Spuchnięte nogi mogą być oznaką wielu schorzeń, ale ta dolegliwość może również wiązać się z niewłaściwą dietą lub wynikać z określonego trybu życia. Dlaczego robią się obrzęki nóg i jakie są sposoby na opuchnięte kostki?
Skąd się biorą obrzęki?
Pojawienie się obrzęku po urazie jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, a przyczyna takiego stanu nie wzbudza wątpliwości. Jednak bolące i opuchnięte nogi niezwiązane z żadnym wypadkiem (np. użądleniem, oparzeniem, uderzeniem) powinny zaniepokoić, ponieważ taki objaw może wiązać się z niektórymi, czasami bardzo poważnymi chorobami.
Obrzęki wywołane są nagromadzeniem płynów poza naczyniami krwionośnymi i są zjawiskiem patologicznym. Na ich wielkość wpływają siły oddziałujące pomiędzy naczyniem i otaczającymi go tkankami, a także stan, w jakim znajdują się włośniczki i warunki umożliwiające drenaż limfatyczny. Największy wpływ na powstanie obrzęków ma wzrost ciśnienia naczyniowego związany z zaburzeniami krążenia1. Jeśli tętnice dostarczają do tkanek więcej płynu niż naczynia żylne i chłonne są w stanie odebrać, mamy do czynienia z powstawaniem obrzęków.
Spuchnięte nogi w kostkach – przyczyny puchnięcia
Pojawiająca się nagle opuchlizna powinna stanowić sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Spuchnięte nogi mogą nie wyglądać groźnie, ale należy pamiętać, że bardzo opuchnięte kostki u nóg mogą być nawet objawem niewydolności serca.
Występowanie opuchlizny na kończynach dolnych związane jest z fizjologią krążenia. Za spuchnięte nogi odpowiadają nie tylko choroby krążenia, ale także nerek, wątroby, tarczycy. Opuchnięte stopy i łydki mogą wiązać się z niewydolnością serca, komplikacjami przy niewydolności żylnej, zaburzeniami hormonalnymi, stanami pourazowymi i chorobami nerek2. Najczęściej dotyczą jednak chorób układu krążenia, szczególnie tych wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania zastawek żylnych. Refluks żylny, zastoje i wzrost ciśnienia naczyniowego doprowadzają do obrzęków poprzez przesączanie się płynów do tkanek otaczających naczynie.
Poznanie dokładnych przyczyn doprowadzających do pojawiania się obrzęków wymaga przeprowadzenia dokładnych badań, dlatego powinno być skonsultowane ze specjalistą.
Sposoby na opuchnięte nogi
Tylko właściwa diagnostyka umożliwi podjęcie właściwej decyzji dotyczącej tego, co stosować na opuchnięte kostki u nóg, ponieważ to, jak leczyć opuchnięte nogi, zależne jest od przyczyn dolegliwości. W przypadku, kiedy odpowiada za nie niewydolność żylna, zawsze warto sięgnąć po preparaty wzmacniające naczynia żylne, np. Diosminex. Jeśli natomiast mamy do czynienia ze spuchniętymi nogami w upale, warto robić zimne okłady przyczyniające się do obkurczania naczyń krwionośnych, a także zadbać o odpowiednie nawodnienie, aby nie dopuszczać do nadmiernego zagęszczenia krwi. Spuchnięte i bolące nogi mogą wymagać natychmiastowego działania. Domowe sposoby na opuchnięte nogi mogą przynieść szybką ulgę, a zastosowanie się do kilku zasad ogólnych może zmniejszyć dolegliwości bez względu na przyczyny pojawiania się obrzęków. Dlatego warto znać kilka prostych sposobów wspierających przy występowaniu problemu ze spuchniętymi nogami3.
Co na opuchnięte nogi – 5 sposobów na zmniejszenie puchnięcia nóg
Ciężkie opuchnięte nogi mogą wiązać się z niektórymi chorobami, jednak często wynikają również z niewłaściwych nawyków. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, których zastosowanie może być najlepszym lekarstwem na spuchnięte nogi.
- Nawadnianie – wypijaj dziennie przynajmniej 2,5 litra wody. Można również pić napary ziołowe przyczyniające się do usuwania nadmiaru wody z organizmu.
- Wysiłek fizyczny – wystarczą nawet lekkie ćwiczenia i regularne codzienne spacery.
- Zmień nawyki żywieniowe i zadbaj o prawidłową masę ciała – ogranicz ilość soli, cukru i niezdrowych tłuszczy w diecie.
- Nie przebywaj zbyt długo w pozycji stojącej lub siedzącej, a jeśli wiążą się z wykonywanym zawodem, używaj skarpet lub pończoch uciskowych i rób przerwy na rozruszanie nóg. Po powrocie do domu odpoczywaj z nogami uniesionymi powyżej serca.
- Unikaj: obcisłych ubrań, butów na wysokim obcasie, picia alkoholu, opalania, sauny i gorących kąpieli.
Bibliografia
- Rymarz E., Mieczkowska J., Łopatyński J., Obrzęki kończyn dolnych – etiopatogeneza, rodzaje, diagnostyka, 216-221, 2007.
- Oko A., Mostowska M., Cukrzycowa choroba nerek w stadium 3 i 4 przewlekłej choroby nerek, 87-90, 2008.
- Herndon J., 10 Home Remedies for Swollen Feet, 2019.