Młody
2 lat temu

Masakra to tak naprawdę co dopiero będzie. Wymagania i oczekiwania stawiane przez Rząd oraz pacjentów względem pracy pracowników medycznych, jak i niemedycznych jest na poziomie zachodu, natomiast płace zza wschodniej granicy.
Mocno kibicuję 11 września. Politycy dają sobie od 60-110% podwyżki, bo im się należy – przecież nikt za tak niskie pensje nie będzie pracował – natomiast pracownicy szpitali mają wykarmić rodziny za oklaski.
Nie chcecie Ochrony Zdrowia to będziecie mieli ubezpieczenia jak w USA. Bogaci wyjdą na tym dobrze, biedni i bezrobotni będą umierali z powodu cukrzycy.

Robert
Robert
Odpowiedź do  Paula
2 lat temu

Dokładnie Paula zgadzam sie z Tobą w 100 % , zapomniałas dodać że to wszystko kosztem życia rodzinnego , tak pielegniarki/ pielęgniarze, lekarze , lekarki , ratownicy jak i wiele innych osób pracujących w szpitalach i nie tylko…….. a teraz w pandemii ciągly stres , stres i jeszcze raz stres, 24 na dobę, kto nie pracuje w zawodzie medycznym tak naprawde tylko potrafi narzekać , ze za wolno, ze brak dostępu do specjalisty, ze pielęgniarki sie nie moze dowołac jak czesto jest ze sa dwie na 50 pacjentow i to w oddziale urazowym,ie powiem juz gdzie ……… i co chwila ktos na emeryture odchodzi, srednia wieku pielęgniarkiw tym kraju to 53 lata , a do norm unijnych jezeli chodzi o pielegniarke na ilosc mieszkancow bardzo daleko, conajmniej przez dekade tego nie nadrobimy, wiec ludzie nie narzekajcioe ze jest zle bo bedzie duzo gorzej i to szybciej jak myslicie, tak naprawde z kazdym dniem jest gorzej…..

Ikar
Ikar
Odpowiedź do  Robert
2 lat temu

Wina polityków wszystkich ekip a nie medyków. To wie każdy myślący Polak. Tylko nie rozumie z jakich powodów politycy dali sobie tak ogromne podwyżki zarobków.

Trwa remont zabytkowej kamienicy „pod cycami”

0
Trwa remont zabytkowej kamienicy w centrum miasta tak zwanej "pod cycami". W miniony piątek wylewano jeden ze stropów.    Mławianie interesują się remontem kamienicy "pod cycami",...
taśma

Fentanyl prawdopodobną przyczyną śmierci 5 mieszkańców Żuromina

0
Fentanyl - narkotyk 100 razy silniejszy od morfiny - prawdopodobną przyczyną śmierci pięciorga mieszkańców Żuromina. Wojewoda mazowiecki na wtorek 18 czerwca zwołuje w tej...

Beniaminkowie znani. Wigry, Polonia, Wisła i Sokół

0
W miniony weekend poznaliśmy już wszystkich beniaminków, którzy wystąpią w trzeciej lidze w sezonie 2024/2025. Do Polonii Lidzbark Warmiński dołączyli Sokół Aleksandrów Łódzki, Wigry...

O hejcie i cyberprzemocy z młodzieżą

0
Rówieśnicza przemoc psychiczna odbiera młodzieży poczucie bezpieczeństwa. Sytuacja jest o tyle trudna, że młode osoby doświadczające hejtu i przemocy psychicznej najczęściej nie chcą zgłaszać...
 • Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
  Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
  Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Józefowo  / Kategoria:
 • Działka rolna pow. 1,70 ha - Wiśniewko
  Działka rolna pow. 1,70 ha - Wiśniewko
  Cena: 70 000 zł  / Miejscowość: Wiśniewko  / Kategoria:
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
kościół

Zmiany w naszych parafiach

0
Biskup płocki Szymon Sułkowski ogłosił zmiany personalne jakie nastąpią w parafiach od 21 sierpnia 2024 roku. Lista obejmuje 32 nominacje wikariuszowskie oraz jeden urlop....

Rywalizacja, zgranie, zaangażowanie obu zespołów

0
Klub POWER Basket w środę 12 czerwca rozegrał piąty i zarazem ostatni sparing z planowanej serii rozgrywek obu Lig Sekcyjnych koszykówki chłopców w tym...

Policjanci szkolą Wojsko Polskie

0
Policjanci szkolą Wojsko Polskie pełniące służbę na polsko-białoruskiej granicy. Zajęcia odbyły się niedawno w Olsztynie. Policjanci żołnierzom przekazywali wiedzę na temat techniki i taktyki...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Multimedaliści z Husarii. Podium mistrzostw Polski

2
Wspaniałe wieści napłynęły z Mińska Mazowieckiego. W trakcie czwartej edycji mistrzostw Polski służb mundurowych w brazylijskim jiu-jitsu nasi wojownicy przedarli się aż czterokrotnie na...
dziecko

Wniosek 800 plus do końca czerwca

0
Rodzice planujący korzystanie ze świadczenia rodzinnego 800 plus powinni pamiętać o terminie złożenia wniosku — do końca czerwca.  Wniosek 800 plus do końca czerwca Od 1...

Dzieci pokazały prace w Galerii Foyer

0
Dzieci uczęszczające na zajęcia rysunku i malarstwa do Joanny Rodowicz do Miejskiego Domu Kultury w Mławie pokazały swoje prace podczas wernisażu wystawy 11 czerwca...

W niedzielę mecz o awans. Wieczfnianka kontra Gryf

0
W niedzielę zostanie rozegrana ostatnia seria spotkań w ciechanowskiej B-klasie. Awans w miniony weekend świętowali już reprezentanci Wkry Cieksyn. O drugie premierowe miejsce powalczy...
- REKLAMA -
5
0
Przejdź do komentarzyx