środa, 17 kwietnia 2024
naszamlawa.plWiadomościTak zareagował WILK na widok człowieka
- REKLAMA -
  • Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Cena: 51 200 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, I piętro
    M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, I piętro
    Cena: 362 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
    Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
    Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
    Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
    Cena: 49 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Cena: 75 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Cena: 3 100 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
  • Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Cena: 37 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
    Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
    Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
  • Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
    Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
    Cena: 37 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
    M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
    Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Komfortowy lokal 238 m2, na największym osiedlu w centrum Mławy !!!
    Komfortowy lokal 238 m2, na największym osiedlu w centrum Mławy !!!
    Cena: 6 900 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…

Tak zareagował WILK na widok człowieka [FILM]

-

Naturalne zachowanie wilka na widok człowieka przedstawia film jednego z leśników, który prezentujemy poniżej. Co zrobić, gdy spotkamy wilka? 

- R E K L A M A -

 

Tak zareagował WILK na widok człowieka [FILM]

Film autorstwa Leśniczego Leśnictwa Chrapoń Wiesława Hajczuka – przedstawiający naturalne zachowanie się wilka na widok człowieka.

 

Wilk na widok człowieka powinien uciec. Co zrobić, gdy spotkamy takie zwierzę?

Na wilki polowano od lat, tak że niemal zupełnie zniknęły z terenów Polski. W 1998 r. drapieżniki objęto ochroną gatunkową. Od tego czasu ich liczba wzrasta, a spotkania z tymi pięknymi, dzikimi zwierzętami mogą przytrafiać się częściej.

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.

Dlatego należy pamiętać o zasadach:

  • Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
  • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
  • Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
  • Jeśli jesteś fotografem przyrodniczym lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
  • Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą.  Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
  • Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
  • Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom RDOŚ.
  • Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
  • Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach, gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
  • Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.

Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie,  możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Wilk jest gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wilk (łac. Canis lupus) to gatunek drapieżnika objęty w Polsce całoroczną ochroną gatunkową od 1998 r. U części społeczeństwa wilk i jego wycie budzą grozę i strach.
Dla innych usłyszeć i zobaczyć wilka to marzenie. W wierzeniach Słowian wilk uosabiał złe duchy lasu, które strzegły jego tajemnic. Wycie wśród wilków jest sposobem komunikowania się pomiędzy osobnikami. Mowa ciała u tego gatunku pełni również ważną rolę. Ciałem, pozycją ogona czy uszu wilki pokazują swoje agresywne bądź przyjazne nastawienie. Mową ciała wyrażają uległość, strach, dominację nad innymi członkami watahy czy chęć do zabawy.
Sylwetka przypomina dużego psa, ale w odróżnieniu od niego, zwykle nosi ogon zwieszony w dół lub poziomo wyprostowany i raczej nie zwija go nad grzbietem. Może ważyć nawet 60 kg.
Wilki żyją w grupach rodzinnych, zwanych watahami. W watasze najważniejsza jest para wilków (samiec i samica), która prowadzi grupę na polowanie.
– Młode wilki przychodzą na świat w norach, zwykle w maju.
– Wilki aktywne są zwykle w nocy. Wataha oznacza granice swojego terytorium moczem, charakterystycznym drapaniem ziemi (zwykle na skrzyżowaniach dróg leśnych) oraz wyciem. W ciągu doby zwierzęta mogą przemierzyć około 20 km.
– w Polsce polują głównie na jelenie, ale chętnie zjadają też sarny, dziki, a także zwierzęta hodowlane, owce czy krowy. Wataha zabija tygodniowo około trzech zwierząt.
– wilcze motywy popularne są w nazewnictwie botanicznym: wawrzynek wilcze łyko, pokrzyk wilcza jagoda czy wilczomlecz to nazwy trujących roślin. „Wilkami” nazywane są również pędy, które wyrastają z nieszlachetnej podkładki, przy szczepieniu roślin, lub dodatkowe pędy wyrastające z rośliny, które osłabiają siłę wzrostu pędu głównego.
Na terenie Nadleśnictwa Dwukoły wilk jest gatunkiem, którego tropy spotkać można w każdym zakątku jednostki.

Źródło: lasy.gov.pl/Nadleśnictwo Dwukoły

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
czytelniczka
czytelniczka
4 miesięcy temu

Co zrobić jak się zobaczy wilka w lesie? Patrzeć i podziwiać. Druga okazja może się nie trafić.

Samotne i zdrowe wilki boją się ludzi, uciekają. Nie wiem jak by było w przypadku watahy, ale raczej też by ominęła człowieka szerokim łukiem.
Podchodzą i atakują tylko chore wilki i to bardzo rzadko, one też wola unikać ludzi. Na świecie wg danych statystycznych za to ginie więcej ludzi od ataku łosia niż lwów…

Nowe mieszkania w Krakowie – przewodnik po rynku nieruchomości [SPONSOROWANE]

0
W ostatnich latach rynek nieruchomości w Polsce przeżywa prawdziwy boom, a Kraków, jako jedno z najczęściej wybieranych miast do życia, nie jest wyjątkiem. Poszukiwanie...

Zaobserwowano wzmożony ruch… kaczek domowych

0
Niejedna kontrola drogowa w miejscu, zgłoszonym przez użytkowników KMZB zakończyła się niepozytywnie dla kierujących łamiących przepisy, a pozytywnie dla mieszkańców. Bywają jednak i takie...

Stracił prawo jazdy

0
Kierujący toyotą jechał w terenie zabudowanym z prędkością 103 km/h. Stracił prawo jazdy. Kolejne zgłoszenia użytkowników Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości...

Ucieczka młodego kierowcy audi

0
Dyżurny mławskiej policji odebrał zgłoszenie (w niedzielę wieczorem) dotyczące nietrzeźwego kierowcy audi. Interweniujący patrol, chwilę po zgłoszeniu, zauważył podejrzanego kierowcę w Podkrajewie. Ten, na...
  • Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Cena: 51 200 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
    Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
    Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Cena: 37 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:

Mława dla pływania. Pół tysiąca uczestników

0
Ponad pięciuset młodych sportowców stanęło na starcie dwudniowych ogólnopolskich zawodów „Mława dla pływania” pod patronatem burmistrza Mławy. Wśród uczestników przeważali młodzi adepci pływania z...

Informacje z Mazowsza 55 [SPONSOROWANE]

0
W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Informacje z Mazowsza" mówimy m.in. o najlepszym w kraju wyniku wyborczym marszałka województwa, powstaniu Mazowieckiego Centrum Edukacji...

Mławianka Mazovia Cup. Zapisy drużyn

0
W Mławie niebawem rusza projekt "Mławianka Mazovia Cup", promujący sport, zdrowy styl życia i integrację społeczności lokalnej. Turnieje będą zorganizowane zgodnie z zasadami unifikacji...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Mławianka ma lepsze rezerwy. Wieczfnianka na sześć

0
Niezwykle ważne zwycięstwo w kontekście walki o podium odnieśli reprezentanci drugiej ekipy Mławianki. Na boisku w Ostrołęce wykazali swoją wyższość nad „dwójką” tamtejszej Narwii....

Marika na podium trzy razy z rzędu

0
Młoda lekkoatletka z Mławy, Marika Zembrzuska Kozieł, uczennica 5 klasy szkoły katolickiej, po raz trzeci z rzędu zdobyła mistrzostwo powiatu mławskiego w biegu przełajowym....

Motorowerzysta bez kasku i na podwójnym gazie

0
27-letni kierowca motoroweru bez kasku, nietrzeźwy (miał ponad 1,6 promila alkoholu) stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się na drodze Kowalewsko — Dąbrowa. Przeżył....

Wypadek ciężarówki na S7

0
Mławska policja informuje o utrudnieniach w ruchu na S7 w rejonie Prusocina. Chodzi o pas w kierunku Warszawy, gdzie doszło do zdarzenia drogowego z...
- REKLAMA -
1
0
Przejdź do komentarzyx