czwartek, 25 kwietnia 2024
naszamlawa.plWiadomościSpotkanie z nestorem. Publikujemy jeden z ostatnich wywiadów z prof. Juszkiewiczem
- REKLAMA -
  • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, I piętro
    M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, I piętro
    Cena: 362 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
    Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
    Cena: 350 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
    Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
    Cena: 37 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Cena: 37 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
  • Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
    Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
    Cena: 49 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
    M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
    Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
  • Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Cena: 75 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Cena: 51 200 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Spotkanie z nestorem. Publikujemy jeden z ostatnich wywiadów z prof. Juszkiewiczem

-

Nie ma człowieka bardziej związanego (i powszechnie kojarzonego) z historią Mławy niż profesor Ryszard Juszkiewicz. Urodzony w 1928 roku w Janowie nad Orzycem, w Mławie zamieszkuje od 12. roku życia. Choć tu się nie urodził, czuje się mławianinem, kocha to miasto i przede wszystkim – wie o nim wszystko. Ba, jest autorem kilkudziesięciu prac historycznych, ekspertem od militariów i bitwy mławskiej. Jest w mieście znany i lubiany. Jest szanowanym nestorem.

- R E K L A M A -

Odwiedziłem profesora niedawno w jego niezwykłym domu przy ulicy Żwirki, przed którym to domem stoi czołg T-34. W samym centrum miasta! Jest to prywatne muzeum, jedno z nielicznych takich miejsc w Polsce. Według informacji samego profesora, odwiedziło je „co najmniej kilka tysięcy osób”. Zbiory pochodzą głównie z lat 1863-1995. Największy dział stanowi biblioteka (ponad sześć tysięcy woluminów), zawierająca wiele historycznych białych kruków, zarówno tych wydanych w kraju, jak i za granicą. Jest tam dużo monografii dotyczących historii Mławy oraz północnego Mazowsza. Jest także duży zbiór militariów. Oprócz wspomnianego już czołgu, którym opiekuje się jednostka wojskowa z Bartoszyc, w zbiorach znajdują się karabiny i pistolety, rewolwery używane w obu wojnach światowych, kolekcja 84 bagnetów, broń sieczna (m.in. miecz z XII wieku znaleziony w okolicach Wiśniewa oraz miecz litewski z XV wieku, wykopany pod Grunwaldem).

Są też zbiory znaczków oraz kart pamiątkowych wydanych na obczyźnie dla upamiętnienia rocznic ważnych wydarzeń. Są zdjęcia i dokumenty dotyczące Katynia czy sławnych bitew, takich jak bitwa pod Monte Casino. Moją uwagę przykuwa kolekcja portretów prezydentów Polski niepodległej, wśród których znajduje się także portret Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego polskiego prezydenta rządu emigracyjnego w Londynie. W 1990 roku przekazał on wszystkie insygnia władzy prezydentowi Lechowi Wałęsie (oczywiście portret prezydenta Wałęsy także jest). Jak wiemy, prezydent Kaczorowski, podobnie jak prezydent Lech Kaczyński, zginął w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Profesor Juszkiewicz opowiada o nim z dużą sympatią, poniekąd sugerując, aby odwiedzić jego grób w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jest także w tej kolekcji prezydentów, portret papieża Jana Pawła II. Gdy go zauważam, profesor wyjaśnia: – Jan Paweł II nie był prezydentem, ale był ważnym polskim przywódcą. Był papieżem w Watykanie, a to oznacza wcale nie mniej niż urząd prezydenta. Po chwili, patrząc na mnie z błyskiem w oku dodaje: – Poza tym on tu jest też po to, aby w chwilach, gdy ci prezydenci się ze sobą kłócą, mógł ich ze sobą godzić… Profesor odnosi się z czułością do tych portretów, lecz chętnie opowiada również o innych, znajdujących się w jego kolekcji, już w innej sali. Na przykład wskazuje na portret generała Bernarda Monda, z pochodzenia Żyda. – Gdy przyjeżdżają wycieczki z USA, wprost nie dowierzają, że w przedwojennym wojsku polskim było trzech generałów pochodzenia żydowskiego – zdradza mój rozmówca. Rozmawiamy długo o relacjach polsko-żydowskich, dawnych i obecnych. Profesor mówi, że jeszcze dwa lata temu utrzymywał kontakty z lekarzem żydowskim i z nim często wymieniał poglądy na ten temat. Widoczne jest wszakże rozczarowanie profesora wynikające z faktu, że Żydzi nie zawsze są wdzięczni za okazane im polskie wsparcie. Wspomina, że w przedwojennej Mławie co czwarty mławianin był Żydem (w populacji liczącej 24 tysiące).

– Część Żydów była nam zupełnie obca, nie chcieli z Polakami współpracować – przyznaje i opowiada, że w czasie wojny w Mławie było getto żydowskie (do 1942 roku), potem Żydzi zostali wywiezieni. Nieliczni wrócili do miasta. I ci, co wrócili, zaplątali się w niepotrzebne flirty z władzą ludową. Tak zaistniała u nas żydokomuna. To dało pożywkę do wzajemnych rekryminacji między Polakami i Żydami. Ale… – Sprawa jest skomplikowana – konstatuje profesor. Z jednej strony Żydzi często oskarżają nas o współudział w Zagładzie, z drugiej jednak są ciepłymi, rzeczowymi ludźmi, z którymi można się porozumieć. Na temat Jedwabnego profesor nie chce rozmawiać, ale jasne jest, że nie akceptuje ani niedawnych przeprosin wyrażonych przez nowego hierarchę łódzkiego biskupa Grzegorza Rysia, ani też uwag Rzecznika Praw Obywatelskich, dr. Adama Bodnara, na temat udziału Polaków w zbrodniach Holocaustu. Nie popiera jednak antysemityzmu. – Polacy są katolikami i powinni pamiętać, że pierwszym narodem, o którym mówił Chrystus, byli właśnie Żydzi – przypomina. Wspomina też, że gdy był senatorem, odbył podróż do Izraela. Odwiedził wtedy wielu Żydów, którzy mówili po polsku. Czuł się tam jak w polskich inteligenckich domach. Podobało mu się, że często gdzieś na kredensie znajdowały się figurki Józefa Piłsudskiego. Natomiast z ostatnio wydaną książką Rafała Ziemkiewicza pt. „Mroczny cień marszałka” zupełnie się nie zgadza. Jest według niego zajadle krytyczna i niesprawiedliwa. Przechodząc do współczesności, profesor wypowiada się ciepło o prezydenturze Donalda Trumpa. Podobało mu się jego przemówienie w czasie tegorocznej wizyty w Warszawie. Co do reparacji jest raczej sceptyczny. – Ale pewne zadośćuczynienie od Niemców już otrzymaliśmy. Znacznie gorzej wygląda ta sprawa z Rosjanami – podsumowuje ten temat.

Profesor Juszkiewicz najbardziej chyba cieszy się z rozwoju Mławy. Zapytany przeze mnie, czy kiedykolwiek w historii był okres, gdy Mława była w lepszej kondycji, odpowiada przecząco. Patrząc na mnie przekornie powiada, że w Mławie mamy doskonałą światową korporację. Odwzajemniam się komplementem (absolutnie prawdziwym), że gdy w Warszawie opowiadam o Mławie, ludzie pytają, czy to tam gdzie jest muzeum Juszkiewiczów. Żegnamy się jak zwykle serdecznie i wychodzę z przekonaniem, że odwiedziłem wybitnego Polaka. I niestrudzonego orędownika swojej „małej ojczyzny”. Człowieka, który niewątpliwie zasłużył w Mławie na pomnik.

Z prof. Ryszardem Juszkiewiczem rozmawiał Daniel Kortlan. Artykuł ukazał się w kwartalniku „Mława Life”.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
radny
radny
5 lat temu

No tak, umarł człowiek, który był ludzki i z szacunkiem odnosił się do innych ludzi. Jego muzeum było dumą mławian. Ciekawe jaki los spotka jego zbiory. Może powinien je oddać do mławskiego muzeum. Jednak warto zadać sobie pytanie czy ta pani , która tam teraz jest dyrektorem zasługuje na taki gest? [Wymoderowano] Tak czy owak oby tylko Muzeum Juszkiewiczów nie rozpłynęło się w powietrzu. Ale jednak to zbiory prywatne. Co zrobią to zrobią.

Czytelnik
Czytelnik
5 lat temu

Mamy tu chyba streszczenie wywiadu a nie wywiad sensu stricte.. Ale i tak ciekawej tresci. Ciekawe co się stanie z muzeum i zbiorami s.p.Profesora.. Pewnie sporzadzil stosowny zapis-testament. Pokój Jego duszy.

Fabian
Fabian
5 lat temu

Spokój jego duszy. Był niewątpliwie jednym z najznamienitszych mławian.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

POmników mamy w Mławie dość.
Każdy kryształ ma rysy.
„Od 1952 do 1987 pracował w sądownictwie w Mławie i Żurominie.”

do Anonim
do Anonim
Odpowiedź do  Anonimowo
5 lat temu

No i co z tego ? A Ty mieszkałeś w PRL-u .. też nie jesteś ideałem

Jarosław
Jarosław
Odpowiedź do  Anonimowo
5 lat temu

Śp. profesor Ryszard Juszkiewicz był sędzią w stanie spoczynku. Jako sędzia był znakomitym cywilistą, potrafił w tamtych czasach być niezawisły ! W stanie wojennym musiał odejść z orzekania. To była cena za działalność w Solidarności.

Rozpędzona skoda na Mławskiej. Kierowca stracił prawo jazdy

0
Mławska grupa SPEED, prowadzi wzmożone działania prewencyjno – kontrolne, w miejscach zgłoszonych przez użytkowników Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa tak jak w Szreńsku. Na ulicy...
szpital

Lekarzy mało także w mławskim szpitalu

2
Mieszkańcy sygnalizują swoje zaniepokojenie obsadą oddziału wewnętrznego mławskiego szpitala. - Nasz Szpital w Mławie ma problemy z oddziałem wewnętrznym i jego istnienie stoi pod...

Korona ograła Ostrovię. Tamka na osiem

0
Nasze ekipy walczące na poziomie ligi okręgowej i B-klasy nie zaliczyły dobrego weekendu. W okręgówce komplet oczek zgarnęli tylko reprezentanci Korony Szydłowo. Natomiast w...

Wernisaż wystawy „Wodą malowane”

0
Nowa wystawa w Galerii Foyer w Miejskim Domu Kultury w Mławie. W czwartek 26 kwietnia o godzinie 17 swoje prace zaprezentuje urodzona w Mławie...
  • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Cena: 318 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
  • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
Stacja Mława

Stacja Mława bez kasy biletowej?

15
Nie będzie kasy biletowej Stacji Mława, czyli na przystanku Mława Miasto? Zrobiło się o tym głośno. Kolej tłumaczy decyzję ograniczaniem kosztów. Tylko czy popularny...
radiowóz

13-latki przed sądem rodzinnym

0
Bardzo młodzi ludzie popełniający przestępstwa nie są bezkarni, a każda taka sprawa trafia do sądu rodzinnego i nieletnich. Przekonały się o tym 13-latki kradnące...

Mławska policja z wyzwaniem Challeng #KożuchWygra

1
Mławskie służby i instytucje nie wahają się przed kolejnym wyzwanie, które niesie pomoc. Tym razem to akcja charytatywna po nazwą Challeng #KożuchWygra, organizowana na...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Informacje z Mazowsza 56 [SPONSOROWANE]

0
W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Informacje z Mazowsza" mówimy m.in. o konsultacjach społecznych dotyczących planu gospodarki odpadami, działaniach Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, zmodernizowanym...

Dudkiewicz obronił tytuł. W deblu też najlepszy

0
Dobiegła końca tegoroczna edycja Grand Prix o puchar dyrektora Mławskiej Hali Sportowej w badmintonie. Ostatni turniej pozwolił nam poznać zwycięzców w dwóch kategoriach. W...

Projektowanie wnętrz w Krakowie [SPONSOROWANE]

0
W Krakowie projektowanie wnętrz stało się sztuką o wyjątkowym charakterze, będącym odzwierciedleniem bogatej historii i kultury tego miasta. Wciąż rośnie zainteresowanie tworzeniem przestrzeni, które...

Niestraszna im była aura. Mieszkańcy w akcji

1
Mieszkańcy Cegielni Lewickiej wyruszyli w sobotę 20 kwietnia na sprzątanie świata, czyli terenu gdzie mieszkają oraz jego okolic. Niestety było co robić. To kolejna...
- REKLAMA -
6
0
Przejdź do komentarzyx