wtorek, 23 lipca 2024
naszamlawa.plWiadomościRatowo uczciło stulecie odrodzenia Polski
- REKLAMA -
 • Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Cena: 293 920 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
 • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  Cena: 380 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Cena: 13 737 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
 • Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Cena: 163 800 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Cena: 150 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:

Ratowo uczciło stulecie odrodzenia Polski

-

Msza św. za Ojczyznę, referaty poświęcone tematom niepodległościowym, posadzenie dębu niepodległości i odsłonięcie pamiątkowego obelisku – to główne punkty uroczystości z okazji stulecia odrodzenia Polski, połączone z sympozjum „Rok 1918 w powiecie mławskim”, które odbyły się 18 października w ratowskim sanktuarium.

- R E K L A M A -

Mottem przewodnim uroczystości były słowa św. Jana Pawła II „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość, sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”, które zostały wyryte na pamiątkowym obelisku odsłoniętym w ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie. Organizatorzy chcieli w ten sposób zaakcentować obchodzoną w tym roku 40. rocznicę wyboru Papieża Polaka na tron Piotrowy oraz podkreślić jego wpływ na kształtowanie świadomości patriotycznej wśród naszych rodaków.

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wraz z sympozjum „Rok 1918 w powiecie mławskim” rozpoczęły się spotkaniem z historią, podczas którego rektor PWSZ w Ciechanowie prof. Leszek Zygner wygłosił referat o działaniach niepodległościowych na historycznej Ziemi Zakrzeńskiej, zwanej obecnie częściej Ziemią Mławską, natomiast pracownik gdańskiego oddziału IPN, dr Piotr Szubarczyk przybliżył wkład leśników w budowanie państwowości polskiej oraz zaprezentował materiały z badań IPN poświęcone zbrodniom niemieckim i sowieckim dokonanym na leśnikach, ale też innych przedstawicielach naszego narodu w czasie II wojny światowej.

Prof. Leszek Zygner wspomniał zaś w referacie m.in. o bohaterskich peowiakach, którzy w październiku 1918 roku podjęli próbę rozbrojenia posterunku żandarmerii niemieckiej w Strzegowie, a następnie po aresztowaniach i straceniu czterech z nich na terenie browaru w Mławie, stali się symbolem niezłomności w walce o niepodległość oraz okrucieństwa zaborców nawet w ostatnich dniach przed ogłoszeniem niepodległości Polski, a także o postaciach zamordowanych w Działdowie podczas II wojny płockich męczenników, bł. abp Antonim Julianie Nowowiejskim oraz bł. bp Leonie Wetmańskim.

Punktem centralnym uroczystości była msza św. za ojczyznę przed cudownym obrazem św. Antoniego w ratowskim sanktuarium pod przewodnictwem jego rektora, ks. kan. Bogdana Pawłowskiego, koncelebrowana przez ks. Mariusza Rybickiego, kapelana leśników olszyńskich oraz ks. Jerzego Piątka, proboszcza parafii Radzanów. W wygłoszonej do zgromadzonych homilii ksiądz Mariusz Rybicki podkreślał odwieczne przywiązanie Polaków do Chrystusa i Maryi oraz znaczenie wiary dla przetrwania narodu polskiego w okresie zaborów, a później szybkiego scalenia duchowego i kulturowego ponad studwudziestoletniej niewoli.

Słowo pasterskie do zgromadzonych skierował w specjalnym liście biskup płocki Piotr Libera, w którym nawiązał do obchodzonej również w tym roku 40. rocznicy wyboru na tron Piotrowy papieża Polaka oraz jego zasług w budzeniu ducha polskości. Ksiądz biskup podkreślił także duże znaczenie dla kształtowania postaw patriotycznych idei organizowania lokalnych uroczystości upamiętniających stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz oddawania hołdu miejscowym bohaterom, którzy złożyli swe życie na ołtarzu Ojczyzny.

Okolicznościowe listy do uczestników uroczystości skierowali ponadto Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, który wskazał na kultywowaną przez stulecia tradycję niezłomnych postaw patriotycznych synów Ziemi Zawkrzeńskiej oraz Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Bezpośrednio po mszy św. wzruszający koncert pieśni niepodległościowych zaprezentował chór młodzieżowy Our Voice z Działdowa.

Następnie referat na temat historii Polskiego Towarzystwa Leśnego, które powstało w 1882 r., jeszcze w czasie zaborów i bardzo mocno przyczyniło się do krzewienia polskości nie tylko wśród leśników, ale także całego społeczeństwa, wygłosił Marek Masłowski, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Leśnego.

W dalszej części obchodów uroczyście posadzono dąb niepodległości oraz odsłonięto okolicznościowy obelisk, na którym wyryte zostały słowa św. Jana Pawła II, będące drogowskazem dla przyszłych pokoleń, jak pielęgnować w sobie fundamentalne wartości i dbać o dobro wspólne, którym jest wolna Ojczyzna. W podstawie obelisku umieszczono „kapsułę czasu”, w której znalazły się ważne informacje dot. uroczystości dla przyszłych pokoleń.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy, Nadleśnictwo Dwukoły, Oddział Ciechanowsko-Ostrołęcki Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo, przy wsparciu finansowym nadleśnictw oraz przedsiębiorstwa leśnego, natomiast sympozjum „Rok 1918 w powiecie mławskim” dofinansowano ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Pietruś z hat-trickiem. Zmiany w Radzanowie

0
Ruszyły na dobre przygotowania naszych zespołów do rozgrywek piłkarskiej ligi okręgowej i A-klasy. Miniony weekend przyniósł solidną porcję spotkań kontrolnych. Najbardziej aktywni okazali się...

Trzymasz donice z kwiatami na balkonie, uważaj na mandat

0
Dekorowanie balkonów donicami z żywymi kwiatami takimi jak: pelargonie, begonie, petunie, bratki, lawenda czy mięta może skończyć się mandatem. Uprawiając je, trzeba uważać, by nie...

Oszukują na wakacyjne apartamenty

0
Wakacje w pełni. Uwaga, oszukują na wakacyjne apartamenty. Uważajmy na nieprawdziwe oferty i „super okazje”, które mogą okazać się kosztowne. Umieszczają w Internecie na...

Międzynarodowy Wyścig Kolarski. Harmonogram

0
W Mławie już jutro 23 lipca odbędzie się Międzynarodowy Wyścig Kolarski 34. To Memoriał Andrzeja Trochanowskiego, w którym udział weźmie ponad 160 zawodników z...
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:

Student idzie do wakacyjnej pracy. Co z ZUS?

0
Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają studentów na umowę zlecenia nie tylko w wakacje, ale i przez cały rok. Tym bardziej że za studenta do ukończenia...

Trzech graczy potwierdzonych. Zwycięski dwumecz

8
Do startu nowego sezonu w trzeciej lidze pozostało zaledwie kilkanaście dni. Dlatego przygotowania Mławianki nabrały rozpędu. Działacze potwierdzili do gry trzech nowych zawodników. Natomiast...

O czym pamiętać kompletując zestaw do nawadniania ogrodu? [SPONSOROWANE]

0
Kompletowanie zestawu do nawadniania ogrodu to kluczowy krok w zapewnieniu zdrowego i pięknego otoczenia wokół domu. Nawadnianie jest niezbędne, aby rośliny mogły prawidłowo się...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Wakacje z Maxem i nie tylko. Harmonogram zajęć w Mławie

0
Wakacje z Maxem i nie tylko. Wakacyjny wypoczynek w mieście może być atrakcyjny. Poniżej harmonogram zajęć w Mławie na kolejny tydzień.   Kolejny tydzień wakacji w...

Poranki z bajką dla dzieci w Mławie

0
Na poranki z bajką mławskie dzieci (w wieku 5-8 lat) zapraszają, przedstawiciele Fundacji „Lepsze start”.  Podczas bajkowych spotkań najmłodsi poznają świat emocji, wyobraźni i...

Jaka będzie pogoda?

0
Upały dały się we znaki. Lato w pełni. Jaka będzie pogoda na najbliższe dni na Mazowszu? Czy nacieszymy się jeszcze latem?   IMGW zapowiada upalny początek...

W 1979 roku przez Mławę przeszedł barwny korowód

0
Dni Mławy za nami. 13 lipca 2024 roku — w 595 rocznicę — uczciliśmy nadanie naszemu miastu praw miejskich. Mławski oddział archiwum państwowego przypomniało...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx