sobota, 23 września 2023
naszamlawa.plWiadomościSprawdź 5 sposobów na zmniejszenie puchnięcia nóg
- REKLAMA -
 • Siedlisko z dostępem do jeziora, Jeleń k. Lidzbarka
  Siedlisko z dostępem do jeziora, Jeleń k. Lidzbarka
  Cena: 250 000 zł  / Miejscowość: Jeleń  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu tuż przy lesie
  Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu tuż przy lesie
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka budowlana w centrum Mławy
  Działka budowlana w centrum Mławy
  Cena: 135 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Nowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w zabudowie bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu w Mławie
  Dom w zabudowie bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu w Mławie
  Cena: 675 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Cena: 455 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Posiadłość o p. 1,81ha- dom i dwa stawy komercyjne, Drążdżewo
  Posiadłość o p. 1,81ha- dom i dwa stawy komercyjne, Drążdżewo
  Cena: 1 700 000 zł  / Miejscowość: Drążdżewo  / Kategoria:
 • Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Cena: 4 750 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Żurominek  / Kategoria:
 • Nowe 2-pokojowe mieszkanie w pobliżu dzielnicy przemysłowej
  Nowe 2-pokojowe mieszkanie w pobliżu dzielnicy przemysłowej
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Cena: 3 100 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:

Sprawdź 5 sposobów na zmniejszenie puchnięcia nóg

Artykuł zewnętrzny

-

Spuchnięte nogi mogą być oznaką wielu schorzeń, ale ta dolegliwość może również wiązać się z niewłaściwą dietą lub wynikać z określonego trybu życia. Dlaczego robią się obrzęki nóg i jakie są sposoby na opuchnięte kostki?

- R E K L A M A -

 

Skąd się biorą obrzęki?

Pojawienie się obrzęku po urazie jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, a przyczyna takiego stanu nie wzbudza wątpliwości. Jednak bolące i opuchnięte nogi niezwiązane z żadnym wypadkiem (np. użądleniem, oparzeniem, uderzeniem) powinny zaniepokoić, ponieważ taki objaw może wiązać się z niektórymi, czasami bardzo poważnymi chorobami.

Obrzęki wywołane są nagromadzeniem płynów poza naczyniami krwionośnymi i są zjawiskiem patologicznym. Na ich wielkość wpływają siły oddziałujące pomiędzy naczyniem i otaczającymi go tkankami, a także stan, w jakim znajdują się włośniczki i warunki umożliwiające drenaż limfatyczny. Największy wpływ na powstanie obrzęków ma wzrost ciśnienia naczyniowego związany z zaburzeniami krążenia1. Jeśli tętnice dostarczają do tkanek więcej płynu niż naczynia żylne i chłonne są w stanie odebrać, mamy do czynienia z powstawaniem obrzęków.

Spuchnięte nogi w kostkach – przyczyny puchnięcia

Pojawiająca się nagle opuchlizna powinna stanowić sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Spuchnięte nogi mogą nie wyglądać groźnie, ale należy pamiętać, że bardzo opuchnięte kostki u nóg mogą być nawet objawem niewydolności serca.

Występowanie opuchlizny na kończynach dolnych związane jest z fizjologią krążenia. Za spuchnięte nogi odpowiadają nie tylko choroby krążenia, ale także nerek, wątroby, tarczycy. Opuchnięte stopy i łydki mogą wiązać się z niewydolnością serca, komplikacjami przy niewydolności żylnej, zaburzeniami hormonalnymi, stanami pourazowymi i chorobami nerek2. Najczęściej dotyczą jednak chorób układu krążenia, szczególnie tych wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania zastawek żylnych. Refluks żylny, zastoje i wzrost ciśnienia naczyniowego doprowadzają do obrzęków poprzez przesączanie się płynów do tkanek otaczających naczynie.

Poznanie dokładnych przyczyn doprowadzających do pojawiania się obrzęków wymaga przeprowadzenia dokładnych badań, dlatego powinno być skonsultowane ze specjalistą.

Sposoby na opuchnięte nogi

Tylko właściwa diagnostyka umożliwi podjęcie właściwej decyzji dotyczącej tego, co stosować na opuchnięte kostki u nóg, ponieważ to, jak leczyć opuchnięte nogi, zależne jest od przyczyn dolegliwości. W przypadku, kiedy odpowiada za nie niewydolność żylna, zawsze warto sięgnąć po preparaty wzmacniające naczynia żylne, np. Diosminex. Jeśli natomiast mamy do czynienia ze spuchniętymi nogami w upale, warto robić zimne okłady przyczyniające się do obkurczania naczyń krwionośnych, a także zadbać o odpowiednie nawodnienie, aby nie dopuszczać do nadmiernego zagęszczenia krwi. Spuchnięte i bolące nogi mogą wymagać natychmiastowego działania. Domowe sposoby na opuchnięte nogi mogą przynieść szybką ulgę, a zastosowanie się do kilku zasad ogólnych może zmniejszyć dolegliwości bez względu na przyczyny pojawiania się obrzęków. Dlatego warto znać kilka prostych sposobów wspierających przy występowaniu problemu ze spuchniętymi nogami3.

Co na opuchnięte nogi – 5 sposobów na zmniejszenie puchnięcia nóg

Ciężkie opuchnięte nogi mogą wiązać się z niektórymi chorobami, jednak często wynikają również z niewłaściwych nawyków. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, których zastosowanie może być najlepszym lekarstwem na spuchnięte nogi.

 1. Nawadnianie – wypijaj dziennie przynajmniej 2,5 litra wody. Można również pić napary ziołowe przyczyniające się do usuwania nadmiaru wody z organizmu.
 2. Wysiłek fizyczny – wystarczą nawet lekkie ćwiczenia i regularne codzienne spacery.
 3. Zmień nawyki żywieniowe i zadbaj o prawidłową masę ciała – ogranicz ilość soli, cukru i niezdrowych tłuszczy w diecie.
 4. Nie przebywaj zbyt długo w pozycji stojącej lub siedzącej, a jeśli wiążą się z wykonywanym zawodem, używaj skarpet lub pończoch uciskowych i rób przerwy na rozruszanie nóg. Po powrocie do domu odpoczywaj z nogami uniesionymi powyżej serca.
 5. Unikaj: obcisłych ubrań, butów na wysokim obcasie, picia alkoholu, opalania, sauny i gorących kąpieli.

 

Bibliografia

 1. Rymarz E., Mieczkowska J., Łopatyński J., Obrzęki kończyn dolnych – etiopatogeneza, rodzaje, diagnostyka, 216-221, 2007.
 2. Oko A., Mostowska M., Cukrzycowa choroba nerek w stadium 3 i 4 przewlekłej choroby nerek, 87-90, 2008.
 3. Herndon J., 10 Home Remedies for Swollen Feet, 2019.
- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Stłuczka na Piłsudskiego

0
W pobliżu marketu na Al. Piłsudskiego w Mławie doszło do kolizji drogowej. Jeden z kierujących był nietrzeźwy, ponadto nie miał uprawnień do kierowania. Policja...
wysypisko

Wysypisko śmieci na Kolejowej? Sprzeciwia się też burmistrz

4
Wysypisko śmieci na Kolejowej? Przeciwny temu pomysłowi jest nawet burmistrz Mławy. Na wspomnianej ulicy w naszym mieście — niedaleko m.in. galerii handlowej Stacja Mława...

Radość w Radzanowie. Czwórka Gołębiewskiego

0
Na trzech porażkach z rzędu zakończyła się zła passa futbolistów Wkry Radzanów. W niedzielne popołudnie nastąpiło w końcu przełamanie. Na swoim boisku okazali się...

5 osób zatrzymanych z towarem wartym 18 mln zł

0
Mławska skarbówka informuje, że mazowiecka KAS, wspólnie z CBŚP i SG rozbiły tytoniowy gang i zatrzymały 5 osób. Mundurowi zgarnęli towar o wartości szacowanej...
 • Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu tuż przy lesie
  Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu tuż przy lesie
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w zabudowie bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu w Mławie
  Dom w zabudowie bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu w Mławie
  Cena: 675 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Nowe mieszkanie w rejonie dzielnicy przemysłowej
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Dokładne oszacowanie wynagrodzenia B2B. Jak je obliczyć?

0
Na pierwszy rzut oka odpowiedź na pytanie o wynagrodzenie B2B może się wydawać prosta. W rzeczywistości jednak zależy ona od wielu czynników. Dzięki nowoczesnym...

Oszust do nas napisał. Nagłaśniamy sprawę

0
Oszust do nas napisał. Nagłaśniamy próbę wyłudzenia pieniędzy lub przejęcia kontroli nad urządzeniem mobilnym w celu wyczyszczenia konta. To z wykorzystaniem profilu na Messengerze...

Kontrola obowiązku nauki. Kara grzywny

0
Mławskie władze kontrolują czy dzieci i młodzież (do ukończenia 18 roku życia) chodzą do szkoły. Dotyczy to także dzieci ukraińskich zamieszkałych na terenie Mławy....
- REKLAMA -
- REKLAMA -
kobieta wyjmuje kartę z portfela

Dają się nabrać na szybkie płatności

0
Trudno uwierzyć, że ktoś nie słyszał o włamaniach na konta użytkowników portalu społecznościowego i prośbach o pożyczkę, rozsyłanych z komunikatora przez hakera. Pomimo tego...

Rodzaje kredytów – jakie są? Najważniejsze informacje o popularnych świadczeniach

0
Kredyty to popularne produkty bankowe, które umożliwiają przypływ dodatkowej gotówki. Przy ich użyciu można uregulować rachunki, kupić nieruchomość, nowy samochód czy polecieć na wymarzone...

Policja będzie stanowczo działać na stadionie

16
Policja będzie stanowczo działać na stadionie MOSiR w Mławie. Mundurowi odnieśli się do zarzutów dotyczących jej działań na trybunach podczas spotkań MKS Mławianka Mława.   Policja...
kobieta

Anna Maria Jopek wystąpi w Mławie

0
Jak już informowaliśmy, Anna Maria Jopek wystąpi w Mławie jako jedna z gwiazd Victor Young Jazz Festival Mława 2023.   Już w piątek 22 września i...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx