337. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej była jednym z tematów wiodących tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w ratowskim sanktuarium, których celem, zgodnie z mottem „Ratowo – droga przez wieki”, było ukazanie przełomowych momentów w dziejach miejscowości, na tle historii całego kraju.
Przedsięwzięcie o charakterze religijno-kulturalno-edukacyjnym zostało zorganizowane po raz dziesiąty.
Dni Dziedzictwa rozpoczęły się o godz. 9.30 mszą św. w intencji mieszkańców Europy, której przewodniczył oraz homilię wygłosił rektor sanktuarium, ks. kan. Bogdan Pawłowski.
W homilii ks. rektor wspomniał m.in. postać włoskiego kapucyna Marka z Aviano, odprawiającego o świcie, 12 września 1683 roku, na wzgórzu Kahlenberg mszę św., do której służył król Jan III Sobieski oraz jego syn, królewicz Jakub, a potem nieustraszenie niosącego posługę kapłańską na polu bitwy.
- Dzisiejsza uroczystość jest doskonałą okazją do uczczenia 337. rocznicy Bitwy pod Wiedniem, na którą zgodnie z tradycją, został zabrany przez chorążego Tomasza Narzymskiego, słynący łaskami obraz św. Antoniego z Ratowa. Bitwy, podczas której geniusz strategiczny polskiego króla Jana III Sobieskiego, a zarazem głównodowodzącego sprzymierzonymi wojskami, wsparty siłą duchową ojca Marka z Aviano, spadkobiercy św. Antoniego, uratował Europę przed nawałą osmańską – podkreślił ks. Pawłowski.
Bezpośrednio po mszy św. rozpoczął się piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”, podczas którego przybliżona została postać rycerza Pawła z Radzanowa, doradcy księcia mazowieckiego Siemowita IV, którego gniazdo rodowe znajdowało się kilka kilometrów od Ratowa. Uczestnicy mieli także możliwość zatopienia się w kulturę rycerską, obejrzenia pokazu tańca średniowiecznego, wysłuchania prelekcji o strojach średniowiecznych i technikach ich szycia, a także obejrzenia turnieju konnego i pokazów pojedynków pieszych rycerzy w zbrojach wzorowanych na czternastowiecznych.
fot. Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie
Następnie, w nawiązaniu do hasła przewodniego „Ratowo – droga przez wieki”, zaprezentowane zostały przełomowe momenty w historii Ratowa i okolic na tle historii całego kraju – począwszy od szesnastego wieku aż po współczesność.
Poza elementami edukacyjnymi tradycyjnie zaplanowano również prelekcję na temat historii założenia pielgrzymkowego w Ratowie, zwiedzanie pobernardyńskiego kompleksu klasztornego, a także prezentację postępów trwających właśnie prac renowacyjnych przy ołtarzu Matko Boskiej Śnieżnej, dofinansowanych ze środków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których celem jest odkrycie unikatowej osiemnastowiecznej marmoryzowanej polichromii z drewna lipowego.
Jak co roku, można było podziwiać kunszt edukatorów i rekonstruktorów z Bractwa Rycerskiego XXVI Chorągwi Zamku Brajan i Nowego Miasta, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej oraz Stajni Tarpan.
Projekt współfinansowany był ze środków samorządu województwa mazowieckiego w ramach projektu „Artystycznie, naukowo o baroku i rokoku”.
Źródło: Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie
Wydarzenie bardzo mi się spodobało. Moja rodzina z przyjemnością odwiedziła Ratowo.