piątek, 29 marca 2024
naszamlawa.plWiadomościRolnicy i sadownicy w dramatycznej sytuacji
- REKLAMA -
  • Na sprzedaż nieruchomość przy ul. 18-Stycznia
    Na sprzedaż nieruchomość przy ul. 18-Stycznia
    Cena: 200 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
    Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
    Cena: 390 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787m2
    Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787m2
    Cena: 800 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria:
  • Działka budowlana 1201 m2 przy ul. Nowowiejskiej
    Działka budowlana 1201 m2 przy ul. Nowowiejskiej
    Cena: 156 130 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Przestronne i ustawne M-4 w Żurominie, ul. Targowa
    Przestronne i ustawne M-4 w Żurominie, ul. Targowa
    Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
  • Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
    Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
    Cena: 675 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu
    Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu
    Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
    Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
    Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Żurominek  / Kategoria:
  • Grunty rolne - 9,5970 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
    Grunty rolne - 9,5970 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
    Cena: 420 000 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
    Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
    Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
  • Dom w zabudowie bliźniaczej - Nowa Otocznia
    Dom w zabudowie bliźniaczej - Nowa Otocznia
    Cena: 587 000 zł  / Miejscowość: Nowa Otocznia  / Kategoria:

Rolnicy i sadownicy w dramatycznej sytuacji

-

Najpierw susza, później zbyt niskie ceny skupu owoców i warzyw, a przy tym wszystkim utrudnienia związane ze zmianą przepisów dotyczących zatrudniania pracowników. Ten sezon nie zapowiada się zbyt dobrze dla rolników.

- R E K L A M A -

Gospodarka Mazowsza jest w dużej mierze oparta na rolnictwie. Użytki rolne zajmują ponad 54 proc. powierzchni województwa. Blisko 30 proc. polskich sadów znajduje się w regionie mazowieckim. Ponad połowa jabłek wytwarzana jest na Mazowszu. Na tle kraju region dominuje także w produkcji warzyw. Efekty pracy rolników co roku zależne są w dużej mierze od pogody. W tym roku przymrozki wiosenne i brak opadów w czerwcu już spowodowały straty w uprawach.

– Kolejne gminy zgłaszają się do nas z prośbą o wsparcie ich w ogłaszaniu klęski żywiołowej – mówi marszałek Adam Struzik. – Nie jesteśmy organem, który mógłby taki stan ogłosić, ale przyłączamy się do wniosków lokalnych samorządów z Mazowsza, bo widzimy problem, z jakim borykają się m.in. rolnicy.

Według przepisów

Zgodnie z ustawą o stanie klęski żywiołowej jedną z katastrof naturalnych jest susza. Stan klęski żywiołowej (również spowodowany suszą) może wprowadzić rada ministrów (z własnej inicjatywy lub na wniosek wojewody). Do oceny sytuacji powoływana jest przez wojewodę specjalna komisja. Ogłoszenie takiego stanu pozwala skorzystać z przepisów dotyczących udzielania pomocy finansowej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (wsparcie z przeznaczeniem na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane m.in. przez suszę). Są to jednak dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na sfinansowanie kosztów wznowienia produkcji oraz kosztów odtworzenia środków trwałych, lub udzielanie gwarancji albo poręczeń kredytów bankowych w tym samym celu.

– Rolnik może w trudnej sytuacji spowodowanej pogodą uzyskać kredyt preferencyjny, wójtowie czy burmistrzowie mogą na indywidualny wniosek producenta wprowadzić ulgi w podatku rolnym, ale tego typu możliwości nie rekompensują strat. To kolejny rok, gdy ceny skupu owoców drobnych są tak niskie, że branie kolejnych, nawet preferencyjnych kredytów, tylko pogrąża rolników – zauważa radny województwa Mirosław Adam Orliński.

Mazowieckie rolnictwo

Są to zarówno duzi, jak i drobni przedsiębiorcy. Efekty ich pracy są zależne m.in. od pogody. Wystarczy kilka tygodni upałów pozbawionych jakiegokolwiek deszczu, by zaplanowane zbiory zmniejszyły się wielokrotnie. Taka strata jest podwójnie odczuwalna finansowo, gdy ostatecznie ceny skupu owoców i warzyw są nieracjonalnie niskie. Doświadczyli tego uprawiający owoce drobne.

Fale przymrozków, jakie mieliśmy wiosną, nie wpłynęły dobrze na uprawy owoców. Do tego dochodzą nietypowe dla czerwca upały i długotrwały brak deszczu. W efekcie rolnicy mają mniejsze zbiory niż zakładali.

– Sytuacja sadowników jest bardzo trudna. Koszty produkcji, czyli paliwo, energia, praca są nieporównywalnie wyższe niż jeszcze 5 czy 10 lat temu. A ceny – zamiast rosnąć – spadają. Dla przykładu koszt wyprodukowania kilograma jabłek wynosi około 80 gr, a na skupie oferowane jest 15 gr – dodaje Leszek Przybytniak,przewodniczący sejmikowej komisji rolnictwa i terenów wiejskich, na co dzień sadownik.

W proteście rolników przed kancelarią premiera (13 lipca) zwracał uwagę na to, że potrzebne są zmiany z poziomu rządu, bo nawet producenci zrzeszeni w grupach nie są w stanie ograniczyć importu owoców i warzyw ani nie mają wpływu na embargo.

Jakie plony?

Już dziś wiadomo, że problem dotknie również upraw zboża. Komisja Europejska zapowiadała we wstępnych prognozach spadek zbiorów zbóż w 2018 r. (w porównaniu do ubiegłego roku). Dużo wyższe straty przewidywali krajowi analitycy. Jeśli utrzyma się aura z niewielkimi opadami, plony ze zbóż jarych będą bardzo słabe. Marszałek Adam Struzik zwraca uwagę: – Trzeba pamiętać, że dodatkowo sprawę komplikują nowe przepisy dotyczące zatrudniania pracowników sezonowych i cudzoziemców. Brakuje rąk do pracy. Chętni są obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Jednak, żeby ich zatrudnić, rolnik musi przejść skomplikowaną procedurę i wnieść od każdej zgłaszanej osoby niemałą opłatę.

Zdaniem radnych…

Stanowisko w tej sprawie zajęli radni województwa podczas marcowego posiedzenia sejmiku, domagając się zmiany przepisów. Zwracali uwagę na to, że nowe regulacje są zagrożeniem dla gospodarki. Prosty mechanizm polegający na rejestracji oświadczeń o chęci zatrudnienia w gospodarstwie składanych w powiatowym urzędzie pracy został zastąpiony składaniem obszernych wniosków i wydawaniem zezwoleń z bardzo uciążliwymi procedurami. Wprowadzono opłaty za czynności związane z rejestracją, co stanowi obciążenie dla gospodarstw rolnych. Przepisy, które obowiązują od 1 stycznia 2018 r. są bardziej restrykcyjne dla sektora rolnospożywczego niż dla innych sektorów gospodarczych. Zwrócono też uwagę na fakt, że osłabia to konkurencyjność gospodarstw na bardzo wymagającym rynku europejskim i światowym.

Rynki zbytu

Mazowieccy rolnicy jako kolejne problemy wskazują m.in. odcięcie od krajowych i zagranicznych rynków zbytu, ale też rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń (AFS) i braku realnej walki z nim. Już w ubiegłym roku radni województwa w przyjętym stanowisku dotyczącym działań zmierzających do zahamowania rozprzestrzeniania się ASF zwrócili się do wojewody mazowieckiego o podjęcie procedur mających na celu skuteczną likwidację przyczyn rozprzestrzeniania się choroby.

– Dla producentów trzody chlewnej, którzy całą swoją działalność mieli opartą na dużym stadzie świń, rozwiązania w postaci likwidacji całej trzody są pogrążeniem ich firmy. Rolnicy żalą się w rozmowach ze mną, że wybijane są wszystkie świnie, nawet te, które nie są chore, a nikt do tej pory nie zaproponował racjonalnego rozwiązania, które zatrzymałoby ekspansję tej choroby – opowiada wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Do niedawna mówiono o budowie na ścianie wschodniej zapory przed dzikami. Teraz ministerstwo rolnictwa przekazało informację o tym, że przeznaczane na ten cel środki, zainwestuje w bioasekurację w gospodarstwach, czyli m.in. maty dezynfekcyjne, rejestr wejść do chlewni oraz odseparowanie trzody od bydła, a także zakaz wstępu do chlewu nawet kotom czy psom.

- R E K L A M A -
SourceUMWM
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Takie widoki. Brak słów [FILM]

0
- Takie przykre widoki ul Piekiełko w lasach i nie tylko — alarmuje jedna z internautek. Nadsyła zdjęcia i filmy.   Takie widoki. Brak słów Temat...

Konopianka po raz pierwszy. GKS nie odpuszcza

0
Pierwszą wygraną w rundzie wiosennej zanotowali futboliści z Konopek. W starciu z ostatnim w tabeli GKS-em Gumino nie mieli problemów z sięgnięciem po komplet...

Zmiana czasu z zimowego na letni

0
W świąteczny weekend nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z 30 na 31 marca wskazówki zegarów zostaną przesunięte o 60 minut do...

Intermarche Mława – Wywiad z rzeźnikiem

0
Intermarche Mława - Wywiad z rzeźnikiem. Pracownik Intermarche opowiada o pracy w sklepie w Mławie. Pan Andrzej pracuje w zawodzie od 35 lat.    https://youtu.be/2EPrVxvBtD0
  • Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu
    Dwupokojowe mieszkanie na nowym osiedlu
    Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787m2
    Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787m2
    Cena: 800 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria:
  • Działka budowlana 1201 m2 przy ul. Nowowiejskiej
    Działka budowlana 1201 m2 przy ul. Nowowiejskiej
    Cena: 156 130 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Błysk pływaków na mistrzostwach. Medal gonił medal

0
Mławski basen stał się w sobotę 23 marca stolicą pływania w naszym województwie. Jubileuszowa piąta edycja czempionatu północnego Mazowsza rozgrywana tradycyjnie pod patronatem burmistrza...

Jak zacząć prowadzić korepetycje z angielskiego? [SPONSOROWANE]

0
Korepetycje z języka angielskiego to lekcje indywidualne, które tutor oferuje osobom pragnącym podnieść swoje kompetencje językowe. Wartość takich zajęć polega na spersonalizowanym podejściu do...

Nowy cennik na poczcie

0
Za list zapłacisz więcej. Wchodząc do placówki Poczty Polskiej po 1 kwietnia nie jeden klient się zdziwi przy okienku, płacąc za przesyłkę. Nowy cennik...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Tego dnia ZUS będzie zamknięty

0
Placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w piątek, 29 marca, będą zamknięte. Także nie będzie możliwe w tym dniu skontaktowanie się z konsultantem Centrum Obsługi Telefonicznej. Tego...

Skrzyżowanie ulic Konopnickiej i Skłodowskiej [ZDJĘCIA] [AKTUALIZACJA]

5
Skrzyżowanie ulic Marii Konopnickiej z Marii Skłodowskiej-Curie w Mławie. Czytelnicy informują o kolizji drogowej w tym miejscu, do której doszło dzisiejszego wieczora.   Skrzyżowanie ulic...

Zrozumienie podstaw usług CNC – co to jest obróbka mechaniczna? [SPONSOROWANE]

0
Na przecięcie dwóch niepowtarzalnych światów, wnętrza mecenasów motoryzacyjnych i entuzjastów zegarków, wprowadza nas technologiczne cudo zwane obróbką CNC. Skomplikowane elementy silnikowe samochodów sportowych lub...

To piąty taki przypadek. Policja zapowiada kontrole

0
Jeżdżą na motocyklach bez uprawnień. Ostatnio 42-letni mieszkaniec powiatu mławskiego został zatrzymany przez patrol grupy SPEED na terenie gminy Strzegowo na motocyklu. Nie byłoby...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx