Beczki i pojemniki z nieznaną substancją, znalezione przez inspektorów WIOŚ w miejscowości Ludwikowo (gmina Joniec), zabezpieczyła płońska policja.
W piątek, 13 grudnia pracownicy ciechanowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, na jednej z posesji w Ludwikowie (gm. Joniec), ujawnili 31 mauzerów o pojemności 1000 litrów każdy i 40 dwustu litrowych metalowych beczek. Ustawione były na paletach i owinięte folią. Część z nich znajdowała się na zewnątrz, a część w drewnianej stodole.
Płońscy policjanci zabezpieczyli składowisko i przyległy teren oraz przesłuchali właściciela posesji. czynności na miejscu wykonywane były z udziałem straży pożarnej i WIOŚ. Pobrano próbki do badań laboratoryjnych. W zależności od wyniku badań podjęte zostaną odpowiednio dalsze czynności w tej sprawie. W tej sprawie prowadzone jest śledztwo pod nadzorem prokuratury. Za nieodpowiednie postępowanie z odpadami grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, art. 183 k.k.: „Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska 5 grudnia wydał komunikat w sprawie nielegalnego składowania odpadów na terenach hal, magazynów i gruntów pod wynajem oto jego treść:
’W ostatnich latach nasila się zjawisko porzucania odpadów przez nieuczciwe podmioty w pomieszczeniach i na posesjach osób prywatnych. W związku z tym ostrzegamy właścicieli gruntów oraz magazynów pod wynajem przed działalnością oszustów. Firmy wynajmują magazyny i inne nieruchomości pod pozorem legalnej działalności i gromadzą tam odpady bez wiedzy właściciela, a po wypełnieniu obiektu zaprzestają działalności i znikają.
Zgodnie z art. 26 Ustawy o odpadach (Dz.U. 2019 r. poz. 701 ze zm.), posiadacz odpadów jest obowiązany do ich niezwłocznego usunięcia z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. Poprzez posiadacza odpadów rozumie się wytwórcę odpadów lub osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej będące w posiadaniu odpadów. Domniemywa się, że posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości jest władający powierzchnią ziemi. Decyzję nakazującą usunięcie odpadów wydaje się w stosunku do wszystkich posiadaczy odpadów. Za wykonanie wskazanych w niej obowiązków odpowiedzialni są solidarnie. W przypadku, gdy nie uda się odnaleźć podmiotu wynajmującego, obowiązek usunięcia odpadów spoczywa więc na właścicielu nieruchomości, który musi ponieść całkowity koszt ich utylizacji.
Oszuści działają zazwyczaj według prostego schematu. Umowę z właścicielem podpisuje doraźnie powołana firma, nieoficjalnie współpracująca z nieuczciwym podmiotem. Wynajmowany teren w krótkim czasie zostaje zapełniony odpadami, a następnie firma znika z rynku, pozostawiając problem właścicielowi.
W związku z tym właścicielom gruntów i nieruchomości zaleca się daleko idącą ostrożność, dokładną weryfikację podmiotów, z którymi zawierają umowy oraz regularne kontrole wynajmowanych pomieszczeń i gruntów.