środa, 19 czerwca 2024
naszamlawa.plWiadomościSprawdź 5 sposobów na zmniejszenie puchnięcia nóg
- REKLAMA -
 • Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
  Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
  Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Józefowo  / Kategoria:
 • Do wynajęcia lokal użytkowy 152m2 na OKM
  Do wynajęcia lokal użytkowy 152m2 na OKM
  Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Efektowne mieszkanie na nowym osiedlu w Mławie
  Efektowne mieszkanie na nowym osiedlu w Mławie
  Cena: 470 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Idealny lokal pod inwestycję!
  Idealny lokal pod inwestycję!
  Cena: 550 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Teren inwestycyjny 2,22 ha + zabudowania k. Mławy
  Teren inwestycyjny 2,22 ha + zabudowania k. Mławy
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Turza Mała  / Kategoria:
 • Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
  Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
  Cena: 890 000 zł  / Miejscowość: Dalnia  / Kategoria:
 • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo
  Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo
  Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Dom z reprezentacyjnym ogrodem w Szydłowie
  Dom z reprezentacyjnym ogrodem w Szydłowie
  Cena: 1 200 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka rolna pow. 1,70 ha - Wiśniewko
  Działka rolna pow. 1,70 ha - Wiśniewko
  Cena: 70 000 zł  / Miejscowość: Wiśniewko  / Kategoria:
 • Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
  Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
  Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Sprawdź 5 sposobów na zmniejszenie puchnięcia nóg

Artykuł zewnętrzny

-

Spuchnięte nogi mogą być oznaką wielu schorzeń, ale ta dolegliwość może również wiązać się z niewłaściwą dietą lub wynikać z określonego trybu życia. Dlaczego robią się obrzęki nóg i jakie są sposoby na opuchnięte kostki?

- R E K L A M A -

 

Skąd się biorą obrzęki?

Pojawienie się obrzęku po urazie jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, a przyczyna takiego stanu nie wzbudza wątpliwości. Jednak bolące i opuchnięte nogi niezwiązane z żadnym wypadkiem (np. użądleniem, oparzeniem, uderzeniem) powinny zaniepokoić, ponieważ taki objaw może wiązać się z niektórymi, czasami bardzo poważnymi chorobami.

Obrzęki wywołane są nagromadzeniem płynów poza naczyniami krwionośnymi i są zjawiskiem patologicznym. Na ich wielkość wpływają siły oddziałujące pomiędzy naczyniem i otaczającymi go tkankami, a także stan, w jakim znajdują się włośniczki i warunki umożliwiające drenaż limfatyczny. Największy wpływ na powstanie obrzęków ma wzrost ciśnienia naczyniowego związany z zaburzeniami krążenia1. Jeśli tętnice dostarczają do tkanek więcej płynu niż naczynia żylne i chłonne są w stanie odebrać, mamy do czynienia z powstawaniem obrzęków.

Spuchnięte nogi w kostkach – przyczyny puchnięcia

Pojawiająca się nagle opuchlizna powinna stanowić sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Spuchnięte nogi mogą nie wyglądać groźnie, ale należy pamiętać, że bardzo opuchnięte kostki u nóg mogą być nawet objawem niewydolności serca.

Występowanie opuchlizny na kończynach dolnych związane jest z fizjologią krążenia. Za spuchnięte nogi odpowiadają nie tylko choroby krążenia, ale także nerek, wątroby, tarczycy. Opuchnięte stopy i łydki mogą wiązać się z niewydolnością serca, komplikacjami przy niewydolności żylnej, zaburzeniami hormonalnymi, stanami pourazowymi i chorobami nerek2. Najczęściej dotyczą jednak chorób układu krążenia, szczególnie tych wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania zastawek żylnych. Refluks żylny, zastoje i wzrost ciśnienia naczyniowego doprowadzają do obrzęków poprzez przesączanie się płynów do tkanek otaczających naczynie.

Poznanie dokładnych przyczyn doprowadzających do pojawiania się obrzęków wymaga przeprowadzenia dokładnych badań, dlatego powinno być skonsultowane ze specjalistą.

Sposoby na opuchnięte nogi

Tylko właściwa diagnostyka umożliwi podjęcie właściwej decyzji dotyczącej tego, co stosować na opuchnięte kostki u nóg, ponieważ to, jak leczyć opuchnięte nogi, zależne jest od przyczyn dolegliwości. W przypadku, kiedy odpowiada za nie niewydolność żylna, zawsze warto sięgnąć po preparaty wzmacniające naczynia żylne, np. Diosminex. Jeśli natomiast mamy do czynienia ze spuchniętymi nogami w upale, warto robić zimne okłady przyczyniające się do obkurczania naczyń krwionośnych, a także zadbać o odpowiednie nawodnienie, aby nie dopuszczać do nadmiernego zagęszczenia krwi. Spuchnięte i bolące nogi mogą wymagać natychmiastowego działania. Domowe sposoby na opuchnięte nogi mogą przynieść szybką ulgę, a zastosowanie się do kilku zasad ogólnych może zmniejszyć dolegliwości bez względu na przyczyny pojawiania się obrzęków. Dlatego warto znać kilka prostych sposobów wspierających przy występowaniu problemu ze spuchniętymi nogami3.

Co na opuchnięte nogi – 5 sposobów na zmniejszenie puchnięcia nóg

Ciężkie opuchnięte nogi mogą wiązać się z niektórymi chorobami, jednak często wynikają również z niewłaściwych nawyków. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, których zastosowanie może być najlepszym lekarstwem na spuchnięte nogi.

 1. Nawadnianie – wypijaj dziennie przynajmniej 2,5 litra wody. Można również pić napary ziołowe przyczyniające się do usuwania nadmiaru wody z organizmu.
 2. Wysiłek fizyczny – wystarczą nawet lekkie ćwiczenia i regularne codzienne spacery.
 3. Zmień nawyki żywieniowe i zadbaj o prawidłową masę ciała – ogranicz ilość soli, cukru i niezdrowych tłuszczy w diecie.
 4. Nie przebywaj zbyt długo w pozycji stojącej lub siedzącej, a jeśli wiążą się z wykonywanym zawodem, używaj skarpet lub pończoch uciskowych i rób przerwy na rozruszanie nóg. Po powrocie do domu odpoczywaj z nogami uniesionymi powyżej serca.
 5. Unikaj: obcisłych ubrań, butów na wysokim obcasie, picia alkoholu, opalania, sauny i gorących kąpieli.

 

Bibliografia

 1. Rymarz E., Mieczkowska J., Łopatyński J., Obrzęki kończyn dolnych – etiopatogeneza, rodzaje, diagnostyka, 216-221, 2007.
 2. Oko A., Mostowska M., Cukrzycowa choroba nerek w stadium 3 i 4 przewlekłej choroby nerek, 87-90, 2008.
 3. Herndon J., 10 Home Remedies for Swollen Feet, 2019.
- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Ucieczka kierowcy audi. Samochód porzucił w lesie

0
Kompletnie pijany 30-letni kierowca audi spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia, porzucając w lesie samochód. Został zatrzymany krótko po zgłoszeniu, miał ponad 2,3...

Strzelanina przy Stacji Mława. Powiesili nawet tarcze strzelnicze

2
Wandale strzelali do latarni ulicznych, przy Alei św. Wojciecha w Mławie. Powiesili nawet tarcze strzelnicze. Ktoś sprawdzał celność przy publicznej drodze o ogromnym natężeniu...

Mieszkańcy alarmują o nietrzeźwych kierowcach

0
Mieszkańcy alarmują policję o nietrzeźwych kierowcach. Dzięki reakcji świadków patrol dzielnicowych zatrzymał nietrzeźwego kierującego volkswagenem. Do zdarzenia doszło 16 czerwca, po południu, w centrum...

Awans dla Wieczfnianki. Korona dla Beneckiego

1
Reprezentanci Wieczfnianki nie wypuścili z rąk ogromnej szansy. Na swoim boisku zrobili ostatni rok w drodze na A-klasowe boiska. W meczu na szczycie okazali...
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom z reprezentacyjnym ogrodem w Szydłowie
  Dom z reprezentacyjnym ogrodem w Szydłowie
  Cena: 1 200 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Działka rolna pow. 1,70 ha - Wiśniewko
  Działka rolna pow. 1,70 ha - Wiśniewko
  Cena: 70 000 zł  / Miejscowość: Wiśniewko  / Kategoria:
gotówka

Rząd podjął decyzję o płacy minimalnej

0
Polski rząd podjął decyzję co do proponowanej stawki płacy minimalnej na 2025 rok. Zdecydowano się na podwyżkę o 326 złotych, czyli o 7,58 procent....

Trwa remont zabytkowej kamienicy „pod cycami”

2
Trwa remont zabytkowej kamienicy w centrum miasta tak zwanej "pod cycami". W miniony piątek wylewano jeden ze stropów.    Mławianie interesują się remontem kamienicy "pod cycami",...
taśma

Fentanyl prawdopodobną przyczyną śmierci 5 mieszkańców Żuromina

0
Fentanyl - narkotyk 100 razy silniejszy od morfiny - prawdopodobną przyczyną śmierci pięciorga mieszkańców Żuromina. Wojewoda mazowiecki na wtorek 18 czerwca zwołuje w tej...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

O hejcie i cyberprzemocy z młodzieżą

1
Rówieśnicza przemoc psychiczna odbiera młodzieży poczucie bezpieczeństwa. Sytuacja jest o tyle trudna, że młode osoby doświadczające hejtu i przemocy psychicznej najczęściej nie chcą zgłaszać...
kościół

Zmiany w naszych parafiach

0
Biskup płocki Szymon Sułkowski ogłosił zmiany personalne jakie nastąpią w parafiach od 21 sierpnia 2024 roku. Lista obejmuje 32 nominacje wikariuszowskie oraz jeden urlop....

Rywalizacja, zgranie, zaangażowanie obu zespołów

0
Klub POWER Basket w środę 12 czerwca rozegrał piąty i zarazem ostatni sparing z planowanej serii rozgrywek obu Lig Sekcyjnych koszykówki chłopców w tym...

Policjanci szkolą Wojsko Polskie

0
Policjanci szkolą Wojsko Polskie pełniące służbę na polsko-białoruskiej granicy. Zajęcia odbyły się niedawno w Olsztynie. Policjanci żołnierzom przekazywali wiedzę na temat techniki i taktyki...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx