Filip Rutkowski, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie, w klasie śpiewu Michała Gogolewskiego, a obecnie student II roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (w klasie śpiewu dra Jaromira Trafankowskiego) został jednym z trojga laureatów IV edycji Nagrody Twórczej Samorządu Województwa Mazowieckiego. Nagroda jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury na szczeblu ogólnopolskim czy międzynarodowym.
Mimo młodego wieku (21 lat) Filip Rutkowski ma na swoim koncie:
– II nagrodę (I nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym ZŁOTE GŁOSY w Warszawie 2019 r.;
– 9 lokatę na 140 startujących z 28 krajów w Międzynarodowym Konkursie LIONS DI CANTO online w Mediolanie 2020 roku (będąc najwyżej klasyfikowanym z biorących udział Polaków i najmłodszym w pierwszej dziesiątce konkursu );
– II nagrodę (I nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie ISCART w Lugano w kategorii „śpiew operowy”.
W ciągle przekładanym z powodu pandemii Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Gabrieli Benackovej w Czechach dotarł już do półfinału. Jest Stypendystą Burmistrza Miasta Mławy za rok 2019. Warto też przypomnieć, że był dwukrotnym zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Zdzisława Skwary w Mławie (2017 i 2019 rok) oraz laureatem wyróżnienia na Makroregionalnych Przesłuchaniach Uczniów Klas Śpiewu Solowego CEA (Centrum Edukacji Artystycznej) w Warszawie w 2017 roku.
Laureaci IV edycji Nagrody Twórczej
Tancerka, graficzka i wokalista. Tegorocznymi laureatami Nagrody Twórczej zostali:
- Aleksandra Kaźmierska – od lat doskonali się w technice tańca współczesnego: jazz, contemporary ballet (modern), tworzy etiudy taneczne, artistic dance show – małe przedstawienia taneczne łączące kilka stylów tańca. Bierze aktywny udział w licznych konkurach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Reprezentowała Polskę na wielu konkurach międzynarodowych, bardzo często wchodząc do finału i zajmując czołowe lokaty. Promując piękno i różnorodność przesłania tanecznego bierze czynny udział w życiu kulturalnym swojego rodzinnego miasta Płocka, np.: podczas wystaw w Muzeum Mazowieckim w Płocku, Płockiej Galerii Sztuki, lokalnych imprezach typu „Dni Historii Płocka” czy Noc Muzeów. Swoją pasją dzieli się z innymi, angażując wszystkich chętnych do udziału w prowadzonych przez siebie różnych zajęciach artystycznych. Z tańcem wiąże swoją przyszłość i kierunek przyszłych studiów. Planuje nadal rozwijać się poprzez udział w warsztatach i projektach prowadzonych przez profesjonalnych tancerzy i choreografów z Polski i z poza jej granic.
- Irena Lawruszko – pracę magisterską na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie obroniła z grafiki warsztatowej w technikach trawionych i rozpoczęła studia doktoranckie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest autorką wystaw indywidualnych, które odbyły się w Polsce i na Ukrainie. Brała udział w międzynarodowych konkursach i wystawach zbiorowych, m.in. w Irlandii, Japonii, Rumunii, Białorusi, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Argentynie, na Sycylii (Włochy), Szwecji, Bułgarii i Ukrainie. Uczestniczyła w plenerach, festiwalach kulturalnych i warsztatach, m. in. w warsztatach graficznych w szwedzkim Falun w 2015 r., a także prowadziła warsztaty graficzne dla dzieci i młodzieży.
- Filip Rutkowski – student Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Zdobywca II nagrody (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy” w Warszawie 2019 r. Dwukrotny laureat I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie im. Zdzisława Skwary w kategorii „Uczniowie Szkół Średnich Muzycznych”. Laureat Wyróżnienia na Makroregionalnych przesłuchaniach CEA (Centrum Edukacji Artystycznej) w Warszawie. Laureat 9 miejsca (na 140 uczestników z 28 krajów) na „Online Lions Competition”. Za swoje osiągnięcia został nagrodzony Stypendium Burmistrza Miasta Mława w 2019 r.
No i to jest super wiadomość! Gratulacje!