niedziela, 19 stycznia 2025
naszamlawa.plWiadomościPowiatSzreńsk nie będzie miastem. Powody są dwa
- REKLAMA -
  • Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Cena: 75 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Działka pod budowę domu jednorodzinnego, Wiśniewo
    Działka pod budowę domu jednorodzinnego, Wiśniewo
    Cena: 69 900 zł  / Miejscowość: Wiśniewo  / Kategoria:
  • Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
    Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
    Cena: 249 000 zł  / Miejscowość: Józefowo  / Kategoria:
  • Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
    Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
    Cena: 649 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom z reprezentacyjnym ogrodem w Szydłowie
    Dom z reprezentacyjnym ogrodem w Szydłowie
    Cena: 1 090 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
  • Lokal użytkowy ul. Zacisze
    Lokal użytkowy ul. Zacisze
    Cena: 109 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
  • Kamienica w centru Działdowa
    Kamienica w centru Działdowa
    Cena: 980 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Działdowo  /…
  • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
    Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
    Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
  • Teren 1,18 ha pod zabudowę jednorodzinną - Lewiczyn
    Teren 1,18 ha pod zabudowę jednorodzinną - Lewiczyn
    Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Lewiczyn  / Kategoria:
  • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
    Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
    Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Ziemia rolna, gmina Szydłowo!
    Ziemia rolna, gmina Szydłowo!
    Cena: 150 000 zł  / Miejscowość: Trzcianka-Kolonia  / Kategoria:

Szreńsk nie będzie miastem. Powody są dwa

-

Wiadomo już, że Szreńsk nie odzyska praw miejskich z początkiem 2021 roku. To mimo wniosku rady gminy. Jakie były powody wydania decyzji?

- R E K L A M A -

 

O nadanie (przywrócenie) statusu miasta ubiegała się Rady Gminy Szreńsk. Miejscowość nie znalazła się w rozporządzeniu, które wejdzie w życie 1 stycznia.

Powody są dwa. Na terenie miejscowości jest 145 gospodarstw, czyli 44,62 procent, które podlegają obowiązkowi opłacania podatku. Drugi powód ujęto w następujących słowach: „Należy zauważyć, iż wyniki konsultacji wskazują, że mieszkańcy gminy Szreńsk nie popierają propozycji nadania statusu miasta miejscowości Szreńsk”.

Miastem nie zostanie też Skarbimierz-Osiedle (opolskie), które według ministerstwa spraw wewnętrznych „nie przypomina miasta, lecz dobrze rozwinięte osiedle”, odpadły też Wydminy (warmińsko-mazurskie).

Według projektu rozporządzenia miastami zostaną: Kamieniec Ząbkowicki (dolnośląskie), Goraj (lubelskie), Solec nad Wisłą, Wiskitki i Sochocin (mazowieckie), Dubiecko (podkarpackie), Wodzisław (świętokrzyskie), Budzyń i Kośminek.

Rys historyczny Szreńska

Pierwsze ślady osadnictwa w Szreńsku pochodzą z przełomu IX i X wieku, w tym czasie w rozlewisku rzek Mławki i Szronki powstał gród otoczony wałami ziemno-kamiennymi. Prawdopodobnie gród powstał po przeniesieniu osadnictwa z lewego, położonego wyżej brzegu rzeki Mławki. Był to ośrodek dużego okręgu grodowego. Gród wielokrotnie był niszczony co było związane z jego lokalizacją na terenach granicznych z Prusami. W wieku XII, najprawdopodobniej za panowania Bolesława Krzywoustego, gród został powiększony, wzmocniony przez podwyższenie wałów a wokół niego wyrosła osada i w takim kształcie Szreńsk przetrwał następne 100 lat do najazdu Prusów, gdy został ponownie zniszczony. Odkryte w wyniku badań archeologicznych zabytki wskazują, że mieszkańcy grodu zajmowali się garncarstwem, kowalstwem, hodowlą bydła i rolnictwem. W wieku XIII Szreńsk został ponownie odbudowany. Po raz pierwszy w źródłach pisanych Szreńsk pojawia się w 1240 roku. Przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim Szreńskowi nadał Siemowit IV w roku 1383 w Płońsku, w tym samym dokumencie potwierdza wcześniejsze nadanie Szreńska Stanisławowi Gradowi z Kowalewa, który zmienia nazwisko na Szreński i w rękach rodu Szreńskich pozostaje Szreńsk przez 170 lat. W pierwszej połowie XVI wieku Feliks Szreński, ostatni z rodu, w miejscu dawnego grodziska wybudował okazały zamek obronny, z murami obwodowymi, czterema basztami, budynkiem mieszkalnym i budynkiem bramnym oraz kaplicą, przebudował kościół parafialny (1531 zakończenie budowy). Kościół bez większych zmian przetrwał do dzisiaj i stanowi perłę późnego gotyku północnego Mazowsza. W 1554 Szreńsk przeszedł na własność biskupa płockiego Andrzeja Noskowskiego. W 1656 miasto zajęli Szwedzi, a na zamku stacjonował szwedzki garnizon. Na około trzy tygodnie przed bitwą pod Warszawą do Szreńska przybył z wizytacją oddziałów Karol X Gustaw. W latach 1768-1771 zamek w Szreńsku wykorzystywali Konfederaci barscy pod dowództwem Józefa Sawy-Calińskiego, który ranny w bitwie pod Szreńskiem 26 kwietnia 1771, dostał się do niewoli rosyjskiej. Po II rozbiorze Polski Szreńsk wszedł w skład Prus, a jego właścicielem został Karol Ludwik Erhard Knobloch, na którego polecenie zostały rozebrane gotyckie fortyfikacje zamku, a cześć mieszkalną przebudowano na klasycystyczną rezydencję, m.in. dobudowując jeden trakt od zachodu. Pałac przetrwał do pożaru w 1948 r., obecnie pozostaje w ruinie. W roku 1869 Szreńsk stracił prawa miejskie.

 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Creepdaw
Creepdaw
2 miesięcy temu

elo

Lopez
Lopez
4 lat temu

Wiocha to wiocha

Jarosław Trześniewski-Kwiecień
Jarosław Trześniewski-Kwiecień
4 lat temu

Są miejscowości w Ziemi Zawkrzeńskiej (powiat mławski, żuromiński ,działdowski i część nidzickiego) spełniające wymogi : Strzegowo, Radzanów,Kuczbork, Janowiec Kościelny, Niechłonin i Szreńsk. Jeżeli Lubowidz odzyskał prawa miejskie (Kuczbork wystąpi o to lada moment), to ze względów historycznych ( Szreńsk-pierwsza stolica Ziemi Zawkrzeńskiej !) – warto starać się o te prawa.Czy mamy podtrzymywać niesprawiedliwą decyzję rosyjskiego zaborcy ??? Czy miejscowości te musza być skazane na ograniczony rozwój ( status gminy nie daje takich możliwości jak status miasta!) ??? Mieszkańcy Szreńska i Strzegowa zadecydowali inaczej. Przeważyła opcja (błędna), że wzrosną podatki itd. Strzegowo nigdy praw miejskich nie miało , spełnia wszelkie wymogi, a jednak…No cóż brak perspektywicznego myślenia robi swoje, prędzej czy później to wyjdzie. Wielka szkoda.

Kojot
Kojot
Odpowiedź do  Jarosław Trześniewski-Kwiecień
4 lat temu

A Iłowo-Osada? 3000 mieszkańców, zero gospodarstw, kanalizacja w całej miejscowości, posterunek policji, dwie szkoły, dwa przedszkola, linia kolejowa, droga wojewódzka, kamienice w centrum.

Jarosław Trześniewski-Kwiecień
Jarosław Trześniewski-Kwiecień
Odpowiedź do  Kojot
4 lat temu

Iłowo- Osada spełnia wszelkie kryteria, tyle że nigdy praw miejskich nie miało, podobnie jak Strzegowo. Ale wszystko zależy od woli mieszkańców. Swego czasu był śmiały projekt połączenia Iłowa z Mławą.:)Pozdrawiam serdecznie!

Ferie pełne kreatywności w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej

0
Szukasz dla swojego dziecka ciekawego sposobu na spędzenie ferii zimowych? Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie zaprasza na wyjątkowe warsztaty plastyczne! Pod okiem doświadczonego artysty,...
pieniądze z bankomatu

Renta wdowia – nowe regulacje prawne

0
Renta wdowia – nowe regulacje prawne. Od początku roku wiele osób zainteresowanych jest nową możliwością łączenia świadczeń emerytalno-rentowych, czyli tzw. rentą wdowią. W województwie...

Meble i dodatki do domu – jak stworzyć idealne wnętrze? [Artykuł sponsorowany]

0
Urządzanie wnętrza to sztuka, która łączy estetykę z funkcjonalnością. Dobrze dobrane meble i dodatki potrafią nadać każdemu pomieszczeniu charakter, podkreślając jego styl i tworząc...

Choinka po świętach – jak się jej pozbyć?

0
Święta Bożego Narodzenia minęły, a w naszych domach pozostały piękne, świąteczne choinki. Ale co zrobić z nimi teraz? Wystarczy wystawić ją w wyznaczonym miejscu,...
  • Teren 1,18 ha pod zabudowę jednorodzinną - Lewiczyn
    Teren 1,18 ha pod zabudowę jednorodzinną - Lewiczyn
    Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Lewiczyn  / Kategoria:
  • Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
    Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
    Cena: 649 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działka pod budowę domu jednorodzinnego, Wiśniewo
    Działka pod budowę domu jednorodzinnego, Wiśniewo
    Cena: 69 900 zł  / Miejscowość: Wiśniewo  / Kategoria:

Transakcja w toalecie. Sensacyjna akcja celników na lotnisku Chopina!

0
Sensacyjna akcja celników na lotnisku Chopina! Złapani na gorącym uczynku. Luksusowe zegarki i biżuteria, warte ponad milion złotych, przejęte przez służby. Transakcja w toalecie....

Uwaga! To nie księża prowadzą zbiórkę

0
Uwaga! To nie księża prowadzą zbiórkę. Podszywają się pod mławskich księży. Podpierając się autorytetem duchownych z mławskich parafii, oszuści zachęcają do zbiórek na oszukańcze...

Szeregi mazowieckiej policji zasiliło 100 mundurowych

0
W szeregi mazowieckiej policji wstąpiło ponad 100 mundurowych i to na początku 2025 roku. Szeregi mazowieckiej policji zasiliło 100 mundurowych Mazowiecką policję zasiliło aż 100 nowych...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Grało dwadzieścia ekip, wygrała Gaja. Joker w Ostrołęce

0
Futboliści mławskiego Jokera nie zadowalają się tylko udziałem w rozgrywkach Dan-Bud Amatorskiej Ligi Futsalu. Regularnie uczestniczą także w turniejach w innych ośrodkach. W miniony...

Tacy lokatorzy w naszych lasach

0
Ostatnie opady śniegu stworzyły malowniczą zimową scenerię w lasach Nadleśnictwa Dwukoły. Biała pokrywa ułatwia obserwację tropów zwierząt, takich jak jelenie, dziki czy wilki. Ptaki, jak sikory,...

Piracka jazda w zimowej scenerii. 29-latek stracił prawo jazdy

0
Piracka jazda w zimowej scenerii. 29-latek stracił prawo jazdy. Młody kierowca mercedesa postanowił zlekceważyć nie tylko przepisy ruchu drogowego, ale także zdrowy rozsądek. Podczas...

Ogromnie utrudnienia ruchu kolejowego w calej Polsce

1
Ogromnie utrudnienia ruchu kolejowego w calej Polsce. Do odwołania obowiązuje kod czerwony. Jednak sytuacja się poprawia.  Przewoźnicy informują o sytuacji na platformie X. - Sytuacja pogodowa...
- REKLAMA -
5
0
Przejdź do komentarzyx