Zarezerwujcie czas 23 i 24 września. W Mławie w tym czasie przygotujcie się na czwartą edycję Victor Young Jazz Festival Mława. Festiwal po raz pierwszy odbędzie się w murach Państwowej Szkoły Muzycznej.
Victor Young Jazz Festival Mława po raz czwarty. Zapraszamy
Polscy i europejscy artyści największego formatu, wystawy, aukcja i koncerty, które zadowolą najbardziej wyrafinowane muzycznie podniebienia – to wszystko przygotowaliśmy dla widzów czwartego Victor Young Jazz Festival Mława.
Organizatorzy (Miasto Mława, Fundacja For Art, Miejski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Mławie) założyli, że wydarzenie będzie obejmowało wiele płaszczyzn działalności kulturalnej miasta, bawiło i edukowało, aktywowało muzycznie gości festiwalu.
Pierwszy dzień – 23 września – rozpocznie panel dyskusyjny „Polscy kompozytorzy w Hollywood” z udziałem muzyków, dziennikarzy, filmowców i dyplomatów – organizatorzy zapraszają do Sali Koncertowej PSM o godzinie 16:00.
Kolejne pozycje programu to spełnienie marzeń organizatorów.
– Od pierwszej edycji chcieliśmy, aby na mławskiej scenie pojawił się człowiek-legenda polskiego jazzu – Jan Ptaszyn Wróblewski. On również był przychylny Mławie, ale ponieważ życie płata czasem figle, występ artysty przesunął się na edycję ’22. Ptaszyna usłyszymy w składzie z Wojciechem Niedzielą (fortepian), Andrzejem Święsem (kontrabas) oraz Marcinem Jahrem (perkusja) w inaugurującym festiwal pierwszym koncercie (godzina 18:00) – zachęcają do udziału organizatorzy.
Po gwiazdorskim kwartecie wystąpią artyści, których obecność jest kolejnym krokiem w stronę budowy międzynarodowego charakteru festiwalu. Ricardo Pinheiro (Potrtugalia), Massimo Cavalli (Włochy) oraz Eric Ineke (Niderlandy), muzycy tworzący formację Turn Out The Stars zagrają swoje interpretacje utworów niezrównanego Billa Evansa. W repertuarze nie zabraknie jednak także kompozycji Younga.
W sobotę w parku
W sobotę 24 września zapraszamy o 16:00 do parku miejskiego na otwarcie wystawy plenerowej „Polscy kompozytorzy w Hollywood”, przygotowywanej przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Wątek polskich akcentów za oceanem będziemy kontynuować, uczestnicząc w prelekcji „Jazz na ekranie. Wielka polska czwórka światowej kinematografii – Young, Kaper, Wars, Komeda”, przygotowanej i prowadzonej przez Andrzeja Winiszewskiego. Po wernisażu prac laureatów konkursu „Malowanie muzyką” oraz podsumowaniu konkursu literackiego „Gdzie są skrzypce Younga” rozpoczniemy drugi wieczór koncernowy.
W pierwszej odsłonie – o 18:00 – usłyszymy Quintet Macieja Grzywacza w składzie Maciej Grzywacz – gitara, Tomasz Grzegorski – saksofon tenorowy, Kuba Stankiewicz – fortepian, Konrad Żołnierek – kontrabas, Jakub Grzywacz – perkusja gościnnie z rewelacyjną Joanną Knitter (śpiew). Wieczór zamknie koncert formacji Q JA VY, czyli Mateusz Q-rek – gitara, Jacek Rodziewicz – saksofon barytonowy, Maciej Sikała – saksofony tenorowy i sopranowy, Bartosz Staszkiewicz – instrumenty klawiszowe, Filip Torres – gitara basowa, Tomasz Torres – perkusja, Jose Torres – instrumenty perkusyjne.
W przerwie między koncernami zachęcamy do udziału w aukcji prac namalowanych przez dzieci w ubiegłorocznej edycji konkursu. Licytację poprowadzi prof. Piotr Kaliciński – specjalista chirurgii dziecięcej oraz transplantologii klinicznej, organizator festiwali jazzowych i miłośnik gatunku. Dochód ze sprzedaży ilustracji do muzyki Younga zostanie przeznaczony na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka.
Portal Nasza Mława jest wśród patronów medialnych Victor Young Jazz Festival Mława.
Zapraszamy na niezwykłe wydarzenia w naszym mieście.