Wiadomo już, że Szreńsk nie odzyska praw miejskich z początkiem 2021 roku. To mimo wniosku rady gminy. Jakie były powody wydania decyzji?
O nadanie (przywrócenie) statusu miasta ubiegała się Rady Gminy Szreńsk. Miejscowość nie znalazła się w rozporządzeniu, które wejdzie w życie 1 stycznia.
Powody są dwa. Na terenie miejscowości jest 145 gospodarstw, czyli 44,62 procent, które podlegają obowiązkowi opłacania podatku. Drugi powód ujęto w następujących słowach: „Należy zauważyć, iż wyniki konsultacji wskazują, że mieszkańcy gminy Szreńsk nie popierają propozycji nadania statusu miasta miejscowości Szreńsk”.
Miastem nie zostanie też Skarbimierz-Osiedle (opolskie), które według ministerstwa spraw wewnętrznych „nie przypomina miasta, lecz dobrze rozwinięte osiedle”, odpadły też Wydminy (warmińsko-mazurskie).
Według projektu rozporządzenia miastami zostaną: Kamieniec Ząbkowicki (dolnośląskie), Goraj (lubelskie), Solec nad Wisłą, Wiskitki i Sochocin (mazowieckie), Dubiecko (podkarpackie), Wodzisław (świętokrzyskie), Budzyń i Kośminek.
Rys historyczny Szreńska
Pierwsze ślady osadnictwa w Szreńsku pochodzą z przełomu IX i X wieku, w tym czasie w rozlewisku rzek Mławki i Szronki powstał gród otoczony wałami ziemno-kamiennymi. Prawdopodobnie gród powstał po przeniesieniu osadnictwa z lewego, położonego wyżej brzegu rzeki Mławki. Był to ośrodek dużego okręgu grodowego. Gród wielokrotnie był niszczony co było związane z jego lokalizacją na terenach granicznych z Prusami. W wieku XII, najprawdopodobniej za panowania Bolesława Krzywoustego, gród został powiększony, wzmocniony przez podwyższenie wałów a wokół niego wyrosła osada i w takim kształcie Szreńsk przetrwał następne 100 lat do najazdu Prusów, gdy został ponownie zniszczony. Odkryte w wyniku badań archeologicznych zabytki wskazują, że mieszkańcy grodu zajmowali się garncarstwem, kowalstwem, hodowlą bydła i rolnictwem. W wieku XIII Szreńsk został ponownie odbudowany. Po raz pierwszy w źródłach pisanych Szreńsk pojawia się w 1240 roku. Przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim Szreńskowi nadał Siemowit IV w roku 1383 w Płońsku, w tym samym dokumencie potwierdza wcześniejsze nadanie Szreńska Stanisławowi Gradowi z Kowalewa, który zmienia nazwisko na Szreński i w rękach rodu Szreńskich pozostaje Szreńsk przez 170 lat. W pierwszej połowie XVI wieku Feliks Szreński, ostatni z rodu, w miejscu dawnego grodziska wybudował okazały zamek obronny, z murami obwodowymi, czterema basztami, budynkiem mieszkalnym i budynkiem bramnym oraz kaplicą, przebudował kościół parafialny (1531 zakończenie budowy). Kościół bez większych zmian przetrwał do dzisiaj i stanowi perłę późnego gotyku północnego Mazowsza. W 1554 Szreńsk przeszedł na własność biskupa płockiego Andrzeja Noskowskiego. W 1656 miasto zajęli Szwedzi, a na zamku stacjonował szwedzki garnizon. Na około trzy tygodnie przed bitwą pod Warszawą do Szreńska przybył z wizytacją oddziałów Karol X Gustaw. W latach 1768-1771 zamek w Szreńsku wykorzystywali Konfederaci barscy pod dowództwem Józefa Sawy-Calińskiego, który ranny w bitwie pod Szreńskiem 26 kwietnia 1771, dostał się do niewoli rosyjskiej. Po II rozbiorze Polski Szreńsk wszedł w skład Prus, a jego właścicielem został Karol Ludwik Erhard Knobloch, na którego polecenie zostały rozebrane gotyckie fortyfikacje zamku, a cześć mieszkalną przebudowano na klasycystyczną rezydencję, m.in. dobudowując jeden trakt od zachodu. Pałac przetrwał do pożaru w 1948 r., obecnie pozostaje w ruinie. W roku 1869 Szreńsk stracił prawa miejskie.
elo
Wiocha to wiocha
Są miejscowości w Ziemi Zawkrzeńskiej (powiat mławski, żuromiński ,działdowski i część nidzickiego) spełniające wymogi : Strzegowo, Radzanów,Kuczbork, Janowiec Kościelny, Niechłonin i Szreńsk. Jeżeli Lubowidz odzyskał prawa miejskie (Kuczbork wystąpi o to lada moment), to ze względów historycznych ( Szreńsk-pierwsza stolica Ziemi Zawkrzeńskiej !) – warto starać się o te prawa.Czy mamy podtrzymywać niesprawiedliwą decyzję rosyjskiego zaborcy ??? Czy miejscowości te musza być skazane na ograniczony rozwój ( status gminy nie daje takich możliwości jak status miasta!) ??? Mieszkańcy Szreńska i Strzegowa zadecydowali inaczej. Przeważyła opcja (błędna), że wzrosną podatki itd. Strzegowo nigdy praw miejskich nie miało , spełnia wszelkie wymogi, a jednak…No cóż brak perspektywicznego myślenia robi swoje, prędzej czy później to wyjdzie. Wielka szkoda.
A Iłowo-Osada? 3000 mieszkańców, zero gospodarstw, kanalizacja w całej miejscowości, posterunek policji, dwie szkoły, dwa przedszkola, linia kolejowa, droga wojewódzka, kamienice w centrum.
Iłowo- Osada spełnia wszelkie kryteria, tyle że nigdy praw miejskich nie miało, podobnie jak Strzegowo. Ale wszystko zależy od woli mieszkańców. Swego czasu był śmiały projekt połączenia Iłowa z Mławą.:)Pozdrawiam serdecznie!