poniedziałek, 17 stycznia 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościSpotkanie z nestorem. Publikujemy jeden z ostatnich wywiadów z prof. Juszkiewiczem
- REKLAMA -
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …

Spotkanie z nestorem. Publikujemy jeden z ostatnich wywiadów z prof. Juszkiewiczem

-

Nie ma człowieka bardziej związanego (i powszechnie kojarzonego) z historią Mławy niż profesor Ryszard Juszkiewicz. Urodzony w 1928 roku w Janowie nad Orzycem, w Mławie zamieszkuje od 12. roku życia. Choć tu się nie urodził, czuje się mławianinem, kocha to miasto i przede wszystkim – wie o nim wszystko. Ba, jest autorem kilkudziesięciu prac historycznych, ekspertem od militariów i bitwy mławskiej. Jest w mieście znany i lubiany. Jest szanowanym nestorem.

- R E K L A M A -

Odwiedziłem profesora niedawno w jego niezwykłym domu przy ulicy Żwirki, przed którym to domem stoi czołg T-34. W samym centrum miasta! Jest to prywatne muzeum, jedno z nielicznych takich miejsc w Polsce. Według informacji samego profesora, odwiedziło je „co najmniej kilka tysięcy osób”. Zbiory pochodzą głównie z lat 1863-1995. Największy dział stanowi biblioteka (ponad sześć tysięcy woluminów), zawierająca wiele historycznych białych kruków, zarówno tych wydanych w kraju, jak i za granicą. Jest tam dużo monografii dotyczących historii Mławy oraz północnego Mazowsza. Jest także duży zbiór militariów. Oprócz wspomnianego już czołgu, którym opiekuje się jednostka wojskowa z Bartoszyc, w zbiorach znajdują się karabiny i pistolety, rewolwery używane w obu wojnach światowych, kolekcja 84 bagnetów, broń sieczna (m.in. miecz z XII wieku znaleziony w okolicach Wiśniewa oraz miecz litewski z XV wieku, wykopany pod Grunwaldem).

Są też zbiory znaczków oraz kart pamiątkowych wydanych na obczyźnie dla upamiętnienia rocznic ważnych wydarzeń. Są zdjęcia i dokumenty dotyczące Katynia czy sławnych bitew, takich jak bitwa pod Monte Casino. Moją uwagę przykuwa kolekcja portretów prezydentów Polski niepodległej, wśród których znajduje się także portret Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego polskiego prezydenta rządu emigracyjnego w Londynie. W 1990 roku przekazał on wszystkie insygnia władzy prezydentowi Lechowi Wałęsie (oczywiście portret prezydenta Wałęsy także jest). Jak wiemy, prezydent Kaczorowski, podobnie jak prezydent Lech Kaczyński, zginął w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Profesor Juszkiewicz opowiada o nim z dużą sympatią, poniekąd sugerując, aby odwiedzić jego grób w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jest także w tej kolekcji prezydentów, portret papieża Jana Pawła II. Gdy go zauważam, profesor wyjaśnia: – Jan Paweł II nie był prezydentem, ale był ważnym polskim przywódcą. Był papieżem w Watykanie, a to oznacza wcale nie mniej niż urząd prezydenta. Po chwili, patrząc na mnie z błyskiem w oku dodaje: – Poza tym on tu jest też po to, aby w chwilach, gdy ci prezydenci się ze sobą kłócą, mógł ich ze sobą godzić… Profesor odnosi się z czułością do tych portretów, lecz chętnie opowiada również o innych, znajdujących się w jego kolekcji, już w innej sali. Na przykład wskazuje na portret generała Bernarda Monda, z pochodzenia Żyda. – Gdy przyjeżdżają wycieczki z USA, wprost nie dowierzają, że w przedwojennym wojsku polskim było trzech generałów pochodzenia żydowskiego – zdradza mój rozmówca. Rozmawiamy długo o relacjach polsko-żydowskich, dawnych i obecnych. Profesor mówi, że jeszcze dwa lata temu utrzymywał kontakty z lekarzem żydowskim i z nim często wymieniał poglądy na ten temat. Widoczne jest wszakże rozczarowanie profesora wynikające z faktu, że Żydzi nie zawsze są wdzięczni za okazane im polskie wsparcie. Wspomina, że w przedwojennej Mławie co czwarty mławianin był Żydem (w populacji liczącej 24 tysiące).

– Część Żydów była nam zupełnie obca, nie chcieli z Polakami współpracować – przyznaje i opowiada, że w czasie wojny w Mławie było getto żydowskie (do 1942 roku), potem Żydzi zostali wywiezieni. Nieliczni wrócili do miasta. I ci, co wrócili, zaplątali się w niepotrzebne flirty z władzą ludową. Tak zaistniała u nas żydokomuna. To dało pożywkę do wzajemnych rekryminacji między Polakami i Żydami. Ale… – Sprawa jest skomplikowana – konstatuje profesor. Z jednej strony Żydzi często oskarżają nas o współudział w Zagładzie, z drugiej jednak są ciepłymi, rzeczowymi ludźmi, z którymi można się porozumieć. Na temat Jedwabnego profesor nie chce rozmawiać, ale jasne jest, że nie akceptuje ani niedawnych przeprosin wyrażonych przez nowego hierarchę łódzkiego biskupa Grzegorza Rysia, ani też uwag Rzecznika Praw Obywatelskich, dr. Adama Bodnara, na temat udziału Polaków w zbrodniach Holocaustu. Nie popiera jednak antysemityzmu. – Polacy są katolikami i powinni pamiętać, że pierwszym narodem, o którym mówił Chrystus, byli właśnie Żydzi – przypomina. Wspomina też, że gdy był senatorem, odbył podróż do Izraela. Odwiedził wtedy wielu Żydów, którzy mówili po polsku. Czuł się tam jak w polskich inteligenckich domach. Podobało mu się, że często gdzieś na kredensie znajdowały się figurki Józefa Piłsudskiego. Natomiast z ostatnio wydaną książką Rafała Ziemkiewicza pt. „Mroczny cień marszałka” zupełnie się nie zgadza. Jest według niego zajadle krytyczna i niesprawiedliwa. Przechodząc do współczesności, profesor wypowiada się ciepło o prezydenturze Donalda Trumpa. Podobało mu się jego przemówienie w czasie tegorocznej wizyty w Warszawie. Co do reparacji jest raczej sceptyczny. – Ale pewne zadośćuczynienie od Niemców już otrzymaliśmy. Znacznie gorzej wygląda ta sprawa z Rosjanami – podsumowuje ten temat.

Profesor Juszkiewicz najbardziej chyba cieszy się z rozwoju Mławy. Zapytany przeze mnie, czy kiedykolwiek w historii był okres, gdy Mława była w lepszej kondycji, odpowiada przecząco. Patrząc na mnie przekornie powiada, że w Mławie mamy doskonałą światową korporację. Odwzajemniam się komplementem (absolutnie prawdziwym), że gdy w Warszawie opowiadam o Mławie, ludzie pytają, czy to tam gdzie jest muzeum Juszkiewiczów. Żegnamy się jak zwykle serdecznie i wychodzę z przekonaniem, że odwiedziłem wybitnego Polaka. I niestrudzonego orędownika swojej „małej ojczyzny”. Człowieka, który niewątpliwie zasłużył w Mławie na pomnik.

Z prof. Ryszardem Juszkiewiczem rozmawiał Daniel Kortlan. Artykuł ukazał się w kwartalniku „Mława Life”.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
radny
radny
2 lat temu

No tak, umarł człowiek, który był ludzki i z szacunkiem odnosił się do innych ludzi. Jego muzeum było dumą mławian. Ciekawe jaki los spotka jego zbiory. Może powinien je oddać do mławskiego muzeum. Jednak warto zadać sobie pytanie czy ta pani , która tam teraz jest dyrektorem zasługuje na taki gest? [Wymoderowano] Tak czy owak oby tylko Muzeum Juszkiewiczów nie rozpłynęło się w powietrzu. Ale jednak to zbiory prywatne. Co zrobią to zrobią.

Czytelnik
Czytelnik
2 lat temu

Mamy tu chyba streszczenie wywiadu a nie wywiad sensu stricte.. Ale i tak ciekawej tresci. Ciekawe co się stanie z muzeum i zbiorami s.p.Profesora.. Pewnie sporzadzil stosowny zapis-testament. Pokój Jego duszy.

Fabian
Fabian
2 lat temu

Spokój jego duszy. Był niewątpliwie jednym z najznamienitszych mławian.

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

POmników mamy w Mławie dość.
Każdy kryształ ma rysy.
„Od 1952 do 1987 pracował w sądownictwie w Mławie i Żurominie.”

do Anonim
do Anonim
Odpowiedź do  Anonimowo
2 lat temu

No i co z tego ? A Ty mieszkałeś w PRL-u .. też nie jesteś ideałem

Jarosław
Jarosław
Odpowiedź do  Anonimowo
2 lat temu

Śp. profesor Ryszard Juszkiewicz był sędzią w stanie spoczynku. Jako sędzia był znakomitym cywilistą, potrafił w tamtych czasach być niezawisły ! W stanie wojennym musiał odejść z orzekania. To była cena za działalność w Solidarności.

pieniądze

GUS o ubóstwie w Polsce. Raport współautorstwa mławianina

1
Główny Urząd Statystyczny wydał właśnie publikację „Ubóstwo w Polsce w latach 2019-2020”, której współautorem jest mieszkający w Mławie socjolog Arkadiusz Góralczyk.     Ponad 80 stronicowa praca,...
młody mężczyzna

Inflacja najwyższa od 21 lat

2
Jest źle, ma być jeszcze gorzej. Inflacja rośnie w zastraszającym tempie. Obecny wskaźnik inflacji jest najwyższy od 21 lat.    W grudniu 2021 r. ceny towarów...
Pływak

U sąsiadów. Program dla dzieci z darmowym basenem

0
Władze sąsiedniego miasta Ciechanowa wprowadzają program profilaktyki wad postawy oraz ich korekcji dla uczniów ciechanowskich szkół podstawowych. Dzieci zakwalifikowane do programu będą mogły uzyskać...
cmentarz złamane drzewo

Wiatr powalił drzewo na cmentarzu

0
Wczorajszy piątkowy (14 stycznia) silny wiatry, który zgodnie z zapowiedziami wiał w ciągu dnia, spowodował szkody.   Wieczorem wraz z przejściem chmury z której obficie padał...
- REKLAMA -
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…
Ludzie przed budynkiem ratusza

W Mławie posadzą drzewa za 400 tys. zł

4
W Mławie władze planują posadzenie drzew w kilku lokalizacjach. Według szacunków mławskiego ratusza koszt realizacji zadania to 400 tys. zł. Połowę z tej kwoty...
Wiceprezes KS Zawkrze Mława Filip Kowalczyk i wiceburmistrz Szymon Zejer

Iluminacja WOŚP i złoty medal Ligi Mistrzów na licytację

0
Z okazji 30. Finału WOŚP w Mławie pokazano iluminację świetlną z sercami największej orkiestry świata. Portal Nasza Mława jest wśród patronów medialnych wydarzenia i...
samochód zajechał drogę

Kraj. 3500 zł mandatu za coś takiego [FILM]

2
3500 zł mandatu dostał kierowca osobówki, który w Gostyniu doprowadził do bardzo niebezpiecznej sytuacji.    Wielkopolska policja informuje, że kierujący samochodem osobowym zajechał drogę motorowerzyście. Motorowerzysta tylko...
- REKLAMA -
wnętrze autobusu zagrodzone taśmą

Niesprawnym autobusem woził dzieci do szkoły

6
Policjanci z mławskiej drogówki, pełniący służbę w Wiśniewie zatrzymali rano autobus, który chwilę wcześniej przywiózł dzieci do szkoły. W pojeździe nie było tylnej szyby....
interwencja strażaków

Ostrzeżenie dla mieszkańców Mławy i okolic

0
Ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia dla mieszkańców Mławy i okolic wystosował IMGW. Wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h pojawił się wczoraj, ale...
koszyk na zakupy

Zero VAT na żywność i gaz. Czy będzie taniej?

0
Zero VAT na żywność, gaz i nawozy, obniżka VAT na paliwo, prąd oraz ciepło - to główne założenia rządowej tarczy antyinflacyjnej, która ma wejść w...
Zniszczony znak drogowy

Mława. Komu to przeszkadzało?

1
W Mławie zbyt często mamy do czynienia z aktami wandalizmu w przestrzeni publicznej. Mławski ratusz pokazuje uwiecznione na zdjęciach czyny chuliganów i apeluje o...
- REKLAMA -
6
0
Przejdź do komentarzyx
()
x