Polskie szkoły finansowane są w przeważającej części z pieniędzy publicznych, nie oznacza to jednak, że placówki nie mogą starać się o dodatkowe dotacje. Wręcz przeciwnie – wszelkiego rodzaju granty, czy to z ministerstwa, samorządu, funduszy europejskich, czy z fundacji, są dla szkół ogromną szansą. Inicjatywa i kreatywność po stronie przedstawicieli placówki zwiększa możliwość uzyskania dofinansowania. A więcej pieniędzy dla szkoły oznacza oczywiście jej lepszy rozwój.
Na co można uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych?
Lista rzeczy, które można sfinansować np. z funduszy unijnych, jest bardzo długa. Placówka edukacyjna może ubiegać się o środki na zakup określonego sprzętu, wyposażenia pracowni, czy dostosowania pomieszczeń do potrzeb wszystkich uczniów, również tych z niepełnosprawnościami. Z unijnych pieniędzy można skorzystać w celu prowadzenia zajęć wyrównawczych, a także kursów dla wybitnie uzdolnionych uczniów.
Dofinansowanie projektów edukacyjnych może zostać przeznaczone na podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadry nauczycielskiej, szkolenia czy studia podyplomowe. O pieniądze z Unii mogą ubiegać się szkoły, również szkoły specjalne, a także przedszkola. Aby to zrobić, należy brać udział w konkursach, których listę znajdziemy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Funduszy Europejskich.
Granty z fundacji – jak szkoła może z nich skorzystać?
Dyrektorzy placówek oraz nauczyciele mogą brać udział w konkursach i projektach organizowanych przez fundacje działające na rzecz polskiej edukacji. Warto więc zorientować się, jakie fundacje i w jakiej formie udzielają wsparcia szkołom. Ich oferta często jest bardzo szeroka i umożliwia prowadzenie autorskich, kreatywnych projektów. Jakiego typu granty i dofinansowania można uzyskać dzięki fundacji? Oto kilka przykładów:
- Programy stypendialne dla uczniów – przeznaczone dla uczniów uzdolnionych oraz mające na celu wyrównywanie szans i skierowane do uczniów z placówek w małych miejscowościach;
- Granty dla nauczycieli – na realizację autorskich projektów edukacyjnych, które rozwijają potencjał i zainteresowania uczniów, a także podnoszą kompetencje nauczycieli;
- Objęcie szkoły patronatem – niektóre fundacje oferują programy, dzięki którym wsparciem zostaje objęta cała placówka;
- Nagrody finansowe – przeznaczone dla wybitnie zdolnych uczniów, a także dla nauczycieli, czy osób ze szczególnymi zasługami dla polskiej edukacji.
Jak napisać wniosek o dofinansowanie?
Warunkiem uzyskania pieniędzy, czy to ze środków publicznych, czy z fundacji, jest oczywiście zgłoszenie się do konkretnego konkursu, które najczęściej wymaga napisania wniosku. Nie istnieje uniwersalny wzór tego typu pisma, dlatego pierwszym krokiem jest dokładne zapoznanie się z regulaminem i warunkami uczestnictwa w konkursie.
Kolejną zasadą jest wykazanie, że placówka spełnia wskazane przez grantodawcę wymogi. O ile w przypadku funduszy europejskich wymogi bywają bardzo wyśrubowane, to jeśli chodzi o fundacje, można pozwolić sobie na większą kreatywność.