wtorek, 06 czerwca 2023
naszamlawa.plWiadomościW historii jest jeszcze wiele do zrobienia
- REKLAMA -
 • Funkcjonalny i zadbany dom wolnostojący w Mławie
  Funkcjonalny i zadbany dom wolnostojący w Mławie
  Cena: 720 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal użytkowy na parterze, 204 m2, centrum Mławy
  Lokal użytkowy na parterze, 204 m2, centrum Mławy
  Cena: 940 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Cena: 1 300 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Nieruchomość inwestycyjna w dzielnicy przemysłowej
  Nieruchomość inwestycyjna w dzielnicy przemysłowej
  Cena: 4 950 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Dwupokojowe mieszkanie na Os. Młodych, pow. 43 m2
  Dwupokojowe mieszkanie na Os. Młodych, pow. 43 m2
  Cena: 295 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn, zab. mieszkaniową
  Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn, zab. mieszkaniową
  Cena: 990 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  Cena: 215 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • MŁAWA- lokal na parterze 107,5 m2
  MŁAWA- lokal na parterze 107,5 m2
  Cena: 650 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka o pow. 2100 m2, Wojnówka
  Działka o pow. 2100 m2, Wojnówka
  Cena: 98 000 zł  / Miejscowość: Wojnówka  / Kategoria: Nieruchomości
 • Ustawne M-4 z garażem w centrum miasta
  Ustawne M-4 z garażem w centrum miasta
  Cena: 335 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Urokliwa w części zalesiona działka - Wola Kolonia
  Urokliwa w części zalesiona działka - Wola Kolonia
  Cena: 260 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Cena: 495 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

W historii jest jeszcze wiele do zrobienia

-

Z profesorem Leszkiem Zygnerem, mławianinem, historykiem, rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej rozmawiamy o reformie szkolnictwa wyższego, o Mławie dawnej i dzisiejszej i o sztuce, jaką jest uczenie innych.

- R E K L A M A -

Podobno pana rodzice byli wyjątkowymi ludźmi. Wielu mławian do dziś pamięta modelarnię pana ojca – to on zaszczepił u profesora tę miłość do nauki?
Moi rodzice – dziś mogę to powiedzieć za całą odpowiedzialnością – byli nauczycielami z powołania. Tata, Roman Zygner, niemal do samej śmierci uczył w mławskich szkołach. Był nauczycielem przez ponad pół wieku. Wiele osób kojarzy go jednak właśnie z modelarnią, która działała w dawnym Domu Harcerza. To była chyba jego największa pasja, poza naukami ścisłymi i wędkowaniem. Myślę, że wiele osób wspomina go nie tylko jako nauczyciela, ale ma w pamięci obraz samolotu, który dzięki niemu przez wiele lat stał przed Domem Harcerza oraz organizowane przez niego pokazy modeli samolotowych. Również moja mama, Krystyna Zygner, była nauczycielką, ale przedszkolną. Po wojnie, kiedy brakowało nauczycieli, rodzice rozpoczynali swoją pracę pedagogiczną w Morawach. Potem powrócili do Mławy. Ja już Moraw nie pamiętam. Znam je tylko z rodzinnych opowieści. Od dzieciństwa związany byłem z Mławą. Natomiast zamiłowanie do nauki rzeczywiście zawdzięczam po części swemu tacie – potrafił zainteresować, nieraz rozbawić, ale też wymagał, i to było „zaraźliwe” dla wielu jego wychowanków.

Pan postanowił zostać historykiem…
Nie od razu. W młodości bardziej pociągała mnie chemia czy mikrobiologia, potem rozkochałem się w filozofii i teologii, natomiast historia była dla mnie bardziej przygodą niż nauką. Swoistą przestrzeń wolności dawał mi zawsze Kościół. Stąd pierwszy doktorat obroniłem w Warszawie właśnie z teologii, a dopiero dwa lata później obroniłem w Toruniu doktorat z historii. Natomiast habilitacja była już całkowicie historyczna.

Z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Ciechanowie jest pan związany od…
Od 2009 roku. Wcześniej, przez 12 lat, pracowałem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w Zakładzie Historii Kościoła, choć interesowały mnie zawsze dwie epoki – średniowiecze i historia XX wieku. To zwróciło uwagę moich kolegów, którzy skierowali mnie do pracy w Instytucie Maxa Plancka w Getyndze. Spędziłem tam 8 lat. To była wyjątkowa okazja do zetknięcie się z „wielką nauką” i nawiązania bliskich kontaktów z kolegami z najważniejszych ośrodków badań historycznych w Europie. Do dziś wielu z nich zaprasza mnie na konferencje i do wspólnych programów badawczych, choć tylko niektórzy tak naprawdę wiedzą, gdzie leży Mława czy Ciechanów. A ja też, niestety, nie na wszystko mam czas.
Zaraz po powrocie z Niemiec podjąłem pracę w PWSZ, choć ciągle pracowałem na pierwszym etacie na uniwersytecie w Toruniu. Żeby bardziej związać się z naszą uczelnią, musiałem rozstać się z uniwersytetem. Oczywiście nie całkowicie. Pojawiam się tam od czasu do czasu, uczestniczę we wspólnych projektach, ale już od sześciu lat nie jestem pracownikiem UMK.

Tytuł profesora to w pana przypadku zwieńczenie naukowej kariery?
To pewien etap mojego naukowego rozwoju. Ponieważ pełnię funkcję rektora to zgodnie z prawem na stanowisko profesora mógł mnie mianować tylko minister. Natomiast jest jeszcze tytuł profesora belwederskiego, po który mogę sięgnąć. Do zbawienia nie jest to jednak koniecznie potrzebne, więc daleki jestem od wszelkich „wyścigów szczurów”, na którą to chorobę cierpi wielu naukowców, zwłaszcza młodego pokolenia. Z perspektywy lat i moich zagranicznych doświadczeń, patrzę na to zupełnie inaczej. Nie posiadane tytuły świadczą o dobrym specjaliście w danej dziedzinie. Z medycyny chociażby wiemy, że „doktor doktorowi nierówny” i z profesorami bywa podobnie.

Teraz sen z powiek spędza panu reforma szkolnictwa wyższego?
Bez specjalnych emocji, ale jestem nią bardzo zainteresowany, jak większość rektorów. Jeśli zostanie wdrożona, to zmiany zaczną się od przyszłego roku akademickiego i przede wszystkim będą dotyczyły wiodących uczelni w kraju. Dla naszego regionu ważniejsze jest to, że bardzo mocno akcentuje się w przygotowywanym projekcie ustawy rolę uczelni zawodowych. Między innymi planuje się też zmianę nazwy z „wyższa szkoła zawodowa” na „uczelnię zawodową”. To z pewnością ułatwi wielu osobom rozróżnianie szkolnictwa zawodowego przedmaturalnego od wyższego. Warto jednak dodać, że trwa debata nad wieloma szczegółami tej reformy, m.in. dotyczącymi pracowników naukowych (od tej pory będą dwie ścieżki kariery – naukowa i dydaktyczna), nad „doktoratami wdrożeniowymi”, „uczelniami flagowymi”. Wiele zmian będzie dotyczyło też studentów i długości studiów, zwłaszcza studiów zaocznych.

Rozmawiała Agnieszka Milewska

Cały wywiad z profesorem Leszkiem Zygnerem można przeczytać w kwartalniku „Mława Life”. Gazeta jest dostępna bezpłatnie w naszej redakcji przy Al. Piłsudskiego 5A oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
siuber
siuber
5 lat temu

niech pan profesor zajmie się lepiej zakłamaną historią III RP,ciekaw jestem co miałby do powiedzenia w tej kwestii jako historyk

Komunikat policji. 52-letniemu mławianinowi grozi 10 lat więzienia

0
Surowe konsekwencje czekają napastnika z Leśnej. Kara do 10 lat więzienia grozi zatrzymanemu wczoraj, 52-letniemu mławianinowi, który za pomocą belek z gwoździami, zaatakował interweniujących...

Roztrzaskał też szyby w radiowozie [FILM]

0
Dotarliśmy do kolejnego nagrania, na którym widać jak mężczyzna nazwany wandalem z Leśnej niszczy samochody. W pewnym momencie rzuca się z deską — maczugą...

FILM, jak policja łapie agresora. Akcja z gazem nie wyszła najlepiej

0
Przesłano nam FILM, na którym widać, jak policja łapała agresywnego mężczyznę - nazwanego już wandalem z Leśnej - niszczącego samochody właśnie na tej ulicy....

Święto nauki w pierwszym liceum [ZDJĘCIA]

0
Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego zorganizowała już po raz trzeci święto nauki w szkole. Hasłem tegorocznych zmagań konkursowych był „Zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami – 2023”.    „Powiatowe...
 • Lokal użytkowy na parterze, 204 m2, centrum Mławy
  Lokal użytkowy na parterze, 204 m2, centrum Mławy
  Cena: 940 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Cena: 1 300 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Urokliwa w części zalesiona działka - Wola Kolonia
  Urokliwa w części zalesiona działka - Wola Kolonia
  Cena: 260 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria: Nieruchomości

Żak drugą siłą? Triumf w derbach

0
Wszystko wskazuje na to, że reprezentanci szreńskiego Żaka zakończą sezon na drugim miejscu. Po raz ostatni tak wysoko plasowali się w tabeli B-klasy w...

Dzień Dziecka na osiedlu. Płukanie złota i strzelanie z łuku

0
Mieszkańcy Osiedla Młodych w Mławie mieli okazję obchodzić Dzień Dziecka, m.in. strzelając z łuku i ćwicząc płukanie złota oraz śpiewanie indiańskiej pieśni. To tylko...
Trasa szybkiego ruchu

Autostrady bezpłatne dla osobówek

0
Autostrady państwowe bezpłatne dla osobówek. Zgodnie z nową ustawą dotyczącą autostrad płatnych oraz Krajowego Funduszu Drogowego, opłaty za państwowe autostrady zostaną zniesione dla kierowców...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Pod Płońskiem zderzyły się dwa pojazdy. Lądował śmigłowiec

0
Utrudnienia w ruchu na Krajowej 62. w okolicach miejscowości Miączynek, w powiecie płońskim. Trasa zablokowana w obu kierunkach, po zderzeniu dwóch pojazdów. Policja informuje, ze...

Seria nocnych pożarów w Mławie. Komunikat policji [ZDJĘCIA I FILMY]

3
Jest komunikat policji w sprawie serii nocnych pożarów w Mławie (w niedzielę 4 czerwca) oraz jednego takiego zdarzenia w Nosarzewie Polnym. Seria nocnych pożarów...

Zabawa trwała przez wiele godzin [NASZA RELACJA]

2
Mławski park zamienił się w niedzielę 4 czerwca w wielki prac zabaw. Z okazji Dnia Dziecka rządziły tam dzieci. Zabawa trwała przez wiele godzin.    Najmłodsi...
pożary

Fala pożarów. Płonęły budynki w Mławie [FILMY I ZDJĘCIA]

0
Pożary w całym mieście i nie tylko. Dziesiątki strażaków w akcjach na terenie Mławy i Nosarzewa Polnego. Ubiegła noc była ciężka dla mieszkańców i...
- REKLAMA -
1
0
Przejdź do komentarzyx