sobota, 23 września 2023
naszamlawa.plWiadomościW sądzie każdy chce wypaść jak najlepiej i nie popełnić błędu
- REKLAMA -
 • Nowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Nowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Posiadłość o p. 1,81ha- dom i dwa stawy komercyjne, Drążdżewo
  Posiadłość o p. 1,81ha- dom i dwa stawy komercyjne, Drążdżewo
  Cena: 1 700 000 zł  / Miejscowość: Drążdżewo  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Siedlisko z dostępem do jeziora, Jeleń k. Lidzbarka
  Siedlisko z dostępem do jeziora, Jeleń k. Lidzbarka
  Cena: 250 000 zł  / Miejscowość: Jeleń  / Kategoria:
 • Dom w zabudowie bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu w Mławie
  Dom w zabudowie bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu w Mławie
  Cena: 675 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu tuż przy lesie
  Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu tuż przy lesie
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Żurominek  / Kategoria:
 • Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Cena: 4 750 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowe 2-pokojowe mieszkanie w pobliżu dzielnicy przemysłowej
  Nowe 2-pokojowe mieszkanie w pobliżu dzielnicy przemysłowej
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Cena: 3 100 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • Działka budowlana w centrum Mławy
  Działka budowlana w centrum Mławy
  Cena: 135 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Cena: 455 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

W sądzie każdy chce wypaść jak najlepiej i nie popełnić błędu

-

Sąd jest instytucją poważną i samo przekroczenie jej progu może wywoływać niepokój i uczucie niepewności. Może to wynikać z niewiedzy i braku doświadczenia, ale jednak każdy chce wypaść jak najlepiej i nie popełnić żadnego faux pas. Nie ulega wątpliwości, że sąd nie jest miejscem, w którym często składa się wizyty (im rzadziej, tym lepiej, a najlepiej wcale).

- R E K L A M A -

Odpowiedni ubiór

Zanim wyjdziemy z domu i skierujemy się w stronę budynku sądu, to powinniśmy zadbać o odpowiedni ubiór. Wszelkiego rodzaju spodenki, krótkie sukienki, głębokie dekolty, klapki, dresy tudzież krzykliwe kolory nie są dobrze widziane w sądzie. Taki ubiór należy zostawić na plażę lub przyjęcie. Zatem najlepiej sprawdzi się strój, który jest powszechnie uważany za elegancki i klasyczny. Nie zapominajmy, że nasz strój przedkłada się na to jak jesteśmy odbierani przez innych.

Odpowiedni stan

Należy pamiętać, że do sądu nie można przychodzić pod wpływem alkoholu lub pod wpływem środków odurzających. Jest to stan licujący z powaga sądu i sąd może orzec karę za naruszenie powagi sądu.

Wejście do budynku

Zaraz na wejściu do budynku zostaniemy poproszeni przez ochronę o położenie torebki/plecaka na taśmie, wyjęcie wszystkich rzeczy z kieszeni a sami zostaniemy poproszeni o przejście przez bramkę. Cała procedura przypomina tą, którą należy przejść na lotnisku. Jest do podyktowane zasadami bezpieczeństwa, ponieważ na teren sądu nie można wnosić broni, amunicji, przedmiotów ostrych itd., które mogłyby kogoś zranić. Oczywiście wnoszenie zwierząt na teren sądu jest również zabronione.

Właściwa sala

Warto mieć ze sobą zawiadomienie, które otrzymaliśmy z sądu, w którym są zawarte informacje o sygnaturze sprawy oraz numerze sali, w którym ma odbyć się rozprawa. Oszczędzi nam to dużo czasu oraz stresu, ponieważ jedyną rzecz, którą będziemy musieli ustalić, to gdzie znajduje się sala, ale w tym może nam pomóc ochrona sądu. Warto zatem przyjść kwadrans wcześniej by mieć czas na odnalezienie właściwej sali i na dojście do niej.

Zabierając ze sobą zawiadomienie, zabierzmy ze sobą również dowód osobisty, ponieważ może się okazać, że będziemy musieli się na sali rozpraw wylegitymować, jeśli będziemy zeznawać w charakterze strony bądź świadka.

Przed rozprawą

Po odnalezieniu właściwej sali możemy się upewnić czy rozprawa na pewno odbywa się w tej sali, patrząc na papierową lub elektroniczną listę, która znajduje się przy/na drzwiach sali. Jest to tzw. wokanda, czyli lista spraw rozpoznawana w danym dniu w tej konkretnej sali. To jest też dobry czas na wyjęcie gumy do żucia, wyciszenia telefonu, zdjęcia czapek i odzieży wierzchniej, jeśli w sądzie szatnia była nieczynna.

Gdy wybije już godzina, na którą została wyznaczona rozprawa, nadal czekamy pod salą. Możliwym jest, że poprzednia sprawa z wokandy (jeśli nasza nie jest rozprawą pierwszą) przedłuża się, a jeśli nasza sprawa jest pierwszą, to sędzia jeszcze nie dotarł lub przygotowuje się w sali do rozprawy. Każda sprawa jest zawsze wywoływana przez protokolanta lub głośnik, przez który podaje się strony oraz godzinę rozprawy. Dopiero po wywołaniu, wchodzimy na salę sądową. Nie zaglądajmy na salę, jeśli nie została ona wywołana, ponieważ narażamy się jedynie na irytację sądu z powodu zakłócenia przebiegu aktualnej rozprawy.

Wejście na sale. Kto jest kim i gdzie usiąść?

Wchodząc na salę, mówimy dzień dobry i zajmujemy właściwe miejsce.

Z prawej strony sądu siadają:

 • pokrzywdzony, oskarżyciel posiłkowy,
 • prokurator,
 • powód.

 

Z lewej strony Sądu siadają:

 • oskarżony
 • pozwany,
 • uczestnicy postępowania (jeśli się zmieszczą).

Jeśli rozprawa jest jawna, na sali może być również obecna publiczność, dla której są przygotowane specjalne ławki z tyłu sali.

Świadkowie swojego miejsca nie mają i siadają na miejscu dla publiczności. Po ustaleniu przez sąd kto się stawił na rozprawie, poprosi on świadków o opuszczenie sali i ponownie każdego z osobna wezwie.

Rozprawę prowadzi sąd, który w zależności od charakteru sprawy składa się z jednego lub trzech sędziów. Sąd może również rozpoznawać sprawę w towarzystwie dwóch ławników. Sędziowie są ubrani w togi z fioletowym żabotem i zasiadają za stołem sędziowskim. W rozprawie uczestniczy również wcześniej wspomniany protokolant, który zapisuje na komputerze przebieg rozprawy. Protokolanci mogą być ubrani w czarne togi, ale nie jest to ubiór obowiązkowy. Prokurator jest ubrany w togę z czerwonym żabotem, adwokat w togę z żabotem zielonym natomiast radca prawny zakłada togę z żabotem niebieskim. Aplikanci adwokaccy lub radcowscy togi nie zakładają.

Przesłuchanie świadka/strony

Jeśli stajemy na rozprawie w charakterze świadka, to sąd nas poprosi o opuszczenie sali po ustaleniu, kto na rozprawę się stawił i czy nie ma przeszkód, by rozprawa mogła się odbyć. Wynika to z tego, iż świadkowie nie mogą być obecni przy składaniu zeznać przez innych świadków, by nie sugerować się ich zeznaniami. Sąd ponownie wezwie świadka na salę.

Składając zeznania, stajemy na środku za mównicą, która znajduje się na wprost stołu sędziowskiego. Sąd poprosi nas o pokazanie dowodu. Wtedy podchodzimy do stołu sędziowskiego i umożliwiamy sędziemu ustalenie naszej tożsamości, po czym wracamy za mównicę. Sąd zada nam najpierw pytania dotyczące naszego wieku (mówimy, ile lat ukończyliśmy, a nie ile mamy rocznikowo), wykształcenia, jaki zawód wykonujemy oraz zapyta o powiązania ze stronami postępowania. Następnie sąd będzie zadawał nam pytania dotyczące bezpośrednio sprawy. Dalej sąd udzieli głosu pełnomocnikom stron/stronom, którzy również mogą zadać pytania dodatkowe. Tutaj należy wskazać, że zawsze zwracamy się do sądu i patrzy w kierunku sądu nawet gdy pytanie zadaje pełnomocnik/strona.

Do sądu zwracamy się per Wysoki Sądzie, Proszę Sądu lub proszę wysokiego sądu. Nie zwracamy się do sądu na Pan/Pani lub też nie używamy określenia Pani sędzino, jeśli w składzie sędziowskim jest kobieta. Jeśli będziemy zwracać się do sądu nieprawidłowo, to na pewno sąd nie omieszka zwrócić nam uwagi, co może wywołać w nas dodatkowy stres. Nie możemy odzywać się do nikogo na sali za wyjątkiem sądu. Jeśli tutaj również nagminnie będziemy się zwracać do innych osób na sali, sąd również nie omieszka zwrócić nam uwagi.

Na pytania powinniśmy odpowiadać wyraźnie i zwięźle. Dlatego też bardzo ważne jest, by słuchać dokładnie tego, co się do nas mówi. Na pewno nie komunikujemy się z sądem, przytakując. Nie używamy również słów niecenzuralnych, nie podnosimy głosu i nie wyrażamy swoich frustracji.

Po wyczerpaniu pytań sąd świadkowi podziękuje i powinien powiedzieć, czy go zwalnia z obecności na rozprawie. Jeśli tak, to może na sali zostać lub po prostu wyjść i zająć się swoimi sprawami. Natomiast strona wraca na swoje miejsce.

Zachowanie na sali

Siedząc na sali, nie porozumiewamy się z innymi osobami, nie komentujemy tego co aktualnie się dzieje. Gdy inne osoby są przesłuchiwane, to nie próbujemy im niczego podpowiadać. Gdy nie będziemy stosować do tych zasad i będziemy naruszać powagę i spokój podczas rozprawy czy też ubliżać sądowi lub osobom obecnym, sąd może nałożyć na nas karę porządkową do wysokości dwukrotnego najniższego wynagrodzenia za pracę lub karą pozbawienia wolności do 7 dni.

Gdy sąd się do nas zwraca lub my zwracamy się do sądu, to zawsze stoimy. W ten sposób wyrażamy szacunek do instytucji sądu. Oczywiście z tego obowiązku są zwolnione osoby, które nie mogą/nie czują się na siłach by stać. Gdy jesteśmy obecni na ogłoszeniu wyroku, również wszyscy za wyjątkiem sądu muszą stać. Do sądu zwracamy się jedynie wtedy, gdy udzieli nam on głosu.

Na sali sądowej powinny być obecne jedynie nieuzbrojone osoby pełnoletnie, ale w wyjątkowych okolicznościach sąd może udzielić zgody na obecność osób małoletnich na sali sądowej na miejscu dla publiczności. Jednakże należy im zapewnić stosowną opiekę. Na sali mogą być obecne osoby, które są zobowiązane do noszenia broni, ale również za uprzednią zgodą sądu.

Nie bój się pytać

Jeżeli występujesz w sądzie bez pełnomocnika, to sąd powinien udzielać Ci niezbędnych wyjaśnień, co do procedury i prawa. Nie bój się pytać sądu, jeżeli czegoś nie rozumiesz. Wtedy po prostu wstań i poproś o kilka słów wyjaśnienia, oczywiście zwracając się do sądu w odpowiedni sposób. Nie jest to w żaden sposób źle odbierane przez sąd, dlatego nie powinieneś się obawiać jego reakcji.

 

Stosowanie się do powyższych zasad może sprawić, że unikniemy niepotrzebnych stresów i uwag ze strony sądu, a wizytę w sądzie możemy zapamiętać w miarę przyjemnie.

 

Autor: Izabella Oleksiak — aplikantka radcowska

Autorka bloga www.poprawniczemu.com

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
MŁAWIAK
MŁAWIAK
3 miesięcy temu

Bardzo pouczający mądry artykuł

Stłuczka na Piłsudskiego

0
W pobliżu marketu na Al. Piłsudskiego w Mławie doszło do kolizji drogowej. Jeden z kierujących był nietrzeźwy, ponadto nie miał uprawnień do kierowania. Policja...
wysypisko

Wysypisko śmieci na Kolejowej? Sprzeciwia się też burmistrz

4
Wysypisko śmieci na Kolejowej? Przeciwny temu pomysłowi jest nawet burmistrz Mławy. Na wspomnianej ulicy w naszym mieście — niedaleko m.in. galerii handlowej Stacja Mława...

Radość w Radzanowie. Czwórka Gołębiewskiego

0
Na trzech porażkach z rzędu zakończyła się zła passa futbolistów Wkry Radzanów. W niedzielne popołudnie nastąpiło w końcu przełamanie. Na swoim boisku okazali się...

5 osób zatrzymanych z towarem wartym 18 mln zł

0
Mławska skarbówka informuje, że mazowiecka KAS, wspólnie z CBŚP i SG rozbiły tytoniowy gang i zatrzymały 5 osób. Mundurowi zgarnęli towar o wartości szacowanej...
 • Dom w zabudowie bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu w Mławie
  Dom w zabudowie bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu w Mławie
  Cena: 675 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Nowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu tuż przy lesie
  Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu tuż przy lesie
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Dokładne oszacowanie wynagrodzenia B2B. Jak je obliczyć?

0
Na pierwszy rzut oka odpowiedź na pytanie o wynagrodzenie B2B może się wydawać prosta. W rzeczywistości jednak zależy ona od wielu czynników. Dzięki nowoczesnym...

Oszust do nas napisał. Nagłaśniamy sprawę

0
Oszust do nas napisał. Nagłaśniamy próbę wyłudzenia pieniędzy lub przejęcia kontroli nad urządzeniem mobilnym w celu wyczyszczenia konta. To z wykorzystaniem profilu na Messengerze...

Kontrola obowiązku nauki. Kara grzywny

0
Mławskie władze kontrolują czy dzieci i młodzież (do ukończenia 18 roku życia) chodzą do szkoły. Dotyczy to także dzieci ukraińskich zamieszkałych na terenie Mławy....
- REKLAMA -
- REKLAMA -
kobieta wyjmuje kartę z portfela

Dają się nabrać na szybkie płatności

0
Trudno uwierzyć, że ktoś nie słyszał o włamaniach na konta użytkowników portalu społecznościowego i prośbach o pożyczkę, rozsyłanych z komunikatora przez hakera. Pomimo tego...

Rodzaje kredytów – jakie są? Najważniejsze informacje o popularnych świadczeniach

0
Kredyty to popularne produkty bankowe, które umożliwiają przypływ dodatkowej gotówki. Przy ich użyciu można uregulować rachunki, kupić nieruchomość, nowy samochód czy polecieć na wymarzone...

Policja będzie stanowczo działać na stadionie

16
Policja będzie stanowczo działać na stadionie MOSiR w Mławie. Mundurowi odnieśli się do zarzutów dotyczących jej działań na trybunach podczas spotkań MKS Mławianka Mława.   Policja...
kobieta

Anna Maria Jopek wystąpi w Mławie

0
Jak już informowaliśmy, Anna Maria Jopek wystąpi w Mławie jako jedna z gwiazd Victor Young Jazz Festival Mława 2023.   Już w piątek 22 września i...
- REKLAMA -
1
0
Przejdź do komentarzyx