Od nowego roku na administracyjnej mapie Polski pojawiło się 10 nowych miast. Rząd podjął decyzję o przyznaniu tego statusu m.in. Lubowidzowi w pow. żuromińskim.
Miejscowość ta miała już prawa miejskie, lokację uzyskała w 1521 r., a utraciła w 1660 r., po wojnach szwedzkich. Obecnie liczy niespełna 2 tys. mieszkańców.
Poza Lubowidzem status miasta z dniem 1 stycznia 2019 r. otrzymały:
- Koszyce – w powiecie proszowickim (woj. małopolskie);
- Nowa Słupia – w powiecie kieleckim (woj. świętokrzyskie);
- Pierzchnica – w powiecie kieleckim (woj. świętokrzyskie);
- Szydłów – w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie);
- Wielbark – w powiecie szczycieńskim (woj. warmińsko-mazurskie);
- Nowy Korczyn – w powiecie buskim (woj. świętokrzyskie);
- Oleśnica – w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie);
- Opatowiec – w powiecie kazimierskim (woj. świętokrzyskie);
- Pacanów – w powiecie buskim (woj. świętokrzyskie).
– Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez Radę Gminy. Uzyskanie tego statusu wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Według danych GUS, w 2018 r. istniało w Polsce 930 miast. Były to 302 gminy miejskie oraz 628 miast położonych w gminach miejsko-wiejskich.
a czy wiesz, że w miastach np. płaci się większe podatki? Ludzie po prostu nie chcą żeby ich miejscowość nabyła prawa miejskie. Czy to jakiś wyższy status społeczny „być z miasta”? 😉 nie sądzę
ha ha ha ….w powiecie żurominskim trzy miasta , a w mlawksim jedno, to jakas paranoja , co najmniej smieszne :), w powiecie mlawskim takich miast jak lubowidz mogloby byc kilka , a do tego wiekszych, ten kraj jednak mnie zadziwia …..w powiecie ciechanowskim dwa miasta…..szkoda gadac …….