środa, 12 czerwca 2024
naszamlawa.plWiadomościSzkoły w powiecie mławskim wypowiadają wojnę komórkom
- REKLAMA -
 • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo
  Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo
  Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Efektowne mieszkanie na nowym osiedlu w Mławie
  Efektowne mieszkanie na nowym osiedlu w Mławie
  Cena: 470 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny trzykondygnacyjny dom w Mławie
  Przestronny trzykondygnacyjny dom w Mławie
  Cena: 650 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
  Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
  Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Działka inwestycyjna k. Mławy, pow. 2,22 ha
  Działka inwestycyjna k. Mławy, pow. 2,22 ha
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Turza Mała  / Kategoria:
 • Do wynajęcia lokal użytkowy 152m2 na OKM
  Do wynajęcia lokal użytkowy 152m2 na OKM
  Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
  Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
  Cena: 890 000 zł  / Miejscowość: Dalnia  / Kategoria:
 • Nowocześnie wykończony 3-pokojowy apartament
  Nowocześnie wykończony 3-pokojowy apartament
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Teren 3,1929 ha w dzielnicy przemysłowej Ciechanowa
  Teren 3,1929 ha w dzielnicy przemysłowej Ciechanowa
  Cena: 3 672 000 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:

Szkoły w powiecie mławskim wypowiadają wojnę komórkom

-

Zakaz korzystania na terenie placówki z telefonów komórkowych i tabletów planuje wprowadzić Szkoła Podstawowa w Strzegowie. Odpowiedni zapis ma się znaleźć w zmienianym właśnie statucie. Jak się okazuje, to nie jedyna szkoła w powiecie mławskim, w której zdecydowano się na taki krok.

- R E K L A M A -

Podczas przerw na korytarzach panuje cisza, dzieci zamiast rozmawiać ze sobą siedzą „w telefonach” – każde w swoim. Coraz młodsi uczniowie nagrywają swoich rówieśników lub robią im zdjęcia bez ich zgody, a następnie umieszczają w internecie. Takie „niewinne” zdarzenie może być przyczyną hejtu oraz wykluczenia przez grupę (zdjęcia są robione w różnych sytuacjach, np. w szatni przed WF-em).
Te argumenty przedstawione w Strzegowie podczas wywiadówki wystarczyły, by większość rodziców opowiedziała się za zmianą statutu.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Mławie zakaz zakaz używania urządzeń elektronicznych, osobistych odtwarzaczy stereo i telefonów komórkowych obowiązuje już od zeszłego roku. Do odpowiednich zapisów w statucie dopisano całą procedurę regulującą tę kwestię.

-W naszym przypadku to się sprawdziło. Gdy podsumowywaliśmy ubiegły rok szkolny na radzie pedagogicznej uznaliśmy, że dało oczekiwane efekty – mówi Janina Lampkowska dyrektor „Jedynki”.  – Jest dużo lepiej. Wprowadzenie procedury pozwoliło na wyciszenie się uczniów. Dzieci siedzą podczas przerw, rozmawiają, na kolanach pojawiają się książki. Wróciła komunikacja werbalna „twarzą w twarz”. Wprawdzie wielu z nich ma telefony w plecakach, ale z nich nie korzysta.

Bez smartfonów muszą sobie też radzić uczniowie ze szkoły w Wiśniewie. Dyrektor Grzegorz Woźniak zauważa, że bywa problem z wyegzekwowaniem tego zakazu, ale dużo rzadsze niż wcześniej są sytuacje z nagrywaniem jednych uczniów przez drugich, czy z robieniem sobie fotografii z ukrycia.

Nasi rozmówcy podkreślają, że ich wychowankowie mają dostęp do telefonów stacjonarnych w sekretariatach i w razie potrzeby mogą z nich zadzwonić.

Wciąż są jednak placówki, w których tylko podczas lekcji trzeba schować komórki.   Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Mławie mogą z nich korzystać podczas przerw.

-To jednak wkrótce się zmieni – zdradza nam dyrektor Piotr Piwowarski. – Coraz częściej są głosy od nauczycieli, żeby tematem się zająć i zmienić statut na bardziej rygorystyczny w tym zakresie.

A ponieważ w podstawówce trwają prace nad modyfikacją tego dokumentu i od 1 grudnia ma obowiązywać w nowej wersji, najprawdopodobniej znajdzie się w nim również punkt o całkowitym zakazie używania smartfonów.

Czy wprowadzanie takich ograniczeń ma sens? A może pokolenie kilku- i nastolatków jest skazane na komunikację za pośrednictwem urządzeń elektronicznych?
Ciekawi jesteśmy, co na ten temat sądzą nasi czytelnicy. Zachęcamy do wzięcia udziału w sondzie i w dyskusji pod artykułem.

[poll id=”6″]

 

- R E K L A M A -
Viaadu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
23 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
woźna
woźna
6 lat temu

Jeśli zabierać telefony, to i zaklejać gębę taśmą klejącą i przywiązywać do krzeseł.
Wtedy w szkole byłby naprawdę porządek.
Dzieci z domu kultury za grosz nie wynoszą.
A jeśli im zwrócić uwagę, to rodzic przychodzi i się piekli…
Myślą, że szkoła to wesołe miasteczko.

Powinny być kary pieniężne dla rodziców za złe zachowanie dzieci, to wtedy i komórki by nikomu nie przeszkadzały… Dzieci by się pilnowały, bo wiedziałyby co je w domu czeka za złe zachowanie.

Jak rodzic dostanie po kieszeni, to będzie dzieciaka pilnował, żeby ten nie głupiał.
A tak to jeszcze podpuszcza [wymoderowano] w domu… bo wie, że nikt mu nic za to nie zrobi.
Szkoła nie jest miejscem szanowanym przez nikogo – od ministrów począwszy, na rodzicach skończywszy.

Nie użerać się z dziećmi, nie zabierać im telefonów, nie zaklejać [wymoderowano] taśmą klejącą, nie przywiązywać do krzeseł, tylko za złe zachowanie uczniów karać pieniężnie rodziców.

Rząd jak się dowie, to to wprowadzi. Dziurę budżetową – kto by nie rządził – zawsze trzeba będzie czymś zapychać… Będzie z tego więcej kasy niż z fotoradarów.

Rodzic
Rodzic
6 lat temu

Moje dziecko uczy się w szkole w Bogurzynie i tam jest zakaz od zawsze. Dla nas to żadna nowość. Pani Dyrektor nigdy nie zamyka drzwi sekretariatu i zawsze dziecko może skontaktować się ze mną i ja z dzieckiem. Również wychowawcy są w stałym kontakcie z rodzicami jeśli zachodzi taka potrzeba. Nasza szkoła już od dawna w tej kwestii świeci przykładem.

anonim
anonim
6 lat temu

Jestem uczniem jednej ze szkół z zakazem używania telefonów i powiem tyle- i tak uczniowie robią sobie zdjęcia, i korzystają z telefonów, tylko wtedy kiedy nauczyciel nie patrzy, choć nie do końca… niektórzy nauczyciele mają za przeproszeniem wywalone, i nic z takimi osobami nie robią. I to ma być sprawiedliwe? Osoby które przywiązują się do regulaminu szkoły są poszkodowane bo chociażby nie mogą skontaktować się z rodzicami, kiedy są osoby które bezkarnie tego telefonu używają?

Oskar
Oskar
6 lat temu

To nie jest najlepsze rozwiazanie ponieważ niektórzy mieszkaja daleko od domu i potrzebuja kontaktu z rodzicami albo rodzice całe dnie moga pracować i nie wiedziec czy dziecko doszlo do szkoly czy nie tego sa plusy i minusy

Magdalena
Magdalena
Odpowiedź do  Oskar
6 lat temu

Panie Oskarze dziecko przed wejsciem do szkoły napisze do rodzica sms, że już jest na miejscu. To samo na koniec szkoły. To, że dziecko nie może używać telefonu, nie znaczy, że nie może go mieć.

siuda
siuda
Odpowiedź do  Magdalena
6 lat temu

Dawniej, to się dzwoniło do sekretariatu, gdy się miało jakąś pilną sprawę do dziecka – i to jakoś działało…

Bożenna
Bożenna
6 lat temu

Też jestem tego zdania bez komórek w szkołach

Małgorzata
Małgorzata
6 lat temu

Tak w każdej szkole powinien obowiązywać taki zakaz

Aleksander
Aleksander
6 lat temu

Klasy są przeludnione, a lekcje nudne jak flaki z olejem, to nic dziwnego, że uczniowie szukają alternatywy podczas takich zajęć.
Na przerwach w sumie też… bo co można na takiej przerwie robić… albo iść na fajkę, a jak palić nie można, to co tu robić?… rozmawiać o mejozie i mitozie?
Swoją drogą – ciekawe kto z pokolenia bodaj trzydziesto,czterdziestolatków pamięta jeszcze te pojęcia i stosuje je w codziennym życiu…? A przecież o tym uczyli w szkole!

Siemek
Siemek
Odpowiedź do  Aleksander
6 lat temu

Dawniej też lekcje były nudne, ale jak nauczyciel wziął kija i przyfasolił po nerach, to nikomu to nie przeszkadzało, że są nudne. Szkoła nie jest po to, żeby było miło, tylko po to, żeby się miał kto dziećmi zająć do południa, jak człowiek idzie do roboty.

Odpowiedzialny
Odpowiedzialny
Odpowiedź do  Siemek
6 lat temu

Szkoła jest po to, żeby edukować, a nie być przechowalnią, w której rodzice odstawią dzieci… Najlepiej dla takich „rodziców” to by było, żeby w święta i weekendy szkoły też były otwarte, żeby sami mogli odpocząć… A odpowiedzialność za wychowanie zrzucić na szkołę, bo ja jestem przecież idealny, nie? To nauczyciele nie potrafią wychować dzieci, nie ja.

Aleksander
Aleksander
Odpowiedź do  Odpowiedzialny
6 lat temu

Dawniej to i rodzic mógł przylać pasem…
Teraz nic nie można…

Katarzyna
Katarzyna
6 lat temu

U nas w Wieczfni Kościelnej zakaz ma obowiązywać od 1 grudnia, co bardzo mnie cieszy

lipo
lipo
Odpowiedź do  Katarzyna
6 lat temu

To we Wieczfni jest zasięg?

A
A
6 lat temu

Bardzo dobry pomysł,popieram .

Karolla
Karolla
6 lat temu

a ja pytam jakim prawem wprowadza się takie zakazy? Właśnie po to kupiłam córce komórkę, żeby mieć z nią kontakt, żeby zadzwonić gdy chcę sprawdzić, czy u niej wszystko w porządku. Takie mamy czasy, że telefony to podstawa i po co udawać, że jest inaczej.

123
123
Odpowiedź do  Karolla
6 lat temu

a jak kiedyś nie było komórek to dzieci były bardziej samodzielne, a teraz nadopiekuńczy rodzice wszystko załatwiają… słabe

ja
ja
Odpowiedź do  123
6 lat temu

zgadzam się.

Emmka
Emmka
Odpowiedź do  Karolla
6 lat temu

I dobrze. Ale wprowadzenie zakazu ma na celu ograniczenie używania przez dzieci telefonów do zabawy, a nie do kontaktów z rodzicem. Coraz częściej widzi się dzieci 7 -8 letnie z nosem w grze na przerwie a niekiedy i dzwonka na lekcje nie słyszą..

Jaaa
Jaaa
Odpowiedź do  Karolla
6 lat temu

Właśnie w rodzicach leży największy problem. Gdyby z dzieckiem działo się coś złego, to szkoła z pewnością by rodziców poinformowała. A tak to obserwuje się coraz częściej, że dzieci nie potrafią się komunikować w inny sposób niż tylko odpowiadając na pytania „tak” lub „nie”. Kiedyś na przerwach dzieci się bawiły, rozmawiały a teraz każde „wgapia się” w swój telefon i poprawnego zdania nie potrafi sklecić, bo skupia się na pisaniu wiadomości przy użyciu skrótów i „nowotworów” językowych.

normal
normal
Odpowiedź do  Karolla
6 lat temu

Karolla, najpierw to Ty złap kontakt ze swoim mózgiem. Zastanów się co Ty piszesz ? Ty miałaś komórkę w szkole ?????

olo
olo
6 lat temu

dobry pomysł

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Dziwi mnie, że sa szkoły gdzie takiego prawa jeszcze nie wprowadzono….

Setki mieszkańców pobiegło ulicami Mławy [ZDJĘCIA]

0
Setki najmłodszych mieszkańców miasta uczestniczyło we wtorek na mławskim rynku w 11 odsłonie biegu ulicznego im. Ojca Bernarda Kryszkiewicza.  Setki mieszkańców pobiegło ulicami Mławy 11...

Ruszyła budowa plaży nad Zalewem Ruda

4
Ruszyła budowa plaży nad Zalewem Ruda. Dowiedzieliśmy się, że prace rozpoczęto z inicjatywy mławskiego samorządu. Powstanie miejsce do kąpieli z ratownikami, którzy będą zatrudnieni...

Nasi biegacze bez zadyszki. Podium w Szulmierzu

0
Impreza o nazwie Leśna Zadyszka organizowana w Szulmierzu doczekała się już dziewiątej edycji. Tradycyjnie biegacze mieli do wyboru dwa odcinki o długości 5 lub...

Informacje z Mazowsza 63 [SPONSOROWANE]

0
W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Informacje z Mazowsza" mówimy m.in. o pięćdziesięciu latach chirurgii dziecięcej w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, otwarciu północnej...
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
  Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
  Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
  Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
  Cena: 890 000 zł  / Miejscowość: Dalnia  / Kategoria:

Rezerwy znowu zwycięskie. W sobotę czekamy na awans

4
Rezerwy Mławianki wróciły na zwycięską ścieżkę. To sprawia, że kwestia awansu naszej „dwójki” do okręgówki rozstrzygnie się w ostatniej kolejce. Jeśli podopieczni Piotra Króla...
praca

Dyżury telefoniczne ZUS w czerwcu

0
Dyżury telefoniczne ZUS w czerwcu 2024 roku. Mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą skorzystać z porad ekspertów z ZUS podczas dyżurów telefonicznych zorganizowanych w czerwcu. Sprawdź,...

Kierowcy tracili prawko i otrzymywali surowe mandaty

0
Kierujący muszą się liczyć z tym, że patrole mławskiej grupy SPEED, mają pod szczególnym nadzorem miejsca zagrożone przekraczaniem prędkości, zgłoszone przez użytkowników Krajowej Mapy...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Twórcy powitali lato [ZDJĘCIA]

0
Mławscy twórcy zrzeszeni w Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej w niedzielę 9 czerwca powitali lato na imprezie integracyjnej w Podkrajewie.  Twórcy powitali lato Powitanie lata stało...

Jest utrzymanie, Mławianka zostaje w trzeciej lidze

53
Dramatyczny finisz wyłonił ostatniego spadkowicza. Trzecią ligę opuszcza Olimpia Zambrów, mimo że w ostatnim meczu pokonała wysoko wysoko notowaną Lechię Tomaszów Mazowiecki. Mławianka obroniła...

Frekwencja wyborcza z godziny 17

0
Frekwencja podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce do godziny 17:00 wyniosła 28,20 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Województwo mazowieckie Frekwencja do godziny 17 31,65% Liczba kart...

Luksusowe wakacje – czy warto zainwestować w komfort? [SPONSOROWANE]

0
Czym są ekskluzywne wakacje? Choć wielu urlopowiczów może różnie interpretować ten termin to dla wielu luksusowy urlop kojarzy się z pięciogwiazdkowym, nowoczesnym hotelem z...
- REKLAMA -
23
0
Przejdź do komentarzyx